Ιερακοτροφία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #58845

    Απαγορεύεται η συλληψη και κατοχή ειδών της άγριας πανίδας με οποιονδήποτε τρόπο, εκτός από ειδικές περιστάσεις (επιστημονική ερευνα κλπ). Τα αρπακτικά πουλιά  προστατεύονται αυστηρότερα. Ετσι αν βρεις νεοσσούς που έπεσαν από τη φωλιά, θα πρέπει να τους στείλεις σε κάποιο κέντρο περίθαλψης άγριων ζώων. Στην περίπτωση του ΑΔΧ ίσως οι νεοσσοί να είχαν καλή τύχη αφού τους έμαθε πρώτα να κυνηγούν και ύστερα τους άφησε. Πάντως τα ξεφτέρια είναι από τα είδη που σχετικά εύκολα επιβιώνουν σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν ήθελε κάποιος να απελευθερώσει νεαρούς πετρίτες πχ, οι πιθανότητες θα ήταν ελάχιστες, θέλει μεγάλη προσοχή,

    Στέλιος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    stratos111 στις #340096

    Κατ’αρχην θα ήθελα να ευχαριστησω τον κ. Στελιο Φραγκουλη για τις πληροφοριες και την υπομονη του να μου εξηγησει απο το τηλεφωνο σχετικα με τα γερακια.

    Τωρα στην ερωτηση μου.Διαβασα αυτο.

    κ.Ροντογιάννης:Επιτρέπεται ως ειδική περίπτωση η ιερακοθηρία, δηλαδή η χρησιμοποίηση κυνηγετικού γερακιού ( με σκυλί ή χωρίς), έπειτα από απόφαση του υπουργού Γεωργίας, και μόνο για το κυνήγι αποδημητικών πουλιών, όπως και του εκγυμνασμένου αετού για το κυνήγι επιβλαβών ζώων και της ικτίδος για το κυνήγι αγριοκούνελου

    Ακομα στο δασικο κωδικα , Αρθρο 255, παρ.11

    11. Επιτρέπεται μετά η άνευ κυνός, κατόπιν αποφάσεως του Υπουργού Γεωργίας, η χρησιμοποίησις θηρευτικού ιέρακος μόνον δια θήραν αποδημητικών κτηνών (ιερακοθηρία), εκγυμνασμένου αετού διά την θήραν των επιβλαβών θηραμάτων ώς και της ίκτιδος (γαλης) διά την θήραν των αγριοκονίκλων.

    Αρα επιτρεπεται;Διαβασα απο τον κ.kostask σε προηγουμενο ποστ οτι απαγορευετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #59277

    Γεια σου, Στράτο,

    οι νόμοι που αναφέρεις δεν ισχύουν πλέον και η ιερακοθηρία στη χώρα μας δυστυχώς απαγορεύεται. Εκείνο που δεν ξέρω καθόλου είναι με ποιό σκεπτικο την απαγόρευσαν. Ισως επειδή τότε δεν ασχολούνταν σχεδόν κανείς, θέλησαν να απλουστεύσουν τα πράγματα.

    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #59279

    Οταν επιτρεποταν η ιερακοθηρια ηταν απαραιτητη η εκδοση αδειας θηρας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #59345

    Προφανώς θα υπήρχαν άδειες, λεπτομέρειες δεν γνωρίζω. Το ζήτημα ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτο,

    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #59756

     FILE STELIO PROSTHETW ENA ALLO KALO SITE POU VRHKA K POU DEIXNEI K ODHGIES GIA DIAFORES KATASKEYES XRISIMES GIA TA GERAKIA!

    http://www.themodernapprentice.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62759

    …Τώρα είναι η εποχή που τα γεράκια μας αλλάζουν φτέρωμα. Για τρεις περίπου μήνες δεν τα πετάμε για να μην εμποδίσουμε την πτερόρροια. Ετσι είναι αδύνατο να μας δείτε “εν δράσει” από κοντα. Αλλά μόλις ολοκληρωθεί το καινούργιο τους φτέρωμα θα είμαστε στη διάθεση όποιου έχει χρόνο και ενδιαφέρον να δει όσα λέμε στην πράξη.

    Γειά σας γερακάρηδες και φίλοι της ενότητας,

    Αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή του πτερώματος θα μπορούσαμε να δούμε τα γεράκια εν δράσει.

    Μετά τις πρώτες μέρες του κυνηγίου θα μπορούσαμε ίσως να κανονίσουμε μία συνάντηση όλων των ενδιαφερομένων για να δούμε, να ακούσουμε και να ρωτήσουμε. Τι λέτε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #62793

    Καλησπέρα,

    όπως φαίνεται πριν πετάξουν πάλι τα παλιά μας γεράκια θα πετάξουν κάποια φετινά που περιμένουμε εντός ολίγων ημερών. Πάντως όταν έλθει η ώρα με μεγάλη μας χαρά θα καλέσουμε κάθε φίλο να παρακολουθήσει.

    Πρόσφατα καταφέραμε να αποκτήσουμε και σκυλάκι. Ενα αρσενικό πόϊντερ με καλό, όπως φαίνεται, χαρακτήρα. Στο κυνήγι με τα γεράκια ο σκύλος πρέπει να είναι λιγότερο αυθόρμητος, πιο σοφός, ας πούμε, αφού η συνεργασία είναι μάλλον με το γεράκι παρά με εμάς. Ετσι όταν είδαμε αυτό το κουτάβι δεν υπήρξε δίλημμα, το πήραμε αμέσως. Ηταν ένα συνεσταλμένο πλάσμα που σε κοιτούσε στα μάτια, κάτι λιγότερο από δύο μηνών. Η μάνα επίσης έδειχνε σοβαρή, χωρίς νευρικότητα, κάτι που επίσης μας άρεσε.

    Δυό μήνες τώρα, το κουτάβι περνάει τον καιρό του με γεράκια. Ξέρει να τα σεβεται κι όταν αυτά τρώνε το ορτύκι τους, τούς γαυγίζει να του δώσουν κι εκείνου κανένα κομματάκι, σα νά ΄ταν αφεντικά του! Όμορφα πράγματα που δυστυχώς δε θα ολοκληρωθούν αφού το κυνήγι απαγορεύεται. Ό,τι μπορούμε…

    Στέλιος-Μυρτώ

    ΥΓ.Γιάννης Νικολακόπουλος με τα springer; Χαρήκαμε ιδιαιτέρως!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62864

    ΥΓ.Γιάννης Νικολακόπουλος με τα springer;

    Με τα Κόκερς, με το Σπρίνγκερ και το νέο Σεττεράκι που είναι τώρα σχεδόν 5 μηνών. Έχουμε να τα πούμε από την Diana.

    Θα περιμένω νέα σας, με την ευκαιρία θα δω και το ποϊντεράκι σας;

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #62876

    Πολύ ωραία όλα αυτά,

    καλορίζικο το νέο σκυλάκι. Νομίζω μεσα στο Σεπτέμβρη κάτι θα έχουμε ετοιμάσει, ένα γεράκι που δεν έχουμε ξαναδεί. Λίγο να φύγουν μόνο οι μεγάλες ζέστες, να πάρουν τα ζώα ανάσα…

    Φιλικά,

    Στέλιος-Μυρτώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kostvl στις #62962

    Στέλιο και Μυρτώ θα ήθελα να σας συγχαρώ και εγώ με την σειρά μου για την δουλειά σας!!!

    Επειδή δεν ασχολούμε με το κυνήγι, αλλά πηγαίνω με το Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο σε εξορμήσεις και επειδή λατρεύω τα γεράκια και γνωρίζω πολλά πράγματα για αυτά θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:Αν αγόραζα ένα εκπαιδευμένο γεράκι Χάρις απο εσάς και το έπαιρνα μαζί μου σε μία ορειβατική εξόρμηση θα μπορούσε να με ακολουθήσει πετώντας(εννοείται ότι θα το κατέβαζα για να ξεκουραστεί κίολας)?Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν προσβάλονται συχνά απο ασθένειες?Και αν μπορώ να το διατηρήσω σε έναν συγκεκριμένο χώρο για συντροφιά(αφήνοντάς το αρκετές φορές την εβδομάδα να πετάξει). 

    Φιλικά,

    Βλαχόπουλος Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    steliosfragoulis στις #63073

    Κώστα, γεια σου,

    και με συγχωρείς για την καθυστέρηση. Σε γενικές γραμμές και βέβαια εφόσον μιλάμε για ένα ρεαλιστικό επίπεδο, τότε, ναι, το γεράκι μπορεί να μας ακολουθήσει σε ορειβατικούς περιπάτους, ΟΧΙ όμως να ανεβει μαζί μας στο Εβερεστ!

    Γενικά τα γεράκια είναι σκληροί οργανισμοί, σπάνια αρρωσταίνουν. Το να μένει το γεράκι κοντά σου, συντροφικά, προάγει τη σχέση. Όσο περισσότερο βρίσκεσαι μαζί του, τόσο περισσότερο κι αυτό δένεται μαζί σου. Εμείς έχουμε ένα γεράκι που βλέπει με μεγάλο πάθος ντοκιμαντερ για πουλιά, κάποτε μάλιστα δείχνει σημεία επιθετικότητας προς την οθόνη!

    Αυτά εν ολίγοις, ελπίζω να σε κάλυψα,

    Στέλιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63124

    η αληθεια ειναι οτι γενικα γοητευομαι απο πουλια σαν τα γερακια κ τους αετους κ μπορω να βλεπω με τις ωρες ντοκυμαντερ για αυτα.δυστυχως οι γνωσεις μου περιοριζονται μονο στα ντοκυμαντερ.κ εμενα θα με ενδιεφερε να δω τα γερακια σας απο κοντα κ να μου λυσετε καποιες(αρκετες) αποριες μου.ελπιζω να ειδοποιησετε οταν ερθει η ωρα να τα πεταξετε.αληθεια που θα γινει αυτο?

    δεν ξερω αν βολευει αλλα στην 1/10 κ για 5 μερες θα ειμαι αθηνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #63183

    Στέλιο, όταν με το καλό ετοιμαστείτε και καιρού επιτρέποντος, επικοινώνησε με τον Κο Τσάμη για να βάλει μία ανακοίνωση στην πρώτη σελίδα. Λάβε υπόψη πως ίσως υπάρχουν ενδιαφερόμενα άτομα από την επαρχία οπότε θα ήταν καλό η ενημέρωση να γίνει 10-15 ημέρες νωρίτερα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kostvl στις #63185

    Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες.Ήταν πολύ κατατοπιστικές.

    Φιλικά,

    Βλαχόπουλος Κωνσταντίνος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων