ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72826

    Αυτό εννοείται!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72827

     Ρε Βασιλη, τι συζητησιμες;;;; Αντε απο τα 18.000 για το Browning να πεσει στα 17.000; Για να σουρωνουν τα σαλια μας τα βαζεις;; Ε;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #72842

    ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΣΟ ‘ΔΥΣΚΙΝΗΤΑ’ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ,ΟΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΠΙΘΑΝΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΥΣΑ ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙ Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΩΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72843

    Εγώ κατάλαβα οτι αν ποτέ βρεθώ σε αραβική χώρα, ΔΕΝ πρέπει να πάω σε μαγαζί που πουλάει κυνηγετικά όπλα. ’κου εκεί το DARNE να είναι λέει “κατασκευασμένο απόλυτα στην τεχνοτροπία παραγγελιών όπλων που γινόντουσαν από τα Αραβικά Εμιράτα.”

    Φαντάσου…..εκεί τα MERKEL θα είναι όπως εδώ τα BAIKAL……  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72846

    Εγω παλι καταλαβα 2 πραγματα. Οτι ειμαι αρκετα φτωχος για να αγορασω ολα τα οπλα που μου αρεσουν, και οτι τελικα μου αρεσουν σχεδον ολα τα οπλα

     Παντως μερικα, ειδικα εκεινο το Browning ηταν εργο τεχνης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #72850

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ),ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ, ΤΟΝ ΕΠ.ΠΛΙΑΤΣΙΔΑΚΗ http://WWW.FINEGUNS.GR ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΣΕ ΟΠΛΑ- ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ.

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΩΡΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΟΝΕΙΡΑ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72851

     Ωραια ειναι ρε συ Βασιλη, αλλα αυτα ειναι ονειρα απραγματοποιητα. Καλο ονειρο ειναι να αρχισει το κυνηγι, να μαζευτουμε σε καμμια ταβερνα, να ριξουμε τις τουφεκιες μας. Πραγματα που εχουν μεν να κανουν με την τρελλα μας, αλλα δεν περιοριζονται μονο στην αγορα ενος αψυχου αντικειμενου, οσο ομορφο και αν ειναι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72855


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 22 Mάρτιος 2006


    να μαζευτουμε σε καμμια ταβερνα, να ριξουμε τις τουφεκιες μας.


    [/indent]

    Πως φαίνεται ο Κρητικός ε?

    Όπως γίνονταν τα γλέντια στην Κρήτη τον παλιό καλό καιρό. Έτρωγες στο γλέντι και έπεφταν στο πιλάφι και στο κρασί ή ακόμα χειρότερα μέσα από το πουκάμισό σου καφτοί οι κάλυκες!!!

    Πάντως Βίκτορα πιο αποδοτικό θα είναι αν ρίξεις τις τουφεκιές σου σε καμία τράπεζα και όχι σε ταβέρνα.

    Ψψψτ, εσείς που χειρίζεστε τα ECHELON και τα διαβάζετε-ακούτε όλα, πλάκα κάνω ε?!

    Βίκτορα προσεχώς με βλέπω να τραγουδάω το κρητικό άσμα που λέει: “Μπρόκο μου κάναν τα ΕΚΑΜ……..”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #343181

     Βασικα, η επισημανση μου ηταν για ολα τα παραπανω. Δηλαδη παμε κυνηγι, ριχνουμε τις τουφεκιες μας, και μετα παμε για φαι. Οι μπαλοθιες στα τραπεζια δε μ’αρεσουν, γιατι συνηθως οσοι ειναι πινουν πολυ και το ατυχημα δεν αργει να γινει. Γενικα δεν ειμαι κατα, αρκει να ξερουν τι κανουν.

     Το σχολιο μου ομως ηταν διαφορετικο. Οτι δηλαδη ωραια τα οπλα και η συλλογη τους, αλλα νομιζω οτι χανουν ενα μεγαλο μερος της ευχαριστησης της αποκτησης τους, αν δεν συνδιαστουν με χρηση και παρεα φιλων, ειτε στο κυνηγι ειτε στο σκοπευτηριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #72861

    Τι λέει το άσμα στη συνέχεια βρε Αντώνη; Για πέστο μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #343285

    [font=” Arial”]Το τραγούδι είναι το λεγόμενο “45άρι” του Μ. Κονταρού και υπάρχει στο cd “Να τανε άλλες εποχές”[/font]

    [font=” Arial”]Ξεκινάει ως εξής:[/font]

    [font=” Arial”] 

    [font=” Arial”]Αφρουγαστείτε να σας πω εδα μια ιστορία [/font][/font]

    [font=” Arial”]μια ιστορία αληθινή, αληθινή που θα γραφτεί σε δίσκους και βιβλία[/font]

    [font=” Arial”]Τον Αύγουστο στση είκοσι στη συντεκνειά στ’ Αμάρι (όχου ίντα παθα)[/font]

    [font=” Arial”]Αϊντες, στη συντεκνειά στ΄ Αμάρι, στο γιαγερμό μου βρήκανε το 45άρι[/font]

    [font=” Arial”]Αφρουγκαστείτε να σας πω τα πάθη τα δικά μου, [/font]

    [font=” Arial”]Αϊντες, τα πάθη τα δικά μου, μπλόκο μου κάναν τα ΕΚΑΜ και βρήκαν τα άρματα μου[/font]

    [font=” Arial”]Έλεγχο μας εκάμανε μα δεν τα βρήκανε όλα, μα βρήκαν το καλύτερο απόυ ταν οσαν τη βιόλα…..[/font]

    [font=” Arial”][/font] 

    [font=” Arial”]Το όλο τραγούδι κρατάει κανένα 15λεπτό και λέει μέσα πολλά “παρεμφερή” με πολύ πλάκα. Εγώ έγραψα μόνο την αρχή του. Καταλαβαίνεται πως είναι δύσκολο να γράψω όλα τα λόγια ενός 15λεπτου τραγουδιού….[/font]

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #72891

    Ναι, αλλά τώρα ο τσύριος Κονταρός κυκλοφορεί ζωσμένος νόμιμα, αφού αθωώθηκε – έβγαλε και συνέχεια ο μπουνταλάς στις μαντινάδες που αφηγείται την αθώωσή του. Όντως όμως έχει πράκα…

    Μυ(λ)ροπόταμος και Αση Γωνιά τ(λ)ρα(λ)ρα(λ)ρά τραραρά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72893

     χεχεχε, αντε να δουμε αν συνεβαινε το ιδιο και σε κανενα απο μας και να δω αν μας αθωωναν η οχι.

     Οπως και να χει ομως, εγω ειμαι κατα της οπλοχρησιας με την εννοια που την δειχνουν τα καναλια (ισως γιατι πουλαει), ή αυτης που βλεπουμε στους γαμους, οχι ομως και κατα της οπλοκατοχης. 

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72912


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 23 Mάρτιος 2006


     χεχεχε, αντε να δουμε αν συνεβαινε το ιδιο και σε κανενα απο μας και να δω αν μας αθωωναν η οχι.

     Οπως και να χει ομως, εγω ειμαι κατα της οπλοχρησιας με την εννοια που την δειχνουν τα καναλια (ισως γιατι πουλαει), ή αυτης που βλεπουμε στους γαμους, οχι ομως και κατα της οπλοκατοχης. 


    [/indent]Θα συμφωνήσω σε όλα τα σημεία με τα γραφόμενα του φίλου και συμπολίτη μου….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    black_hawk στις #72913

    Καλησπέρα παιδια

    Μιας και είμαι και εγώ κρητικός και αρχίσαμε να μιλάμε για κρητικά τραγούδια μεγάλη επιτυχία αποτελούν και οι μαντινάδες του Νίκου Κυριακάκη οι οποίες διακωμωδούν την παράνομη οπλοκατοχή. Γράφω παρακάτω μερικά αποσπάσματα απο τους στίχους

    1. ΤΙΤΛΟΣ CD ¨YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ΄΄
    ΤΡΑΓΟΥΔΙ: ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ

    ΣΤΙΧΟΙ: ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΣΙ ΤΟΠΟΥΣ,
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΣΙ ΑΝΗΜΠΟΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΡΙΝΟ ΣΤΟ ΓΙΑΛΟ ΣΤΑ ΟΡΗ ΑΛΜΗΡΙΚΙ ΚΑΙ ΑΣΚΗΜΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΔΡΟΥΣ ΤΟ ΚΑΠΕΤΑΝΗΛΙΚΗ, ΕΙΣ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΑΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝΕ ΑΝΤΡΕΣ ΓΕΡΟΙ ΑΝΗΚΩ  ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝ

    ΤΑ ΑΝΩΝΥΜΑ ΚΥΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΝΩΝΥΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΗΣΥΧΟ ΔΕΝ ΜΑ ΑΦΗΝΟΥΝ …………………………………………………ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΡΟΥΡΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΟΥΝ ΜΑ ΘΕΛΕΙ ΤΟΛΜΗ ΚΑΙ ΨΥΧΗ ΝΑ ΣΙΜΩΣΟΥΝ…………………………….

    2. ΤΙΤΛΟΣ CD ¨YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ΄΄
    ΤΡΑΓΟΥΔΙ: ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ

    ΣΤΙΧΟΙ: ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΟΚΑ ΣΤΕΣΗ, ΠΡΟΣΕΧΩ  ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΣΕΙ, ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΑΜΑΝ………ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ ΔΕΝ ΤΣΙ ΖΗΣΑ ΜΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ….ΜΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΧΩ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΔΕΝ ΤΖΗ ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΤΣΗ ΦΡΟΥΡΟΥΣ………ΔΕΝ ΤΣΗ ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΤΣΗ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΣΗ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΟΝΤΕ ΘΕΝΕ ΝΑ ΡΘΟΥΝΕ ΑΜΑΝ………………………….

    3. ΤΙΤΛΟΣ CD ¨YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ΄΄
    ΤΡΑΓΟΥΔΙ: ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ

    ΣΤΙΧΟΙ: ΗΡΘΑΝΕ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΕΠΕΙΡΑ ΥΠ΄ΕΥΘΥΝΗ, ΗΡΘΑΝΕ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΜΠΕΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΑΔΗΤΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΣΤΑ ΟΖΑ ΜΟΥ, ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΣ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΩ, ΕΙΣ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΦΟΔΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,  ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ  ΑΛΛΗ ΕΦΟΔΟ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΜΟΥ………ΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΑ ΚΡΑΤΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ …………ΓΙΑΤΙ  ΘΑΡΩ ΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΤΟΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟΥΝΕ…………ΣΤΗΝ ΡΑΤΣΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΧΕΙ ΟΠΛΑΡΧΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ……………….Η ΚΡΗΤΗ ΟΛΗ ΗΜΠΛΕΞΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΑΙΤΙΑ ΑΠΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕ ΟΥΤΕ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΑ…………..ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝΕ ΤΟ BROWHING ΟΙ ΦΡΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΑΝΕ ΣΑΝ ΜΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ…………….ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΩ ΦΑΝΕΡΑ ΚΑΙ ΑΣ ΓΙΝΩ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΦΡΟΥΡΟΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΧΩΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩ ΣΤΟ ΜΙΤΑΤΟ……………………..

    ΟΠΛΟΦΟΡΩ ΜΑΣ ΤΣΙ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΑΓΝΟΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΣΗ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΒΗΣΕΙ

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων