Ιερακοτροφία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #300769

    Thnx!!! Θα το κοιτάξω!!

    :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #299956

    [url=”http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2CFckjfP-1E#at=119″]http://www.youtube.com/watch?feature=playe…ckjfP-1E#at=119[/url]

    Παρατηρώντας το βίντεο αυτό επιβεβαιωνεται η άποψη μου σχετικα με τα back packs στα accipiters
    οτι θα πρέπει να αποφευγονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #173806

    ε αφού είναι λάστιχο το πουλί!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    FALCON-MIL στις #299870

    Σίγουρα μπορεί να κάνει τουλάχιστον προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας ή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο. Επίσης μπορει να κάνει και πολλά άλλα όμως δεν τα κάνει. Γιατί; Δεν ξέρω.

    Σταυρο καλη φαινεται η ταινια
    αλλα μην κοιτας εμενα που ξερω μογγολεζικα !
    αλλα για οσους δεν τα πανε καλα με τα αγγλικα
    Μαλλον πρεπει να την κατευασεις και να βαλεις υποτιτλους!!!!
    Για να το ευχαριστιθουμε και εμεις που ξερουμε μονο μογγολεζικα!!!!

    :blink: :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #173834

    Σταυρο καλη φαινεται η ταινια
    αλλα μην κοιτας εμενα που ξερω μογγολεζικα !
    αλλα για οσους δεν τα πανε καλα με τα αγγλικα
    Μαλλον πρεπει να την κατευασεις και να βαλεις υποτιτλους!!!!
    Για να το ευχαριστιθουμε και εμεις που ξερουμε μονο μογγολεζικα!!!!

    ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ……….ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΕΙΧΕ ΚΟΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ…..

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #299757

    Σταυρο καλη φαινεται η ταινια
    αλλα μην κοιτας εμενα που ξερω μογγολεζικα !
    αλλα για οσους δεν τα πανε καλα με τα αγγλικα
    Μαλλον πρεπει να την κατευασεις και να βαλεις υποτιτλους!!!!
    Για να το ευχαριστιθουμε και εμεις που ξερουμε μονο μογγολεζικα!!!!

    :blink: :D

    :lol: Το ηξερα εκεινα τα χρονια που ησουν στην Μογγολια οτι δεν πηγαν χαμένα

    ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ……….ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΕΙΧΕ ΚΟΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ…..

    Λάμπρο ζήτησε απο τον Χρήστο(Falcon Mil)να σου κάνει ιδιαιτερα Μογγολεζικα που ξερει
    :P ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #174292

    Kαλησπερα
    Θαυμαζοντας τα πουλια αυτα αλλα και την τεχνη της ιερακοτροφιας και της εκπαιδευσης τους ,αλλα μη εχοντας ουσιαστικη γνωση,εχω μια απορια.
    Τα πουλια αυτα που βλεπω , που αγοραζετε, κατεχετε και εκπαιδευετε εχουν καποια διαφορα απο τα αγρια , πλην του οτι εχουν γεννηθει σε αιχμαλωσια;;;
    Εχουν λαβει καποια αρχικη εκπαιδευση πριν πωληθουν;;; και σε τι ηλικια πωλουνται;;;
    Δηλαδη θεωρητικα ενα πουλι που δεν προερχεται απο εκτροφη θα μπορουσε να φτασει στο ιδιο επιπεδο ;;;;

    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #298592

    Kαλησπερα
    Θαυμαζοντας τα πουλια αυτα αλλα και την τεχνη της ιερακοτροφιας και της εκπαιδευσης τους ,αλλα μη εχοντας ουσιαστικη γνωση,εχω μια απορια.
    Τα πουλια αυτα που βλεπω , που αγοραζετε, κατεχετε και εκπαιδευετε εχουν καποια διαφορα απο τα αγρια , πλην του οτι εχουν γεννηθει σε αιχμαλωσια;;;
    Εχουν λαβει καποια αρχικη εκπαιδευση πριν πωληθουν;;; και σε τι ηλικια πωλουνται;;;
    Δηλαδη θεωρητικα ενα πουλι που δεν προερχεται απο εκτροφη θα μπορουσε να φτασει στο ιδιο επιπεδο ;;;;

    Ευχαριστω

    Καλησπερα,
    Την ηλικια την επιλεγει ο γερακάρης σύμφωνα με το τι θέλει να κάνει με το γεράκι του.
    Διευκρίνισε μας εαν θες τι εννοείς λέγοντας ''αρχική εκπαίδευση'' και για το ''επίπεδο εκτροφείου – άγριο''.??

    Φιλικά
    Σταύρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #298463

    Καλησπερα,
    Την ηλικια την επιλεγει ο γερακάρης σύμφωνα με το τι θέλει να κάνει με το γεράκι του.
    Διευκρίνισε μας εαν θες τι εννοείς λέγοντας ''αρχική εκπαίδευση'' και για το ''επίπεδο εκτροφείου – άγριο''.??

    Φιλικά
    Σταύρος

    Κηλησπερα φιλε .
    Αρχικα ρωτησα οταν καποιος αγοραζει ενα γερακι, το γερακι αυτο εχει ειδη μπει σε προγραμμα εκμαθησης απο τον πωλητη;;;
    Ρωτω γιατι δεν γνωριζω αν πωλουνται παντα εκπαιδευμενα, ουτε σε τι ηλικια πωλουνται.
    Αν εχεις την καλοσυνη μου λες.

    Επιπλεον ρωτησα αν ενα γερακι που δεν ειναι εκτροφης (ισως καποιου ειδους) μπορει να εκπαιδευτει και να κανει οτι και τα εκτροφης.

    Συγνωμη αν οι ερωτησεις ειναι ισως αφελεις, αλλα δεν εχω εξειδικευμενες γνωσεις.

    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #298384

    Κηλησπερα φιλε .
    Αρχικα ρωτησα οταν καποιος αγοραζει ενα γερακι, το γερακι αυτο εχει ειδη μπει σε προγραμμα εκμαθησης απο τον πωλητη;;;
    Ρωτω γιατι δεν γνωριζω αν πωλουνται παντα εκπαιδευμενα, ουτε σε τι ηλικια πωλουνται.
    Αν εχεις την καλοσυνη μου λες.

    Επιπλεον ρωτησα αν ενα γερακι που δεν ειναι εκτροφης (ισως καποιου ειδους) μπορει να εκπαιδευτει και να κανει οτι και τα εκτροφης.

    Συγνωμη αν οι ερωτησεις ειναι ισως αφελεις, αλλα δεν εχω εξειδικευμενες γνωσεις.

    Ευχαριστω

    Καλημέρα,
    Κανένα γεράκι δεν έρχεται ''εκπαιδευμένο'' από τον εκτροφέα.
    Δεν ξέρω εάν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τις φράσεις …πρόγραμμα εκμάθησης… ή …αρχική εκπαίδευση….. μιας και όσο και να σου φαίνεται παράξενο η εκπαίδευση ενός γερακιού δεν τελειώνει ποτέ….
    Ενας ''αρχάριος'' θα πρέπει να καταλάβει ότι ακόμη και εάν αγοράσει ένα ''εκπαιδευμένο'' γεράκι ,απαιτούνται ειδικές γνώσεις ως προς την μετέπειτα διαχείριση του.
    Ένα γεράκι που δεν είναι εκτροφής μπορεί να εκπαιδευτεί επίσης.Προϋποθέτει όμως περισσότερες ώρες εκπαίδευσης και σύμφωνα με την ηλικία του.
    Στην Ελλάδα η κατοχή ενός τέτοιου πουλιού( που δεν είναι από εκτροφείο) απλά απαγορεύεται.

    Φιλικά
    Σταύρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #174400

    Εισαι κατατοπιστικοτατος .

    Κατι τελευταιο Σταυρο.
    Που μπορω, ετσι εντελως πληροφοριακα και για αρχη , να διαβασω 2-3 βασικα πραγματακια ωστε να παρω μια αρχικη ιδεα περι εκπαιδευσης, προβληματων κλπ;;;
    Να πιασω απο την αρχη το τοπικ εδω ή μηπως δεν θα βολεψει και εχεις κατα νου καποιο διαδυκτιακο δημοσιευμα, βιντεο καλυτερα ή οτι αλλο καταλληλο για μερικα αντιπροσωπευτικα αρχικα και βασικα;;;

    Ευχαριστω και παλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #298294

    Εισαι κατατοπιστικοτατος .

    Κατι τελευταιο Σταυρο.
    Που μπορω, ετσι εντελως πληροφοριακα και για αρχη , να διαβασω 2-3 βασικα πραγματακια ωστε να παρω μια αρχικη ιδεα περι εκπαιδευσης, προβληματων κλπ;;;
    Να πιασω απο την αρχη το τοπικ εδω ή μηπως δεν θα βολεψει και εχεις κατα νου καποιο διαδυκτιακο δημοσιευμα, βιντεο καλυτερα ή οτι αλλο καταλληλο για μερικα αντιπροσωπευτικα αρχικα και βασικα;;;

    Ευχαριστω και παλι

    ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ….???
    ΓΕΡΑΚΙ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΣΥ ΣΩΤΗΡΗ….. :lol: ;) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #298206

    ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΤΟ ΓΕΡΑΚΙ….???
    ΓΕΡΑΚΙ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΣΥ ΣΩΤΗΡΗ….. :lol: ;) :lol:

    Μου χαριζεται ενα μικρο.
    Αν δεν μου βγει, και δεν ειναι καλος μαθητης, θα το ξαμολυσω. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    stavros_ στις #298193

    Εισαι κατατοπιστικοτατος .

    Κατι τελευταιο Σταυρο.
    Που μπορω, ετσι εντελως πληροφοριακα και για αρχη , να διαβασω 2-3 βασικα πραγματακια ωστε να παρω μια αρχικη ιδεα περι εκπαιδευσης, προβληματων κλπ;;;
    Να πιασω απο την αρχη το τοπικ εδω ή μηπως δεν θα βολεψει και εχεις κατα νου καποιο διαδυκτιακο δημοσιευμα, βιντεο καλυτερα ή οτι αλλο καταλληλο για μερικα αντιπροσωπευτικα αρχικα και βασικα;;;

    Ευχαριστω και παλι

    Εάν είσαι γνώστης της Αγγλικής γλώσσας τότε τα πράγματα θα είναι λιγο πιο εύκολα και το μόνο που σου μένει είναι
    ο χρόνος και η όρεξη για διάβασμα.
    Διάβασε από την αρχή το topic και γενικά το forum,θα βρεις αρκετές πληροφορίες οπως και αναφορές
    που παραπέμπουν σε βιβλια,links,βιντεο κτλπ.

    Μου χαριζεται ενα μικρο.
    Αν δεν μου βγει, και δεν ειναι καλος μαθητης, θα το ξαμολυσω. ;)

    Οι περιπτώσεις για ένα γεράκι να είναι κακός μαθητής είναι λίγες.Συνήθως κακός είναι ο δάσκαλος λόγω έλλειψης γνώσεων.
    Εάν θες την γνώμη μου κάτσε πρώτα και διάβασε,ενημερώσου,ψάξε όσο μπορείς ,απέκτησε πρώτα κάποιες βασικές γνώσεις
    και μετά προχωράς(όλα αυτά βέβαια θα έπρεπε να είχανε γίνει πριν την απόκτηση του πουλιού)

    —— Μην προσπαθείς να τρέξεις πριν μάθεις να περπατάς ——

    Ένα μικρό αδύναμο γεράκι μεγαλωμένο από τον άνθρωπο(και όχι μόνο)που δεν εχει μάθει να κυνηγάει
    εάν το ‘’ξαμολήσεις’’ στην φύση οι πιθανότητες να ζήσει είναι ελάχιστες.

    Πριν ξεκινήσεις να ψάχνεις για να ενημερωθείς απάντησε πρώτα στον εαυτό σου τις παρακάτω ερωτήσεις:
    Α)Έχεις αρκετό χρόνο ώστε να μπορείς να πετάς καθημερινά το γεράκι σου?(σκέψου θα το πετάς και τον χειμώνα .Υπολόγισε 1 ώρα τουλάχιστον συν την ώρα που θα χρειαστεί για να πας στο βουνό)
    Β)Εχεις χρόνο για διάβασμα?
    Γ)Εχεις τον κατάλληλο χώρο για να το στεγάσεις?
    Δ)Μπορείς να ανταπεξελθεις οικονομικά??
    (τροφή,χώρος στέγασης,εξοπλισμός,βενζίνες κτλπ)

    Εάν εχεις απαντήσει έστω και σε μια από αυτές τις ερωτήσεις αρνητικά,τότε ξέχνας την ιερακοτροφία.
    Εύχομαι να σε προβλημάτισα και να μην σε απογοήτευσα :lol:
    Σου εχω στείλει με pm το τηλέφωνο μου εάν θες να βοηθήσω όσο μπορώ με το γερακι.

    Φιλικά
    Σταύρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 662 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων