ΠΑΡΑΓΑΔΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #75749

    Δυστυχως φιλε μου με το ΠΔ 109 της 29/4/2002 εχει απαγορευτει στους ερασιτεχνες να αλειευουν οποιδηποτε δολωμα εκτος της πεταλιδας.. Αραγε τα μαγαζια που πουλανε δολωματα να μην εχουν σχεση? Ποιος αραγε ασκει πιεση στους λιμενικους ωστε ακομη και με ενα μονοδολι το προστιμο να ειναι δυσβασταχτο για τον μεσο ελληνα???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #75750

    http://www.yen.gr/media/24829/pd_fek92_02.pdf

    Αυτο ειναι το περιβοητο Π.Δ 109/2002 !!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75755

    και το ποδαρατο επιτρεπεται, αλλα επειδη ειναι πρωινο δολωμα, αντε να ψαρεψεις 20 λεπτα, πριν στο φανε τα μικροψαρα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #75759

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ “ΠΟΔΑΡΑΤΟ”.

    ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΡΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ , ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ .>>>?????.

    ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΕΙΣ ΤΟ ΣΚΑΡΤΣΙΝΙ ..??

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75762

    Ναι, αν δεις ο νομος το αναφερει και με αυτο το ονομα. Σκοτωνει τους σκαρους, ειδικα στο απικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #75772

    Ωπα παιδιά ώπα, επειδή έχω αδυναμία στους σκάρους, τι δόλωμα είναι αυτό? που το βρίσκω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75775

     Ειναι το κοχυλι που υπαρχει στους βραχους, η στα ρηχα νερα. Συνηθως ειναι σε διαφορα σχηματα, και μεσα εχει ενα μαμουνι σαν καραβιδακι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #75777

    Tόσο απλό, thanks Βίκτωρα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75779

     Φανη θελει μερικες βουτιες να δεις αν κραταει ο τοπος. Και προσοχη, βγαζε τα μεγαλα, και βλεπε μεσα τους. Αν φαινονται αδεια, τοτε εχουν. Αν εχουν ενα καπακι τοτε δεν μιλαμε για σκαρτσινια. Εννοειται οτι τα πολυ μικρα τα αφηνεις….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #75780

    Εχω τσεκάρει, ξέρω που θα τα βρώ, το μόνο πρόβλημα είναι το μέγεθος, τα περισσότερα είναι μικρά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #75786

    ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΔΟΛΩΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ……………………………………Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ , ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΤΟΥ .

    ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΩΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΣΤΑ ΨΗΛΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ .

    ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΓΑΝΑΣ , ΚΑΝΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΣΚΗΝΗ , ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ ΚΑΙ  ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ,  ΒΓΑΛΑΜΕ ΣΚΑΡΤΣΙΝΙΑ ΚΑΙ ΔΟΛΩΣΑΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 17 ( ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ …..!!!! ) ΑΓΚΙΣΤΡΙΑ .  ΣΤΟ ΛΕΒΑΡΙΣΜΑ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΚΙΣΤΡΙΑ ΕΙΧΕ ………15  ΜΟΥΡΜΟΥΡΕΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75789

     Πιτσιρικια ψαρευαμε γυλους και χανακια με τετοιο. Βεβαια ηταν τοσα τα λιμοψαρα, που βγαιναν πανω σε καλες ποσοτητες. Μεγαλωνοντας καταλαβα οτι καλο δολωμα ειναι ο κωλος, αλλα τον τρωνε με τη μια τα μικρα, η το τραβολογανε και το ξεσκιζουν. Αν ομως εχει σκαρους το μερος, δεν προλαβαινεις να ριξεις. Οι μεγαλοι σκαροι (500+) χτυπανε επισης και στα ποδια μονο, απλα πρεπει να εχεις υπομονη καθως ειναι πιο πονηρα ψαρια..

     Μιλαμε παντα για απικο, και ψαρεμα χωρις φελο, στο πατο. Καθετη το χω δοκιμασει, αλλα δουλευει σε οχι πολυ βαθια νερα, αλλα αμα εχει φαγκρια-λιθρινια-σκαθαρια ή παπαγαλακια σκοτωνει.

     Φανη εννοειται οτι τα μικρα τα αφηνεις, αλλωστε πρεπει να ξαναβρεις, δεν ειναι μια και εξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #343956

    Τι εγινε παιδια ? Πως παει? Θα εξιστορισω παλι μια μικρη περιπετεια που ειχα προχθες .. Την Παρασκευη που μας περασε λοιπον ειχα προγραμματισει να ριξω ενα παραγαδι στην νοτια πλευρα του νησιου.. Το εριξα λοιπον κατα τις 1 [μολις χαθηκε το φεγγαρι δηλαδη] και περιπου στις 4 αρχισα να μαζευω..Στην αρχη το παραγαδι δεν μου προσφερε μεγαλες συγκινησεις αντιθετως αρχισα να απογοητευομαι γιατι το εριξα εν γνωση μου σε περιοχη ζωσμενη με διχτυα..Εχοντας μαζεψει γυρω στα 80 αγκιστρια επεσε στην αντιληψη μου κατι να ροδιζει μπροστα απο το προβολακι της βαρκας..Ριχνοντας μια δευτερη ματια εμεινα καγκελο..Μια πληθωρα απο καλαμαρια ηταν μπροστα μου  απο την επιφανεια μεχρι εκει που επιανε το ματι μου..Απευθειας ο γαμπρος μου που ηταν μαζι εριξε το περιβοητο ”καφτερο” [το φοσφωριζε ψαρακι] και σε δευτερολεπτα ανεβασε ενα μισοκιλο !!! Ριχνω λοιπον αγκυρα, παραταω το παραγαδι, ριχνω ψαρακι και ξεκινα ο θρηνος..Σε μια ωρα 5 κιλα καλαμαρια !!!Μετα το περας της ωρας ομως τα παντα σταματησαν αφου ηδη ειχε χαραξει..Συνεχισα λοιπον το παραγαδι και απο το εκατοστο περιπου και μεχρι το τελος πηραμε και 3 κιλα σαργοσκαθαρα…Ετσι ξημερωσε ενα απο τα ωραιοτερα πρωινα μεσα στην θαλασσα που θα θυμαμαι για παντα και γι’αυτο αλλωστε το μοιραζομαι μαζι σας.. Περιττο να σας πω οτι το μεσημερι το ουζο ερεε ακαταπαυστα και δεν σταματησε παρα μονο οταν ολοι γιναμε πιττα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    LYROS974 στις #86962

    ΣΕ ΨΙΛΟΠΑΡΑΓΑΔΟ 50-60 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΑΡΜΑΡΙ ΣΕ ΣΥΝΟΛΟ 150 ΑΓΚΙΣΤΡΙΩΝ  41 ΜΟΥΡΜΟΥΡΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΕΓΕΘΩΝ ΜΕΧΡΙ 800-850 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΜΕ ΔΟΛΩΜΑ ΜΥΔΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    RAUL στις #86971

    ΠΩΣ ΔΟΛΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΥΔΙ ,ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ – ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ?

    ΧΡΗΣΤΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων