DOUBLE TRAP

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 98 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #60781

    Χρήστο , αγόρασα ένα μεταχειρισμένο κοντάκι από έναν σκοπευτή για το 682 μου , που είναι sporting και έτσι το μετέτρεψα σε ένα ιδιόμορφο τραποντούφεκο με 76 πόντους κάννες , τσοκάκια , πάπια schnabel και κοντάκι trap με ένα κάρο ταινίες.

    Δεν διακδικεί βραβείο ομορφιάς , αλλά τα πιατάκια στο Double Trap τα σπάει καλύτερα από πρίν.

    Μιά σημείωση για την φωτογραφία του Ahmed Almaktoum ….

    Ο Λεωνίδας έχει γράψει ότι για να σου έρχεται σωστά το κοντάκι , θα πρέπει επωμισμένος να απέχει η μύτη σου από τον αντίχειρα 2-3 πόντους…

    Στην περίπτωση του Almaktoum ο κανόνας έχει βρει την εξαιρεση του , ….λόγω μύτης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60783


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 29 Ιούνιος 2005


    Χρήστο , αγόρασα ένα μεταχειρισμένο κοντάκι από έναν σκοπευτή για το 682 μου , που είναι sporting και έτσι το μετέτρεψα σε ένα ιδιόμορφο τραποντούφεκο με 76 πόντους κάννες , τσοκάκια , πάπια schnabel και κοντάκι trap με ένα κάρο ταινίες.ΓΙΑΝΝΗ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ Κ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΤΕΝΙ η ΠΕΛΜΑ ! ΜΕΙΝΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΕΙΔΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΕΛΜΑ!!!!!

    Δεν διακδικεί βραβείο ομορφιάς , αλλά τα πιατάκια στο Double Trap τα σπάει καλύτερα από πρίν.ΠΟΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΩΝ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

    Μιά σημείωση για την φωτογραφία του Ahmed Almaktoum …. ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ. ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ !

    Ο Λεωνίδας έχει γράψει ότι για να σου έρχεται σωστά το κοντάκι , θα πρέπει επωμισμένος να απέχει η μύτη σου από τον αντίχειρα 2-3 πόντους…ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΡΑΨΕ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΕΠΩΜΙΣΗΣ-ΡΙΞΗΜΑΤΟΣ!

    Στην περίπτωση του Almaktoum ο κανόνας έχει βρει την εξαιρεση του , ….λόγω μύτης   ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΚΑΤΙΤΙΣ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΛΟΓΟ…….  ΜΕΤΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΤΙ-ΚΤΕΝΙ ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 28 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #60784

    Όπως  και τον Λεωνίδα, ο σινδυασμός που με βόλεψε περισσότερο είναι  IC-FULL με skeet 9,5 στην πρώτη και Trap 7,5 στην δεύτερη .

    Όλοι οι άλλοι σίνδυασμοι που δοκίμασα ( ***-**,***-*,**-*,****-**) δεν έδωσαν τα ίδιο καλά αποτελέσματα.

    Σταθεροποιώ λοιπόν το τσοκάρισμα για να ασχοληθώ μόνο με την τεχνική .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    demetrio στις #60793

    Μου κεντρίσατε το ενδιαφέρον Κύριοι,

     

    Να ρωτήσω λοιπόν σχετικά με τα σκάγια, στο Skeet έχουμε 91/2, στο Trap 71/2

    στο Διπλό Trap ?

    διάβασα τα γραφόμενα του Leo για διαφορετικό σκάγι στην πρώτη και στην δεύτερη κάνη , είναι αυτό επιτρεπτό στους αγώνες – οχι τίποτα άλλο, αλλα θα πάει τσάμπα η προπόνηση !!!!!-

    Γιάννη θα με πάρετε στην ομάδα σας;

     

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #60794

    Παναγίτσα μου, τι μύτη είναι αυτή!!! Πάντως ο άνθρωπος είναι ΝΤΟΥΦΕΚΟΣ! Με μυτόγκα ή χωρίς…

    ΟΠΟΤΕ Η ΥΠΑΡΞΗ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΦΟΥΛ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ DOUBLE TRAP ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟ! ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΣΥΧΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΥΡΚΑΛ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΣΕ Ν8 ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΟ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Πράγματι, το να υπάρχει σταθερό full στην πάνω κάννη δεν χάλασε ο κόσμος, αλλά η κάτω οφείλει να είναι αρκετά ανοικτότερη των 7/10 που συνήθως έχουν τα τραποντούφεκα. Όσο για τα φυσίγγια, πράγματι υπάρχουν τα Πυρκάλ που αναφέρεις, αλλά και τα Baschieri & Pelagri F2, 3 bis σε Νο 8 1/2 για Double trap.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #60795

    διάβασα τα γραφόμενα του Leo για διαφορετικό σκάγι στην πρώτη και στην δεύτερη κάνη , είναι αυτό επιτρεπτό στους αγώνες – οχι τίποτα άλλο, αλλα θα πάει τσάμπα η προπόνηση !!!!!-

    Φυσικά και είναι επιτρεπτό, όπως επιτρέπεται να ρίχνεις Skeet με 7 1/2 ή Trap με 9 1/2.

    Γιάννη θα με πάρετε στην ομάδα σας;

    Εννοείται Δημήτρη μου. Αρκεί να μην ξαναγράψεις τόσες απουσίες, γιατί η ομάδα έχει απαιτήσεις και δεν συγχωρεί κοπανατζήδες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #60796

    Το Double Trap είναι άθλημα , που όσο περισσότεροι είναι μέσα στην πούλα , τόσο το καλύτερο γιατί προλαβαίνεις να απομνημονεύσεις την πορεία των πιάτων .

    Οπότε καλοδεχούμενος ….

    Ψάχνω να βρώ βιντεάκια από αγώνες double trap , εκτός του issf-tv που έχει , ξέρει κανείς άλλο site ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    demetrio στις #60797

    Point taken

    Ζητώ ταπεινά συγνώμη,

    Δύναμαι να επανορθώσω από αυτό το ΣΚ και εντεύθεν …

     

    Δημήτρης

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60799


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 30 Ιούνιος 2005


    διάβασα τα γραφόμενα του Leo για διαφορετικό σκάγι στην πρώτη και στην δεύτερη κάνη , είναι αυτό επιτρεπτό στους αγώνες – οχι τίποτα άλλο, αλλα θα πάει τσάμπα η προπόνηση !!!!!-

    Φυσικά και είναι επιτρεπτό, όπως επιτρέπεται να ρίχνεις Skeet με 7 1/2 ή Trap με 9 1/2.

     

    ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΘΕΛΕΙ ΕΚΤΥΠΩΣΗ κ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ. ΕΠΕΜΕΝΑ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ-ΕΛΕΧΓΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΓΟΜΩΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 24 ΓΡΑΜ. & ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ 7 1/2 η 2,4 !  ΕΥΓΕ!!!!!   ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60812

    Εγω παντως οταν βλεπω double trap στο EUROSPORT απορω πως τα καταφερνουν διοτι δεν ειναι να σκοπευσεις μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Πολλοι απο εδω μεσα μπορει να καταφερνετε καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60839


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Λαβερακ στίς 30 Ιούνιος 2005


    Εγω παντως οταν βλεπω double trap στο EUROSPORT απορω πως τα καταφερνουν διοτι δεν ειναι να σκοπευσεις μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Πολλοι απο εδω μεσα μπορει να καταφερνετε καλα.


    [/indent]ΛΟΓΟ ΗΛΗΚΙΑΣ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΗΣ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ κ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ κ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 40 ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ! ΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ κ ΔΟΚΙΜΑΣΕ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #340394

    Δυστυχώς μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για την ενασχόληση των νέων με την σκοποβολή πήληνου στόχου είναι το κόστος.

    Όπλα , φυσίγγια και δίσκοι μαζεύονται ένα ποσό που δύσκολα μπορεί να αντέξει η τσέπη ενός πιτσιρικά…

    Γι’ αυτό οι περισσότεροι που βλέπω στα σκοπευτήρια είναι πάνω από 30…

    Εγώ στα 34 μου νιώθω ώρες – ώρες πιτσιρίκος ανάμεσα στους υπόλοιπους σκοπευτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60906


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 30 Ιούνιος 2005


    Δυστυχώς μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για την ενασχόληση των νέων με την σκοποβολή πήληνου στόχου είναι το κόστος.ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ κ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΗΚΙΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΕΝ ΘΕΡΜΩ!

    Όπλα , φυσίγγια και δίσκοι μαζεύονται ένα ποσό που δύσκολα μπορεί να αντέξει η τσέπη ενός πιτσιρικά…ΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΠΕΡΙΚΟΠΤΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΞΟΔΟ Ο ΓΟΝΙΟΣ κ ΝΑ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #61750

    Για όσους δεν το γνωρίζουν, τον τελευταίο περίπου μήνα έχει δημιουργηθεί μία “άτυπη” ομάδα double trap με μέλη του e-artemis, αποτελούμενη από τους demetrio, androu, old-timer και τον υπογράφοντα. Την ερχόμενη Κυριακή λέμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας σε προγραμματισμένο αγώνα στην Μαλακάσα. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε παντελώς αρχάριοι στο συγκεκριμένο αγώνισμα, αλλά θα βουτήξουμε στα βαθιά έτσι κι αλλιώς, κι ας προσφέρουμε φρέσκο αίμα προς βοράν των εμπειρότερων. Εξάλλου σημασία έχει η συμμετοχή κι όχι η νίκη.

    Προς το παρόν ευχηθείτε μας καλή τύχη. Τα αποτελέσματα του αγώνα, από Δευτέρα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #61753

    ΤΟ ΠΟΛΛΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ & ΝΑ ΧΑΡΩ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΘΑΡΥΝΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΤΡΑΠ κ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ!  ΟΤΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΕ ΤΣΟΚ-ΟΠΛΑ-ΦΥΣΙΓΓΙΑ-ΤΕΧΝΙΚΗ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΜΕ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ.   ΧΡΗΣΤΟΣ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 98 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων