Λαγόσκυλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56083

    Καλήμερα σκέφτηκα πολύ πριν μπω σε αυτό το forum,  ο λόγος ότι έχω κόψει επαφή με το κυνήγι του λαγού 18 χρόνια, μεγάλωσα όμως μεσα σε λαγόσκυλα, από εκεί ξεκίνησα, και ακόμα με συγκινεί το κυνήγι του. Μεγάλωσα με την αναζήτηση του “τέλειου” λαγόσκυλου. Η παρέα του πατέρα μου είχαν καποιο κυνοτρόφο γνωστό στο εξωτερικό, ο οποίος  σε τακτά χρονικά διαστήματα προμηθευε καθαρόαιμα σκυλιά, Μην είμαστε άδικοι. Τουλάχιστον αυτοόι που εγώ γνώριζα πάντα έψαχναν να βρούν καλό και καθαρόαιμο, μαγευόντουσαν από τα μακριά αυτιά και τις φωνές, αλλά δεν μπορούσαν να παραβλέψουν την αξιοσύνη στον κυνήγι,  τα προβλήματα ήταν πολλά, τα πρώτα  segkutsi  ητνα απερίγραπτα ευαίσθητα στις αρώστιες, στα κρύα δεν τράβαγαν, κρύωναν, έτσι αναγκάστικαν να τα ζευγαρώσουν με γκριφον, για ποιό αντοχή, το αποτέλεσμα ήταν αντίγραφα σκληρότριχων σεγκουτσι, τότε όμως ποιος τα ήξερε ότι υπήρχαν σαν καθαρόαιμη φυλή, τα γιούρα που έπεσαν στα χέρια τους, είχαν απερίγραπτες δυσκολίες στο ξεφώλιασμα, ξανά ζευγάρωμα με γκέκα για να βοηθήσουν στο ξεσήκωμα, τελευταία έιχαν πέσει στα χέρια τους γκαστώνης, αυτά γλύτωσαν το άμεσο μπαστέρδεμα,  πέρα από τα προβλήματα που είχαν στα αυτιά, (μολυνσεις) κλπ. Μια παρέα που “γυρνούσαν”  12-15 σκυλιά μόνιμα στη αναζήτηση του τέλειου, Αυτό το ψάξιμο δεν ήταν χωρίς λόγο,  και πιστελυω ότι ακόμα και τώρα γίνεται γιατί κάπου όλοι κάτι ψάχνουν γυρνάνε γύρω γύρω αλλά πάντα με κέντρο τον “γκέκα” Ελληνικό ιχνηλάτη, οι λόγοι πολλοί, τα πλεονεκτήματα πάρα πολλά σε σχέση με με τους “Ευρωπαίους”, από τα ποιό απλά και μικρά έως τα ποιό σοβαρά, Μην ξεχνάμε ότι είναι μια ιστορία χιλιάδων ετών προσάρμογης στην Ελληνική φύση και στα εκαστοτε κυνηγετικά δεδομένα, Και εξηγω, μεγάλωσα με ανθρώπους που πίστευαν ότι ο σκύλος πρέπει να έχει  μεγάλη σε διάρκεια και γρήγορή διώξη, ώστε να αναγκαστεί ο λαγός να γυρίσει θέλοντας και μη στα καρτέρια,  τώρα πιά ελάχιστοι κυνηγάν έτσι, κάτι το σκότωμα του λαγού από άλλες παρέες, κάτι η κλοπή των σκυλιών που απομακρύνται, κάτι ότι πια κυνηγάνε σε περιοχές μακρινές από τον τόπο διαβίωσης τους ώστε το παράσυρμα σε πολύωρες μακρινες καταδιώξεις καταντάει την επιστροφή πολύ δύσκολη, τότε τα αφήναμε στο βουνό, τα περισσότερα γυρνούσαν στο κουμασί του μόνα τους, τώρα πιά που να γυρίσουν??, Ετσι οι περισσότεροι κυνηγάνε με τα σκυλιά “καβάλα” θέλουν σκυλιά χωρίς μεγάλη διώξη, 1-2 ώρες το πολύ, αυτού του τύπου τα σκυλιά τα χάριζαν στα νησιά, Είναι ένας εντελώς διαφορετικός τύπος κυνηγίου, αρα θέλει και διαφορετικά προσόντα στα σκυλιά,  Το ότι δεν γάυγιζε πολύ στο ιχνος παρά μόνο στα τελευταία, είχε τον σκοπό του, δεν ξεσηκωνόταν ο λαγός από τα κλαφουνητά, πριν φτάσει ο σκύλος κοντά, το ότι δεν έχει την “φωνάρα” των “καθαρών” και αυτό είχε τον λόγο του κάνοντας καθαρή και γρήγορη διώξη χωρίς πολλές φωνές ο λαγός δεν “ξετοπίζει” εύκολα γυρνάει στα καρτέρια ποιο γρήγορα, κλπ. Ολοκληρα βιβλιά μπορεί να γραφτούν για αυτά και καλό είναι να αναληθούν, Πιστεύω ότι όλες αυτές οι αλλαγες βοήθησαν να προωθηθούν τα “καθαρά” Ευρωπαικά.Ισως σιγά – σιγά και ο “γκέκας” να πρέπει να προσαρμοστεί αν και θα τον προτιμούσα όπως τον γνώρισα.

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #56087

     

     ΦίλεΓιώργο θα συμφωνήσω απόλυτα ειδικά για τα “σεγκούτζι” που όντως τα σκυλιά της ράτσας αυτής έπαθαν “των παθών τους τον τάραχο” όταν πρωτόρθαν στην Ελλάδα πχ συνεχή σπασίματα και κατάγματα, πνευμονίες και διαρκείς ευαισθησίες σε καιρικές συνθήκες, όντως άγνωστες για τα σκυλιά που είχαμε τις εποχές αυτές τα δικά μας.

     Και υπόψη ότι όχι μόνο κυνηγούσαν άριστα αλλά έκαναν και τους φύλακες στα σπίτια, στα μαντριά και από φαΐ και καλοπέραση … ξεροκόματα που και που βουτηγμένα στο λάδι πριν το κυνήγι και κάθε … Πάσχα κανα κόκκαλο….

     Επομένως έδειξε από την αρχή η  ράτσα αυτή, όπως και άλλες, ότι ήταν φτιαγμένες για άλλο τύπο εδάφους και λαγούς άλλων προδιαγραφών οπότε η προσπάθεια “ενίσχυσης” των ιδιοτήτων τους , μέσω επιμειξίας, δεν ήταν και ότι το καλύτερο.

     Εδώ βλέπουμε ότι οι συνεχείς πειραματισμοί στα πουλόσκυλα και τα “μπολιάσματα” με αίμα διαφόρων φυλών ώστε να σταθεροποιηθεί μιά ράτσα είχε θετικά αποτελέσματα, στους ιχνηλάτες όμως η διαδικασία αυτή, μάλλον δεν πρόσφερε τίποτα όταν έγινε, αφού αυτοί ήταν προικισμένοι από τη φύση τους και οι καταβολές που είχαν, ήταν σταθερή και αξιόπιστη εγγύηση, στον κυνηγότοπο και το λαγοκυνήγι. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339575

    Αν εξαιρέσει κανείς τους λαγοκυνηγούς των μεγαλουπόλεων  που αναγκαστικά κυνηγούν σε ξένα μέρη, οι πλειόνότητα είναι επαρχιώτες που δεν χρειάζεται να ξενιτεύονται. Επομένως κυνηγούν παραδοσιακά. Τα σκυλιά που πάνε καβάλα κάνουν μόνο για ανοιχτά μέρη.

    Οι λόγοι που προανέφερε ο Παντελής έκαναν πολλούς να εγκαταλείψουν αυτό το κυνήγι.

    Ένας από τους λόγους που επέλεξα  να ασχοληθώ με τα κούρτσχααρ ήταν αυτός. Στην Αθήνα δεν “στέκεται” το λαγόσκυλο. Έπρεπε λοιπόν να το αφήνω σε κάποιον στο χωριό. Η λύση αυτή όμως δεν μου καλοφαίνονταν παρόλο που υπήρχε μια σκυλίτσα Γιούρα την οποία αγόρασα πριν 3 χρόνια και την έδωσα στον Γαμπρό μου για “βγάλσιμο”.

    Κάτι αυτό, κάτι το ότι δεν μπορώ το καρτέρι και να οδηγεί άλλος τα σκυλιά αποφάσισα να κάνω το κυνήγι όπως μου αρέσει: μοναχικό περπάτημα και τουφεκιά σ’ ότι θήραμα σηκώσει ο σκύλος. Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε Ντρατχααρ και Κούρτσχααρ. Το Ντρατχααρ μου ταίριαζε περισσότερο, το κούρτσχααρ όμως με μάγευε εμφανισιακά και γι’ αυτό το προτίμησα.

    Στο κυνήγι δεν χωράνε συμβιβασμοί, πρέπει να το κάνουμε όπως ακριβώς μας αρέσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #339582

    KOSTA,ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.

    ΤΟ ΝΤΡΑΤΧΑΑΡ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΑΓΝΟΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ.  ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΚΟΥΤΑΒΙ.  ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΟ ΣΩΣΤΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ.  ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΗΘΕΛΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑΧΕΙΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΚΥΛΛΑΚΙ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ – ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΕΙΞΑ ΣΤΟ ‘ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ’ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ. 

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56174

    Ο λόγος που κατέληξα στα drahthaar ήταν ότι κυνηγώντας με λαγόσκυλα χρόνια μαθαίνεις να παρατηρείς, να βλέπεις την φύση με άλλο μάτι, έχεις πετάξει από το λεξιλόγιο σου την λέξη δεν έχει, την αντικαθιστάς με το δεν βρήκα, ξέρωντας απόλυτα ότι αυτό είναι δουλεία του σκύλου,  Στο ενδιάμεσο δοκίμασα με Ιρλανδέζικο, και με ποίντερ για μια 6ετια, οταν πήρα το drahthaar  το πήρα για τίς πάπιες και τους λαγούς δεν πίστευα ότι θα με κάλυτπε απόλυτα και στα άλλα κυνήγια,  Οταν αποφάσισα να “συμπληρώσω” το κυνήγι μου που έκανα με το ποίντερ, κατέληξα στις 3 γερμανικές ράτσες, drahthaar- koytsxaar- Weimaranen, και μεταξύ αυτών στο drahthaar γιατί είχε μουστάκια, και το καλύτερο λαγόσκυλο του πατέρα μου ήταν ένα “μπαράκι” .  Είναι μια φυλή όπως όλες οι γερμανικές που δοκιμάζεται και αξιολογείται και στο κυνήγι του λαγού όπως γίνεται στην εκεί,  στην έρευνα του και την φέρμα του, την μικρή καταδιώξη,  και την επαναφορά από οποιαδήποτε απόσταση, Στην Ελλάδα επί του πρακτέου δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον ιχνηλάτη με όλη την σημασία της λέξης, αλλα μπορεί να κάνει πολύ καλά την δουλεία που θέλουν πια αυτοί που κυνηγάνε “καβάλα”, και να επαναφέρει απο οποιαδήποτε απόσταση τον τραυματισμένο,  Αυτό πιστεύω που μας έλκει όλους εμάς που ξεκινήσαμε με λαγοσκυλα, σε αυτές  τις φυλές δεν είναι μόνο ο λαγός στην τσάντα, αλλά και ότι έστω και για λιγά λετπά ζούμε το κυνήγι του λαγού, στο ξεφώλιασμα το μεγαλύτερο ποσοστό τους κλαφουνάει κανονικά σαν λαγόσκυλο. με ένταση και τέτοια που για λίγο ζούμε κάτι άλλο

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339585

    Μπράβο ρε Παντελή, αυτό ακριβώς είναι που σε σπρώχνει σ’ αυτές τις φυλές.

    Πίστεψε με έχω δει κουρτσχααρ να κυνηγά λαγό μαζί με λαγόσκυλα. Δεν έβγαζε πάντα, αλλά όταν το έκανε αυτό γίνονταν την στιγμή που κανένα από τα γκέκας δεν μπορούσε να ξεμπερδεύσει και να ξεφωλιάσει τον λαγό.

    Ο συγκεκριμένος σκύλος ξεκίνησε μαζί με τα λαγόσκυλα σε ηλικία 8 μηνών, από το πρώτο σήκωμα που είδε κατάλαβε τι παιζεται και συμμετείχε κανονικά. Δεν μειώθηκε ποτέ η σταθερότητα της φέρμας του στα πουλιά. Κυνηγούσε με την ίδια επιτυχία μπεκάτσα και πέρδικα.

    Χάθηκε άδικα γιατί ο κάτοχος του μετακόμισε σε διαμέρισμα και τον άφησε σε κάποιον στο χωριό με αποτέλεσμα να αρωστήσει από πλημελή περιποίηση και πιθανώς ασιτία.

    Τέλος θα συμφωνήσω ότι κανένα πουλόσκυλο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το λαγόσκυλο, όμως αν κάποιος ξέρει καλά το μέρος και γνωρίζει από που θα φύγει ο λαγός μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα μ’ ένα Γερμανικό δείκτη ακόμα και στο πυκνό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56292

    ΟΝΤΩΣ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΡΙΧΩΤΑ ΑΚΟΜΗ Κ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ! ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΟΝΤΟΤΡΙΧΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ Κ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΣΚΥΛΟ.ΕΤΣΙ ΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ Κ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΕ ΔΑΣΩΜΕΝΟ,ΒΙΟΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ Κ ΜΙΚΡΑ ΤΡΙΧΩΤΑ.ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ Κ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ! ΣΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΠΑΣΟΥΡΑΚΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟΤΡΙΧΟ ΑΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΟΣΚΥΛΟ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ ΣΤΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΗ ΠΗΓΗ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟ ΠΟΥ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΙΔΡΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΛΑΓΟ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΝΗ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56301

    Χρήστο αυτό με τα Γερμανικά που λές είναι για μένα μια ξεκάθαρα λάθος απόψη, και αδικία για τις συγκεκριμένες φυλές, Οσο για τον κ. Μπασουράκο και τις θεωρίες του, πέρα από τα αναφισβήτιτα καλά που πρόσφερε στην Ελληνική κυνοφιλία, σε άλλες εποχές, συντέλεσε  “εγκλήματα” κυνολογικά, χωρίζοντας τις φυλές σε “ατια” “μουλάρια” και γαίδουρια,  μεγάλωντοντας ανθρώπους με αυτές τις θεωρίες, Και αυτό οφειλόταν στην όλοσχερή άγνοιά του για αυτές τις φυλές. μπορεί να ήξερε τα μορφολογικά πρότυπα κλπ, αλλά δεν είχε εμβαθύνει περισσότερο, δημιούργησε μια εντελώς λάθος εντύπωση για κάποιες φυλές. Τα σκυλιά αυτά είναι “ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ” το ότι ο φίλος ο κάθε ένας από εμάς δεν καταφέρνει να εκπαιδεύσει σωστά και σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής του κάποιο σκύλο από άγνοια δεν αποτελεί λαθος της φυλής, ή του σκύλου. αποτελεί λάθος του κυναγωγού,
    Τα γράφω αυτά με αφορμη τον Χρηστο, γιατί έχω σπαταλήσει ώρες συζητήσεων με ανθρώπους “υποτιθέμενους” γνώστες της φυλής με αυτό το αιτιατό, ότι εγώ δεν βάζω τον σκύλο μου στην ιχνηλασία γιατί δεν θα φέρμαρει, ΛΑΘΟΣ  γιατί ένα αξιοπρεπες γερμανικό, μπορεί να κάνει χωρίς πρόβλημα και τα 2, γιατί αν δεν κάνει όχι μονο και αυτά τα 2 αλλά και όλα όσα επιβάλεται να κάνει σωστά η φυλή του, τότε δεν είναι σωστό δείγμα φυλής. Τα χιλιάδες τέτοια σκυλιά που δουλέυονται σωστά και τα κάνουν όλα σωστά και την φέρμα και την ιχνηλασία και την έρευνα με τον αέρα σωστά και την ιχνηλασία στο νερό και την ιχνηλασία αίματος και τα απορτ τους τυφλα – μακρινα- με εντολή χωρίς εντολή κλπ αποδεικνύουν ότι όλες αυτές οι θεωρίες είναι για τα σκουπίδια, Η θεωρία αυτών των φυλών είναι Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ,  και μάλιστα σε νεαρή ηλικία από εκέι και πέρα αυτό που θα τον οδηγήσει ο κυνηγός να κάνει περισσότερο θα εξειδικευτεί, αλλά αρχικά θα πρέπει να τα κάνει ΟΛΑ. Προσωπικά ακόμα νοιώθω έκπληξη μερικές φορές για αυτά που μπορούν και κάνουν, Την μια ώρα να κάνει μακρινή ιχνηλασία, και μόλις τον γυρνάς στον άερα να τοποθετείτε άριστα να φερμάρει και να ποντάρει άψογα, και την αμέσως επόμενη να κάνει ερευνα και τυφλό απορτ από το νερό. Οσο για την ιχνηλασία στο δάσος σας πληροφορώ ότι υπάρχει ώς μια από τις 32 δοκιμασίες που έχει περάσει οι σκύλοι που περνούν VGP, και γίνεται ο εξής ο σκύλος αφήνεται με διαταγή να μπεί στο δάσος και να ξεσηκώσει σαν καλός ιχνηλατης ότι τριχωτό υπάρχει μέσα και βέβαια κλαφουνόντας, με το αφεντικό στο καθαρό, η επόμενη είναι να μπεί στο πυκνό και να κυνηγήσει με ελενχόμενη διασταυρωμένη έρευνα , να βρεί και να φέρμαρει με ακινησιά σε ξεπέτεγμα και πυροβολισμό. φασιανο, λαγό, μπεκάτσα.Καμιά φορά η αγνοια μας κάνει να βλέπουμε από λάθος γωνία κάποια πράγματα.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56325

    Έχω την εντύπωση ότι όλοι όσοι ξεκίνησαν με γερμανικά σκυλιά (στην Ελλάδα τουλάχιστον), είχαν στον νού τους και τον λαγό. Οι περισσότεροι μάλλον είχαν περάσει από τις τάξεις των λαγοκυνηγών.

    Οι κουρτσχααράδες βέβαια παρεξέκλειναν της πορείας και τράβηξαν τα σκυλιά τους από το τριχωτό. ’λλωστε τα προερχόμενα από Ιταλικές εκτροφές δεν νοιάζονται και πολύ για το θήραμα αυτό, αφού για γενιες ολόκληρες δεν έχουν ασχοληθεί καν με το τριχωτό.

    Εν πας περιπτώσι, εμένα που με ενδιαφέρει θα φροντίσω να έλθει σε επαφή με το λαγό. Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να γίνει από την πρώτη χρονιά ή να περιμένω όπως υποστηρίζουν πολλοί την δευτερη κυνηγετική του σεζόν.

    Η θεωρεία υπαγορεύει να έχει Πρώτα σταθεροποιήσει την φέρμα του και να έχει εμπειρίες φτερωτού θηράματος για τους γνωστούς λόγους. Δεν έχω άποψη και δεν θα ήθελα να το ρισκάρω παρόλο που είμαι σίγουρος ότι αν τον πάρω μαζί με τα λαγόσκυλα τον Σεπτέμβρη, θα δεί από την πρώτη κι όλας μέρα λαγό.

    Έπειτα δεν ξέρω καν πως ξεκινάς ένα δείκτη στον Λαγό. Παντελή αν έχεις χρόνο γράψε λίγα πράγματα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    mpaky1 στις #339608

    Παιδια δε γνωριζω τιποτε απο τις γερμανικες φυλες ,αλλα ενα πραγμα ξερω’να κυνηγας με γκεγκα που να φωναζει ελαχιστα στο ντορο αλλα να “κλαιει”!!!!!! οταν ξεφωλιαζει τον λαγο απο το πρωτο λεπτο μεχρι 2 ωρες και ηαδρεναλινη σου να ειναι στο φουλ και ητριχα σηκωμενη και οταν υπαρχει το επιθυμητο αποτελεσμα να σε κοιταει στα ματια ολο ικανοποιηση απο τη δικια μας ευχαριστηση αλλα και την δικια του ειναι αλλο πραγμα που δεν χωραει λογια .τα ιδανικοτερα λαγοσκυλα για την πατριδα μας ειναι τα λαγοσκυλα που δημιουργηθηκαν ΕΔΩ στον τοπο που κυνηγαμε-που κυνηγουσαν ατελειωτες γενιες ελληνων .σκυλια που φερμαραν και την περδικα αρκει να γνωριζαν οτι το αφεντικο κυνηγουσε και αυτο το θηραμα. ολες οι ξενοφερτες ρατσες βρηκαν προσφορο εδαφος γιατι οπως λεμε η ΕΛΛΑΔΑ τρωει τα παιδια της κατι αναλογο εγινε και με τις ρατσες των σκυλιων (και με πολλα αλλα,αλλααυτο ειναι αλλο θεμα)γιατι καποιοι επιτηδειοι εκμεταλευτηκαν τον ανταγωνισμο αναμεσα στους κυνηγους (των κυνηγων του καφενειου)που το μονο που τουσ ενδιαφερει ειναι η τσαντα και οχι ηευχαριστηση μιας ημερας ΚΥΝΗΓΙΟΥ και εχουν εισαχθει τοσες πολλες ρατσες που οι περισσοτεροι δεν γνωριζουμε τιποτε παραπανω περα απο το ονομα της ρατσας.ετσι ολοι μας διασταυρωνουμε μονο με το ονομα της ρατσας και μονο (εφοσον εχουμε ακουσει οτι το ταδε σκυλι ειναι “ΑΣΤΕΡΙ” μηπως και δημιουργησουμε ενα εκτρωμα που μπορει να κυνηγησει καλυτερα απο σκυλι του γειτονα! Τελος θελω να πω πως το καλυτερο σκυλι για τον λαγο ειναι το ΛΑΓΟΣΚΥΛΟ ‘

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #339611

     

     Τα καφενεία δεν “ανέβαζαν ή κατέβαζαν μόνο κυβερνήσεις” αλλά και ανέβαζαν ή κατέβαζαν τις “μετοχές” των λαγόσκυλων και των λαγοκυνηγών … και βέβαια η σύγκριση αφορούσε σκυλιά δικά μας “ελληνικούς ιχνηλάτες” και απορρίπτονταν από τους κυνηγούς, όσα όμως δεν είχαν τα ανάλογα χαρακτηριστικά που η εμπειρία τους έβαζε ως κριτήρια τα απέρριπταν έστω και άν κυνηγούσαν τέλεια.

     Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι το πρώτο που κοίταζαν ήταν άν έχει παράνυχο στα πισινά πόδια το σκυλί και άν ή ουρά του είναι λεπτή και μακρυά και όχι τριχωτή, γυριστή κλπ

     Αυτά τα απέκλειαν από την αναπαραγωγική διαδικασία και έτσι κατάφερναν να μεταδίδουν μορφολογικά χαρακτηριστικά που ήταν μέσα στα standard’s του ελληνικού ιχνηλάτη που ήταν και είναι κατά την γνώμη μου, η πιό κατάλληλη ράτσα για το λαγοκυνήγι στην Ελλάδα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56378

    Θα συμφωνήσω ότι η απόλαυση που βγάζει το λαγόσκυλο στο κυνήγι του λαγού είναι εντελώς διαφορετική από το κυνήγι με το κυνήγι του λαγού με τους “γερμανικούς” δείκτες. Και πιστεύω ότι είναι ο απογειο της απόλαυσης του λαγοκυνηγίου. Απλά για τους εμας τους “πληβειους” που ενας λαγός στα”ισια” κτυπημενος με δουλεία του σκύλου μας αναμεσα στα άλλα κυνήγια μας τα “γερμανικα” είναι η καλύτερη λύση. 

    Εγώ θα ρωτήσω τα kutshaar  γερμανικής εκτροφής που κυνηγάνε λαγό ,  υστερούν στην φέρμα και στην έρευνα με τον αέρα σε σχεσή με τα ιταλικά???

    Κωστα προς θεού η εκπαίδευση των γερμανικών στον λαγό δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση που κάνουν στα λαγόσκυλα.  Θα γράψω περισσότερα στο Forum με τα drahthaar, γιατί εδώ είναι ενότητα για τα λαγόσκυλα.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56558


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEOD στίς 15 Aπρίλιος 2005


     

     όσα όμως δεν είχαν τα ανάλογα χαρακτηριστικά που η εμπειρία τους έβαζε ως κριτήρια τα απέρριπταν έστω και άν κυνηγούσαν τέλεια.

     Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι το πρώτο που κοίταζαν ήταν άν έχει παράνυχο στα πισινά πόδια το σκυλί και άν ή ουρά του είναι λεπτή και μακρυά και όχι τριχωτή, γυριστή κλπ

     Αυτά τα απέκλειαν από την αναπαραγωγική διαδικασία και έτσι κατάφερναν να μεταδίδουν μορφολογικά χαρακτηριστικά


    [/indent]ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΝΥΧΑ ΟΙ ΣΥΝΤΟΠΙΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΟΧΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΝΥΧΙ ΣΑΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ Κ ΚΑΛΩΝ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΣΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΑΚΟΥΣ Κ ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ! ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗ & ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΙΧΝΗΛΑΣΙΑΣ! ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΝ ΜΟΥΓΚΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΤΑ ΚΡΕΜΑΝΕ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ? ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΓΕΛΑΝΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ Κ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΚΥΛΩΝ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΝΤΟΡΟ!    ΚΑΚΩΣ ΙΣΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΛΛΑ & Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ FCI ΤΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ “ΜΠΑΡΑΚΙ” ΝΑ ΜΑΣ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ.ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟΥ & ΠΑΡΑ ΤΟΝ ΔΥΣΤΡΟΠΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟ,ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΩΣΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ!   ΜΕΤΑ ΓΝΩΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #56636

     

     Τα “παράνυχα” σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι ήταν απόδειξη καθαροαιμίας αυτό το είχε επισημάνει και ο Στ. Μπασουράκος όταν έκανε την πρώτη περιγραφή του “standard” του ελληνικού ιχνηλάτη, άν δεν με απατά η μνήμη μου από όσα έχω διαβάσει από το 1956.

     Προσωπικά δεν θυμάμαι λαγόσκυλο με “παράνυχα” – έως και τρία στο ένα πόδι θυμάμαι – που να μην είχε και άλλα εμφανή στοιχεία επιμειξίας δηλαδή τριχρωματισμό, ουρά τσοπανόσκυλου, αυτιά άσχετα με τη ράτσα, πρόσωπο τετραγωνισμένο κλπ οπότε ποιά ήταν τα φυλετικά στοιχεία που έπρεπε να ξεχωρίσουν και να διατηρηθούν ;;

     Εξάλλου άν αυτό ήταν θετικό στοιχείο, γιατί στην επιλεγμένη καθαρόαιμη αναπαραγωγή όχι μόνο δεν διατηρήθηκε αλλά και θεωρείται “μείον” πράγμα που συμβαίνει και για τα πουλόσκυλα νομίζω. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #56693

    16/10/1959 αναγνωρίστhκε επίσημα από την την FCI.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων