ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #64923

    Γιάννη, υπάρχει ένα πολύ σχετικό θέμα και μάλιστα αφορά το όπλο σου:

    Εμπλοκές στην έξοδο-Πρόβλημα;;
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topic_threads.asp?ForumID=1&TopicID=1247
    (τα links δουλεύουν μόνο με copy-paste στη γραμμή διευθύνσεων του internet explorer)

    Αν θέλεις λοιπόν μετέφερε εκεί την ερώτησή σου μιας και δεν έχει καμία σχέση με το απόλυτο πλαγιόκαννο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #70198

    Mιά τελείως διαφορετική προσέγγιση στό θέμα τού απόλυτου πλαγιόκανου από τήν Westley Richards ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #70315

     

    ΤΡΙΚΑΝΝΟ?????????????????????

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #342546

      Που τα ξετρυπώνεις βρε Χρήστο όλα αυτά;

      Πάντως τρίκανο με την τρίτη κάνη από πάνω δεν έχω ξαναδεί.Συνήθως στα Κεντροευρωπαϊκά όπλα η τρίτη κάνη είναι από κάτω και συνήθως ραβδωτή.Σ’  αυτό εδώ είναι όλες λείες αν βλέπω καλά!!!

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #70343

    Nομιζω οτι αυτο, με την κανη απο πανω, θα βολευει πολυ και στη σκοπευση, ειδικα οσους εχουν μονοκανο, η αυτογεμες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #70360

    Οσο μπορώ νά δώ-καταλάβω από τήν μοναδική φωτό πού έχω δεί από τό πρωτότυπο όντως τούτο πλαγιόκανο (!) έχει μία σκανδάλη κ δέν γνωρίζω τί γίνεται μέ τήν σειρά πυροδότησης τών κανών. Ενα παράδειγμα 2/10-5/10-10/10 υπάρχει η δυνατότητα νά αλλαξει η σειρά κ νά έχουμε γιά πρώτη τήν μεσαία σύσφιξη ή ότι άλλο? Εδώ μέ δύο κάνες κ πολλές φορές γίνεται δύσκολη η επιλογή τσόκ-φυσιγγίου-απόσταση. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Rama στις #83766

    Καλημέρα σε όλους. Κάποιες φωτογραφίες ενός πλαγιόκανου Beretta με μισές φωτιές. Το όπλο αγοράστηκε το 1954 στην Ιταλία από ένα θείο μου που μου το χάρισε πριν λίγα χρόνια. Κατασκευάστηκε το 1954. Εντύπωση προκαλούν σε ένα φτηνό εποχή όπλο της εποχής αυτής, η ποιότητα κατασκευής, το τέλειο κλείσιμο με τον βαθύ ήχο, η καταπληκτική αίσθηση σκανδάλης, οι βίδες ασφαλείας, η προσοχή στη λεπτομέρεια (π.χ. αρθρωτή πρώτη σκανδάλη, οι αύλακες των κεφαλιών των βιδών είναι παράλληλες με τον άξονα του όπλου, η περίμετρος της λαβής είναι 10,5 cm κλπ). Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, τα τοιχώματα στις θαλάμες των κανών είναι εξαιρετικά παχιά, 5,3mm! Φαίνεται ότι την εποχή εκείνη δεν είχαν αποκτήσει εμπιστοσύνη στο σύστημα μονομπλόκ και φρόντιζαν να ενισχύσουν μάλλον υπερβολικά τις θαλάμες.

    Οι κάνες (67 εκατοστά) ήταν χρωμιωμένες, με τσοκ φουλ και μισό, όπως συνήθιζαν τότε οι Ιταλοί κατασκευαστές. Το σπασμένο χρώμιο απομακρύνθηκε, τα τσοκ διαμορφώθηκαν σε κύλινδρο και 1/4, οι κώνοι στις θαλάμες επιμηκύνθηκαν και οι κάνες ξαναβάφτηκαν στο οπλουργείο Ήφαιστος. Ήταν η πρώτη επίσκεψη του όπλου σε οπλουργείο. Επειδή η κλίση του κοντακιού ήταν χαμηλή και το αβαντάζ μικρό για μένα, αποφάσισα αμέσως για τις προφανείς τροποποιήσεις. Πρώτα αποσύνδεσα την μπάσκουλα και βούτηξα τη λαβή του κοντακιού μέσα σε καθαρή βενζίνα για μερικές ώρες. Έτσι απομακρύνθηκαν όλα τα λάδια που είχε ρουφήξει το ξύλο. Σημειώστε ότι ο μηχανισμός ήταν πεντακάθαρος μετά από τόσα χρόνια και τα διάφορα τμήματα τέλεια λειασμένα. Η ράχη του κοντακιού κόπηκε από φίλο μου ξυλουργό και πλαναρίστηκε. Πρόσθεσα ένα κομμάτι καρυδιάς (η Araldite κάνει θαύματα) και διαμόρφωσα τη ράχη σύμφωνα με τα μέτρα μου. Δεν μπόρεσα όμως να πετύχω παράλληλα νερά με το υπόλοιπο κοντάκι. Στη συνέχεια αφαίρεσα ξύλο από το εσωτερικό του κοντακιού που ήταν συμπαγές και πρόσθεσα ένα καλύτερο πέλμα. Καλό τρίψιμο και στη συνέχεια σκέτο λινέλαιο της Hopes. Η εργασίες αυτές έγιναν το 1999 και το αποτέλεσμα είναι ένα όπλο βάρους 2.850 gr με εκπληκτικό ζύγισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    μικρα στις #83775

    poly kalh katastash.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    DIMVL στις #344911

    Κληρονόμησα ένα πλαγιόκαννο δίκαννο μάρκας GARBI ΙΣΠΑΝΙΑΣ και δεν ξέρω κάτι για

    αυτή την μάρκα .

    Ξέρει κανείς κάτι για τα δίκαννα GARBI;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Pouaro στις #83818

    Poly goiteutiko to plagiokanno sou file.

    Eimai kai egw katoxos enos Breda Andromeda 26″ kannes tsok 4/2, diploskandalo. To oplo exei agorastei kainourgio to 1978 apo ton patera mou kai parolo pou exei upostei skliri xrisi mexri simera, to oplo einai se aristi katastasi kai me aksiothaumasta apotelesmata sto kynigi pou tha to zileuan opla teleutaias texnologias apo oles tis pleures, makari na evgene kai simera auto to montelo apo tin Breda.

    Poia i gnwmi sas gia to Merkel 40E ?

    Me ektimisi…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83820

    Τό Beretta τής φωτό μάλλον είναι τό προηγούμενο από τό 424 κ έχει όλα τά πετυχημένα κατά τήν αποψή μου χαρακτηριστικά γιά νά ονομαστεί καλό όπλο ! Μοναδική έντσαση τό σχήμα τής βάσης στήν ένωση μέ τό κοντάκι πού τό μέταλλο είναι κάθετα ίσιο κ τό τρίτο κλειδί περισσότερο γιά αισθητικούς λόγους. Σέ θεωρώ τυχερό άτομο πού έχεις στήν κατοχή σου γιά κυνηγητική χρήση ένα τόσο καλοφτιαγμένο λειόκανο ! Από τό λίγο πού ερεύνησα τουλάχιστον στίς ΗΠΑ τά πλαγιόκανα τού Ιταλικού εργοστασίου τής εποχής πού είναι κατασκευασμένο είχαν κωδικό GR κ silver hawk !  Γνωρίζεις ποιό μοντέλλο είναι ?  421 ????? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #344912


    [indent]

    Κληρονόμησα ένα πλαγιόκαννο δίκαννο μάρκας GARBI ΙΣΠΑΝΙΑΣ και δεν ξέρω κάτι για

    αυτή την μάρκα .

    Ξέρει κανείς κάτι για τα δίκαννα GARBI;

    Η ονομασία προέρχεται από τά ακρονύμια τών επιθέτων από τούς πέντε μαστόρους πού αφού έμαθαν τήν οπλουργική τέχνη σέ άλλα μεγάλα ονόματα τής Βάσκικης βιοτεχνίας κ τό 1959 ύδρησαν τήν Garbi. Στήν αρχή κατασκεύαζαν όπλα μέ μισές κ ολόκληρες φωτιές κάτι πού σταμάτησε θεωρητικά γύρω στό 1980 κ σχεδόν τελεσίδικα τό 1987 γιά τόν πρώτο μηχανισμό. Ολα τους απόλυτα χειροποίητα – κανένα ηλεκτρικό μηχάνημα δέν υπάρχει στόν χώρο τους – όπως τόν παλιό καλό καιρό !Προμηθεύονται ακατέργαστα κομμάτια μετάλλου πού μέ λίμες κάνουν τίς βάσεις γιά νά ταιριάξουν τίς επίσης ακατέργαστες κάνες.Αφοσιωμένοι περισσότερο στήν ποιότητα παρά στήν ποσότητα συνεχίζουν νά φτιάχνουν – τώρα είναι περίσσότεροι από τούς αρχικούς πέντε – επτά τύπους πλαγιόκανων μέ βασικό τό μοντέλλο 100 πού έχει μηχανισμό Holland,τό 101,103,120,200,A.G κ D.L ! Γιά νά μπορέσεις νά προσδιορήσεις περίπου πότε είναι κατασκευασμένο τό όπλο πού κατέχεις : 1960-1970 :6000 1970-1980:13900   1980-1990:17000   1990-1994:17670 διότι κατόπιν άλλαξε ο τρόπος μέτρησης τών κωδικών παραγωγής.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Rama στις #83858

    Αγαπητέ Χρήστο και σε μένα κάνει εντύπωση ότι πουθενά δεν αναγράφεται το μοντέλο. Πέραν των σφραγίδων δοκιμής, έχουν χτυπηθεί η χρονολογία, το κράμα του ατσαλιού, το βάρος των καννών, οι διάμετροι των αυλών και των τσοκ. Στο προηγούμενο μήνυμα έκανα λάθος: το αρχικό τσοκάρισμα ήταν φουλ και 3/4.

    Το τρίτο κλειδί είναι τυφλό. Η πεταλούδα ακόμα δεν έχει φτάσει στο μέσον!

    Το όπλο το χρησιμοποιώ στα θερινά κυνήγια, ορτύκια και πέρδικες.

    Κατά την άποψη μου το πλαγιόκαννο υστερεί μόνο στη λαβή του αριστερού χεριού λόγω λεπτής πάπιας. Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ τα αλληλεπίθετα (έχω δυο Chapuis, βλ μήνυμα μου στο θέμα «Το απόλυτο αλληλεπίθετο», σελίδα 8).

    Φιλικά, Γιάννης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    DIMVL στις #83863

    Φίλε Χρήστο

    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου .

    Θα ήθελα να μου πεις τον τίτλο του βιβλίου σου και το μέρος που το αγόρασες .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #344924

      http://www.fineguns.gr

    Θαρρώ οτι οί βίδες-πείροι στήν βάση είναι στήν ίδια θέση μέ τού δικού σου ! Μέ τό οτι ακόμη κ από ένα τόσο καλοφτιαγμένο-καλοδουλεμένο όπλο τό χρώμιο από τό εσωτερικό τής κάνης “έσπασε” είναι σοβαρότατη ένδειξη γιά τό οτι σέ επιλογές πρός τό απόλυτο-τέλειο ,όπως τό θέλει ο καθένας, καλό είναι νά τό σκεφτεί δυό φορές γιά τό άν θέλει νά προστατέψει από τίς διαβρώσεις τούς αυλούς του μέ αυτόν τόν τρόπο !  Τό πλαγιόκανο γιά μένα είναι πονεμένη ιστορία ,ειδικά σέ cal12, μιά κ χαίρομαι νά τά βλέπω μά έχει πολλά χρόνια πού συμπέρανα οτι δέν μπορώ νά κυνηγήσω μαζί τους.   Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων