ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56873

    Χρήστο εγώ που είμαι 1,87 χρειάζομαι 37,5 και μάλιστα το χειμώνα 37, 

    Ενας φίλος μου στο 1,93 είχε κάνει το κοντάκι της καραμπίνας του  39, αλλά τελικά όταν άλλαξε καραμπίνα βολεύτηκε με 37,5, ο λόγος καμιά φορά το κοντάκι θέλει κατέβασμα και όχι μάκρυμα  απλά  όταν τραβιέσαι ποιο πίσω χαμηλώνεις κιόλας.

    Για ψάχτω λίγο περισσότερο.

    Παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56916

    ΝΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ & ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΜΟΥ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΥΨΟΣ 1.83 ΣΕ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΑΡΚΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΔΙΠΛΩΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ-ΟΠΛΟ. ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΔΑΚΥΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΑΓΚΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΑ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΑ 410χιλιοστα ΚΑΘΩΣ κ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΑΤΙΟΥ ΩΜΟΥ ΣΤΑ 22εκατ. ΤΑ 36,5 ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ,ΣΤΑ 37,5 ΜΕΤΡΙΑ,ΣΤΟ 38,5 ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ! ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΕ ΠΟΛΙΚΟ ΝΤΥΣΙΜΟ -ΔΥΟ ΦΛΙΖ,ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΝΤΙΑΝΕΜΙΚΟ,ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟ ΣΑΚΑΚΙ- ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΩΜΗΣΗ ! ΟΛΟΓΟΣ, ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΕΚΤΗΜΗΣΗ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΩΣΤΗ-ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ-ΕΠΩΜΙΣΗ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ!  ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΜΕΤΡΑ & ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ!   ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ,ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΠΩΣ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΠΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ,ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΚΛΙΣΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΕΧΕΙ κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ! ΜΕΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #339694

    Μυστήρια πράγματα. Κι εγώ το ίδιο ύψος έχω, αλλά βολεύομαι με μήκος κοντακιού γύρω στο 36 με μάξιμουμ το 36,5. Όλες οι μετρήσεις που έγραψες μπορεί να δικαιολογούν τέτοιες διαφορές, αλλά μοναδικός τελικά κριτής είναι η απόσταση του αντίχειρα από την άκρη της μύτης, το οποίο δεν εξαρτάται μόνο απ’ την μεζούρα (έως καθόλου), αλλά πιο πολύ από το στυλ της επώμισης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56917


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 22 Aπρίλιος 2005


    Χρήστο εγώ που είμαι 1,87 χρειάζομαι 37,5 και μάλιστα το χειμώνα 37, 

    Ενας φίλος μου στο 1,93 είχε κάνει το κοντάκι της καραμπίνας του  39, αλλά τελικά όταν άλλαξε καραμπίνα βολεύτηκε με 37,5, ο λόγος καμιά φορά το κοντάκι θέλει κατέβασμα και όχι μάκρυμα  απλά  όταν τραβιέσαι ποιο πίσω χαμηλώνεις κιόλας.

    Για ψάχτω λίγο περισσότερο.

    Παντελής

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΤΕΝΙΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΡΙΓΑ ΜΙΑ & ΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ-ΚΑΤΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ- ΟΣΟ ΕΡΧΕΣΕ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ “ΠΙΟ ΨΗΛΑ” ΜΙΑ & Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ.ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ & ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΙΑ Κ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!  ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56936

    Αυτό γίνεται Χρήστο όταν χαμηλώνει οταν χαμηλώνει το κοντάκι τότε για να “δούμε” ρίγα σηκώνουμε τις κάννες με αποτέλεσμα να ντουφεκάμε  ποιο ψηλά, Το κοντάκι του S.P.  μου είναι 39 mm  μπροστά και  60 mm πίσω, έτσι αν κάποιος θέλει χαμηλότερο κοντάκι  μακραίνοντας το κοντάκι χαμηλώνει  το μάτι του σχετικά με την ρίγα, (σκοπευτική γραμμή).

    Οταν μου έπειρνε τα “μετρα”  με το  try gun  ο Δεστάφανι (1985) το μόνο που υπήρχε τότε στην Ελλάδα, μου τόνιζε πρέπει το μάτι μου να βλέπει σαν θάλασσα, ούτε πάνω ούτε κάτω, απόλυτα εθεια η αρχή της ρίγας με το τέλος. στο πλαγιόκαννο αυτό που έβλεπα και βλέπω έιναι η γυαλάδα από τις κάννες, Αν τώρα μου τα έλεγε λάθος,  τότε έιμαι λάθος,  Πάντως  μπορεις να πειραματιστείς βάζοντας χοντρά χαρτόνια ανάμεσα στο πέλμα και το κοντάκι και δοκίμασε.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #339699


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 22 Aπρίλιος 2005


    Μυστήρια πράγματα. Κι εγώ το ίδιο ύψος έχω, αλλά βολεύομαι με μήκος κοντακιού γύρω στο 36 με μάξιμουμ το 36,5. Όλες οι μετρήσεις που έγραψες μπορεί να δικαιολογούν τέτοιες διαφορές, αλλά μοναδικός τελικά κριτής είναι η απόσταση του αντίχειρα από την άκρη της μύτης, το οποίο δεν εξαρτάται μόνο απ’ την μεζούρα (έως καθόλου), αλλά πιο πολύ από το στυλ της επώμισης.

     

    ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΩΝΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ!  ΔΙΠΛΩΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΘΕΤΑ & ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ κ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΡΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΤΟ 36,5 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΠΕΛΜΑ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ κ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΝΤΟ! ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΜΑΤΑΚΟΥΣΕΙ ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ κ ΝΑ ΓΡΑΨΩ! (ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ κ ΕΧΩ ΕΥΜΕΓΕΘΗ ΜΥΤΗ!!!!!!!!!) ΜΕΤΑ ΠΟΝΤΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!  


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #56950


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 23 Aπρίλιος 2005


    Αυτό γίνεται Χρήστο όταν χαμηλώνει οταν χαμηλώνει το κοντάκι τότε για να “δούμε” ρίγα σηκώνουμε τις κάννες με αποτέλεσμα να ντουφεκάμε  ποιο ψηλά, Το κοντάκι του S.P.  μου είναι 39 mm  μπροστά και  60 mm πίσω, έτσι αν κάποιος θέλει χαμηλότερο κοντάκι  μακραίνοντας το κοντάκι χαμηλώνει  το μάτι του σχετικά με την ρίγα, (σκοπευτική γραμμή).

    Οταν μου έπειρνε τα “μετρα”  με το  try gun  ο Δεστάφανι (1985) το μόνο που υπήρχε τότε στην Ελλάδα, μου τόνιζε πρέπει το μάτι μου να βλέπει σαν θάλασσα, ούτε πάνω ούτε κάτω, απόλυτα εθεια η αρχή της ρίγας με το τέλος. στο πλαγιόκαννο αυτό που έβλεπα και βλέπω έιναι η γυαλάδα από τις κάννες, Αν τώρα μου τα έλεγε λάθος,  τότε έιμαι λάθος,  Πάντως  μπορεις να πειραματιστείς βάζοντας χοντρά χαρτόνια ανάμεσα στο πέλμα και το κοντάκι και δοκίμασε.

    Παντελής


    [/indent]ΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΠΑΝΤΕΛΗ ΘΑΛΑΣΣΑ & ΜΑΚΡΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΡΙΓΑ! ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΜΗΚΟΣ η ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ-ΜΑΤΙ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ!   Ο ΚΥΡΙΟΣ ΔΕΣΤΕΦΑΝΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΤΕΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΟΝΤΑΚΙ!!!!!!!!!! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57121

    ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΒΑΦΗ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΕΒΑΛΕ ΜΙΑ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ κ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΛΕΙΟΚΑΝΑ POLI. ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 16 κ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 20! Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΑΤΑ.Η ΠΡΩΤΗ ΗΤΑΝ 12 bore ΣΕ 16αρα! ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕ ΠΡΟΣΕΞΑ ΠΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΙΑ κ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. ΦΤΗΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ( ΕΛΑΧΙΣΤΑ) ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ & ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ 4000$ ΜΕ 5500$ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ! ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ.   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #57123

    Πάνω μία πάπια ( ξυστός ) beavertail που καλύπτει και προστατεύει εν μέρει τις κάννες ή και το χέρι του κυνηγού , και κάτω μία λεπτότερη πάπια , splinter κατά άλλους , που έχει αποστολή της περισσότερο να συγκρατεί τις κάννες με τη βάση – μπάσκουλα , παρά να προστατεύει τα δάχτυλα από το ζεστό μέταλλο και να δίνει πιό αρμονική εικόνα στο κλασσικό δίκαννο απο την παχύτερη beavertail !

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #57141

    Χρήστο, αν ξαναμπείς, ρίξε μια ματιά και στα “παρεξηγημένα” Rizzini (το ξέρω ότι το θέμα αφορά πλαγιόκαννα και έπρεπε να το γράψω στο διπλανό για τα αλληλεπίθετα, αλλά εδώ μου κόλλαγε).

    Υπέροχα όπλα, σε λογικότατες τιμές. Ιδίως αυτό το Aurum Teutonic είναι για μένα αυτό που λένε Best Value for Price.

    Rizzini Aurum Teutonic Shotgun

    Υπάρχουν φυσικά και πολύ ακριβότερα χειροποίητα μοντέλα, αλλά εγώ επιμένω στην άποψή μου, ότι δεν χρειάζεται κάτι να είναι ακριβό για να είναι καλό.

    Στη χώρα μας τα έφαγε η “μόδα” για Be…(ναι κι εγώ Beeee….) ή Per…., ή Br…… Κι όμως είναι πανέμορφα και πολύ καλοφτιαγμένα. Σίγουρα μια από τις μελλοντικές επιλογές μου, όταν και αν κάποτε, αλλάξω το Be… μου.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #57147

    Στο οπισθόφυλλο του ΕΘΝΟΣ – ΚΥΝΗΓΙ της 6/4/05 (νομίζω) είχε διαφήμιση με φωτο το συγκεκριμένο Aurum Teutonic, καθώς και το Artemis Deluxe (με διακοσμητικές πλάκες – side plates), με αντιπρόσωπο – εισαγωγέα στην Ελλάδα την εταιρία DISPAN.

    Πράγματι είναι πολύ όμορφα όπλα. Δείτε νερά στα ξύλα, και κομψότατο demi-pistole! Kαι τα βγάζει και σε όλα τα διαμετρήματα 12, 16, 20, 28 και 36 (.410)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57148

     Η αληθεια ειναι οτι το συγκεκριμενο οπλο μου εχει τραβηξει και μενα τη προσοχη. Ξερει κανενας τιμες και τετοια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #57266


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leovar στίς 26 Aπρίλιος 2005


    Πάνω μία πάπια ( ξυστός ) beavertail που καλύπτει και προστατεύει εν μέρει τις κάννες ή και το χέρι του κυνηγού , και κάτω μία λεπτότερη πάπια , splinter κατά άλλους , που έχει αποστολή της περισσότερο να συγκρατεί τις κάννες με τη βάση – μπάσκουλα , παρά να προστατεύει τα δάχτυλα από το ζεστό μέταλλο και να δίνει πιό αρμονική εικόνα στο κλασσικό δίκαννο απο την παχύτερη beavertail !

    ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΗΣ ΕΠΑΝΩ ΦΩΤΟ ΕΧΕΙ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΒΑΣΗΣ ΠΑΛΙΟΥ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ (OLD SILVER COIN) & ΤΟ ΚΑΤΩ ΤΑΡΤΑΡΟΥΓΑ (CASE HARDERING). ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟΥ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΟΧΙ ΓΥΑΛΗΣΤΕΡΗ ΟΨΗ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΕΣ! ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ κ Η SEMI-BEAVERTAIL ΣΑΝ ΣΧΗΜΑ ΤΩΝ ΞΥΣΤΩΝ!   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #57267


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 27 Aπρίλιος 2005


    Χρήστο, αν ξαναμπείς, ρίξε μια ματιά και στα “παρεξηγημένα” Rizzini Rizzini Aurum Teutonic Shotgun

    Στη χώρα μας τα έφαγε η “μόδα” για Be…(ναι κι εγώ Beeee….) ή Per…., ή Br…… Κι όμως είναι πανέμορφα και πολύ καλοφτιαγμένα. Σίγουρα μια από τις μελλοντικές επιλογές μου, όταν και αν κάποτε, αλλάξω το Be… μου.

    ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΑΝ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΜΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΕ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΟΥ ΜΟΥ! TO ARTEMIS ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ! ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ ΤΑ BATTISTA RIZZINI ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΑ ΚΑΛΟΠΟΥΛΗΤΑ κ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΗΠΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΔΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΜΙΑ κ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥ ! ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΑΓΟΡΑΣ! ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΚΑΛΩΣ ΕΒΑΛΕΣ,ΕΧΕΙ ΥΜΙΠΙΣΤΟΛΕ ΛΑΒΗ,ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΓΛΥΚΟΚΟΙΤΑΖΩ ΣΕ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΙΑ κ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΞΑΝΑΣΗΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΙΣΙΟ-ΑΓΓΛΕ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΙΓΜΑ ΣΕ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΠΩΜΗΣΕΙΣ!   ΜΕΤΑ ΑΠΟΨΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #57277

    ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΚΑΛΩΣ ΕΒΑΛΕΣ,ΕΧΕΙ ΥΜΙΠΙΣΤΟΛΕ ΛΑΒΗ,ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΓΛΥΚΟΚΟΙΤΑΖΩ ΣΕ ΔΥΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΙΑ κ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑΜΕ ΞΑΝΑΣΗΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΙΣΙΟ-ΑΓΓΛΕ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΤΙΓΜΑ ΣΕ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΕΠΩΜΗΣΕΙΣ!   ΜΕΤΑ ΑΠΟΨΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Εχω την γνώμη για ακριβώς το αντίθετο, το αγγλέ κοντάκι ίσα ισα που είναι το ιδανικό για γρήγορες ντουφεκιές, (ισως να είμαι λίγο υποκειμενικός γιατί το δουλεύω 20 χρόνια)  αλλά έχω προσπαθήσει να βρώ εξηγήσεις στο λόγο που το πιστεύω αυτό,  Αν υποθέσουμε ότι έχουμε  δυο ακριβώς ίδια όπλα σε όλα τα άλλα και η μόνη διαφορά είναι στο σχήμα του κοντακιού, τότε στην μπηχτη ντουφεκιά αυτό που την κάνουν σωστή είναι  το χέρι που είναι στην πάπια και η σωστή επώμιση, το αγγλε σε αναγκάζει να τοποθετήσεις σωστά το κοντακι στον ώμο γιατί για να επωμίσεις αναγκαστικά σηκώνεις τον αγκώνα στην σωστή θέση, με αποτέλεσμα το κοντάκι να τοποθετείτε στην σωστή θεση στον ώμο, το πιστολέ σου δίνει την αίσθηση ότι έχεις καλύτερο έλενχο στο χέρι που έχει την λαβή αλλά είναι πολύ ποιό επιρεπές να το τοποθετήσεις λάθος, λάθος τοποθέτηση κοντακιού σημαίνει χάσιμο χρόνου και προσπάθεια διόρθωσης με το μάτι,  την στιγμή που το σωστό κλείδωμα  του κοντακιού με τα μάτια κολημενα στον στόχο είναι και κέρδος χρόνο και ποιο σωστή στο σστόχο ντουφεκιά.  Το αγγλέ  στις κατακόρυφες  και μάλιστα όταν για κάποιο λόγο σε έχει καβαλήσει εκει χάνει το κούμπωμα στον ώμο και δεν εχεις καλό έλενχο στο όπλο,  εκεί υπερτερεί το πιστολέ, αλλά σε όλα τα άλλα σε προτρέπει να κάνεις λάθος,  Το λεπτο και ανοικτό ημιπιστολέ είναι κάτι το ενδιάμεσο που εν δυνάμει και με την συνήθεια θα καλύψει και το  μικρό αυτό ελάτωμμα που έχει το αγγλέ σε κυνηγετική χρήση, Χωρίς να είναι ούτε αγγλε ούτε πιστολέ με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους.

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων