ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339832

    Χρήστο μου διαφωνώ μαζί σου,

    Συνηθίζω να περπατάω πολλές ώρες στο κυνήγι αλλά θηράματα δεν βρίσκω χωρίς σκύλο. Εκτός αυτού τα σημερινά ηπειρωτικά δεν είναι πλέον των προδιαγραφών που περιγράφεις. Ειδικά τα κούρτσχααρ έχουν γίνει αρκετά γρήγορα σκυλιά και ανοίγονται περισσότερο ίσως απ΄όσο θα έπρεπε.

    Αν εξαιρέσει κανείς την πέρδικα όπου ένα καλό πόιντερ καθοδηγούμενο από ένα σωστό κυναγωγό μπορεί να καλύψει μεγαλύτερες αποστάσεις, στα υπόλοιπα κυνήγια τα ηπειρωτικά υπερτερούν και δικαίως έχουν χαρακτηριστεί “σκυλοι της τσάντας”.

    Νομίζω ότι αν τα κυνήγια μας είναι 35% ορτύκι, 50% μπεκάτσα και 15% πέρδικα αποκλείεται να μην μας ικανοποιήσει ένα ηπειρωτικό. Να μην πω και για τον λαγό που δεν αποτελεί υπόθεση “τρακαρίσματος” όπως συμβαίνει με τα βρετανικά. 

    Προχθές στην κωπαίδα όλα τα χωράφια ήταν γεμάτα σκύλους. Κυρίως Πόιντερ και Σέτερ. Σε πληροφορώ ότι τα ανόιγματα τους δεν διέφεραν καθόλου με αυτά των ηπειρωτικών.

    Βεβαίως είναι και τι αρέσει στον καθένα. Εγώ αποφάσισα να επιλέξω την φυλή που θα ασχοληθώ, έχοντας κυνηγήσει με όλες σχεδόν τις φυλές (εκτός επανιελ και Ντρατχααρ) στους κυνηγότοπους της περιοχής μου όπου και κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου.

    Και μην ξεχνάμε ότι λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να καθοδηγήσουν και να αξιοποιήσουν ένα πραγματικά ανοικτό σκύλο. Το 70 με 80 % που θα βρεθούν μ’ ένα πολύ αξιόλογο σέτερ η πόιντερ, θα το αναγκάσουν πολύ γρήγορα να κυνηγά για τον εαυτό του ή θα το κάνουν να κινειται στις αποστάσεις ενός ηπειρωτικού.

    Για μένα έχει περισσότερη σημασία η ποιότητα του ατόμου και οι κυνηγετικές σου πρωτεραιότητες.

    Και κάτι τελευταίο,  αναλόγως με τις πωλήσεις κάθε φυλής τα ηπειρωτικά είναι αυτά που “βγαίνουν” σε μεγαλύτερο ποσοστό. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #339837

    ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ,ΕΠΕΙΔΗ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ-ΑΓΓΛΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΟΝΤΩΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ,ΤΟ ΣΤΥΛ,ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ DRAHTHAAR ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Κ ΤΟΝ ΚΑΛΠΑΣΜΟ ΕΝΟΣ ΠΟΙΝΤΕΡ Η’ ΣΕΤΤΕΡ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΑΠΟ ΣΕΤΤΕΡ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣΕΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΜΕ ΠΑΘΟΣ-ΕΡΕΥΝΑ-ΦΕΡΜΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΙΝΤΕΡ-ΣΕΤΤΕΡ,ΟΠΩΣ DRAHTHAAR-KURTSHAAR KTL.Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ Κ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΩΣΤΟ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑΓΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΚΥΛΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ DRAHTHAAR.ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΩ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΑΙΜΑΤΑ ΜΟΥ Κ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΒΡΙΣΚΩ Κ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΑΥΤΑ.ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΖΩΑ !ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ.ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΗ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.ΑΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΛΕΕΙ ΕΛΑΤΩΜΑΤΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ Κ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ .Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΡΗΤΗΡΙΑ Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ.ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Κ ΟΙ ΣΕΤΤΕΡΑΚΗΔΕΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ,ΑΛΛΑ Κ ΟΙ ΚΑΘΕ  …ΑΚΗΔΕΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΖΩΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #57649

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ! ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ Η ΖΗΛΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339839

    Το θέμα είναι λοιπόν η επιλογή της φυλής που μας ταιριάζει και η ποιότητα του σκύλου μας.

    Όσο κι αν προσπάθησα να με φανταστώ να κυνηγώ στα κυνηγοτόπια του χωριού μου μ’ ενα πόιντερ, δεν μου έβγαινε με τίποτα.

    Ο kalliston Κούλη υποστηρίζει ότι τα σκυλιά δεν ζηλεύουν με την ένοια που το κάνουμε εμείς.

    Επικρατεί βέβαια η άποψη ότι τα κούρτσχααρ δεν κυνηγούν με άλλα σκυλιά. Αυτό δεν σημαίνει ότι γίνονται επιθετικά. Είναι μια γνωστή παράμετρος του τρόπου εργασίας των, γι’ αυτό άλλωστε τρέχουν σόλο στους αγώνες.

    Πολλές φορές όμως αν ζουν μαζί με αναγνωρισμένη την κυριαρχία του ενός, τα καταφέρνουν καλά στο ομαδικό κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #57671

    ΚΩΣΤΑ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΣΤΡΟΠΟΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΑΞΕΙ 4-5  ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ ΟΠΩΣ ΑΨΟΓΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ Ο ΓΙΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ.

    Ο ΜΑΧ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΤΗ ΣΕΤΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΗΣΥΧΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΒΟΛΤΑ ΑΚΟΜΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΖΕΙ.

    ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.

    ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΤΟΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΗΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΕΝΗΝΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ “ΚΑΤΙ” ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΡΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ “ΜΕ ΜΕΤΡΙΩΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ”  Ο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΣΕ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΣΦΕΝΤΟΝΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ 12 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΚΥΛΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ ΝΑ ΠΩ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΩΣ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

    ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ “ΚΑΤΙ” ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ.

    ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339841

    Φίλε μου Κούλη τα σκυλιά που είδαμε στο Σχιστό δεν αποτελούν αντιπροσωπευτική εικόνα των Κούρτσχααρ. Δύο από αυτά που τα θεωρώ αξιόλογα και τα έχω δει στον κάμπο, πατούσαν για πρώτη φορά σε πέτρα.

    Δεν νομίζω ότι αν αποτύχουμε με ένα-δυό σκύλους μιας φυλής θα πρέπει σώνει και καλά να πάμε σε άλλη. Τι θα γίνει αν αποτύχεις και με το σετερ. Θα πάρεις πόιντερ?

    Πιθανώς ο ΜΑΧ να έχει κάποιες ιδιοτροποίες, δεν σημαίνει ότι όλα είναι έτσι. Κι εγώ κατα διαολική σύμπτωση τα περισσότερα σκυλιά που έχω δει με φοβίες ήταν Πόιντερ, δεν είναι όλα έτσι όμως.

    Στα σέτερ πάλι έχω πέσει σε αρκετά που είναι εντελώς άχρηστα στο κυνήγι.

    Τέλος πάντων μακάρι να βρεις αυτό που επιθυμείς. Είναι πολύ σημαντικό να αισθάνεσαι καλά με τον σκύλο σου.

    Τον ΜΑΧ τον έδωσες? Εγώ θα τον κράτα και αυτή την σεζόν. ’λλωστε αυτή είναι η χρονιά που θα κυνηγήσει πραγματικά. Τόσο πολύ σε απογοήτευσε? απ’ ότι θυμάμαι τον χειμώνα έκανε κάμποσες μπεκάτσες.

    Με όλο το θάρος από την γνωριμία μας, στο Σχιστό φάνηκε ότι περίμενες από τον νεαρούλη ΜΑΧ να μπεί με την πρώτη του συμμετοχή στην βαθμολογία. Μπορεί εκείνη την μέρα να μην τράβηξε ο σκύλος, δεν έχει συνηθίσει να βρίσκεται κλεισμένος στο κουτί τόσες ώρες. Ίσως επιρεάστηκε.

    Γνώμη μου πάντως είναι ότι δύσκολα μπορείς να αναπτύξεις καλή σχέση μ’ ενα σκύλο που θα τον πάρεις μεγάλο. Για να του κόψεις τις κακές συνήθειες πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57702

    ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ & ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ.Ο ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΟΥΡΑΣ,Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ Ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ. ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΠΙΠΕΡ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ,& ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΙΝΗΤΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΔΙΑΚΡΗΤΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ! ΚΩΣΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΕΠΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ! ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ & ΥΣΤΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ,ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΚΑΜΠΟ ΣΤΑ ΚΡΟΣΣΙΑ ΤΟΥ,ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΑ ΖΕΣΤΑ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΙΑ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΒΡΗ! ΤΑ ΚΟΥΤΣΧΑΑΡ ΓΙΝΑΝΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΠΟΙΝΤΕΡ,ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝΕ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ. ΤΑ ΚΟΝΤΟΤΡΙΧΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΥΛΕΟΥΝΕ & ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΚΛΗΡΟΤΡΙΧΑ ΤΟΥΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΝΙΚΙΑ ΣΗΚΩΜΕΝΑ! ΑΠΟΔΕΔΙΓΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΤΡΟΠΑ ΖΩΝΤΑΝΑ. ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ ΣΕ ΓΚΡΕΜΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΑΠΟΡΤ. ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ η ΠΑΘΟΣ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΖΟΥΣΕ κ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΦΗΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ! ΜΕΤΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57741

    Φίλοι, επανέφερα δύο σχετικά θέματα «Υπάρχει καλύτερη φυλή;» και «Πουλόσκυλα σύγγριση» αν θέλετε συνεχίστε εκεί. Θα τα ενώσω σε ένα για πρακτικούς λόγους.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57747

     ΦΙΛΕ,ΜΕΤΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ΠΕΤΡΟΣ!ΩΡΑΙΑ !ΚΑΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ.ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΣΕΤΤΕΡ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ.ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕΤΡΙΑ ΣΕΤΤΕΡ.ΟΧΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΑ!ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕΤΤΕΡ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ.Κ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ.ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΙΑ.Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ =ΚΑΛΠΑΣΜΟΣ,ΚΕΦΑΛΙ,ΕΡΕΥΝΑ,ΣΤΥΛ,ΚΙΝΗΣΗ “ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ” ΣΕΤΤΕΡ,ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΖΩΑ?ΕΧΩ ΔΕΙ!!!ΛΙΓΑ ΦΙΛΕ!ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΚΑΜΠΟ!ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΡΙΞΑΜΕ ΣΤΑ ΠΕΡΔΙΚΟΒΟΥΝΙΑ,Κ ΣΤΑ ΔΑΣΗ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ:ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΛΟ,ΠΙΣΩ ΤΕΛΕΙΟ ΑΡΑ =ΘΑ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ,ΜΕ ΑΨΟΓΗ ΚΙΝΗΣΗ!ΑΥΤΑ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ,ΚΑΤΑΛΑΒΕ!ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΡΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΦΥΛΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ!!! ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ “ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΦΥΛΩΝ” 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #57753

    PAIDIA KALHMERA. EXO KAI EGO ENA AGGLIKO SETTER, TRICOLOR MALISTA. 8ULHKO, KAI TO OPOIO PRIN 2 MERES, EFERE STH ZOH 6 KOUTABAKIA, EK TON OPOION TO ENA DEN TA KATAFERE KAI SHMERA TO PROI “TELEIOSE”.

    EIMAI LATRHS TON SKULION POU STO KYNHGI BGAZOUN KAI EKDHLONOUN MIA DYNAMIKOTHTA (BLEPE POINTER) OMOS EIDA POS KAI TO SETTER ME TON DIKO TOU IDIAITERO TROPO, EXEI KAPOIA XARAKTHRISTIKA, TA OPOIA SE MAGNHTIZOUN.

    OLA OMOS EINAI SXETIKA OPOS EXO XANAPEI. EXARTATAI TI ZHTAS APO ENAN SKULO, POSO SYXNA TON BGAZEIS, ALLA KAI POS 8ELEIS ESY NA KYNHGAEI (GNOMH MOU).

    TELOS PANTON, EN OLIGOIS, TA SETTER EINAI IKANOTATA SKULIA STO KYNHGI, ARKEI NA MPOROUME EMEIS NA TOUS DINOUME TIS KATALLHLES EUKAIRIES NA GINOUN AXIA KYNHGOSKULA, GIATI:

    TO KALO SKULI DE GENNIETAI, ALLA FTIAXNETAI

    KAI

     TO SKULI SE KANEI KYNHGO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57755


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από MPEKATSOFTEROS στίς 11 Mάϊος 2005


    TO KALO SKULI DE GENNIETAI, ALLA FTIAXNETAI

    KAI

     TO SKULI SE KANEI KYNHGO


    Κωστή παγκοσμίως οι μεγάλοι κυνοτρόφοι και κυναγωγοί υποστηρίζουν ότι δεν αρκεί από μόνο του αυτό που εσύ αποκαλείς “φτιάξιμο”.

    Δηλαδή αν ένας σκύλος δεν διαθέτει ΕΞΥΠΝΑΔΑ, ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΥΤΗ, στοιχεία που μεταφέρονται γεννετικώς, όσο και να προσπαθήσεις δεν θα καταφέρεις να φτιάξεις τίποτα.

    ’ρα λοιπόν είναι αλληλένδετα.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339847

     Κώστα ([font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 12.0pt”]sk[/font]), σ’ αυτό που λέει ο άλλος Κώστας εξυπακούονται αυτά που αναφέρεις στην προσθήκη σου.

    Πέτρο, το σύνολο της γνώμης σου το έχω «πιάσει» μερικά όμως δεν τα καταλαβαίνω, ίσως γιατί με τα κεφαλαία και την απουσία στιγμών διαβάζω λάθος.

    ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ:ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΛΟ,ΠΙΣΩ ΤΕΛΕΙΟ ΑΡΑ =ΘΑ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ,  

    Εννοείς πως οι «ξαπλωτή φέρμα» είναι αποτέλεσμα των σωστών συστημάτων;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #57777

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΑΥΤΟ! ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΛΠΑΣΜΟΥ Κ ΚΙΝΗΣΗΣ ,ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ “ΣΟΥΠΕΡ ΣΕΤΤΕΡ”ΔΗΛΑΔΗ ΝΕΑ ΦΟΥΡΝΙΑ ,ΑΛΛΑ ΑΙΜΑΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΩΝ ΑΠΟ ΕΞΩ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΞΑΠΛΩΝΕΙ ΟΣΚΥΛΟΣ ΤΟ ΠΙΣΩ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΑΛΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΣΕΤΤΕΡΑΣ ΑΠΟ ΟΣΑ ΛΕΝΕ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Κ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΑΟΡΙΣΤΟΣ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΙΔΙΩΣ ΣΤΑ ΣΕΤΤΕΡ Κ ΣΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΑΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΟΔΑ Κ ΜΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΦΥΛΗΣ ΠΟΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΦΥΛΗΣ.ΕΝΩ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΑ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΞΑΠΛΩΤΑ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΣΤΗ ΦΕΡΜΑ Κ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΤΑΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #57787

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ Η ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟ, ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΡΑΤΣΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΕΡΙ ΡΑΤΣΑΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #57797

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΟΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΡΑΤΣΕΣ.

    ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΕΤΤΕΡ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΘΑ ΒΓΕΙ, ΘΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙ, ΘΑ ΑΠΛΩΘΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ. ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 20ΛΕΠΤΟΥ ΦΕΡΜΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟ ΜΠΙΠΕΡ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΚΟΚΑΛΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΡΟ ΚΟΚΑΚΛΟΣΕ ΠΑΛΙ. ΤΕΛΙΚΑ Η ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΑ ΠΑΡΘΗΚΕ!!!

    ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΓΛΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ. ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ … ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΥΡΙΟΙ. ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΦΙΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ 2 -3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΞΕΡΩ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων