ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 121 έως 128 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #76195

    Κυρίες και κύριοι. Αγαπητοί φίλοι, «την κάνω». Εντός ολίγου αρχίζω διακοπές. Λίγο “μπάνια του λαού”, λίγο να δείξω κανένα ορτυκάκι στούς σκύλους μου και….. την πρώτη μέρα της σεζόν θα είμαι κάπου προς βορά.

     

    Με τρωει όμως το θέμα και έτσι θα τα πω συνοπτικά.

    Για να μη μπερδέψουμε τον φίλο Gatsoulinos, ουσιαστικά έχουμε όλοι συμφωνήσει πως το ντοπιάρικο ορτύκι δεν είναι και το καλύτερο θήραμα για τέτοια συμπεράσματα. Πως παρατηρώντας προσεκτικά τις φάσεις του  εντοπισμού, του ανεβάσματος προς την οσμή, της φέρμας, και της γραμμής των πονταρισμάτων σε σχέση πάντα με την κατεύθυνση του ανέμου, θα διαπιστώσει αν πράγματι ο σκύλος πιάνει την μυρωδιά από πολύ μακριά. Η συμβουλή ενός επαγγελματία θα ήταν χρήσιμη καθώς και οι γνώμες κάποιων πιο έμπειρων.

    Πως με τέτοιες συνθήκες ελάχιστοι σκύλοι έχουν αυτή την ικανότητα και αν έχουν και τα υπόλοιπα προσόντα επαρκώς (χαρά σε όποιον τον έχει) τότε μπορεί να ασχοληθεί με αγώνες, με κυνήγι ή και με τα δύο.

    Και τώρα να τοποθετηθώ στο θέμα Δημήτρη/Παντελή “na be i na mi be” σε αγώνες. Παντελή θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη, τα καλά σκυλιά πρέπει να δείχνονται για τους λόγους που και εσύ ξέρεις και συμφωνείς. Τα υπόλοιπα είναι θέμα ιδιοκτήτη, αν θέλει μπορεί να έχει το κυνηγόσκυλό του και να λαμβάνει μέρος σε μερικούς αγώνες Π/Κ, πολύ βολικό για όσους δεν έχουν οικονομικές δυνατότητες και χώρο για πολλά σκυλιά. Αν επιθυμεί υψηλό πρωταθλητισμό, θα έχει έξοδα, ταξείδια, θα χάνει μέρες από το κυνήγι (για να μη πω πως θα κυνηγά ελάχιστα) και φυσικά τον σκύλο αυτό θα τον αποσύρει από το κυνήγι ή θα κυνηγά μαζί του δεκάλεπτα προσέχοντας τον σκύλο και ξεχνώντας την τσάντα. Τα πάντα έχουν το τίμημά τους άρα είναι προσωπικές επιλογές.

    {Για χάρη συντομίας θα κάνω αποκοπή και θα προσθέτω την θέση μου.}

      τί λόγο έχει  κάποιος σκύλος που έχει πάρει  3 – 4 1os εξαιρετος σε αγώνες να καταβαίνει και σε άλλους για το CAC??? Μα αν το άξιζε και ο σκύλος ήταν στο επίπεδο του CAC θα το είχε πάρει ήδη, αρα τι ψάχνει ο ιδιοκτήτης του??? –

    Οι αγώνες έχουν σε μεγάλο βαθμό τον παράγοντα τύχη (μάλλον ατυχία), τα 1α εξαίρετα «οφείλουν» να κυνηγούν το CACT. Μιλάμε… για τα πρώτα…

    Εαν κάποιος σκύλος είναι πραγματικά κάτι ξεχωριστό στην φυλή του πολύ γρήγορα θα μαζέψει τα CAC του και  μετά θα κατεβαίνει γιατί ??????? για να τα κάνει  15-20??????

    Ναι, τα 5,10, 15, 20 είναι η αδιαμφισβήτητη αξία. Για πόσους πρωταθλητές δε λένε «σιγά τον σκύλο, τού έκατσαν (ή του χαρίστηκαν ή βοηθήθηκε από τον τάδε κριτή) δυο CACT και έγινε πρωταθλητής» Αν έχει από περισσότερους κριτές σε διαφορετικών κατηγοριών αγώνες CACT/CACIT ε δεν του έχουν έρθει πάντα βολικά ή στημένα.

    Και πάμε στην άλλη κατηγορία που ο σκύλος έχει το στύλ για το CAC τα έχει όλα αλλά πολύ σχέση με το “ΒΡΗΚΑ” δεν έχει,  τι κάνει τοτε κατεβαίνει και ξανακαταβαίνει και ξέρεις ότι έχεται πάρα πολλούς αγώνες, ε κάποια στιγμή  θα σκαλώσει και μια φέρμα σε ερωτευμένο ζευγαράκι πέρδικες  που βρωμοκοπάει (εκφραση κλεμμένη).  και να ο δικό σου στο CAC και εαν αυτό τύχει και σε κανενα καλο αγώνα  κορυφή ο δικός σου????????

    Γι αυτό ακριβώς οι καλοί σκύλοι πρέπει να κατεβαίνουν σε πολλούς αγώνες, για το αδιαμφισβήτητο.

    Ολα αυτά που περιγράφω που προσφέρουν στην έκτροφή ???????

    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, συμφωνώ μαζί σου αν ο σκύλος που δεν τα καταφέρνει να παίρνει τα CACT αλλά κάποια στιγμή «του κάτσουν», μόλις πάρει τον τίτλο εξαφανιστεί από τα τερέν. Αρα αν κάνεις πρωταθλητισμό πρέπει να μένεις στις επάλξεις.

    Πιστεύω όμως πως συμφωνείς πως όποιος κάνει πρωταθλητισμό, και μετά τον τίτλο πρέπει να δείχνεται, να δούμε τι κάνει στα 7-8 χρόνια του.

    Η Betty Blue μου πήρε CACT στα 3 της και όποτε αγωνίστηκε μέχρι τα 8 κέρδιζε. Το ίδιο και στην μορφολογία. Από κατηγορία Νέων έπαιρνε την φυλή και θέση στην ομάδα, με αρκετά Καλύτερο και αναπληρωματικό έκθεσης. Τώρα στα 12 εξακολουθεί και κερδίζει καλύτερο βετεράνο έκθεσης. Τώρα αξίζει να δω γραμμή πλάτης, τώρα να δω κίνηση, τώρα να δω τι κουσούρια έβγαλαν τα γηρατειά.  Έτσι αποδεικνύει πως η εκτροφή που στηρίζεται και στο δικό της αίμα δεν έδωσε περιστασιακά τόσους απογόνους πρωταθλητές.

    Κακά τα ψέματα ο πρωταθλητισμός έχει τις χαρές του αλλά έχει πολλά τρεξίματα, έξοδα και απογοητεύσεις (από τους ανθρώπους, όχι από τους σκύλους). Η δε εκτροφή πρέπει πάνω από όλα να έχει ήθος, όραμα, στόχο, προγραμματισμό, διορατικότητα, τεχνική, τέχνη, έξοδα, αναγνώριση των αποτυχιών, σκληρή αυτοκριτική, υπομονή, επιμονή, και να έχεις κλειστά τα αυτιά για όσους σε κακολογούν και κυρίως για όσους σε κολακεύουν.

    Καλές διακοπές παιδιά   

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #76230
    Γεια σας φίλοι μου

     

    Παντελή σε ένα μεγάλο μέρος της απάντησής μου, με πρόλαβε ο Γιάννης.

    Πάντως κι εγώ έχω όπως ακριβώς κι εσύ προσέξει αυτές τις δύο κατηγορίες σκύλων που κατεβαίνουν σε αγώνες.

    Εάν εξαιρέσουμε τα αδιαμφισβήτητα άξια σκυλιά, (αν και στη χώρα που ζούμε, τίποτε δεν είναι αδιαμφισβήτητο), υπάρχουν και σκυλιά που για να πάρουν αυτό το πολυπόθητο CAC χρειάσθηκε να κατέβουν σε πάρα πολλούς αγώνες.

     

    Για τα σκυλιά αυτά είχα αναφερθεί και σε ένα άρθρο μου που δημοσίευσε το ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ πριν λίγους μήνες. Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αυτές οι περιπτώσεις χωρίζονται σε δύο ουσιαστικά ομάδες κυναγωγών. Τους κυναγωγούς που η ματαιοδοξία και ο εγωισμός τους δε τους αφήνουν να αντικρίσουν κατάματα την αλήθεια για το σκυλί τους και την άλλη ομάδα ιδιοκτητών που γνωρίζουν ότι διαθέτουν ένα αστέρι που για διάφορους όμως λόγους δεν έχει λάμψει ακόμα.

     

    Συνήθως αυτά τα αστέρια είναι δύσκολα στην εκπαίδευση και ανεξάρτητα σκυλιά που δε “δαμάζονται” εύκολα.

    Τρανό παράδειγμα τέτοιου σκύλου ήταν το περίφημο πόιντερ γενάρχης Lastog που χρειάσθηκε πολύς ιδρώτας για να παρουσιαστεί τελικά ευπρεπώς στα αγωνιστικά τερέν. Αλλά και δικά μας σκυλιά όπως ο Dario και ο Ver. Δύο εξαιρετικά αλλά ομολογουμένως δύσκολα σκυλιά.

     

    Εάν ο Μαθιόπουλος δεν πίστευε το Μαυρίδη και απογοητευόταν από τις πρώτες παρουσιάσεις του Dario, τότε θα χάναμε εμείς την ευκαιρία να γνωρίσουμε ένα τόσο άξιο σκυλί αλλά και σπουδαίο γενάρχη. Από την άλλη, εάν ο Πετρόχειλος δεν πίστευε τόσο στον Ver και δέχονταν στωικά τις κακές κρίσεις που κάποιες φορές απέσπασε ο σκύλος του, τώρα δε θα υπήρχε ο Konan.

     

    Αλλά και στα ηπειρωτικά τρανό παράδειγμα της παραπάνω κατηγορίας αποτελεί ο Giglio που άλλαξε αρκετά απογοητευμένα χέρια κυναγωγών μέχρι να τον απογειώσει ο Λιάπης.

     

    Αυτά λοιπόν τα σκυλιά έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και είναι χρήσιμο και σωστό να παραμένουν στους αγώνες, γιατί κάποια στιγμή θα βρεθεί και το διορατικό μάτι που θα καταφέρει να δει την αλήθεια πίσω από τις αποτυχίες και θα δώσει τελικά σε αυτά τα δύσκολα σκυλιά την αξία που τους πρέπει.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #343974

    Καλημέρα σε όλους και καλή κυνηγετική χρονιά.  Πρώτη φορά που η έναρξη του κυνηγίου δεν με βρήκε κάπου με το κυνηγετικό μου όπλο στα χέρια αλλά σε ένα περδικοβούνι προσπαθώντας να δοκιμάσω έναν καινούργιο κυνηγετικό σύντροφο. Πριν από 2 1/2 μήνες περίπου είχα προβεί στην αγορά ενός επανιέλ μπρετόν. Η συγκεκριμένη ράτσα μου άρεσε πολύ και ίσως ήθελα πολλά από αυτήν. Δεν μπόρεσε τελικά να ικανοποιήσει τις δικές μου απαιτήσεις και μάλλον είχα εγώ το άδικο μιας και ζήταγα το κάτι παραπάνω. Έχοντας κυνηγήσει λοιπόν με αγγλικές φυλές την πέρδικα (και έχοντας μείνει πολύ ευχαριστημένος με τα συγκεκριμένα εξαιρετικά σκυλιά) αποφάσισα να στραφώ στην φυλή που με μάγευε με την κίνηση της με την ομορφιά της και με τον χαρακτήρα της. Έτσι λοιπόν ένα αρσενικό αγγλικό σέττερ άσπρο συκωτί 20 μηνών το οποίο ακούσει στο όνομα ΖΙΚΟ,  είναι πλέον στην κατοχή μου και μετά από διάφορες δοκιμασίες σε βουνά στην πέρδικα <<πέρασε> τις εξετάσεις αν και δεν έχει ακόμα την απόλυτη φυσική κατάσταση που πρέπει. ‘Αλλοι λοιπόν χτες τουφέκαγαν και άλλοι θαύμαζαν τις φέρμες και τις συναινέσεις στις ορεινές αλλά και στις νησιωτικές πέρδικες. Δύο φωτό από κινητό δυστυχώς, από φέρμες σε μονή πέρδικα και σε κοπάδι.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #76656

    Κωστα,

    Αντιλαμβανομαι τα εκπαιδευτικα καλα κρατουν.  Πως πας?  Ο ΖΙΚΟ πως ανταποκρινεται, αντε στειλε κανενα ρεπορταζ απο το μετωπο.

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #76842

    Καλημέρα σε όλους. Ανδρέα έχεις δίκιο μέχρι τώρα είμαι συνέχεια σε εκπαιδευτικά και βέβαια σε κατοπτεύσεις για την έναρξη. Οι αποφάσεις πάρθηκαν για την έναρξη και το μόνο που μένει είναι να περάσουν οι μέρες. 

    Οι γέννες σε γενικές γραμμές έχουν πάει πολύ καλά (τουλάχιστον στα μέρη που εγώ κυνηγώ) και μπορώ να πω οτι είδα και πέρδικες από δεύτερη γέννα οι οποίες δεν είχαν πάρει αι το κανονικό τους μέγεθος ακόμα (μεσαίου μεγέθους). Ο κυνηγετικός μου σύντροφος τα πάει πολύ καλά, κάνοντας βέβαια και λάθη λόγω της μη εμπειρίας του κάτι για το οποίο θα φροντίσω εγώ θέλω να πιστεύω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    LINOS21 στις #78366

    Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι τους εμπειρους κατοχους αγγλικων σεττερ. εχω ενα αρσενικο αγγλικο σεττερ 2.5 ετων. το προσεχω σαν τα ματια μου αλλα χτες που πηγα για κυνηγι ξαφνικα εβγαλε αιμα απο την μυτη. σταματησε και μετα ξαναεβγαλε.πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο και μου ειπε να το παω για εξεταση αιματος. τι μπορει να εχει?παντως ειναι ιδιαιτερα ζωηρος και τρςει κανονικα.λετε να ειναι κατι σοβαρο??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #78453

    ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΟΙΤΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΜΠΗΚΕ ΑΓΑΝΟ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #79715

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΚΑΡΑΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΣΕΤΕΡ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΑΠΟΡΕΙΑ ΤΙ ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕ ΕΝΑΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΠΑΛΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΕΤΤΕΡ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ  ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΣΕΤΤΕΡ.ΕΔΩ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ-ΓΩΝΙΩΣΕΙΣ-ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΡΙΤΗΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΠΟΡΙΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΕΤΕΡ(ΓΙΑΤΙ Η ΞΑΛΙΔΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ) ΜΕ ΕΠΑΡΚΗΣ?

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 121 έως 128 (από 128 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων