ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #343963

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, το forum μας έχει αξιόλογα μέλη γι’ αυτό είναι δική μου τιμή που συμμετέχω, όλοι προσθέτουμε το λιθαράκι μας.

     

    Πολύ σωστά αναφέρεις πως είναι έμπειρη για την ηλικία της, με μία μόνο σεζόν στο ενεργητικό της ουσιαστικά δεν θεωρείται έμπειρη στα ορτύκια και μάλιστα στα ντοπιάρικα. Αν δεχτούμε πως τα ντοπιάρικα έχουν λιγότερη οσμή (λόγω της περιόδου αναπαραγωγής, νεοσσοί κλπ.) και πως σαφώς ποδαρώνουν περισσότερο από τα περασματιάρικα, τότε θα δούμε πως καταλληλότεροι σκύλοι είναι αυτοί που ψάχνουν αργά και μεθοδικά(;;;) λεπτολογώντας (θα έλεγα κλώθοντας με την έννοια πως χασομερούν) και ντοριάζοντας συχνά. Καμία σύγκριση με σκύλο ταχύ, καλπαστικό που είναι ικανός να συμμετέχει σε αγώνες. Με αυτό το σκεπτικό απαντώ στην ερώτησή σου αν είναι χαρακτηριστικό της φυλής, φυσικά δεν είναι.

    Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον Δημήτρη, και το αντιγράφω για την πολύ καλή του διατύπωση (όπως συνήθως κάνει):  Θα πρέπει λοιπόν να βγάλω ένα αυθαίρετο και ίσως επικίνδυνο συμπέρασμα.

    Θα μου φαινόταν λογικότερο, το σκυλί σου να είναι λίγο διστακτικό στην αναθυμίαση, όπως είναι άλλωστε και πολλοί πρωταθλητές και έτσι να μη παίρνει τα ρίσκα του. Αυτό με λίγα λόγια σημαίνει ότι το σκυλί, δίνει την ευκαιρία στο ορτύκι να απομακρυνθεί.

     

    Αυτός ίσως είναι και ο λόγος που εσύ βλέπεις τα πουλιά να σηκώνονται 30 μέτρα μακριά του.

     

    Το φαινόμενο αυτό έχει παρατηρηθεί πολλές φορές σε ικανότατα σκυλιά. Ακόμα δυσκολότερα είναι τα πράγματα με τον άγριο φασιανό.

    Θα σημειώσω επί πλέον πως κατά την γνώμη μου η διστακτικότητα οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο νεαρό της ηλικίας της και την απειρία. Λόγω της καλής της μύτης ακολουθεί χωρίς να χάνει επαφή δίνοντας την εντύπωση πως ποντάρισε από τα 30μ.

    Για να εξακριβώσεις αν ισχύει η δεύτερη παρατήρηση του Δημήτρη, περί φαινομένου, θα πρέπει σε πολλά πονταρίσματα να μελετάς την όλη πορεία (εντοπισμός, ανέβασμα, φέρμα, γραμμή πονταρισμάτων) και την κατεύθυνση του ανέμου, έτσι θα διαπιστώσεις αν είναι δυνατόν να είχε φερμάρει όντως από πολύ μακριά.

     

    Και μία πολύ προσωπική άποψη: έναν νεαρό, πολύ ποιοτικό σκύλο, που θα προόριζα για συμμετοχές σε αγώνες δεν θα τον έβαζα σε εκπαιδευτικά σε ντοπιάρικα. Σε περίοδο κυνηγίου ναι, με προϋποθέσεις. Όταν «βάλει στο στόμα» μερικά σκοτωμένα τότε θα βάλει κατά μέρος την διστακτικότητα.

    Φιλικά  


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    nili στις #76159

    Telos oso afora to na to katevasw se agones den me apasxolei se prwti fash logo toy oti den eimai apo autous pou tous endiaferei na oikonomisoun apo mia gena… Giati kaka ta psemata stin ellada oi perisoteroi pou katevenoun se agones pane gia na auxisoyn tin agorastikh axia ton skulwn toys kai endexomenos ton apogonon toys…

      Καλησπέρα  Στέλιο , καλά κυνήγια  με το  νέο  σου  σκυλάκι, ελπίζω  να  την  χαρούμε  και  να  μας  δώσει το ιδιο  θέαμα  μέ  το  βίντεο  που  μου  έστειλες.  

    Καλορίζικη  η  kety 

     

    NIKOΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #76161

    Στους ασχολούμενους με τα σκυλιά πάντα υπάρχει κάτι νεό και πάντα αραιά και πού θα βρίσκεται κάποιο σκυλί που θα μας εκπλήξει με τα προσόντα του και απλά θα βάλει θεωρείες χρόνων και απόψεις  στο περιθώριο.

    Για το εαν μπορεί να φερμαριστεί ένα ορτύκι από 30 μέτρα!!!!  Είμαι κάθετος μπορεί και μπορεί και μακρύτερα, δεν είναι θέμα εκπαίδευσης δεν είναι θέμα διστακτικότητας είναι  θέμα μύτης και προπάντων θέμα μυαλού και έφρασης με την εννοια μυαλό να συμπεριλαμβάνει  προπάντων το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΡΕΝ,  και οχι απλά το “στησιμο” του σκύλου σε ένα θεατρικο ρόλο πχ αγωνα.  και με την έννοια εκφραση να εκφράζει την  λήψη της μυρωδιάς με φέρμα.  ΕΝΑ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ  το οποίο φοβάται το λάθος αλλά δεν έχει την μύτη και το στήσιμο στον αέρα θα μείνει σε φέρμα αλλά 5/10 φορές δεν θα καταλήξει στο κρέας και έιδικά στο ντοπιάρικο, κάπου στο ενδιάμεσο θα χάσει την επαφή, ο σκύλος όμως που φερμάρει από μακριά και αυτό οφείλεται σε πραγματικά συστατικά του σκύλου (μυτη -στησιμο κλπ) δεν Κ’ΝΕΙ ΛΕΥΚΕΣ  φέρμες  μπορεί να ποντάρει σε απίθανες αποστάσεις (για όσους δεν το έχουν ξαναδεί κάτι τέτοιο γιατί είναι πραγματικά σπάνιο) αλλά στην ουσία έχει δεμένα τα πουλιά με μια “αόρατη κλωστή”  με το κεφάλι πάντα στην κατεύθυνηση των πουλιών πάντα υπό έλενχο τον άερα και τον χώρο, αλλάζει λίγο το αεράκι και αυτός σαν ανεμούριο ξαναστήνεται  και πάλι,  Φίλε εαν το σκυλί σου είσαι βεβαιος ότι λειτουργεί έτσι και έχει και τα υπόλοιπα που χρειάζεται σε ένα κυνηγόσκυλο πάθος και έργατικότητα, ευχαρίστησε τον θεό που το έχεις και απόλαυσε το  με την εμπειρία πάνω σε κάθε θήραμα θα προσαρμόσει την συμπεριφορά του γιατί στην ουσία ειναι και ένας έξυπνος σκύλος. Απλά αλλάξε του τις παραστάσεις όσο μπορείς, για να βεβαιωθείς για την πραγματικότητα των δυνατοτήτων του.

    Κάποια στιγμή να τον ζευγαρώσεις για να δείς τι “δίνει” γιατί μερικά πράγματα είναι στο κύτταρο, στην γεννετική οι αιχμές χάνονται αλλά μπορεί να ξαναβγούν  γενεες μετά, Το πραγματικά καλό είναι πολύ σπάνιο.

    Υπόψη όλα αυτά στα λέω γιατί υπήρξα και εγώ κάτοχος ενός τέτοιου σκύλου, ο οποίος όμως δεν τα είχε όλα, παραήταν πονηρός, χρησιμοποιούσε όλα αυτά τα προσόντα για να “λουφέρνει”. τα είχε δείξει από πολύ μικρός, Να σκεφτείς ότι πιά όταν μιλάμε με έναν φίλο που τον είχει δεί πολλές φορές  σε εκπαιδευτικά και τον είχε ζήσει  για μύτες σκύλων, δεν αναφερόμαστε σε αυτόν σαν όριο γιατί δεν υπήρχε συγκριτικό μέγεθος. Παρεπιπτόντως είχε στο πετιγκρί του 3 γενεες πίσω την καλύτερη μύτη στα 73 χρόνια που γίνονται τα τεστ στην ράτσα του.(τιποτα δεν έρχεται τυχαία) Οταν θελήσεις να ζευγαρώσεις ψάξε καλά το πετιγκρι μάθε από έρχεται αυτό το χαρακτηριστικό κλπ

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #343966
    Φίλε Στέλιο

     

    Από τη στιγμή που εσύ ο ίδιος μου λες ότι το σκυλί φερμάρει πράγματι τα ορτύκια σε αυτές τις συνθήκες ξηρασίας και απόλυτης άπνοιας, από τα 30 μέτρα, τότε ειλικρινά σου ομολογώ ότι σε πιστεύω. Δεν είχα έτσι κι αλλιώς τη πρόθεση να σε αμφισβητήσω.

     

    Δε θέλω να σου κάνω υποδείξεις για το τι πρέπει να κάνεις. Θα σου πω όμως τι θα έκανα εγώ εάν έπεφτε στα χέρια μου ένα τέτοιο χαρισματικό κουτάβι. Θεωρώ δεδομένο ότι είναι φιλότιμο και έχει καλό στιλ και πάθος, για να μη πέσουμε στη περίπτωση του Παντελή, παρεμπιπτόντως Παντελή, ένα σκύλο σαν αυτόν που περιγράφεις είχα κι εγώ στη κατοχή μου κάποτε.

     

    Εγώ θα έψαχνα να βρω ένα καλό κυναγωγό και θα του τον έδινα να τον προπονήσει και να τον κατεβάσει σε αγώνες.

    Δεν είναι ανάγκη όλοι μας να είμαστε κερδοσκόποι. Εάν ήταν τόσο εύκολο από ένα σκυλί ένας ιδιοκτήτης να πλουτίσει, τότε ο χώρος δε θα έπασχε από έλλειψη ιδιοκτητών. Γιατί από αυτό πάσχει πρωτίστως.

     

    Και καλούς επαγγελματίες κυναγωγούς, έχουμε, και δωρεάν τερέν για προπονήσεις έχουμε, και αρκετά καλά σκυλιά έχουμε από δικές μας εκτροφές αλλά προπάντων έχουμε και άγριο θήραμα για να εκπαιδεύονται και να παθιάζονται τα σκυλιά μας.

     

    Αυτό που δεν έχουμε, είναι ιδιοκτήτες που είναι διατεθειμένοι να καταξοδεύονται για να βλέπουν τα σκυλιά τους να τρέχουν στους αγώνες.

     

    Υπάρχει βέβαια, μία μειοψηφία ιδιοκτητών που μετά από μία καλή παρουσία σε ένα αγώνα ΕΦΙΠ ή Α.Κ.Ι τρέχουν να διαφημίσουν τα “τέλεια” σκυλιά τους και ζητάνε απίστευτα ποσά για ζευγαρώματα με τους “μοναδικούς” επιβήτορές τους.

    Έχω όμως προσέξει ότι σιγά – σιγά, αυτοί οι πονηροί, έχουν αρχίσει να περιθωριοποιούνται. Μη τους δίνεις λοιπόν και μεγάλη σημασία.

     

    Γι’ αυτό, εάν έχεις πράγματι ένα τέτοιο ταλέντο, τότε μη το δεις ως δική σου ιδιοκτησία. Τα καλά σκυλιά ανήκουν σε όλους. Είναι κάτι σαν τη τέχνη. Η ακρόπολη για παράδειγμα, δεν ανήκει περισσότερο σε εσένα ή σε εμένα, αλλά σε όλους τους ανθρώπους που θέλουν να θαυμάσουν αυτή και την ιστορία της. Δες το λοιπόν σαν υποχρέωσή σου, ότι δε πρέπει να στερήσεις από τη κυνοφιλία ένα τέτοιο σκυλί που θα μπορούσε με τα κατάλληλα ζευγαρώματα, να δώσει πολλά άξια κουτάβια.

     

    Πριν όμως κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, πήγαινε το σε ένα επαγγελματία για να πάρεις μία δεύτερη γνώμη.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #343967

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ Κ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ GATSULINOY .

    ΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ  ΘΕΩΡΩ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΜΥΤΕΣ Κ ΕΡΕΥΝΑ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ.ΟΜΩΣ Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΟΔΑΡΟΝΕΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Κ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΥΦΥΛΙ Η ΣΤΟ ΣΤΑΡΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΑΥΤΟ Κ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ Κ ΣΕ ΕΜΑΣ.

    ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΘΗΡΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Η ΦΥΛΗ ΤΟΥ.ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΜΕ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΣΕΤΤΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΨΟΓΗ ΕΞΕΛΕΞΗ (ΠΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ,ΒΡΙΣΚΕΙ ,ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΤΛ) ΠΑΡΑ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΕΙΑΣ 24ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ Κ ΕΠΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗ ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΔΑΡΟΣΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ Κ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΤΗΝ ΦΡΕΣΚΙΑ ΜΥΡΟΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ “ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΙ”.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΟΔΑΡΟΝΟΥΝ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΑΥΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΕΡΟΘΗΡΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ  ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΟΣΜΗ ΠΟΥ ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.ΕΚΕΙ ΘΕΛΕΙ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΝΑ ΝΤΟΡΙΑΣΕΙ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΛΗ ΜΥΤΗ.

    Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ GATSULINO ΟΤΙ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ .ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΥΤΟ.ΣΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.ΣΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΝΑ ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ!

    ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΑΝ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ !ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ.Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟΣ(ΣΕΤΤΕΡ)ΠΕΡΥΣΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΗΤΑΝ 14 ΜΗΝΩΝ.ΣΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΙΘΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΩΠΑΙΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 10 ΦΕΡΜΕΣ Η 2 ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΡΕΑΣ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΡΕΑΣ Κ ΠΑΝΤΑ ΜΑΚΡΙΝΕΣ !ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΕΝΑΡΞΗ Κ ΚΥΝΗΓΑΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 27-28 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Κ ΠΕΦΤΩ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑΚΙ(ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ).ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΟΡΤΥΚΟΣΚΥΛΟ.ΠΑΡΟΤΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΦΗΝΕΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΠΙΣΩ Κ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 1 ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ Κ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΕΡΜΕΣ ΜΑΚΡΙΝΕΣ  ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕΤΡΑ ,ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΠΟΝΤΑΡΙΖΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΔΕΝ ΠΟΝΤΑΡΕ ΑΛΛΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΠΕΤΑΓΟΤΑΝΕ.

    Ο ΙΔΙΟΣ ΟΣΚΥΛΟΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕ ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ Κ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ .ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ (ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ) ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΣΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΔΕΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΧΩΡΑΦΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΤΑΝΕ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ Κ ΟΜΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΑ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ Κ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟ.

    ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΣΤΟ “ΚΥΝΗΓΕΣΙΑ & ΚΥΝΟΦΙΛΙΑ”ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ “TRAILER’S” ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΟΜΩΣ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    63
    Gatsoulinos στις #76171

    Paidia pragnatika den exw logia na sas euxaristisw pou asxoliste me to thema… Den sas kruvo oti enas apo tous logous pou me ekanan na ferw ena tetoio skuli stin ellada einai oti thelw kai egw na prosthesw ena litharaki sto na “exoume” kala skilia… Enas allos logos einai auto pou eipe o Dimitris… Den einai dinaton na katevazei enas kynagogos ton skulo tou se agona kai meta na zita ews kai 1000E gia epivasi… kai sto telos na einai kai amfivolo to apotelesma giati kaka ta psemata den eimaiste oloi genetistes!!! Imarton pou leei kai o Georgiou!!! Pantos na epanerthw sto thema kai na anaferw ston Dimitri oti tin idia sumperifora exei kai stis perdikes tis pianei apo polu makria.. (den anaferw apostasi gia eunoitous logou ) mallon file steel exeis dikio oti tha prepei na kanw to stauro mou pou auto to skulaki mou epese sta xeria!!! Gia na ton kanw omws tha ithela na zitisw kai mia allh gnwmh apo tous filous tis filhs logo tou oti opws exw anaferei se proigoumeno munima oti sto parelthon eixa mono epaniel kai pragmatika diaferoun para polu!!! Opote kurie Gianni, Dimitri, Steel tha itan timh mou na kaname mia volta kai na mou legate kai eseis tin gnomh sas…

    P.S. Nikola (Nili) EUXARISTW GIA TA KALA SOU LOGIA… SOU EUXOME KALI LEUTERIA STIN JAKY (EPANIEL) KAI NA EISAI SIGOUROS OTI OSO KAI THEAMA NA MAS PROSFEREI H KETY TA EPANIELAKIA THA MAS FEROUN THIRAMA….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #76172

    na kaname mia volta kai na mou legate kai eseis tin gnomh sas…

    Ευχαρίστως, αρκεί να συμπίπτουν οι ώρες μας και οι περιοχές μας, 697 2223883.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #76173

    Πέτρο θα διαφωνησω μαζί σου, ο σκύλος που έχει μια ΕΞΑΙΡΕΤΗ  μύτη αλλά ταυτόχρονα έχει το μυαλό και το στήσιμο στον αέρα  τότε δεν χάνει την επάφη με το θήραμα, ούτε μένει πολύ στην μυρωδιά που χάνεται ίσως στην αρχή που είναι άπειρος άντε μεχρι 12-15 μηνών έαν μιλάμε για αρσενικό ζώο,  24 μηνών ο σκύλος πρέπει να έχει δείξει που μπορεί να φτάσει και  απλά μετά να  “γυαλίζεται” από τις εμπειρίες, όπως ακριβώς και ο ιχνηλάτης αυτός που έχει μύτη και μυαλό το κόβει ευθεία και να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το θηραμα  το ντόπιαρικο θήραμα είτε λέγεται μπεκάτσα ήτε περδικα ήτε ορτύκι ξέρι πολύ καλά τι πρέπει να κάνει για να σωθεί το 1ο που κοιτάει είναι να πάρει απόσταση ασφαλείας μετά εαν νοιώσει ότι ο σκύλος το χάνει  κάνει τις ντρίπλες του, εκεί οφείλεται το ότι πολλοί σκύλοι τους βλέπεις ότι το έχουν βάλει στην ευθεία και άλλοι γυρίζουν γύρω από τον άξονά τους . Οι επίμονοι σκύλοι μπορεί να είναι πολλές φορές αποτελεσματικοί αλλά δεν σημαίνει ότι έχουν και καλύ μύτη και μυαλό για να τελειώνουν γρήγορα την φάση. 

    Οσο αφορά για τους επαγγελματίες και τους αγώνες, είμαι κάθετος ο σκυλος εαν αξίζει δεν έχει κανένα λόγο να πάει για αγώνες, 

    Και εξηγώ, γιατί είμαι εναντίον τι μπορεί να προσφέρει στον σκύλο οι αγώνες??μόνο αναγνώριση από τους πολλούς, γιατί από τους λίγους και τους ψαγμενους ο σκύλος που πραγματικά αξίζει (μορφολογικά – εργασιακά – γενεαλογικά)   θα την βρεί σίγουρα να είστε βεβαιοι,

    Το τί θα του στερήσει και από την κυνοφιλία????????  Ο σκύλος ποτέ δεν θα ελενχθεί σαν κυνηγόσκυλο, δεν θα ελενχθεί ποτέ πως λειτουργεί κάτω απο συνθήκες πιεσης έντονης κούρασης κλπ, Η πραγματική κυνηγετική ταχύτητα του σκύλου , αυτή δηλαδή που του δίνει η σωματοδομή του και η ψυχή του δεν είναι η ταχύτητα του αγώνα, είναι η ταχύτητα και η συμπεριφορά που βγάζει ο σκύλος μετά από 2 ώρες κυνήγι, όλοι οι σκύλοι μπορούν να τρέξουν γρήγορα 10 λεπτά πόσοι όμως κρατάνε ταχύτητα έχουν ευκολία στην κίνηση στις 2 ώρες ???????? Σκύλος που η ταχύτητα του ήταν περπάτημα χωρίς ένταση !!!!!!!!! παρουσιάστηκε σε αγώνα σε κάμπο  με μαξιμουμ ταχύτητα για 10 λεπτά με 3 μέρες προπόνηση στο λύσε – δέσε!!!!!! Ο σκύλος ειχε χαρακτηριστει από εμένα “μην σκίσω το καλτσόν” . Οσο δεν είναι εφικτό να γίνουν αγώνες με μεγάλο χρονικό διάστημα, για μενα δεν θα αποτελούν κρητίριο επιλογής γεννητόρων. Δυστυχώς όμως αυτή ακριβώς έιναι η πραγματικότητα με αποτέλεσμα όλοι να οδηγούμαστε σιγά σιγά  στον ίδιο δρόμο εκτροφικά. 

    Οταν πρωτο ξεκίνησα έψαχνα για σκύλους επώνυμους τώρα ψάχνω άλλα πράγματα στον σκύλο, το πετιγκρί την μορφολογία του (οχι για τις εκθέσεις αλλά για την εργασία)  τον χαρακτήρα του, ΠΟΛΛ’ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΠΑΝΩ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ, τα προαφερθέντα όχι.

    Ευχαρίστως θα έβλεπα ένα  καλό σκύλο γιατί  ασχολούμαι με τα κυνοφιλικά για να βλέπω καλούς κυνηγετικά σκύλους.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #76174

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΝΑΦΕΡΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ  ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΙ 24ΜΗΝΩΝ.ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.ΜΙΛΑΩ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΕΑΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

    Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ Κ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ,ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΤΑΙΡΗΜΑ ΝΑ ΠΟΔΑΡΟΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ ΚΑΛΥΨΗ.ΘΕΩΡΩ ΔΕ ΟΤΙ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Κ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ ,Κ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ ΠΟΥ Κ ΑΥΤΗ ΠΟΔΑΡΩΝΕΙ .

    ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΙΔΙΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕΤΤΕΡ 14 ΜΗΝΩΝ :

    1)ΠΕΡΔΙΚΑ ΤΣΟΥΚΑΡ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Κ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ Κ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΗ ΟΤΑΝ ΠΟΔΑΡΩΝΟΥΝ Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΙΣ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ.

    2) ΟΡΤΥΚΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ 15 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΛΑ.

    3)ΟΡΕΙΝΗ 16 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΛΑ.

    4)ΜΠΕΚΑΤΣΑ 17-18 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΛΑ.

    5)ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ 13-14 ΜΗΝΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ 10 ΦΕΡΜΕΣ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ Κ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ 1-2 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΛΕΣ Κ ΤΟ ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙ Κ ΟΡΤΥΚΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΩ!ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ?

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟ ΜΠΕΚΟ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Κ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ.ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΥΤΗ Η ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ?ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΑ Κ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΜΠΕΙΡΟ Κ ΟΜΩΣ ΑΜΕΣΩΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕ Κ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ.ΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #76182

    Συχνά έχω ακούσει-διαβάσει τήν άποψη οτι τό ορτύκι -ντοπιάρικο- δέν είναι θήραμα πού μπορεί νά αξιολογήσει κάποιος τήν απόδοση ενός αεροθήρα. Συμφωνώ όταν πρόκειται νά τό ψάξουμε σέ δύσκολες καλλιέργειες όπως είναι τό τρυφίλι,βαμβάκι,ντοματιές,παντζάρι.Εντονες μυρωδιές από διάφορα φυτά, δυσκολία ανάπτυξης τής οσμής τού ορτυκιού κ διέξοδοι γιά ποδάρωμα. Εχω δεί πολλά κουτάβια νά καταστρέφουν τήν “φέρμα” τους ,πιεζόμενα νά έχουν επαφή,γιά νά μπορέσει νά κάνει τουφεκιά ο ιδιοκτήτης πού ήθελε νά κάνει μεγάλο νούμερο. Οι σιτοκαλαμιές είναι τό καλύτερο μέρος γιά εξόδους εκπαιδευτικές κ κυνηγητικές.Αν τά ορτύκια πού βρίσκονται σέ τέτοια σημεία δέν ενοχλούνται καθημερινά κ πολλές φορές,ώστε νά πετάνε μόλις αντιληφθούν άνθρωπο κ σκύλο,λόγο τής μικρότερης αναθυμίασης πού έχουν συγκριτικά μέ τά άλλα εδαφόβια θηράματα είναι ότι καλύτερο γιά νά αναπτύξη-αναδείξη τίς ικανότητές του ο κυνηγητικός σκύλος.Εκτιμώ πολύ περισσότερο ένα σέττερ πού έχει στήν μύτη ένα ορτύκι στά τέσσερα μέτρα από ένα πού στήν έντονη μυρωδιά τής πέρδικας κ μπεκάτσας νά σταματήσει στά οκτώ !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #343968
    Παντελή σε παρακαλώ πες μου, για να καταλάβω. Πιστεύεις πως ένα αποδεδειγμένα άξιο κουτάβι δεν αξίζει να ακολουθήσει καριέρα αγωνομάχου???

     

    Δε μπορώ να πιστέψω ότι αυτό εννοείς.

     

    Χρόνια τώρα ακούω και διαβάζω από όλους τους μεγάλους και τρανούς της παγκόσμιας κυνοφιλίας να λένε πως ένα άξιο σκυλί, εάν δε παρουσιαστεί στο ευρύ κοινό μέσω των αγώνων, τότε ήταν σαν να μη υπήρξε ποτέ.

     

    Ναι μεν θα κοσμεί την αναμνησιοθήκη του ιδιοκτήτη του με χιλιάδες αξέχαστες εικόνες, μα στην εξέλιξη της φυλής δε θα έχει προσφέρει τίποτε απολύτως.

     

    Ας πούμε για παράδειγμα πως ο Guberti δεν αποφάσιζε να κατεβάσει στα αγωνιστικά τερέν κανένα από τα σκυλάκια του από τη γέννα των ΙΡΡΟCRATE και IPPOCAMPO. Εσύ τι πιστεύεις; Θα ήταν αυτό καλό ή κακό για την εξέλιξη των πόιντερ σήμερα;

     

    Έχω βαρεθεί να ακούω πως οι ολιγόλεπτες διαδρομές σε αγώνες στους κάμπους δεν είναι αρκετές για να κρίνουμε την ικανότητα των σκύλων και γι’ αυτό δεν έχουν και μεγάλη αξία. Μιλάω πάντα για τις αγγλικές φιλές. Όποιος έχει τα κότσια να ισχυριστεί κάτι τέτοιο, ας κατεβάσει στους αγώνες ένα μέτριο σκυλί και εάν αυτό καταφέρει να γίνει πρωταθλητής, τότε εγώ πρώτος θα τον πιστέψω.

     

    Θα ήταν τέλειο εάν γίνονταν αγώνες όπως αυτοί που οραματίσθηκε κάποτε ο Πετρόχειλος, αλλά δεν είμαι καθόλου βέβαιος πως θα προσέλκυαν κοινό.

     

    Ο μόνος λόγος που δεν έχουμε περισσότερους αγώνες σε ορεινή πέρδικα και μπεκάτσα στις αγγλικές φιλές, είναι η μηδαμινή προσέλευση του κόσμου. Εάν έχει κάποιος αντίρρηση, ας ρωτήσει τον Γιώργο Πέππα που τόσο μόχθησε όταν ήταν στο ΔΣ του ΟΚΑΔΕ για τη διοργάνωση περισσοτέρων τέτοιων αγώνων αλλά ο κόσμος δεν ανταποκρίθηκε.

     

    Αλλά για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η άποψη πως μέτρια σκυλιά γίνονται γνωστά μέσω τέτοιων αγώνων, δεν είναι νέα.

     

    Από όσο γνωρίζω, οι γνωστοί επαγγελματίες Έλληνες εκτροφείς βγάζουν κάθε χρόνο περίπου 30 με 40 κουτάβια από καλές γέννες. Από αυτά και μετά από καλό έλεγχο, κρατάνε συνήθως ένα με δύο ακόμα κι αν παρουσιάσουν στο ετήσιο Derby περισσότερα, αλλά τελικά στους αγώνες ο καθένας τους, καταφέρνει να αναδείξει το πολύ έναν μεγάλο πρωταθλητή κάθε τρία με τέσσερα χρόνια.

    Δηλαδή ο επαγγελματίας, από προσεκτική επιλογή ανάμεσα σε τουλάχιστο 100 με 150 από τα δικά του κουτάβια από καλά αίματα και ανάμεσα σε αρκετές δεκάδες κουταβιών από πελάτες του, αναδεικνύει ένα μεγάλο πρωταθλητή.

     

    Ποιος από αυτούς είναι τόσο χαζός ώστε να έχει στα χέρια του το μεγάλο κουτάβι και να αποφασίσει να το μη το κατεβάσει στους αγώνες αλλά να το δώσει σε κάποιο κυνηγό???

     

    Μόνο κατά λάθος θα γίνει κάτι τέτοιο.

     

    Σίγουρα λοιπόν, τουλάχιστον στις αγγλικές φιλές, τα σκυλιά που κερδίζουν σταθερά στους αγώνες, είναι τα καλύτερα ανάμεσα σε εκατοντάδες άξια.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #76186

    Πέτρο κατ΄αρχάς δεν υπάρχει καμμία διάθεση αντιπαράθεσης,  απλά απόψεις εκφραζουμαι,

    Υπάρχει ένας όρος που τον ακουσα από έναν πολύ εμπειρο ξένο κριτη – εκπαιδευτή,  “ωρίμανση” της μύτης, δηλαδή μπορεί ένας σκύλος σε πολύ νεαρή ηλίκια να έχει πολύ καλή μύτη και απλά να μην είναι ακόμα σε αρμονία με τα υπόλοιπα όπως έχω τονίσει  ότι χρειάζονται (μυαλό – στήσιμο στο άερα κλπ) Τον βρήκα αυτό τον όρο πολύ ακριβή και περιγραφικότατο για την συμπεριφορά των νεαρών σκύλων.

    Αναφέρεις για συμπεριφορές στο ντοπιάρικο (Κωπαϊδα) σε ηλικία 13-14 μηνών, μπορεί κάλλιστα ο σκύλος σε αυτή την ηλίκια να μην είναι ώριμος σωματοπνευματικά και συνήθως δεν είναι, σε ηλικία 15-16 μηνών πιά όμως έχει βάλει εμπειρίες έχει  μάλλον ολοκληρωθέι και σωματικά (για μικρές -μεσαίες φυλές). οπότε η συμπεριφορά έχει αλλάξει.  Τα περασματα προσωπικά δεν τα συμπεριλαμβάνω στα κυνήγια που μπορώ να κρίνω ένα σκύλο (ορτύκι – μπεκάτσα) καθώς και τις αβόλαχτες πέρδικες. 

    Δεν μας αναφέρεις όμως πώς πάει ο ίδιος σκύλος στους 24 μήνες πιά στα ντοπιάρικα όρτύκια???????

    θα ήθελα επίσης να ξέρω πώς πάει από “τσεκαρίσματα”  και λευκές ?? στα υπόλοιπα θηράματα???

    Ο σκύλος μου που ανέφερα ώς καλή μύτη,  σε ηλικία 6-7 μηνών φερμάριζε (ορύκια – Νοεμβριο) έτσι άοριστα, το κεφάλι στο θεό στον αέρα, μετά τα παράταγε, για να τον τσεκάρω έβγαζα μετά την μεγάλη όλες τις φορές σηκώσε πουλιά εκεί που έδειχνε η μεγάλη, στο Σχιστό σε ηλικία 9-11 μηνων κάποιες φορές έκανε κάποια εντελώς τρελλες φάσεις αλλά τις περισσότερες φορές “εβοσκε” – στα ανοιξιάτικα (κωπαιδα) αρχικά δεν προχώραγε κάν μέσα στο χωράφι, έτσι απλά έμενε σε φέρμα απ΄έξω σε 2-3 εξόδους όμως άρχισε να δείχνει πουλιά,  Από εκεί και μετά ότι έβαζε στην μύτη του το τελείωνε και απ΄ότι μαθαίνω το τελειώνει ακόμα. 

    Πάντως οι σκύλοι κρίνονται μεταξύ τους στον ίδιο τόπο την ίδια μέρα.

    Και κάτι άλλο για να μην παρεξηγηθεί το προηγούμενο μύνημα μου σχετικά με τους αγώνες .

    Δεν είμαι εναντίον των αγωνων ίσα ίσα είμαι υπέρ, μπορεί να μην τους θεωρώ έτσι πώς γίνονται ώς τέλεια αλλά δεν είμαι εναντίον, είμαι όμως εναντίων των  “αγωνόσκυλων” σκύλων που ζούν αποκλειστικά για τους αγώνες,  ΝΑΙ και πάντα το υποστηρίζω αυτό, στην μαζική συμμετοχή με τα κυνηγόσκυλα μας, ναι να δώσουμε καποια χρήματα για μια εκπάιδευση όπου δεν τα καταφέρνουμε, αλλά η χρήση του σκύλου μας είναι το  κυνήγι και οι αγώνες  για λίγες φορές.  Τα ίδια πιστεύω και για τις εκθέσεις. 

    Ασε που προσωπικά δεν θα ηθέλα ο σκυλος μου να περνάει μήνες μέσα σε ένα κουτί μαζί με αλλους 3-4  στο πίσω μέρους ένος ΒΑΝ.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #76187

    τα σκυλιά που κερδίζουν σταθερά στους αγώνες

    Δήμητρη γράφαμε ταυτόχρονα, για τα σκυλιά που σταθερά πάιζουν στην βαθμολογία ειλικρινά δεν έχω κανένα ενδιασμό για την αξια τους.

    Αλλά θα σε ρωτήσω κάτι άλλο τί λόγο έχει  κάποιος σκύλος που έχει πάρει  3 – 4 1os εξαιρετος σε αγώνες να καταβαίνει και σε άλλους για το CAC??? Μα αν το άξιζε και ο σκύλος ήταν στο επίπεδο του CAC θα το είχε πάρει ήδη, αρα τι ψάχνει ο ιδιοκτήτης του??? –

    Εαν κάποιος σκύλος είναι πραγματικά κάτι ξεχωριστό στην φυλή του πολύ γρήγορα θα μαζέψει τα CAC του και  μετά θα κατεβαίνει γιατί ??????? για να τα κάνει  15-20??????

    Και πάμε στην άλλη κατηγορία που ο σκύλος έχει το στύλ για το CAC τα έχει όλα αλλά πολύ σχέση με το “ΒΡΗΚΑ” δεν έχει,  τι κάνει τοτε κατεβαίνει και ξανακαταβαίνει και ξέρεις ότι έχεται πάρα πολλούς αγώνες, ε κάποια στιγμή  θα σκαλώσει και μια φέρμα σε ερωτευμένο ζευγαράκι πέρδικες  που βρωμοκοπάει (εκφραση κλεμμένη).  και να ο δικό σου στο CAC και εαν αυτό τύχει και σε κανενα καλο αγώνα  κορυφή ο δικός σου????????

    Ολα αυτά που περιγράφω που προσφέρουν στην έκτροφή ???????

    Αλλού προσφέρουν  πάντως όχι στην εκτροφή που είναι η ουσία και ο σκοπός των αγώνων. Οσο για την εκτροφή στην Ελλάδα ???????? Πόσο πραγματική εκτροφή με σκοπό -στόχο και πρόγραμμα κάνουμε στην Ελλάδα ???????  Το ζευγαρώνω τον 1ον με την 1η είναι εκτροφή?????

    Για τις συμμετοχές κλπ τα ξέρω και τα εχω και τα έχω πολλές φορές γράψει.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #76190

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΛΕΥΚΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ ΜΑΖΙ ΕΝΩ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΦΕΡΜΑ ΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΧΩΡΗΣΕΙ ΕΙΤΕ ΚΑΝΑΝΕ ΦΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ(ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ “ΠΡΟΒΛΗΜΑ” ΠΟΥ ΕΧΩ) ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Κ ΦΕΥΓΕΙ Κ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΑΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ Η ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ Κ ΨΑΧΝΕΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΜΕΝΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΜΑΖΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΣ Κ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ ΣΕ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΕΝΩ ΜΕ ΕΥΝΟΙΚΟ ΑΕΡΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ ΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ Κ ΠΑΕΙ Κ ΦΕΡΜΑΡΕΙ.ΣΤΗ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΕΡΥΣΙ ΟΣΟ ΝΕΑΡΟ Κ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΛΕΣ Κ ΕΙΧΑ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΚΥΛΙ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΑΝΑΔΕΙ .ΦΥΣΙΚΑ Κ ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΑΩ 11-12 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ Κ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

    ΦΕΤΟΣ ΠΗΓΑ ΚΩΠΑ 20/7 ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΠΡΟΣ ΛΑΜΙΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΤΗ ΜΕΝ ΛΑΜΙΑ ΕΒΓΑΛΑ 1,ΕΝΩ ΑΚΟΥΓΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ Κ ΣΤΗ ΚΩΠΑΙΔΑ 6-7 ΠΟΥ ΦΕΥΓΑΝΕ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

    ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟΥ ΟΡΤΥΚΙΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΓΡΙΑ.

    ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ  ΕΧΩ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙ  ΣΤΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΩ .ΤΩΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ .ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ 2-3 ΦΟΡΕΣ  ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΤΡΥΦΥΛΙΑ Κ ΣΤΑΡΙΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΣΙΓΟΥΡΑ!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #76192

    Εγω νομιζω οτι  οπως εχει κυνηγους που παθιαζονται με το κυνηγι και τα σκυλια τους το ιδιο εχει κυνοφιλους που παθιαζονται με τους αγωνες και τα σκυλια τους. Για αυτο τον λογο κατεβαζουν και ξανακατεβαζουν τον ιδιο σκυλο σε αγωνες.  Απλα σκοπος τους ειναι να εχουν οσο το δυνατο περισσοτερες συμμετοχες και περισσοτερες διακρισεις. 

     Για τον σκοπο που γινεται αυτο??, τι να πω, καλυτερα να ηταν αγνος αλλα δυστυχως το κερδος ειναι συνυφασμενο με την ολη υποθεση, αφου αλλωστε εχει και εξοδα.

    Ανδρεας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων