Ιερακοτροφία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #57614

    Στελιο θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα..Επιρρεαζονται τα γερακια οταν αλλαζουν περιβαλλον?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #57651

    Αν εννοείς τα γεράκια που αφήνουν το σπίτι του εκπαιδευτή και πηγαίνουν στο χώρο του ιδιοκτήτη τους, αυτά επηρεάζονται θετικά, με την προυπόθεση βέβαια ότι δεν ενοχλούνται από κάτι συγκεκριμένο.

    Γενικά όμως, ένα εκπαιδευμένο γεράκι που έχει συνηθίσει να πετάει στο ίδιο περιβάλλον συνέχεια, ίσως χρειαστεί λίγη προσοχή αρχικά, εάν θελήσουμε να το πετάξουμε σε ένα νέο περιβάλλον που του είναι άγνωστο. Σκέψου ότι και τα άγρια αρπακτικά, στο φυσικό περιβάλλον δρουν σε ορισμένο χώρο, σε αυτόν κυνηγούν, σε αυτόν κουρνιάζουν, τον υπερασπίζονται μάλιστα όταν κάποιο ξένο άτομο του είδους τους περάσει τυχαία ή προσπαθήσει να εγκατασταθεί. Τα εκπαιδευμένα πάντως είναι πιο “κοσμοπολίτικα” αφού ως ένα σημείο θεωρούν χώρο τους τον χώρο που βρίσκεται ο γερακάρης.

    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #57818

    Στην περιπτωση ομως που αλλαξουν περιβαλλον και μαλιστα εντελως διαφορετικο απο αυτο που ζουσαν μεχρι πριν?Πχ αλλη η πανιδα και η χλωριδα στην Β.Ελλαδα και αλλη στα νησια..Εκτος αυτου υπαρχει κινδυνος απο τα κυριαρχα αγρια γερακια της καθε περιοχης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #57939

    Ορισμένα άγρια γεράκια μπορούν να γίνουν επικίνδυνα. Αν το γεράκι μας είναι μικρόσωμο, ένα άγριο μεγαλόσωμο μπορεί να το δει ως θήραμα. Επίσης όρισμένα δείχνουν μεγάλη επιθετικότητα στους εισβολείς της περιοχής τους και βέβαια δε θα φερθούν αλλιώτικα στα δικά μας γεράκια. Απλώς έχουμε το νου μας.

    Οσον αφορά την “τοπογραφία”, δεν είναι εμπόδιο. Μπορείς σήμερα να κυνηγάς πέρδικες σε ένα νησί και αύριο να κυνηγάς πάπιες στον Εβρο. Αρκεί το γεράκι σου να είναι κατάλληλο και για τα δυο αυτά θηράματα.

    Καλημέρα,

    Στελιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #58008

    KALHSPERA ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΛΕΤΕ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΑΥΜΑΣΩ ΤΑ ΓΕΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #58015

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #58017

    Την καλημέρα μου στο φίλο Στέλιο που ασχολείται με αυτά τα υπέροχα και προικισμένα ζώα !

    Εχοντας ασχοληθεί στο παρελθόν και γνωρίζοντας λίγα πράγματα , προσθέτω εδώ στο ενδιαφέρον θέμα που αναπτύσσεται  κάποιους δικτυακούς τόπους που μπορεί μεν να είναι γνωστοί αλλά πιστεύω να βοηθήσουν στη συζήτηση !!!!!

    http://www.geocities.com/Yosemite/Trails/6037/index.html

    http://www.americanfalconry.com/

    http://users.cybercity.dk/~ccc12787/homeeng.html

    http://www.hometown.aol.com/carolinahawks/

    http://www.falconryinscotland.com/index.html

    http://www.falconry.com/

    http://www.chez.com/mesrapaces/

    Καλή επιτυχία !

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #339902

    Λεονάρδε, νά ‘σαι καλά, μας έβγαλες από τον κόπο των links. Στην πορεία θα προσθέσουμε και εμείς μερικά, μαζί με πληροφορίες για τα υπόλοιπα είδη αρπακτικών,

    Στέλιος-Μυρτώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ADX στις #58335

    Καλησπέρα σε όλους.

    Με ενδιαφέρον διάβασα περι της ιερακοτροφίας. επειδή είχα μια σχετική εμπειρία (ως θεατής) στην Γαλλία ως φοιτητΉς και αργότερα στην Βρετανία και στην Ισπανία, βρίσκω δε το θέμα εξόχως ενδιαφέρον.

    Δυστυχώς, τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά στην χώρα μας.

    Πέραν της απαγόρευσης κυνηγίου με γεράκι, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και η κατοχή του (αντίθετα, δεν απαγορεύεται η εισαγωγή του). Αυτό είναι το σχιζοφενικό.

    Με άλλα λόγια, ένα γεράκι, που αγόρασα πριν χρόνια κι έφερα στην Ελλάδα, μου κατασχέθηκε από Αγροφύλακα (!!) ΚΑΙ πλήρωσα και πρόστιμο ΚΑΙ δικάστηκα (αθωώθηκα, ως μέλος ορνιθολογικού συλλόγου του εξωτερικού).

    Ξέρει κανείς σε ποιό σημείο είναι οι σχετικές εξελίξεις σρτην χώρα μας;;

    Φιλικά πρός όλους.

    ΑΔΧ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    falconer στις #58352

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ HARRIS ΠΟΥ ΕΧΩ ,ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΤΥΧΑ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΘΥΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΧΑΡΤΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΛΕΓΧΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΤΟ ΓΑΝΤΙ ΜΟΥ.ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #58353

    FILE STELIO MPOREIS NA MAS PEIS AKRIVWS TO TI PROVLEPEI I ELLINIKH NOMOTHESIA GIA TA GERAKIA KAI THN KATOXH TOUS,WSTE OLOI NA KSEROUME APO EMPIRI  PIGI?EYXARISTW POLY!

     FILIKA,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #58371

    Αγαπητέ ΑDX,

    όλα τα γεράκια μας είναι δηλωμένα στο υπουργείο! Είναι απόλυτα νόμιμη η κατοχή τους και απορώ τί συνέβη στην περίπτωσή σου. Ή τα χαρτιά  του πουλιού δεν ήταν εντάξει, ή δε φορούσε σωστό δαχτυλίδι, ή το έφερες από χώρα που δεν ανήκει στην ευρωπαϊκή ένωση χωρίς να ακολούθήσεις την ανάλογη διαδικασία εισαγωγής που είναι αρκετά περίπλοκη. Αυτά που σου λέω είναι τελείως σίγουρα. Πες μας ωστόσο, από περιέργεια, τί γεράκι είχες και από πού το πήρες, όπως και το πού πήγε μετά την κατάσχεση…

    Γεια-χαρά,

    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ADX στις #58420

    Φίλε Στέλιο,

    ΚΑτ αρχήν, ΔΕΝ αμφισβήτησα την νομιμότητα των γερακιών σας. Παρέθεσα, απλώς, το τί μου συνέβη το 1990 στο Πήλιο, με ένα falco peregrinus, θηλυκό.

    Η ΕΕ υπήρχε και τοτε, όπως ΚΑΙ οι αγροφύλακες… Το είχα εισάγη νόμιμα υποκείμενος σε απίστευτη γραφειοκρατία, από την Δυτική (τότε) Γερμανία. Μεά τη κατάσχεση το γεράκι αφέθη ελεύθερο στην περιοχή της Υλίκης, αφού του αφαίρεσαν, όπως έμαθα, το δακτυλίδι. 

     

    Το 1998 και το 2001 έπιασα νεσσούς accipiter nisus, που είχαν πέσει από την φωλιά τους και τους μεγάλωσα με πολύ κόπο (λάμπες κλπ), τους έμαθα να κυνηγούν κλπ και εν τέλει, τους άφησα ελεύθερους. Το είδος αυτό δεν εκπαιδεύεται.

     Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με αρπακτικά πουλιά στα πλαίσια ορνιθολογικών οργανώσεων, τα θαυμάζω πραγματικά. Θα μπορουσες, ίσως, να αναφέρεις, τη όλη ισχύουσα διαδικασία εισαγωγής, ως και τι ισχύει γενικώτερα σήμερα, όπου, μάλλον, έχουν αλλάξει πολλά;

    Με φιλικούς χαιρετισμούς,

    ΑΔΧ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #58428

    Καλησπέρα,

    φίλε, ΑΔΧ,δεν σε παρεξήγησα, τόνισα ότι τα γεράκια μας είναι δηλωμένα για να δείξω ότι επιτρέπεται η κατοχή τους.

    Υπάρχει συγκεκριμένη συνθήκη για το εμπόριο ειδών της άγριας ζωής, η συνθήκη CITES. Η ευρωπαϊκή κοινότητα ως ενιαίος οργανισμός έχει απλοποιήσει το εμπόριο αυτό μεταξύ των μελών της. Ετσι ο πετρίτης σου(Falco Peregrinus) εφόσον αγοράστηκε νόμιμα από τη Γερμανία ή από οποιοδήποτε άλλο κράτος-μελος της Ευρ. Κοιν. σου ανήκε και δεν έπρεπε να κατασχεθεί. Υποθέτω πως κάποια συγκεκριμένη παρατυπία υπήρξε στα χαρτιά του. Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη, λυπαμαι και για το πουλί που είναι βέβαιο ότι πέθανε.

    Τα ξεφτέρια ή τσιχλογέρακα (Accipiter nisus) είναι πράγματι δύσκολα στη εκπαίδευση. Λόγω του τρομερά νευρικού χαραχτήρα και του μικρού τους μεγέθους απαιτούν μεγάλη εμπειρία. Ομως στα χέρια ενός έμπειρου γερακάρη γίνονται εξαιρετικά και προσφέρουν πολύ περισσότερο κυνήγι από κάθε άλλο γεράκι. Με το ξεφτέρι ο γερακάρης πιάνει ο,τιδήποτε από σπουργίτια μέχρι πέρδικες.

    Χαίρομαι που έχεις ασχοληθεί τόσο με τα αρπακτικά και με βοηθάς να διευκρινίσω πράγματα που δε θα μου έρχονταν στο νου. Ελπίζω να συνεχίσεις!

    Γεια χαρά,

    Στέλιος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #58779

    Φιλε Στελιο τι προβλεπει η ελληνικη νομοθεσια στην περιπτωση του φιλου ΑΔΧ με τους νεοσσους που ειχε στην κατοχη του? 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων