ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72915

    Παιδιά που θα βρω το CD να το βάζω από το πρωί μέχρι το βράδυ….

      Πολύ ενδιαφέροντες οι στίχοι των τραγουδιών και ελπίζω και η μουσική να μην ξεφεύγει από τα παραδοσιακά Κρητικά θέματα….

      Πάντως του χρόνου θα το ακούμε όλοι το CD αυτό, όπως δείχνουν τα πράγματα….

      Φιλικά: Γιάννης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    black_hawk στις #72921

    Παιδιά που θα βρω το CD να το βάζω από το πρωί μέχρι το βράδυ….

    ——————————————————————-

    το site της εταιρείας που  παράγει το cd είναι http://www.cretaphone.gr.


    ΤΙΤΛΟΣ CD ¨YΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ΄΄,Νο1
    ΝΙΚΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72922

     Στηριξτε τις ξενες επενδυσεις στη χωρα μας. Ανοιξτε εργοστασιο της Remington στον Αποκορωνα. Αλλαξτε το εθιμο να μοιραζονται κουφετα στους γαμους, με το μοιρασμα πακετου 50 σφαιρων στο διαμετρημα των 9μμ ( που ως γνωστον λεγονται και “κουφετα”) . Φτιαξτε σκοπευτηρια διπλα στις εκκλησιες και τα κεντρα διασκεδασης. Ελευθερωστε επιτελους την αγορα των οπλων, να μπορεσουμε και παρουμε και μεις αυτα που ζαχαρωνουμε στο Guns & Ammo τοσα χρονια τωρα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #72926

    Βίκτορα αν κατέβεις ποτέ σε εκλογές να ξέρεις οτι την ψήφο μου την έχεις δεδομένη….. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72928

    Ε αφου ξερεις….   Πρωτο-πρωτο στη λιστα ειναι το MAUSER M98 σε διαμετρημα 8Χ57

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #343297

    Έχω βαρεθεί να βλέπω διαφόρους να εξηγούν γιατί σε μία πολιτισμένη κοινωνία δεν επιτρέπεται να συντηρούνται τόσο επικίνδυνα και βάρβαρα έθιμα όπως αυτό της οπλοκατοχής στο νησί μου.

     

    Και σαν να τους βλέπω σε όραμα αυτούς τους σοφούς και τους διανοούμενους όταν ξεσπάσει πόλεμος να τρέχουν με αυτοθυσία και αυταπάρνηση στα ταξιδιωτικά γραφεία και να βγάζουν εισιτήρια για τόπους μακρινούς και πολιτισμένους…

     

    Όταν πάτησαν οι Γερμανοί το Μάλεμε, κάρφωσαν μεγάλη πινακίδα που έγραφε:

     

    «Ήρθαμε σε ένα τόπο απολίτιστο, να διδάξουμε το πολιτισμό».

     

    Η πινακίδα ήταν γραμμένη στα Γερμανικά και ο παππούς μου έμαθε τι έγραφε από ένα μεταφραστή που έφεραν μαζί τους…

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72931

     Η αληθεια δυστυχως ειναι, οτι τοτε, για κακη μας τυχη ειχαν πιστεψει οτι παραδιδοντας τον οπλισμο τους, οι Κρητικοι θα εξοπλιζαν το στρατο που πολεμουσε στην Αλβανια. Αυτο φυσικα δεν εγινε, καθως η ολη κινηση ειχε γινει μαλλον για να ελεγξουν τις τασεις αυτοαμυνας του Κρητικου λαου. Ακομα και ετσι ομως εγινε η μαχη της Κρητης, με τα γνωστα τραγικα αποτελεσματα σε ανθρωπινες ζωες, ειδικα απο τη μερια των αλεξιπτωτιστων. Δε τολμω δε να φανταστω τι θα ειχε γινει, αν ο οπλισμος ηταν στα σπιτια των ανθρωπων. 

     Λανθασμενα για μενα, προσπαθουν τωρα να μας πεισουν οτι πλεον πολεμοι, κατακτητες, κλπ δεν υπαρχουν. Ισως οι πολεμοι να γινονται σε αλλα μερη, η με αλλα μεσα, αλλα δυστυχως παντα υπαρχουν ανθρωποι που επιβουλευονται αυτο που εχεις. Και με ενδιαφερον θα εβλεπα τις αντιδρασεις ενος τετοιου σοφου, εαν ενας αποφασισμενος ληστης (δε θα πω εθνικοτητα γιατι και μεις δεν ειμαστε αγιοι) εισβαλει στο σπιτι του και απειλει την οικογενεια του.

     Εκπληξη δε μου προκαλει το φαινομενο στις ειδησεις, με τον καθολα συμπαθεστατο κυριο να μοστραρει την “επαναληπτικη καραμπινα” (στην πραγματικοτητα πλαγιοκανο δικανο) στο φακο, που αγορασε για αυτοπροστασια στο εξοχικο του, ενω αμεσως μετα να στηλιτευεται ενα φαινομενο οπλοκατοχης στη Κρητη με περισση μανια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #343301

    ΤΟ πρόβλημά μας δεν είναι τα περίσσια όπλα αλλά μάλλον τα μυαλά αυτών που τα έχουνε, άλλωστε

    Πάντα η Κρήτη διαφορά,

    έχει απ’ τσ’ άλλους τόπους

    γιατί έχει αντάρτισσα ψυχή,

    και κουζουλούς ανθρώπους.

    (και περίπου 250-300.000 παράνομα όπλα από το ένα εκατομμύριο που εκτιμάται ότι υπάρχουν στην Ελλάδα σύμφωνα το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης)

    Παρόλα αυτά, η διαδεδομένη οπλοκατοχή και το γεγονός ότι στο νησί η εκληματικότητα δεν είναι μεγαλύτερη από την υπόλοιπη Ελλάδα, αποδεικνύει εκ των πραγμάτων ότι το ένα γεγονός δεν συνδέεται άμεσα με το άλλο.

    Legalize us! –  μπαμ μπαμ μπουμ! να μας ζήσουν!

    Όσο για τους Γερμανούς, ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν με τα όπλα πριν 60 χρόνια, το κάνουν τώρα με τα φράγκα τους. Ουγκ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #343302


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από dviziria στίς 24 Mάρτιος 2006


    ΤΟ πρόβλημά μας δεν είναι τα περίσσια όπλα αλλά μάλλον τα μυαλά αυτών που τα έχουνε, άλλωστε

    Πάντα η Κρήτη διαφορά, έχει απ’ τσ’ άλλους τόπους

    γιατί έχει αντάρτισσα ψυχή, και κουζουλούς ανθρώπους.

    Legalize us! –  μπαμ μπαμ μπουμ! να μας ζήσουν!

    Όσο για τους Γερμανούς, ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν με τα όπλα πριν 60 χρόνια, το κάνουν τώρα με τα φράγκα τους. Ουγκ!


    Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω γραφόμενα!

    Δυστυχώς όμως δεν βλέπω να μας “legalize”.,

    Δεν πειράζει όμως αυτοί που μείναν το 1941, πολέμησαν με τις μαγκούρες, τις τζουγκράνες ή και τα ίδια τους τα χέρια τον πάνοπλο και υπερσύγχρονο εχθρό

    Και ναι είμαι κι εγώ σίγουρος όπως λέει ο φίλος DIMITRISC, πως όταν γίνει το “μπαμ” όλοι οι “ιθύνοντες” θα τρέξουν να την κοπανήσουν με την δικαιολογία οτι πάνε να “βοηθήσουν” τον αγώνα από το εξωτερικό…..

    [/indent]

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #343303

     Α, οσο για τη τρελλα απο αυτη περισσευει. Αποδειξη, το οτι καταφεραμε και μετατρεψαμε ενα θεμα απο “Το απολυτο Αλληλεπιθετο” στο “Απολυτο Κρητικο topic”  

     Δε θα διαφωνησω παντως με τους προλαλησαντες, καθως εχει αποδειχτει οτι σε καιρους κακους περισσευουν οι στρατηγοι και υπαρχει ελλειψη σε στρατιωτες.

     Οσο για τις μπαλωθιες ενα θα σας πω, που μου ειπε προ καιρου ενας παππουλης φιλησυχος : Αν νομιζουν οτι θα παντρευω το παιδι μου και θα βγαινει απο το σπιτι νυφη και δε θα παιξω ειναι γελασμενοι. Και το περιπολικο να ειναι απ’εξω εγω θα παιξω και ας με βαλουν μεσα.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72949

    Και πολύ καλά τα λέει ο παππούς φίλε Βίκτωρα….

      Προσπαθούν κάτι χαρτογιακάδες (χ…..δες) να μας ‘ευνουχίσουν’…Αυτοί που με τον πρώτο κίνδυνο φωνάζουν … τη μαμά τους….

      Μην ξεχνάμε ότι αρκετοί από τους γνωστούς πολιτικούς,δημοσιογράφους και ‘διανοούμενους’, που κόπτονται για τα όπλα των Κρητικών (και όχι μόνο), δεν έχουν υπηρετήσει την στρατιωτική θητεία τους….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #72951


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 25 Mάρτιος 2006


    Και πολύ καλά τα λέει ο παππούς φίλε Βίκτωρα….

      Προσπαθούν κάτι χαρτογιακάδες (χ…..δες) να μας ‘ευνουχίσουν’…Αυτοί που με τον πρώτο κίνδυνο φωνάζουν … τη μαμά τους….

      Μην ξεχνάμε ότι αρκετοί από τους γνωστούς πολιτικούς,δημοσιογράφους και ‘διανοούμενους’, που κόπτονται για τα όπλα των Κρητικών (και όχι μόνο), δεν έχουν υπηρετήσει την στρατιωτική θητεία τους….

      Φιλικά: Γιάννης


    [/indent]Αγαπητοί συνάδελφοι (αν και έχουμε ξεφύγει από το θέμα της ενότητας)μήπως έχουμε μερίδιο  ευθύνης αυτής στο θέμα αυτό.Οταν ανεχόμαστε να υπάρχουν μερικοί που πετυχαίνουν να μην υπηρετήσουν σαν αντιρησίες συνείδησης , να είναι ανυπότακτοι , άλλοι να υπηρετούν κοντά στα σπίτια τους και άλλοι στα σύνορα κ.λ.π ,την πληρώνουν  μόνο οι νομοταγείς πολίτες , οι οποίοι εξασφαλίζουν και την ελευθερία για τους ανωτέρω.Αν προβλέπετο από το σύνταγμα μας ότι όποιος δεν έχει υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία κανονικά ,να μη μπορεί να καταλάβει δημόσιο αξίωμα και εαν δεν έχει απαλλαγεί για λόγους υγείας να μη μπορεί να εργασθεί σε κανένα τομέα του δημοσίου.
    Οσον αφορά τις μπαλωθιές , δεν γίνονται μόνο στη Κρήτη .Και στη πόλη που μένω με την αλλαγή του χρόνου γίνεται ‘πόλεμος’ και εκτός από κυνηγετικές καραμπίνες ακούγονται και μερικά ‘κροταλίσματα’οπλοπολυβόλων (στη πόλη μου έχει και στρατόπεδα).Επίσης το Πάσχα στην Ανάσταση, στην εκκλησία της ενορίας μου ‘ο Χριστός ανασταίνεται και σίεται ο τόπος’ από πυροτεχνήματα , τα περισότερα αυτοσχέδια.Στο χωριό μου δε όταν γίνεται γάμος , θα πέσουν οπωσδήποτε μερικές τουφεκιές από κυνηγετικά όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    dviziria στις #72952

    Να διευκρινήσω κάτι που μπορεί να μην είναι προφανές για τους μη Κρήτες:

    Μπαλωθιά από κυνηγετικό όπλο που έχει και η κουτσή Μαρία δεν είναι μπαλωθιά – είναι απλά θόρυβος και φασαρία… και όποιος κατάλαβε κατάλαβε…

    Η (παράνομη???) οπλοκατοχή και (παράνομη) οπλοχρησία στην Κρήτη αφορούν άλλα είδη οπλισμού …. πχ Stinger….χεχεχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #72954


    [indent]

     

    [/indent]

    Με άλλα λόγια … “ποιότητα” στον … “ήχο” …

    ή αλλιώς … άν κατάλαβα καλά … more sound , less noise …

    Πάαααααααααααλι ξεφύγαμε …………………………………………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72955

     Μπαλωθια ειναι πιστευω ο πυροβολισμος απο καθε οπλο. Απλα, εχει επικτρατησει καιρο τωρα, οι πυροβολισμοι των κυνηγετικων να μη λαμβανονται υποψιν, αλλωστε, ποιος κραταει σε γαμο ή βαφτιση καραμπινες και δικαννα;

     Παρανομη οπλοκατοχη και οπλοχρησια υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει οσο και αν θελουν καποιοι στο βωμο του λανθασμενου politically correct να πεισουν οτι το εθιμο ειναι βαρβαρο, οτι δεν ειναι σωστο να εχεις οπλα στο σπιτι, οτι το οπλο καλιεργει τη βια (λες και ειναι απο μονο του κακο, και οχι αυτος που το χρησιμοποιει) κλπ κλπ

     Αντε τωρα να πεισεις το παπου που 60+ χρονια τωρα καθαριζει και διατηρει το Bren, το Mauser, το Manlincher, ή το Enfield οτι δεν ειναι πλεον σωστο, ουτε πρεπον.

     Επισης θεωρειται η μεγαλυτερη ξεφτιλα, να σου παθει εμπλοκη το οπλο. Εξου και η φραση απο παλιοτερο ρεπορταζ στο E “Καλλια να μου γ….νε τη γυναικα παρα να παθει εμπλοκη το εργαλειο”

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 178 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων