ΚΟΛΛΑΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #58299

    Προς τον φίλο μας που ρώτησε αρχικά, έχει μπει μία αγγελία στις αγγελίες του  e-artemis στα διάφορα, για ηλεκτρονιοκό κολλάρο, 200 ευρώ.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #339944


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostask στίς 19 Mάϊος 2005


    Πίστεψε με δεν αρκουν πάντα, χθες στο πάρκο μπήκε σ’ ένα θάμνο και βγήκε μ’ ένα χαρτί από σουβλάκι στο στόμα. Την ώρα που το έγλειφε του είπα μη και το παράτησε. Και λοιπόν? στο βουνό που δεν θα τον βλέπω ποιός θα του πεί μη όταν πάρει την φόλα με το μπέηκον στο στόμα?

    to thema einai kosta na min ftasei sto vouno kai einai etsi………idika ta kinigoskila theloun ligo parano doulitsa…..prepei na jerei tin apostoli tou..

    Και τι έγινε που τον ταίζω μόνο εγώ? πιστεύεις ότι ενα τόσο κοινωνικοποιήμένο ζώο θα αρνηθεί ένα μεζεδάκι απο το δικό σου χέρι αν δεν έχει προηγηθεί ειδική εκπαίδευση που προυποθέτει βία?

    to ti egine tha to deis me ton kairo..kai oxi se 1-2-3 ebdomades…… Kantou eidiki ekpedeysi vias Kosta mou..ti na  sou po …????Me ayti tin logiki ola theloun via….OK paoo paso….

    Δεν μιλάμε εδώ ούτε για λυκόσκυλα ούτε για σκύλους συντροφιάς, μιλάμε για σκύλους που όταν βρεθούν στο πυκνό τους βλέπεις μόνο όταν πρέπει η και καθόλου αν πρόκειται για λαγόσκυλα.

    milame gia ola ta skilia ta opoia prepei na exoun tin analogi metaxirisi apo ta afentika tous kai tous ekpedeytes tous…. eite likoskilo eite kinigoskilo eite skilaki saloniou,  prepei na to matheis…kai ayto ektelei…vevea pezei rolo i eystrofia tou skilou…

    Κάποτε αν δεν κάνω λάθος διαφωνούσες με την χρήση του πνίχτη στην εκπαίδευση. Δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά το αποτέλεσμα ήταν να μην καταφέρω να έχω το απόλυτο “στο πόδι” είτε με λουρί είτε χωρίς λουρί. Ναι μεν δεν φεύγει ο σκύλος αλλά προπορεύεται μισό μέτρο τουλάχιστον και χρειάζεται να του υπενθυμίζω την εντολή. ’ρα αποτυχειμένη εκπαίδευση αφού με δύο ανατροπές με τον πνίχτη κατάλαβε τι έπρεπε να κάνει.

    den ginete apo tin mia mera stin alli na exoume apotelesma themito, eidika otan den exoume asxolithi me kapious tropous ekpedeysis…ta skilia xalane apo ton lathos tropo ekpedeysis (kirios) kai oxi apo pio meso tha xrisimopiisis…….Ara????? ti fteei???????imoun kai eimai katheta antithetos me xrisi kolarou kai pnixti…. tora ean esi Kosta mou piges na ton fereis ton skilo sou opos ou eipa ego kai ton xalases, na sou pigenei miso metro mprosta … einai epitixia ean to ekanes se ena skilo…dokimase to pali kai pali ..kai tha deis to apotelesma….  Ala opos les pali pnixti..Ok..Paoo paso….

    Ορισμένες μέθοδοι προορίζονται για τα σκυλάκια που έχουν οι κυριούλες στα σαλόνια τους και όχι για σκύλους που ο τρόπος εργασίας τους επιβάλει να εργαζονται μακριά από εμάς.

    ton skilo ton matheneis opos esi theleis kai aytos meta ektelei….analogos ti tou exeis dosei…….den einai sosta na ipotiomame ta skilakia salonion i ta likoskila i kapia ali ratsa..to kathe ena einai monadiko…den ginete sigkrisi metaji tous…..ola ta skilia doulevoun…..

    Αν κάποιος στο φόρουμ έχει σκύλο που δεν ακουμπά τίποτα κι αυτό έχει προέλθει από εκπαίδευση χωρίς κολλάρο να μας κάνει μια επίδειξη να χαρούμε κι εμείς.

    ean kapios exei skilo pou na exei 100% arnisi trofis, kai na einai o idioktitis sigouros gia to apotelesma, apo kolaro as ton doume, kai vlepoume ta apotelesmata……as kanoume dokimi me praghmatiki fola…….kai proseje den einai etsi apla ta pragmata….oles aytes oi proklisis den einai tis stigmis……..

    Εγώ έκανα όσα αναφέρει η βιβλιογραφία περί άρνησης και μάλιστα είναι η μοναδική εκπαίδευση που είμαι σίγουρος ότι την εκτέλεσα κατά γράμμα. Γι’ αυτό και έχει αποτέλεσμα όταν είμαι παρών. Όμως δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι θα συμβεί όταν δεν θα είναι κοντά μου. Μην αφορίζουμε λοιπόν έτσι απλά το κολλάρο γι’ αυτήν τουλάχιστον την περίπτωση. Παίζεται η ζωή του σκύλου μας.

    to thema einai ti kanei  o skilos otan einai monos tou kai oxi mazi me to afentiko….sto afentioko einai opos einai i to paizei kiolas, otan enia monos tou ti kanei..ekei einai kai i epitixia….Gia aforismous as strafoume stin ekklisia…anixta miala exoume vlepoume dokimasoume sigkrinoume dialegoume….

    Ο καθένας μας ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο, γιατί αυτός θα κλάψει αν συμβεί κάτι και θα καταριέται την ώρα και την στιγμή που άκουσε εσένα κι εμένα και δεν έκανε την εκπαίδευση με το κολλάρο.

    o kathenas akolouthei tin sintagi tou…. thelei Ilektrosok – Kolaro, Stiliaria kai ftiaria, boidop…..s kai alisides, asitia kai taleporia…   oti thelei o kathe idioktitis dikos tou einai o skilos …. …

    Telos panton o kathe enas as kanei oti nomizei……


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #339946

     

    Αν κάποιος στο φόρουμ έχει σκύλο που δεν ακουμπά τίποτα κι αυτό έχει προέλθει από εκπαίδευση χωρίς κολλάρο να μας κάνει μια επίδειξη να χαρούμε κι εμείς.

    Προσωπικά δεν το έχω προσπαθήσει, εύχομαι να μη μου συμβεί. 

    Όπως είχα ξαναγράψει όταν ξανασυζητήθηκε  το θέμα ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει για να προστατέψει τον σκύλο του.

    Θέλοντας να δω αν η μέθοδος του φίλου Aspetis είναι σε όλους τους σκύλους αποτελεσματική 100%, κάλεσα ένα φίλο με τον σκύλο του για καφέ και βόλτα.

    Ήρθε λοιπόν χθες το απόγευμα. Πριν λίγους μήνες τελείωσε την εκπαίδευση αποφυγής φόλας (και με κολάρο) από πολύ γνωστό επαγγελματία. Σαν έμπειρος με τους σκύλους είχε κάνει όλα τα σχετικά με την φόλα στο κουτάβι από την ημέρα που το πήρε. Τώρα είναι χρονιάρικο.

    Γνωρίζει πως έχω ανεμβολίαστα κουτάβια και ο σκύλος θα παρέμενε στο κλουβί του στο αυτοκίνητο. Όσο πίναμε το τσάι μας του άνοιξα κουβέντα για την εκπαίδευση με το κολάρο και την αποφυγή φόλας, με ενθουσιασμό μου εκθείασε τα θεαματικά αποτελέσματα, ότι είχε συνεχίσει μετά μόνος του (με την προτροπή του εκπαιδευτή) σε διάφορα μέρη με διάφορες τροφές και πως από καιρό σε καιρό θα το επαναλαμβάνει.

    Στην παρατήρησή μου πως ο σκύλος του δεν έχει το ταμπεραμέντο που είχε παλαιότερα, μου είπε πως είναι καλύτερα γι αυτόν έτσι. Τον ρώτησα αν έχει αντίρρηση για μία δοκιμή με τον δικό μου τρόπο, συμφώνησε χωρίς να ξέρει τι είχα ετοιμάσει.

    Πριν βραδιάσει φύγαμε για την βόλτα. Στα 300 μέτρα από το σπίτι μου αρχίζει το βουνό, του πρότεινα να πάμε εκεί για να τρέξει ο σκύλος ελεύθερος.

    Από νωρίς το απόγευμα είχα βρει στο ψυγείο ρολό (κιμάς με αυγό στην μέση), αρνάκι φρικασέ και λουκάνικα, άνοιξα και μία κονσέρβα  ζαμπονάκι σβαν. Τα είχα τοποθετήσει με γάντια και καλάμι ψαρέματος (για να μη πατήσω κοντά στο σημείο που θα τα άφηνα),σε 8 σημεία, 4 είδη σε δυο διαφορετικές θέσεις  το καθένα, περίπου 10μ το ένα από το άλλο μήπως και δεν τα έπαιρνε μυρωδιά.

    Όταν φτάσαμε στο μέρος που τα είχα βάλει στάθηκα και του είπα «βλέπε αλλά μη του μιλήσεις ούτε και να κουνηθείς, θα κάνουμε πως κουβεντιάζουμε». Προσπέρασε από κάποια απόσταση και δεν αντελήφθηκε το ένα κομμάτι  ρολό και το ένα αρνί. Βρήκε, μύρισε και δεν έφαγε το ένα κομμάτι ρολό  και τα δύο λουκάνικα. Ενδιαμέσως είχε βρει και έφαγε τα δύο σβαν και όταν βρήκε το δεύτερο κομμάτι αρνί μάλλον (;;;) θα το έτρωγε. Είχα εν τω μεταξύ ψιθυρίσει στον φίλο μου που είναι το τελευταίο κομμάτι για να κάνει  πως τον είδε εκείνη την στιγμή και να κάνει ότι νομίζει ……

    Απλά τον φώναξε να έρθει σαν να μην είχε δει τίποτα, σαν να μη συνέβη τίποτα, όντως δεν άγγιξε το αρνί και ήρθε. Του έβαλε τον οδηγό και φύγαμε. Τα υπόλοιπα θα τα συζητήσει με τον εκπαιδευτή του.

    Συμπέρασμα η Ειρήνη δεν μαγειρεύει καλά, τα λουκάνικα ήταν… από σκύλο αλλά… Βλέπεις ζαμπονάκι; … ειναι καλό.

    Τελικά ας μην επαναπαύεται κανείς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #58309

    ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ?

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΦΟΛΑΣ.

    ΑΛΛΑ…. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

    ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

    ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ (ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ) ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΦΟΛΕΣ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΥΡΑΜΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #58311

    den yparxei 100% egkiisi stin fola re paidia……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339948

    Βασίλη αν και διακρίνω “κάτι” στο ύφος του μηνύματος σου θα σου απαντήσω.

    Προσωπικά δεν με πείθει καμία μέθοδος αν δεν προέρχεται από ανθρώπους που έχουν ξωδέψει την ζωή τους πάνω σ’ αυτό που κάνουν και μάλιστα επιτυχώς.

    Ειδικά στον τρίτο σκύλο που εκπαιδεύω τώρα δεν παρεξέκλεινα ούτε χιλιοστό απ’ όσα γράφουν τα βιβλία που εμπιστεύομαι.

    Η σχέση που έχω με τον σκύλο φαίνεται πολύ εύκολα.

    Η χρήση του πνίχτη είναι αποδεχτή από όλους  αυτούς. Τώρα ποιός μίλησε για στιλιάρια και βοιδ…. δεν ξέρω.

    Η τελευταία πρόταση του προηγούμενου μηνύματος μου δείχνει την σοβαρότητα του θέματος που αφορά την φόλα. Δεν χωρούν υποδείξεις.

    Αν ήμουν ξεκάθαρα υπέρ του κολάρου δεν θα ξόδευα τόσους μήνες να τηρώ όλα όσα αναφέρονται στον θετικό τρόπο αποφυγής της φόλας. Θα πήγαινα κατευθείαν σ’ αυτόν για να μην κουράζομαι. Ούτε έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το πράξω. Δεν κάνω ποτέ κάτι αν δεν είμαι σίγουρος και βέβαιος για την ορθότητα. Δεν το απορίπτω όμως αν δεν το γνωρίζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #58346

    Εγώ επειδή έχω χρησιμοποιήσει και της δυο μεθόδους μπορώ

    να πω ότι το απόλυτο δεν υπάρχει σε καμία από της δυο

    είναι θέμα καθαρά προσωπικής επιλογής.

     Κάποια στιγμή που δεν θα βλέπεις το σκυλί θα φάει ότι

    βρει μπροστά του.

    Αποκεί και πέρα να παρακαλάτε να είσαστε τυχεροί και εσείς

    και το σκυλί σας και να την γλιτώσει όπως γλίτωσα το λυκόσκυλο

    μου δυο φορές.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Minios στις #58349

     Φυσικά και έχετε δίκιο για την χρησιμότητα του, ειδικά για κάποιον που δεν έχει μόνο ένα σκύλο. Όμως και η οποιαδήποτε εκπαίδευση δεν είναι αρκετή, όταν ο σκύλος δεν παίρνει την κατάλληλη ποιοτική τροφή, ακόμη και τότε πάμε ενάντια στην φύση του σκύλου ,που έχει να κάνει με την τροφή, ένας μεζές στο βουνό; Ποιο σκυλί θα πει όχι. Έπειτα    παίζει ρόλο και η λαιμαργία, της ράτσας, του σκύλου.

     Συμπέρασμα : και ένα –και δυο , και πολλά ηλεκτροσόκ, και οτιδήποτε άλλο να χρειαστεί, φτάνει μόνο να μην κάνουμε τα σκυλιά να τριγυρίζουν με τρελαμένα  μάτια, λίγος πόνος, ποτέ δεν βλάπτει,… αν ζούσε στην φύση ο πόνος θα ήταν άπειρα μεγαλύτερος. Κάπου διάβασα μια αγγελία  χαρίζετε γατάκι 6 μηνών τυφλό…..

     Δεν ξέρετε πόσο λυπήθηκα για τον άνθρωπο…  

     Όλα τα πράγματα χρειάζονται το μέτρο, ακόμα και η ανθρώπινη βλακεία

      Και μην ξεχνάτε αυτήν την περιβόητη  βλακεία όλοι μας την κουβαλάμε  

    Απλώς σε κάθε στάση που κάνουμε στο βουνο, να αφήνουμε και λίγη στο βουνό…

    Τελικά η κωπαιδα επιτρέπετε.. άντε με είχες σκάσει..

     Όσο για  φόλες ποτέ δεν υπάρχει σιγουριά , η μόνη λύση είναι να μην κυνηγούμε σε πολυσύχναστα μέρη. φιλικά στους φίλους  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    stratos111 στις #58364

    Na po kai go tin apopsi mou. Me tin pira pou exo oxi sta kinigoskila alla stous skilous ergasias. Sto thema kolarou den iparxoun sigkekrimenes odigies gia ton aploustato logo oti me ena mikro lathos mporei na xaseis enan poli kalo skilo. Ston kathe skilos gia na xrisimopoiisoume kolaro prepei prota na ton psixologisoume parapoli kala.An eimaste ikanei na katalaboume tin psixologia tou skilou, tote mporoume na to doulepsoume kala.Den einai to idio me ena lathos pou tha kanoume stin ipakoi apo konta, me to lathos pou tha kanoume apo makria.

    Oso gia to thema tis bias i oxi sta zoa, ego tha po ena. Otan einai gia to kalo tous kai gia tin idia tin zoi tous kai xrisimopoiite bebea sosta, ego to theoro kalo.

    Oso gia tis times, to pro dog trainer (aktina 300m) kanei 192 euro.

    Auta apo mena.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #339969


    [indent]Ìíçìüíéï: Áñ÷éêŞ áğïóôïëŞ áğü kostask óôßò 19 MÜúïò 2005


    Βασίλη αν και διακρίνω “κάτι” στο ύφος του μηνύματος σου θα σου απαντήσω.

    den nomizo na dimiourgite disforia me tis diaforetikes gnomes……kaneis den einai anagkasmenos na apantisi an den thelei… tora ean nomizeis oti egine epithesi i kati tetio…den eixa skopo oute kai egine…

    tis apopsis mou tis gnorizete, den prokeite na tis anafero jana..o kathe enas einai ipeythinos kai ypologos gia ta apotelesmata kai tis methodous… Na exete kala apotelesmata me opia methodo ekpedeysis…:)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley1.gif” width=17 onclick=”AddSmileyIcon(‘smileys/smiley1.gif’)”>

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #58558

    gnwstos moy vghke to vrady volta me to amaxi me to skylo toy gia na ton ekpaideysei kata ths alepoys….vlepei mia alepoy katevazei ton skylo kai molis aytos phre ton toro kai xekinhse na klafoynaei ton xtyphse me to kollaro kai amesws stamathse thn katadiwxh…..proxwraei vriskei deyterh alepoy katevazei ton skylo kai molis aytos ftanei ston toro vazei thn oyra sta skelia kai gyrise sto amaxi….apo tote den kynhghse alepoy xana….enas allos gnwstos moy exase skyli molis to xtyphse me kollaro giati den xanakynhghse…..

    egw pantws apo ayta poy exw dei sta lagoskyla einai pws ta pragmatika megala skylia..ayta poy kanoyn thaymata kai poy ta exeoyn kaloi kynhgoi-ekpaideytes se poly ligo katalavainoyn oti den prepei na kynhgan alepoy…xwris kollara klp

    twra gia th fola ti na pw…pisteyw pws paizei poly megalo rolo an to skyli einai poly laimargo h oxi…to kokeraki poy exw twra den einai katholoy laimargo kai twrei poly epilektika akoma kai tis kroketes….me ayto exw perasei opws apodeixthke mesa se foles kai den efage tpt…to koyrtsxaar poy eixa htan to kati allo…etrwge otidhpote kai se opoiadhpote posothta…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #58643

    Το θέμα της λαιμαργίας και της σωστής διατροφής σίγουρα παίζει πρωτεύοντα ρόλο στην λήψη φόλας.

    Η λαιμαργεία βέβαια κάποιες φορές είναι φαινομενική. Τι εννοώ? Πολλά σκυλιά που ζουν μαζί με άλλα δείχνουν λαίμαργα ενώ δεν είναι. Ο παράγοντας ανταγωνισμός τα κάνει να ΄κατεβάζουν τις κροκέτες αμασητες.

    Πρόσφατα είχα μια παρόμοια διαπίστωση. Πριν δώσω το κοκεράκι μου, το κούρτσχααρ έτρωγε εν ρυπή οφθαλμού. Τώρα που είναι μόνο του όχι απλά μασάει την τροφή του αλλά την παρατάει για να παίξει μαζί μου.

    Είναι εξαιρετικά σημαντικό για την αποφυγή της φόλας να μην ψάχνεται ο σκύλος την ώρα που κυνηγά. Αν του την φυτέψει ο άλλος στο τρευλερ τα πράγματα αλλάζουν.

    Για την αλεπού όλα εξαρτόνται από το πόσο εύκολα θα καταλάβει ο σκύλος ότι δεν ενδιαφέρει το αφεντικό του σαν θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #59428

    George77 σε συμβουλευβω να προσπαθησεις να εκπαιδευσεις το σκυλο σου ετσι.Κι εγω του ειχα βαλει κολλαρο εκπαιδευσης για κανα χρονο (το κολλαρο δεν κραταει παραπανω απο 10 χρονια) αλλα το μετανιωσα γιατι το σκυλι πολλες φορες θα σε φοβαται και δεν θα κυνηγαει…………… (πιστεψε με αληθεια λεω)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #59431

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΛΑΒΕΡΑΚ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    vtoutoun στις #59539

    ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΡΑΤΣΕΣ . ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ

    ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ, ΓΙΑΤΙ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ

    ΖΩΟ ΣΕ ΖΩΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ

    ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟ

    ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΘΗΛΥΚΟ ΕΠΑΝΙΕΛ

    ΗΠΙΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΕΤΙΚΟ.

     

     ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΥΤΟΥΝΤΖΗΣ ΚΡΗΤΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων