Λαγοκυνήγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #78297

    Λαγίνα με μικρά στην κοιλιά της έχω δει στην Κέρκυρα αμέσως μετά την έναρξη. Στο χωριό μου που βρίσκεται στα μεσοορινά της Πελοποννήσου, έχω βρει λαγίνα με γάλα που σημαίνει ότι είχε γεννήσει πρόσφατα. Με σιγουριά λοιπόν μπορώ να πω ότι στα μέρη μου οι τελευταίες γέννες γίνονται στα τέλη Αυγούστου και ξαναρχίζουν οι εγκυμοσύνες τον φλεβάρη. Επίσης οι λαγοί μόλις αρχίσουν τα πολλά κρύα εγκαταλείπουν τα μεγάλα υψόμετρα και κατεβαίνουν χαμηλότερα. Επιλέγουν γιατάκια σε στεγνές προσήλιες πλαγιές.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #78312

    Η λαγίνα ζευγαρώνει όλο τον χρόνο. Εχω δει λαγίνες σε τέτοια κατάσταση και τον Νοέμβρη και τον Δεκέμβρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #78391

     Se kathe topo kai kathe perioxi paratirountai kai diaforetikes sinithies toso sti siberifora oso kai stin epoxi anaparagogis. PX enas lagos se ena kikladitiko nisi den tha zeygarosei to ioulio kai ton aygousto, alla tha ksekinisei tin anaparagogiki periodo apo tis arxes tou noembri. Sta alpika (perno tis akrees periptoseis) zeygaronoun olo to kalokairi, akoma kai to fthinoporo, gia na stamatisoun to zeygaroma gyro stis arxes noembri. San thiramatologos, alla kai san lagokinigos exo diapistosei ta parapano, alla den prepei na ksexname pos ton kanona epibebaionoyn oi eksereseis! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78485


    [indent]

    . San thiramatologos, alla kai san lagokinigos exo diapistosei ta parapano, alla den prepei na ksexname pos ton kanona epibebaionoyn oi eksereseis! 

    Πέρα από τό σίγουρο τών γεννών,τήν κύηση ή τόν θηλασμό κατά τήν κυνηγητική περίοδο τού λαγού μήπως λόγο τών εξεγούσης σημασίας ιδιωτήτων σας -γιά μένα- έχεται παρατηρήσει αλλαγές κυρίως στόν χρωματισμό τού λαγού ανάλογα μέ τόν βιότοπό του ?   Χρήστος.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #78547

    SIGOURA OI LAGOI ANA PERIOXI DIAFEROUN OXI MONO STO XROMATISMO ALLA KAI STO MEGETHOS. PX OI LAGOI STA XAMILA EINAI PIO KOKKINOPOI PIO MIKROI, ME LEPTOTERI SILOUETA KAI MEGALITERA AYTIA. TA AYTIA XRISIMOPOIOUNTAI OS METHODOS APOBOLIS TIS THERMOTITAS (OS PSIKTIKO ORGANO) KAI ETSI EKSIGEITE GIATI OI LAGOI STA XAMILA EXOUN 2-4 PONTOUS MEGALITERA AYTIA APO AYTOUS STA ALIKA. BEBAIA IPARXOUN KAI OI MESES KATASTASEIS TON LAGON POU ZOUN SE MESA IPSOMETRA. XARAKTHRISTIKA THA ANAFERO POS ENAS ENHLIKOS LAGOS STA ALPIKA TIS ELLADAS BOREI NA FTASEI KAI KAI TA 4,5-5 KILA, ENO ENAS ANTISTOIXA ENHLIKOS LAGOS SE ENA NHSI TIS XORAS MAS SPANIA THA KSEPERASEI TA 3-3,5 KILA.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #344256

    πάντως στην Δ. Αττική καλλά κρατεί ο λαγός….  Μέχρι στιγμής όλοι και όλες οι παρέες έχουν καλ΄ααποτελέσματα…  :)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78794


    [indent]

    SIGOURA OI LAGOI ANA PERIOXI DIAFEROUN OXI MONO STO XROMATISMO ALLA KAI STO MEGETHOS.

    Εκανα τήν ερώτηση γιατί έχω συζητήσει μέ γνωστό μου,πολύ περισσότερο παρατηρητικό από μένα, κ μου ανέφερε τήν διαφορετικότητα τών λαγών-ώς πρός τό χρώματισμο- πού ζούνε σέ πουρναρότοπους μέ υψόμετρο σέ σχέση μέ αυτούς πού υπάρχουν σέ ξέφωτα μέ βελανιδιές ή οξιές. Διαφωτιστικότατο γιά τό μέγεθος τών αυτιών καθώς κ τήν χρησημότητα τους.  Υ.Γ  Εχω καρπωθεί θυληκό λαγό πού τό βάρος του ήταν 4,800γραμ. σέ ορεινή περιοχή. Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79584

    Τό Σαββάτο είχα τήν ευκαιρία νά παρακολουθήσω,παρά τό σχετικά πυκνό τής βλάστησης,τό ξεφώλιασμα κ τήν καταδίωξη ενός υπερβολικά έξυπνου λαγού πού παρά τό σχετικά νεαρόν τής ηλικίας του κατάφερε νά κινηθεί εκμεταλευόμενος τά πάντα κ νά γλυτώσει τήν ζωή του αποφευγοντάς με ! Τό συνεχές κυνήγι από τά διάφορα επιβλαβή,οί ενοχλήσεις από εκπαιδευτικές κ κυνηγητικές εξόδους τόν έχουν κάνει άξιο αντίπαλο κ μέ σχετική ανυπομονησία περιμένω τό επόμενο Σ/Κ -άν όχι τήν Τετάρτη- γιά νά λύσω τόν σκύλο στά ίχνη του κ νά πιάσω καρτέρι μέ τήν ελπίδα νά δικαιώσω τήν απόδοση τού REX !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #79921

    FILE XRISTO TIN TETARTI EPATHA TO IDIO. ENAS MEGALOS ARSENIKOS ESEIRE BROSTA APO TA SKILIA XORIS NA TON DO. TO SABBATO PIGA PALI STON IDIO, ME APOTELESMA NA MIN TON TOUFEKISO KAI PALI, ALLA NA TON DO APO MAKRIA POU KINITHIKE. XTES EPIASA KARTERI STA MONOPATIA POU XRISIMOPOIOUSE KAI TA OPOIA MOU EIXE TO SABABATO MARTIRISEI. AYTO POU MOU EKANE ENTIPOSI ITAN OTI DEXTIKE TO KSEFOLIASMA TON SKILON MOU. PERIMENONTAS OMOS STO KARTERI, ANTI GIA ENA LAGO EIDA DIO NA ERXONTAI PANO MOU. BGIKAN APO DIAFORETIKO SIMEIO ALLA APO TIN PLEURA POU TA SKILIA MOU EIXAN KSEFOLIASEI. THEAMA ANEPANALIPTO. STAMATOUN KOITAZONTAI KAI OI POREIES TOUS EINAI NA SINANTITHOUN SE APOSTASI OXI PANO APO 30 METRA APO MENA. TA SKILIA AKOLOUTHOUSAN TON ENAN KAI DEN EIXAN DIASPASTEI, PRAGMA TO OPOIO ENISXIEI, MAZI ME TIN SXEDON TAUTOXRONI EMFANISI TOUS STO KARTERI, TIN APOPSI MOU OTI NAI MEN ITAN KONTA PIASMENOI ALLA O ENAS KSEFOLIASTIKE ENO O ALLOS PROGIKSE APO TIN KATADIOKSI.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79930

    Πρέπει πέρα από τό νά είσαι τυχερός – έχεις κ καλούς ιχνηλάτες- νά εξοδεύεις κ σέ μέρη πλούσια σέ λαγούς !!!!! Οντως τό μοναχικό κυνήγι έχει δυσκολία στήν κάρπωση μά τό κάθε κερδισμένο θήραμα “μετράει” γιά πολλά. Ο αυτιάς πού μέ ξεγέλασε σέ επόμενο πρωινό -Τετάρτη- κτυπήθηκε από τόν πατέρα μου όπως κ τήν Κυριακή τού έκανε άλλος τήν χάρη νά τόν γεμίσει ικανοποίηση πέφτωντας στό καρτέρι του. Η εξήγηση πού δίνεις γιά τήν εμφάνιση κ τών δυό ταυτόχρονα σέ σένα είναι η σωστή. Εφηβος είχα παρόμοια εμειρία -χώρια οί ιστορίες από συγγενείς- πού σκυλιά γνωστού πήραν στό κατόπι αλεπού, ήρθε σέ μένα λαγός, πού καθώς πέρασαν γαυγίζοντας από κοντά του άφησε τόν κρυψώνα του κ έπεσε πάνω μου !  Μέ διαφορετικούς πρωταγωνιστές,κυνηγούσαν λαγό, δικά μου ζωντανά ήρθε στό πόστο μου αλεπού. Μεγαλειώδες μπορώ νά χαρακτηρίσω τό λαγοκυνήγι κ κάπως ξεχωριστό άν υπάρχουν οί κατάλληλες προυποθέσεις ! Αν δέν είναι αδιάκριτη η ερώτηση κράτησες κ τούς δυό ? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #79986

    XRISTO OSO PARAKSENO KAI AN SOU FANEI DEN KRATISA KANENAN. APOFASISA NA NA TOUFEKISO PROTA AYTON POU ERXOTAN APO KATO KAI APENANTI GIRO STA 30 METRA APO MENA. KAI STH SINEXEIA NA GIRIZA TO OPLO MOU STON APO KATO MIA KAI I DIAFIGI TOU DEUTEROU APO TO OPTIKO MOU PEDIO THA ITAN DISKOLOTERI. APOTELESMA 3 TOUFEKIES KAI 2 APANOTA GEMISMATA APO 2 FISIGGIA STIN KARABINA (SINOLO 7 TOUFEKIES) DEN STATHIKAN IKANA NA PARO TON APENANTI KAI O DEYTEROS NA FIGEI ATOUFEKISTOS. PROTI FORA MOU SINEBEI TETOIA ASTOXIA KAI AKOMA DISKOLA BORO NA TO PISTEPSO. GELAO ME TON EAYTO MOU! PAROLA AYTA META APO TIS TOUFEKIES MOU(TA SKILIA KINIGAGAN TO LAGO POU TOUFEKISA) PIRE KATIFORO APO ALLI PLEYRA PRAGMA POU MARTIRA OTI PIRE SIGOURA SKAGIA. PAROLI TIN PROSPATHIA MOU KAI TON SKILON MOU KAI EKSETIAS TIS OMIXLIS POU KSAFNIKA KATEKLISE TIN PERIOXI DEN BORESA NA TON BRO. GIA TON DEUTERO OUTE KOUBENTA! OSO GIA TIN PERIOXI POU KINIGO DEN BORO NA PO OTI EXEI <<POLI LAGO>>, ALLA THN PROTIMO GIATI EINAI ANOIXTH KAI BOLEYEI TIN PARAKOLOUTHISI TON SKILON(DEN GAYGIZOUN NTORO TA DIKA MOU) KAI TIN TOUFEKIA STO PETAGMA. TO KSESIKOMA DYO LAGON MAZI MALLON EKSEIGEITE STO OTI O ENAS EK TON DYO ITAN THILIKOS KAI BRISKOTAN SE PERIODO OISTROU, ME APOTELESMA KAI O ARSENIKOS NA <<KSIMEROSE>> KONTA TOU.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79994

    Ούτε παράξενο είναι ούτε κατακριταίο μιά κ μοιράστηκαν οί σκοπευτικές σου ικανότητες σέ δυό στόχους. Οσοι κυνηγούν κοπαδιαστά θηράματα-ειδικά πέρδικες- τό κατανοούν. Γιά νά γλυτώσει τήν ζωή του δέν αποκλείεται νά έκανε κανά “γερό” κόλπο κ έτσι στάθηκε αδύνατο νά βγάλουν άκρη οί ιχνηλάτες. Από τήν στιγμή πού είναι πολύ ανοιχτό τό μέρος πού κυνηγάς κ “παίζουν” οί λαγοί μπράβο στά ζωντανά σου. Σέ παρόμοιες συνθήκες έβγαινα παλιότερα κ γώ κ τίς περισσότερες φορές λόγο συνεχής αλλαγής τών ιχνών πού υπήρχαν δέν κατάφερναν νά ξεφωλιάσουν περνώντας τήν ώρα τους από ντορό σέ ντορό ! Μόνο όταν άρχισα νά αποκτώ πιότερες γνώσεις,αργότερα, γιά τό πώς κινήται ο λαγός στίς βοσκές του μπορούσα  νά τά βοηθήσω νά βρούν τόν μονοντορό κ νά έχουν τήν απολαύση τής καταδίωξης. Οσο γιά τίς επτά τουφεκιές πού έκανες κυνηγούσα μέ φυσίγγια πού ναί μέν είχαν μεγάλη συγκέντρωση μά από διάτρηση -αργότερα τό είδα- δέν ήταν κ τίποτα σπουδαίο,ρίχνω τίς δυό πού είχε τό δίκανο σέ απόσταση περίπου 30 μέτρα κ έκπληκτος τόν εβλέπω νά συνεχίζει τήν διαδρομή του παρά τίς τρίχες πού άφησε κ στά δυό σημεία πού πυροβολήθηκε. Αγανακτησμένος στήν απέναντι πλαγιά πού βγήκε τού έκανα άλλα τρία φυσίγγια,στό ένα μάλιστα καθόταν κ μέ κοίταγε!!!!! μά αποτέλεσμα δέν είχα γιατί κάπου μπερδεύτηκε η σκυλίτσα κ μέχρι νά πάω στό χωριό νά πάρω τήν ποιό έμπειρη σέ τραυματισμένα,έπιασε βροχή κ χάθηκε η ευκαιρία !  Οντως είναι απώλειες πού καλό είναι νά μήν υπάρχουν μά οί αστάθμητοι παράγοντες επεμβαίνουν χωρίς νά μπορούμαι νά αλλάξουμαι κάτι.   Χρήστος. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #80006

    XRISTO EGO PROSOPIKA ANALOGA ME TO MEROS ALLA KAI TIS PLITHISMIAKES PIKNOTITES TON LAGON SE MIA PERIOXI THA KINIGISO DIAFORETIKA. AN PX EXEI POLLOUS LAGOUS TA SKILIA MOU TA PROSEGIZO STA SIMEIA POU PITHANOLOGO OTI BOREI NA KANEI TO GIATAKI TOU (THA TA KOPSO OPOS LEME). AYTO KIRIOS GIA NA MIN XASO XRONO OXI OTI TA SKILIA MOU DEN THA KSEKOPSOUN KAPOION. AN PALI I PERIOXI EXEI MIKRES PIKNOTITES AMOLAO SINITHOS STI BOSKI TOU. EPISIS APO AYTA POU EXO DIAPISTOSEI EINAI POS OTAN O LAGOS PAREI SKAGIA KAI PESI ARKETA BROSTA APO TA SKILIA KAI IDIKA AN XOTHEI SE KAPOIO THAMNO I KILISEI LOGO KLISIS TA SKILIA POLLOI DISKOLA THA TON BROUN, LES KAI EKSAFANIZETE I MIRODIA TOU. AYTO EINAI KAI APOPSI POLLON FILON, ARISTON LAGOKINIGON.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #80014

    Είναι γεγονός ότι τα σκοτωμένα θηράματα έχουν πολύ λιγότερη μυρωδιά από τα ζωντανά. Πολλές φορές μου έχει τύχει τους τραυματισμένους λαγούς που πέσανε πιο πέρα να μου τους βρίσκει το ποϊντεράκι μου και όχι τα λαγόσκυλα και μάλιστα σε φέρμα μύτη με μύτη !!! Μπορεί να περάσει δίπλα του και να μην τον πάρει χαμπάρι…

    Ποτέ δεν σηκώνω τον λαγό από κάτω – περιμένω να τον βρουν πρώτα τα σκυλιά ακόμα και αν τον είδα να πέφτει ξερός. Πιστεύω ότι αυτό τα βοηθάει.

    Καλύτερα να φύγουν 10 λαγοί ατουφέκιστοι παρά να χάσω έναν τραυματισμένο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80032


    [indent]

    AN PX EXEI POLLOUS LAGOUS TA SKILIA MOU TA PROSEGIZO STA SIMEIA POU PITHANOLOGO OTI BOREI NA KANEI TO GIATAKI TOU (THA TA KOPSO OPOS LEME). AYTO KIRIOS GIA NA MIN XASO XRONO OXI OTI TA SKILIA MOU DEN THA KSEKOPSOUN KAPOION.

    Μού άρεσε νά είμαι παρατηρητής τής εργασίας τών ιχνηλατών μου σέ όλες τίς φάσεις κ νά αφήσω τό “παιχνίδι” νά εξελιχθεί ανάμεσα στούς δυό αντιπάλους. Μά όταν έβλεπα οτι δέν υπήρχε αποτέλεσμα άρχισα μετά τήν απώλεια τής πρωτοβουλείας τών σκύλων νά τά οδηγώ στά σημεία πού πίστευα οτι είναι γιατακομένος.  Ηθελα νά κάνω άριστα ζωντανά κ δέν μέ ενδιέφερε η κάρπωση κάτι πού ίσως είναι λαθεμένο μιά κ άν δέν χτυπιούνται λαγοί αργούν νά εξιδικευτούν κ πολύ εύκολα φεύγουν στήν αλεπού ! Χρήστος.

    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων