ΣΚΑΓΙΑ ΕΠΙΝΙΚΕΛΩΜΕΝΑ ΕΠΙΧΑΛΚΩΜΕΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56909

    Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι αν τύχει να εξορμήσω για υδρόβια νομίζω με 4άρια και 6άρια θα είμαι καλυμένος με 40 – 42 γρ, βέβαια ίσως να έχω λίγο πρόβλημα στα 6άρια με το ** στίς μακρινές, τώρα αν τύχει για χήνες μιλάμε για 50-52 γρ και 66βόλα ή 76βόλα σωστά?

    Αυτά τα φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων για πρώτη φορά τα έμαθα απο την cheditte,πρόσφατα όμως σε ένα φυλλάδιο διάβασα ότι για πρώτη φορά τα κατασκεύασε μια άλλη ιταλική εταιρία η zanoleti ή κάπως έτσι ο τύπος νομίζω λέγεται meteora, έχετε ακούσει τίποτα?

    Thanks anyway τώρα έχω έναν  μπούσουλα.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #56924

    Φάνη, αν αναφέρεσαι σε φυσίγγια 50γραμ που περιέχουν 66-76 σκάγια, τότε μιλάμε για σκάγια διαμέτρου γύρω στα 5χιλ.  Πιστεύω ότι, ακόμα και για χήνες, είναι πολύ χοντρά. Το πρόβλημα βέβαια δεν είναι το πάχος των σκαγίων αλλά το μειωμένο πλήθος τους στη γόμωση.  Τα 70 σκάγια σε μακρυνές αποστάσεις θα έχουν αραιώσει τόσο που το πουλί δεν θα δέχεται πάνω από 1-2 σκάγια.

    Αν και δεν έχω κυνηγήσει ποτέ χήνες, θα πρότεινα σκάγια διαμέτρου 4,00 – 4,50χιλ σε γομώσεις demi magnum εως magnum.  Για απλές γομώσεις 36γραμ θα πρότεινα ακόμα πιό ψιλά σκάγια, π.χ 3,7χιλ.

    Π.χ σε κάποια σκάγια που είχα μετρήσει παλαιότερα:
    Σκάγια διαμέτρου 3,70χιλ, στα 50γραμ αντιστοιχούν 165 σκάγια
    Σκάγια διαμέτρου 4,00χιλ, στα 50γραμ αντιστοιχούν 140 σκάγια
    Σκάγια διαμέτρου 4,50χιλ, στα 50γραμ αντιστοιχούν 95 σκάγια

    Για νούμερα δεν γράφω τίποτα αφού σε τέτοια μεγέθη διαφέρουν πολύ.  Ρίξτε μια ματιά στο http://www.hunter.gr -> Φυσίγγια-Σκάγια -> Πίνακες Σκαγίων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56987

    Φίλε Νίκο νομίζω ότι έχουμε τα ίδια όπλα 391 με αυλό 18,3 σωστά?

    ¨Εχεις κυνηγήσει υδρόβια με το συγκεκριμένο όπλο?

    Αν ναί πιά φυσίγγια θεωρείς ότι ‘ πήγαινε’ καλά το όπλο σου?

    Επίσης όπως είδα τους πίνακες με τις διαμέτρους θεωρώ ότι μιά λύση επίσης είναι ο συνδυασμός Νο 3 και Νο 5. Τι λές?

    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #56989

    Σωστά Φάνη, έχω την 391 με αυλό 18.3, κάννη 66εκ και κυνηγώ κυρίως υδρόβια.  Από φυσίγγια χρησιμοποιώ τα DIANA τα μαύρα στα 36γρ, ή τα αντίστοιχα Stokas max σε νούμερα 5-6-7.

    Για τις πιό καλές περιπτώσεις, χρησιμοποιώ αμερικάνικα φυσίγγια remington-winchester-federal σε νούμερα 4-5, σε εκδόσεις demi magnum και magnum.  Επίσης κατά καιρούς είχα χρησιμοποιήσει και κάποια NobelSport.

    Σοβαρές δοκιμές δεν έχω κάνει με κανένα από αυτά αλλά πιστεύω ότι τα περισσότερα σύγχρονα όπλα δεν έχουν ιδιοτροπίες όταν ρίχνουν σωστά φυσίγγια.  Κάποιες αστοχίες δεν τις χρεώνω στο όπλο-φυσίγγι αλλά στο … Νίκο.  Μή δίνεις και πολύ μεγάλη σημασία στα φυσίγγια, τσόκ κλπ.  Διάλεξε ένα-δυό επώνυμα φυσίγγια στα κλασσικά νούμερα για υδρόβια και μη τα ψάχνεις πολύ.  (αυτά τα γράφω για να τα ακούω και εγώ…).

    Μια παραξενιά μου είναι ότι ψάχνομαι για γρήγορα φυσίγγια (εδώ εννοώ την αρχική ταχύτητα) ιδίως όταν ο καιρός είναι πολύ άσχημος.  Στο θέμα “Γόμωση Φυσιγγίων” είχα στείλει ένα πίνακα με αμερικάνικα γρήγορα φυσίγγια:
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topic_threads.asp?ForumID=1&TopicID=1239

    Το πιό σημαντικό είναι να … βρείς τα υδρόβια, μετά πρέπει να έχεις καλή κάλυψη και τέλος, πρέπει να σημαδεύεις ψύχραιμα και πολύ μπροστά.  Το όπλο και τα φυσίγγια συνήθως παίζουν τον τελευταίο ρόλο…

    Επίσης δώσε περισσότερη σημασία στην ενδυμασία.  Γαλότσες μηρού ή στήθους, σωστά ρούχα και σκούφο – γάντια.  Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να είσαι μουσκεμένος από τη βροχή και να τρέμεις από τον παγωμένο αέρα.  Να μην αφήνουμε έξω και τα κουνούπια … Πάρε φούλ φέις και γάντια μαζί σου ακόμα και αν έχει ζέστη.  Φαντάζεσαι να περνάνε πουλιά και εσύ να διώχνεις συνέχεια τα κουνούπια από το πρόσωπο και τα χέρια σοτ;  Την έχω πατήσει και μάλιστα δεν πέρναγαν και πουλιά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56991

    Η full face και το γαντάκι από neoprene είναι σίγουρα, τον πίνακα έψαξα αλλά δεν τον βρήκα θα ξανακοιτάξω, αυτό που έχω σαν απορία είναι με τα αμερικάνικα που ενώ θεωρούνται κορυφαία πάντα δίνουν τις πιό χαμηλές αρχικές ταχύτητες, αυτό για πιό λόγο γίνεται? έχει να κάνει με την καύση της πυρίτιδας?Επίσης το ότι έχουν χαμηλότερη αρχική ταχύτητα σημαίνει ότι η μετέπειτα ταχύτητα τους είναι και αυτή χαμηλότερη?

    Το Ξέρω ότι το ψάχνω αρκετά αλλά κουβέντα να γίνεται.

    Επίσης θέλω να ρωτήσω για την προσκόπευση πέρα απο την απόσταση εάν συγκρίνουμε την ταχύτητα μιάς τσίχλας με την ταχύτητα μιάς πάπιας υπάρχει μεγάλη διαφορά?

    Thanks

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #56994

    Φάνη, για να δείς το παραπάνω link, κάνε το copy-paste στη γραμμή διευθύνσεων του explorer.  Το ξαναβαζω εδώ μήπως δουλέψει απευθείας:
    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…mp;TopicID=1239
    Δεν ξέρω πώς συμπέρανες ότι τα αμερικάνικα είναι πιό αργά.  Υπάρχουν και αργά, υπάρχουν και γρήγορα όπως θα δείς στον παραπάνω πίνακα.

    Οι Αμερικάνοι δεν κυνηγούν υδρόβια με μολυβένια σκάγια λόγω σχετικής απαγόρευσης αλλά κυρίως αγριόγαλους (turkey).  Το πουλί αυτό πυροβολείται καθιστό και ακίνητο στο έδαφος και μάλιστα επειδή είναι πολύ ανθεκτικό του ρίχνουν στο λαιμό-κεφάλι.  Σε τέτοια φυσίγγια δεν τους ενδιαφέρουν τόσο οι μεγάλες ταχύτητες όσο οι πυκνές συγκεντρώσεις.

    Αν ένα φυσίγγι έχει μικρότερη αρχική ταχύτητα από ένα άλλο, θα έχει και μικρότερη μένουσα ταχύτητα στις αποστάσεις βολής.  Ομως η διαφορά μικραίνει και γίνεται αμεληταία.  Π.χ δύο φυσίγγια ξεκινούν με αρχική ταχύτητα 380 και 400 m/s.  Αν σε κάποια απόσταση το πρώτο έχει 250m/s, το δεύτερο θα έχει γύρω στα 255m/s μια διαφορά που δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική.  Βέβαια τα σκάγια του πρώτου φυσιγγίου θα φτάσουν στο στόχο κάποια κλάσματα του δευτερολέπτου νωρίτερα αφού κινούνται με ελαφρώς μεγαλύτερη ταχύτητα.

    Ως προς την ταχύτητα πτήσης των θηραμάτων και την απαιτούμενη προσκόπευση, οι πάπιες συνήθως πετάνε πιό γρήγορα από τις τσίχλες αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο και σταθερό.  Μπορεί να σου περάσουν με μικρή ταχύτητα αλλά μπορεί να περάσουν και σαν σφαίρες…  Σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι υπερβολή να ρίξεις 5 μέτρα πιό μπροστά!!  Ελπίζω εκεί που θα πάς να έχεις αρκετές ευκαιρίες ώστε να πειραματιστείς με την προσκόπευση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #56996

    ok Νίκο τα είδα, ευχαριστώ, τώρα ελπίζω να σταθώ και τυχερός και να βρώ παπιά στο 3ήμερο κυνήγι που σχεδιάζω για Βουλγαρία, διαφορετικά θα την πληρώσουν οι Φάσες, αν και είναι νωρίς ακόμα για τέτοια σχέδια, ελπίζω να πραγματοποιηθεί.

    thanks

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #56997

    Think positive Φανη, και ολα θα πραγματοποιηθουν οπως λες. Παντως, αναρωτιεμαι, οι φασες δηλαδη σε χαλανε ; Εδω καναμε κρα να δουμε καμμια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57007

    Δεν με χαλάνε καθόλου Βίκτωρα, ιδίως αν και του χρόνου δεν παίξουνε καθόλου ή σε μικρούς αριθμούς όπως έγινε φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #57216

    καλό σας πάσχα,

    για το θέμα μας,

    έχω ακούσει διάφορα για τους 2 τύπους σκαγιών. Συγκεκριμένα, έχω ακούσει οτι αυτα τα σκάγια δεν πρέπει να ρίχνονται με όπλα που έχουν αχρωμίωτες κάννες διότι προκαλούν φθορά στις κάννες.

    Ποία είναι η γνώμη σας;;

    χριστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57217

    Υπερβολικό και τελείως αβάσιμο, τόσο θεωρητικά (το ατσάλι της κάννης είναι απείρως σκληρότερο ακόμα και αχρωμίωτο) όσο και πρακτικά, τουλάχιστον από δική μου μακροχρόνια χρήση επινικελωμένων σκαγιών σε αχρωμίωτο super pose, οι κάννες είναι “καθρέφτης”.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57219

    Καλό πάσχα Χρίστο, Υποθετικά πάντα,λέω ότι το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει για τα ατσάλινα όμως οι Αμερικάνει είναι αυτοί που τα κατασκευάζουν κυρίως, όπως και τις αχρωμίοτες κάννες οπώτε δεν νομίζω ότι πρέπει να ισχύει, αυτή είναι η άποψη μου χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #339745

    ευχαριστώ για την άμεση ανταποκριση.

    Θεοφανη, το οπλακι ειναι το SKB και αν δεν κάνω λαθος πωλειται και στην αμερικη, οποτε….

    Λεο,,μια τέτοια απαντηση αναζητουσα ;)

    χριστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57222

    Χρήστο, και το δικό μου SKB είναι. Και μάλλιστα 30ετίας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #57223

    Ωραια!!

    Καλα το δικο μου δεν νομιζω να ειναι και τοσο παλιο, το 885 εχω.

    Φανταζομαι, οτι ισχυη για τα nickel ισχυη και για τα copper σωστα;

    ευχαριστω.

    χριστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων