Λαγοκυνήγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80033


    [indent]Είναι γεγονός ότι τα σκοτωμένα θηράματα έχουν πολύ λιγότερη μυρωδιά από τα ζωντανά. Πολλές φορές μου έχει τύχει τους τραυματισμένους λαγούς που πέσανε πιο πέρα να μου τους βρίσκει το ποϊντεράκι μου και όχι τα λαγόσκυλα και μάλιστα σε φέρμα μύτη με μύτη !!! Μπορεί να περάσει δίπλα του και να μην τον πάρει χαμπάρι… Είχα μιά σκυλίτσα πού μόλις έφτανε στόν θανατωμένο λαγό τόν μύριζε κ γυρνούσε τριγύρω κ πολλές φορές στά πατήματα τά τελευταία του γιά νά ξαναιχνηλατίσει. Πολύ ντοριάρα πού δέν έδεινε σημασία στό τελευταίο μέρος τού κυνηγιού ! Χρήστος.
    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #80045

    δεν μου έχει τύχει ποτέ αυτό…
     
     Νομίζω πως μπορεί να χρειάζεται λιγάκι δουλειά παραπάνω… Το λέω γιατί..,.., εφόσον το καδιώκει, έχει πάρει ντορό, μπορεί να έιχε και οπτική επαφή, κλπ κλπ κλπ ,,.,,, εάν περνάει απο πάνω ή δίπλα και δεν τον “δαγκώνει”..δεν ξέρω, νομίζω πως είναι λίγο περίεργο…
     Εάν είναι σκοτωμένο οκ, αλλά ΄πόσες ώρες? Πόσες ημέρες???  Εάν είναι θέμα λίγων λεπτών.. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80133

    Δυστηχώς δέν είναι πλέον στήν ζωή κ όσο κυνηγούσαμε μαζί αυτή ήταν η συμπεριφορά της ,τήν ενδιέφερε νά ιχνηλατεί μέχρι νά τήν σταματήσω κάτι πού γινόταν όταν ματώνε η μουσούδα της από τήν τριβή μέ τό έδαφος. Αυτό πού έχουμε τώρα λόγο τού ότι υπάρχουν γατιά δικά μας στόν χώρο πού κινούνται κ όταν σμίξουν δυό τά κυνηγάνε έχει δεκτεί άδικα μαλώματα μέ συνέπεια στού πρώτους λαγούς πού έπεσαν νά μήν ξέρει πώς νά αντιδράσει ! Τριχωτά είναι κ τά δυό οπότε ήταν επιφυλακτικός μέχρι νά γίνει ξεκάθαρο οτι υπάρχει διαφορά κ τό νά επιτεθεί στόν θυρευμένο λαγό είναι θεμιτό από μάς.  Κάπως έτσι είναι  κ όταν ιχνηλάτης “φεύγει” στήν αλεπού,θαρρεί οτι δέχεται παράπληξη γιατί γενικά κυνηγάει !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80711

    Μετά από αρκετές αναμετρήσεις μέ έμπειρο-μεγάλο-έξυπνο λαγό εχθές έκανε τό λάθος , παρά τά 4-5 σφυρίγματα τού πατέρα γιά νά νιώθει τήν παρουσία του ο σκύλος γιά νά μήν διακόπτει τήν εργασία , πήγε στό καρτέρι του -φέτος είναι η χρονιά του- κ η συνέχεια ήταν η λεπτομερέστατη περιγραφή γιά τό πώς κινήθηκε γιά νά ξεγελάσει τόν διώκτη του μέχρι νά ακουστεί ο πυροβολισμός ! Εντύπωση μού έκανε η απόδοση τού REX λόγο ύπαρξης “πάχνης” πού συνήθως ανεβάζει κατά πολύ τόν βαθμό δυσκολίας τής ιχνηλασίας κ ακόμη περισσότερο τού ξεφωλιάσματος . Αρχίζει νά γίνεται ένα λαγόσκυλο πάνω από τόν μέσο όρο δικαιώνοντας κόπους-έξοδα-όνειρα !  Ενας από τούς κυνηγητικούς μου στόχους ήταν κ αυτός ,μού λείπει ακόμη ο ντουμπλές στήν μπεκάτσα !!!!!.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #80722

    ΧΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΣΙΧΛΑΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΛΑΓΑΡΟ…

    ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΗ ΓΑΤΑ….ΕΔΩ ΒΑΛΤΕ ΛΑΓΟ……ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΗΓΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑ 10Μ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ( ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗ ΣΚΗΝΗ)

    ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΑΣΑΡΙΑ!!!!

    ΑΜΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΤΕΛΙΚΑ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80864

    Παρόμοια ιστορία Δημήτρη είχαν γνωστοί μου στίς πρώτες εξόδους γιά τσίχλες φέτος ,μέ αρνητικό όμως αποτέλεσμα -ο λαγός έγινε λαγός- κ γνώριζα τήν παρουσία του από τά πέρσι πού τόν είχα δεί σέ δρόμο φεύγοντας από τό κυνηγοτόπι ! Οταν η χρονιά είναι πλούσια σέ γέννες κ υπάρχει γενικά δίνει τήν ευκαιρία κ σέ κυνηγούς τής πέρδικας-μπεκάτσας-ορτυκιού-τσίχλας νά τόν συναντήσουν-καρπωθούν ! Υπήρξε κυνηγητική περίοδος πού βγαίνοντας γιά πέρδικες είχα κάνει περισσότερους λαγούς από επόμενες πού έβγαινα μέ λαγόσκυλα !!!!! Υπάρχει μάλιστα κ τό ερώτημα γιά τό ποιό πτηνό τρώει τούς περισσότερους κ χαριτολογώντας η απάντηση είναι οί greaca !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #81052

    Τό Σαββάτο βρέθηκε ντορός από λαγό στήν τρίτη περιοχή πού πήγαμε κ η ώρα είχε περάσει -10πμ- γιά νά υπάρξει θετικό αποτέλεσμα. Χάρηκα όμως γιά τήν ύπαρξη δύο αρσενικών,ένας μικρός ένας καλός, κ οτι δέν νά μέ τρώγανε τά χιλιόμετρα μιά κ ήταν σέ σχετικά κοντινή απόσταση από τό χωριό. Τό επόμενο πρωινό στήν διαδρομή γιά τήν περιοχή βόσκησης πετιέται ο μεγάλος από τό πρανές τού χωματόδρομου κ εξαφανίζεται εμπρός από τό αυτοκίνητο κ τά έκπληκτα  μάτια μας ! Κάτι άρχισε νά μέ ανυσηχεί μιά κ η μόνη εξήγηση γιά τήν μετατόπισή του κ τό γιατάκι πού έκανε ήταν πώς κυνηγήθηκε κατά τήν διάρκεια τής νύκτας. Πήγαμε στό λαγοτόπι κ μετά από αρκετή ώρα ιχνηλασίας τού σκύλου,ο πατέρας επέστρεψε στό καρτέρι μου κ έδειξε μιά τούφα από τρίχες λαγού -είχε πολλές-!!!!! Τό σενάριο πού συζητήθηκε ήταν η επίθεση πού δέκτηκε ο μικρός λαγός από τήν αλεπού χωρίς νά είμαστε απόλυτα σίγουροι γιά τήν έκβαση τής μάχης -αισιόδοξοι- άν κ είναι σχεδόν σίγουρο οτι πιάστηκε κ έγινε τροφή της. Τό σημείο πού βρέθηκαν οί τούφες ήταν δίπλα σέ βάτα πού μάλλον είχε κάνει καρτέρι γιά νά τόν ορμήσει καθώς πλησίαζε βοσκώντας.  Τόν μεγάλο τόν κυνήγησε-αν χωρίς επιτυχία μιά κ κινούνταν σέ σχετικά περισσότερο ανοικτή περιοχή κ σίγουρα τόν έσωσε η εμπειρία κ η ταχύτητά του. Θλίψη γιά τό συμβάν κ αγανάκτηση γιά τούς μεγάλους αριθμούς αλεπούδων,αγριόγατων κ νυκτερινών πτηνών πού δέν αφήνουν τούς πλυθησμούς από τό αγαπημένο μου θήραμα νά υπάρχει σέ σταθερούς τόπους κ αριθμούς !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #81142

    ΠΑΙΔΙΑ  ΘΑ  ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ  ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΟΤΙ  ΤΑ  ΕΠΙΒΛΑΒΗ  ΕΧΟΥΝ  ΑΥΞΗΘΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ  ΠΟΥ  ΣΕ  ΜΙΑ  ΠΕΡΙΟΧΗ  ΥΠΑΡΧΕΙ  ΕΝΑΣ  ΛΑΓΟΣ  ΚΑΙ  ΔΕΚΑ  ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ!!!  ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ  ΤΙ  ΜΑΓΚΑΣ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΕΙΝΑΙ  Ο  ΛΑΓΟΣ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #81155

    Παιδια,

    Δυστυχως συμφωνω με τους προλαλησαντες.  Προσφατα, λιγο πριν το κυνηγι κυνηγος ειδε μια αλεπου, και της εριξε μια πετρα, τοτε κατι επεσε απο το στομα της.  Ο κυνηγος πλησιασε και εκπληκτος ειδε οτι η αλεπου ειχε αφησει οχι 1 οχι 2 αλλα 4 μικρα λαγουδακια τα οποια προφανως πηρε κατα την διαρκεια του πρωινου.  Τα εβλαλε φωτο, και την απεστειλε σε κυνηγετικο περιοδικο στην Κυπρο με την ελπιδα μηπως και ξυπνησουν οι υπευθυνοι και λαβουν καποια μετρα εναντιον της.

    Η ζημια που κανουν ειναι μεγαλη, πολυ μεγαλη

    ΑΑ 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #81158

     

      Γνώριμο σκηνικό οι “τούφες” μαλλιών λαγών που υποδεικνύουν τον συνήθη δράστη – την αλεπού-  που συνάντησα αρκετές φορές φέτος, ανεβαίνοντας σε βουνά για πέρδικες… βρίσκονται οι αλεπούδες παντού και σχεδόν δεν “υπολογίζουν” τίποτα, όταν τις βλέπεις να κινιούνται και να βολτάρουν στις 07.30 το πρωΐ …με χαρακτηριστική άνεση…

     Οι καταστροφικές επιπτώσεις του υπερπληθυσμού τους, ειδικά στο λαγό είναι ανυπολόγιστες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #81202

    Καλώς σας βρήκα Ειμαι καινουργιος Λαγοκυνηγος ευτηχώς στην ΚΡΗΤΗ δέν εχουμαι αλεπουδες αλλα αγριογατες σε μεγεθος επανιελ και μικρη η διαφορά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #81203

    Φιλικά Γιώργος Χανιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #81971

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ,ΟΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΗ ΚΥΝΗΓΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    ΚΕΣΝ στις #82041

    PARAMENOUME PISTOI STO LAGOKINIGI!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    J.K. στις #82317

    ΟΧΙ  ΜΟΝΟ  ΠΙΣΤΟΙ  ΑΛΛΑ  ΚΑΙ  ΑΡΡΩΣΤΟΙ.

    Ο  ΣΩΣΤΟΣ  ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ  ΔΕΝ  ΑΛΛΑΖΕΙ  ΟΤΙ  ΚΑΙ  ΝΑ  ΓΙΝΕΙ.

    Η  ΜΟΔΑ  ΕΙΝΑΙ  ΤΟ  ΓΟΥΡΟΥΝΙ,  ΓΙΑ  ΜΑΣ  ΟΜΩΣ  Ο  ΑΥΤΙΑΣ  ΕΙΝΑΙ  ΑΥΤΙΑΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 104 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων