ΑΓΩΝΕΣ – ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΩΝ ΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 569 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59320

    Παιδιά σας ευχαριστώ.

    Φίλε Κούλη δεν αισθάνομαι ότι ανέβηκε η ψυχολογία μου, μάλλον θα έλεγα ότι μου έφυγε ένα αγχος που αφορούσε κυρίως την επιβεβαίωση ότι ο σκύλος μου έχει την κατάλληλη σωματική κατασκευή που προβλέπουν τα στάνταρ της φυλής.

    Περισσότερο με ικανοποίησε η κρίση στο ότι δεν βρέθηκε κανένα ψεγάδι στην μυοσκελετική του δομή. Αντίθετα διαπιστώθηκε πολύ καλό κατέβασμα στήθους, ισχυρές ωμοπλάτες, τυπική ράχη και στιλάτος τροχασμός με την ουρά συκωμένη χωρίς να μπερδεύει πόδια.

    Το κοντύτερο ρύγχος και το ελαφρά ανοικτότερο χρώμα οφθαλμών μου εξήγησε ότι απλά δεν του επιτρέπουν να καταλάβει τις πρώτες θέσεις, στην παρούσα φάση τουλάχιστον.

    Αν θυμάσαι εγώ τον είχα κρίνει πολύ πιο αυστηρά. Πριν ένα μήνα τον είδε ο Γιάννης ο Νικολακόπουλος ο οποίος έκανε ακριβώς την ίδια κρίση με τον κριτή της έκθεσης. Μου είχε πει ότι μπορεί άνετα να παίξει στα εξαίρετα, αλλά μέχρι εκεί. Δεν έπεσε καθόλου έξω κάτι που δείχνει την ποιότητα των γνώσεων του.

    Ο στόχος μου ήταν να πιάσει το “Εξαίρετος” ώστε αν τα πάει καλά και στο κυνήγι να ξέρω ότι μπορώ να τον ζευγαρώσω κάποια στιγμή. Το λέω με την έννοια πως αν διαπιστώνονταν ένα σοβαρό μυοσκελετικό πρόβλημα που θα το έριχνε στο “καλός”, θα είχα ενδοιασμούς.

    Επίσης σημαντικό είναι, ότι δύο ακόμα νεαρά σκυλιά από την ίδια τοκετομάδα πήραν εξαίρετος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #59323

    ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΩΣΤΑ κ ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΟΙΑ ΣΤΟΝ ΟΡΣΟ ΣΕ ΚΑΜΠΟΥΣ κ ΒΟΥΝΑ! ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΦΟΝΤΑ !   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    bekatsokinigos στις #340112

    ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!ΕΙΜΑΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ASPEN ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ. ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ‘ΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΑΝ ΜΕ ΘΕΛΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ!ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΓΧΑΡΩ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΛΙΓΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΡΡΑΙΝ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ ΑΝΕΤΑ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΛΑΚΕΨΩ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΑΝΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΞΩ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟΣ!ΛΟΙΠΟΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ CHAMPIONI ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ! ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ Σ.Κ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΤΙΣ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59356

     

    Να καλωσορίσω τον bekatsokinigo στην παρέα μας, φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτος Σπύρο. Συγχαρητήρια για τις νίκες του Aspen.

    Δεύτερο καλωσόρισμα για τον Kostak στους στίβους των αγώνων μορφολογίας. Συγχαρητήρια στον εκτροφέα και σε σένα για τις προσπάθειές σου.

    Έκθεση θα γίνει αυτό το Σ/Κ στην Νάουσα (αν δεν απατώμαι) τον Σεπτέμβριο στο Ηράκλειο Κρήτης και αντί του Οκτωβρίου ο ΟΚΑ θα κάνει την έκθεση του τον Δεκέμβριο σε κλειστό χώρο και θα είναι διπλή Διεθνής (CACIB).

    Μοιραία λοιπόν τα κυνηγόσκυλα δεν έχουν ελπίδες για το καλύτερο έκθεσης όταν έχουν να αντιμετοπίσουν τις καλοχτενισμένες λουλούδες.

    Λουλούδες συνήθως αποκαλούμε τους μακρύτριχους σκύλους συντροφιάς. Με τον καιρό εξελίχτηκε ο χαρακτηρισμός σαν «άχρηστος σκύλος» ή ακόμη και σαν βρυσιά, άδικα όμως. Αναλογιστείτε πόσα κυνηγόσκυλα έχουν μακρύ τρίχωμα που για τις εκθέσεις θέλουν ειδικό κούρεμα. Μη πάρει το μυαλό σας  μόνο σε σέττερς, επανιέλ, κόκερ πολλές φυλές θέλουν ψαλίδισμα όσο και να μη φαίνεται πχ τα ριτρίβερς. Εξ άλλου δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν βγει καλύτερα έκθεσης κυνηγόσκυλα. Μια που μιλάμε για τα κούρτσχααρ, προσωπικά θυμάμαι 3-4 φορές του Γ. Βασιλείου 2 φορές του Κ. Ώντρια, του Σπύρου και τόσα άλλα κυνηγόσκυλα. Αν διαβάσετε τις πρώτες σελίδες καταλόγων του ΟΚΑ ή πάτε στην ιστοσελίδα του θα βρείτε ερωτοαπαντήσεις σχετικά με τις εκθέσεις εξηγούν σχεδόν όλα όσα θα θέλατε να γνωρίζεται με πολύ απλά λόγια.

    Πάντως η κυνοφιλία είναι συγκεκριμένη έννοια: αγάπη και εκτίμηση των ικανοτήτων των σκύλων, καθαρόαιμων ή μη, δεσποζομένων ή αδέσποτων. Για εκθέσεις αγώνες και εκτροφή θα πρέπει να μιλάμε μόνο για καθαρόαιμα. Ανάλογα με την χρησιμότητά τους προς τον άνθρωπο ή τον τύπο τους χωρίζονται σε 10 κατηγορίες, Ομάδες. Οι ομάδες αποτελούνται από φυλές ιδίας χρησιμότητας π.χ. η ομάδα 7 αποτελείτε από κυνηγόσκυλα και μάλιστα με την ιδιότητα των δεικτών, ενώ η ομάδα 8 έχει κυνηγόσκυλα με ιδιότητα να ξεσηκώνουν να επαναφέρουν το θήραμα και να εργάζονται στο νερό. Η κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο, μία περιγραφή της εικόνας και του χαρακτήρα του σκύλου. Ο κριτής επιλέγει με σειρά αυτά που κατά την γνώση και εμπειρία του είναι πλησιέστερα στο πρότυπο. Με αυτή την λογική μεταξύ των καλυτέρων των φυλών επιλέγεται ο καλύτερος της ομάδας και μεταξύ των καλυτέρων των ομάδων ο καλύτερος της έκθεσης. Μπορεί ο κριτής να έχει έναν άριστο σκύλο καλοκουρεμένο με μεταξωτή τρίχα στην ομάδα 9 (σκύλοι συντροφιάς) αλλά με όχι τόσο καλή γραμμή ράχης ή αναλογίες κρανίου ρύγχους. φυσικά για να φτάσει εκεί (να κριθεί σαν καλύτερος από όλες τις φυλές της ομάδας του) δεν είναι τόσο εμφανές το πρόβλημα, αν ένα ποιμενικό από την ομάδα 1 ή ένα κυνυγόσκυλο της ομάδας 7 ή 8 δεν έχει έστω και αυτές τις μικρές ατέλειες σύμφωνα με το πρότυπό του και όχι αν είναι πιο κομψό ή ναζιάρικο η χαριτωμένο τότε θα ανέβει στο βάθρο. Αν περισσότερες φορές ανεβαίνουν στα βάθρα καλύτερου έκθεσης Γ. ποιμενικά, Μπομπ τέιλ, ροτβάιλερς, Αμ. κόκερς ή λοιποί σκύλοι συντροφιάς ψάξτε να βρείτε πόσο σοβαρά εξετάζουν το θέμα εκτροφή σε αυτές τις φυλές και πόσο στα κυνηγόσκυλα. Μη ξεχνάτε πως πολλές φυλές στα κυνηγόσκυλα είναι χωρισμένες σε εκθεσιακά και εργασιακά. Με τι προσόντα ο κάθε κυνηγός να επιτύχει συνδυασμό των δύο; Δεν φταίνε λοιπόν οι λουλούδες, αυτές έχουν μόνο ένα σκοπό στην εκτροφή: πιστότητα στο πρότυπο.

    Φιλικά 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    bekatsokinigos στις #59361

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΚΡΑΤΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΟΥΛΟΣ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΛΟΥΛΟΥΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΕΝΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ΚΩΣΤΑΣ στις #59385

    φίλοι μου καλησπέρα λέγομαι ΚαλαΪτζίδης Κώστας και θα θελα να κάνω μια διόρθωση που έχει σχέση με την έκθεση των Κούρτσχααρ

    1 ΕΧ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΗΛΥΚΩΝ ΒΟΑ ΙΔ. ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ

    C.A.C ΘΗΛΥΚΩΝ ΒΟΑ ΙΔ. ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ

    1 ΕΧ. ΝΕΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ ΙNGOLF VD GOTZENBURG ΙΔ. ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΞΕΝΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΕΚ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59390

    Δεν φταίνε λοιπόν οι λουλούδες, αυτές έχουν μόνο ένα σκοπό στην εκτροφή: πιστότητα στο πρότυπο.

    Γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο. Καλώς έδωσες τις διευκρινίσεις γιατί δεν το έθεσα σωστά.

    Αναφέρθηκα στις λουλούδες γιατί πράγματι στους σκύλους εργασίας οι εκτροφείς δεν είναι δυνατόν να αποκλείουν από την εκτροφή ένα σπουδαίο ζώο επειδή έχει μια μικρή και ασήμαντη απόκλιση από το πρότυπο της φυλής.

    Αν έχω καταλάβει καλά από παλιότερες συζητήσεις μας, όσες εκτροφές κινήθηκαν με αποκλειστικό σκοπό το απόλυτο στην μορφολογία, υστερούν στις εργασιακές ικανότητες. Φυσικά ποιός δεν θέλει ένα τέλειο μορφολογικά σκύλο που να κερδίζει και στα αγωνιστικά τερεν. ’λλωστε αυτό αποτελεί τον κρυφό πόθο όλων των εκτροφέων.

    Ο Σπύρος κάνει μια μεγάλη προσπάθια και είναι άξιος συγχαρητηρίων.

    Ασχολήθηκε σωστά με το όλο θέμα συμμετέχοντας από την αρχή ενεργά στον Όμιλο παρακολουθόντας από κοντά όλες τις εκδηλώσεις, κερδίζοντας εμπειρίες και γνώσεις. Οι επιτυχίες του ASPEN δεν ήλθαν τυχαία, ούτε είναι ο πρώτος του σκύλος που ανεβαίνει στο βάθρο. Προχωράει μεθοδικά και αν συνεχίσει έτσι κάποια στιγμή θα γίνει σπουδαίος εκτροφέας. Ψάχνεται με τις γέννες του κρατόντας όλα τα κουτάβια. Από μια τέτοια γέννα προήλθε και ο ASPEN ο οποίος σημειωτέον έχει και αγωνιστικά προσόντα.

    Τελειώνοντας θα ήθελα να πω ότι η συμμετοχή στους Ομίλους προσφέρει μεγάλη βοήθεια. Χρειάζονται πολλές γραμμές για να απαριθμίσω τα ωφέλη. Σαν καινούργιος στην κυνοφιλία τα βρίσκω μπροστά μου που λένε. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59391

    Κώστα (Καλαιτζίδη) με συγχωρείς που δεν αναφέρθηκα στα θηλυκά παρα μόνο στην Dona Clara (κατηγορία πρωταθλητών) που αγωνίστηκε για το καλύτερο Έκθεσης με τον ΕΚΙΜ. Δεν παρακολούθησα την ανοιχτή θηλυκών ούτε την εργασίας.

    Συγχαρητήρια για τους σκύλους σου και καλως ήλθες στο φόρουμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    bekatsokinigos στις #59415

    ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΟΥ!ΑΠΟ ΤΙ ΑΙΜΑΤΑ  ΕΙΝΑΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59418

    Αν έχω καταλάβει καλά από παλιότερες συζητήσεις μας, όσες εκτροφές κινήθηκαν με αποκλειστικό σκοπό το απόλυτο στην μορφολογία, υστερούν στις εργασιακές ικανότητες. 

    Εξαρτάται από την φυλή, τα επανιέλ π.χ. έχουν πολλούς Dual Champions και γενικά το επίπεδο μορφολογίας συνάδει με της εργασίας. Αυτά σε γενικές γραμμές.

    Αν πάμε σε φυλές που έχουν απόλυτα διαχωρισμένες τις γραμμές εργασίας και μορφολογίας όπως τα σπάνιελς, σπάνια και με πολύ μεράκι ένας μορφολογικός σκύλος θα διακριθεί σε πρωταθλητικό επίπεδο στην εργασία ενώ είναι σχεδόν αδύνατον ο εργασιακός να κάνει πρωταθλητισμό στην μορφολογία.

    Αυτό που κατά την γνώμη μου πρέπει να επιδιώκουμε εμείς οι κυνηγοί είναι όσο το δυνατόν καλύτερα κυνηγητικά χαρίσματα από έναν σκύλο που είναι μέσα στο πρότυπο της φυλής του, προς χάριν δε τις εκτροφής (για όσους το επιθυμούν) να «παίζει» στο Εξαίρετος, βία Πολύ Καλός.

    Καλωσορίζω και τον Κώστα Καλαϊτζίδη, συγχαρητήρια για τις διακρίσεις των σκύλων σου, όποτε μπορείς γράφε στο φόρουμ μας τις απόψεις σου.

    Στα περιοδικά στέλνονται Δελτία Τύπου από τους διοργανωτές των εκθέσεων. Από τις εκθέσεις όλων των ομάδων συνήθως ανακοινώνονται μόνο από τα καλύτερα φυλής και πάνω, ενώ από τους ομίλους φυλών αναφέρονται και οι κατηγορίες. Πολλοί όμιλοι που έχουν ιστοσελίδα δίνουν όλα τα αποτελέσματα.

    Για όσους ενδιαφέρονται για την εκτροφή ή για επιβήτορα ή για αγορά κουταβιού είναι χρήσιμα τα αποτελέσματα τουλάχιστον για τους 4 πρώτους ανά κατηγορία. Όσοι έχετε επίσημα αποτελέσματα ομίλων παρακαλώ να τα καταχωρείτε σε αυτό το θέμα που άνοιξε ο Κούλης, Φυσικά μας ενδιαφέρουν και τα αποτελέσματα αγώνων εργασίας.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #59419

    Συγχαρητήρια σε όλους. Σπύρο έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν έτσι δεν είναι μέσω του yahoogroups; Τότε είχες setter εάν δεν κάνω λάθος. Καλως όρισες και εδώ στο forum και πάντα επιτυχίες εύχομαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59422

    1 ΕΧ. ΝΕΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ ΙNGOLF VD GOTZENBURG ΙΔ. ΚΑΛΑΙΤΖΙΔΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΩΣ ΞΕΝΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΒΕΚ

    Με αφορμή την ανωτέρω πρόταση του Κώστα θυμήθηκα να αναφέρω κάτι που πιθανόν να μην γνωρίζουν μερικοί φίλοι.

    Αν έχει κατατεθεί το ξένο pedigree στον ΚΟΕ και έχει πάρει Αριθμό Πρωτοκόλλου, μπορεί ο σκύλος να δηλωθεί κανονικά ως Ελληνική συμμετοχή στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη αναγράφοντας στην φόρμα συμμετοχής στην θέση BEK: υπό έκδοση αρ. πρωτ. τάδε. Το ίδιο μπορείτε να κάνετε για κουτάβια Ελληνικής εκτροφής που δεν έχετε πάρει ακόμη τα pedigree.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59423

    Δυστυχώς Γιάννη τα επίσημα αποτελέσματα αργούν πολύ να μπούν στα sites των Ομίλων.

    Στο αρχικό μου μήνυμα για την έκθεση, επειδή ακριβώς δεν ήμουν σίγουρος για κάποιες κατηγορίες, έγραψα ότι δεν θα αναφερθώ σ’ αυτές.

    Θα ήθελα μια διευκρίνιση από τον φίλο Κώστα Καλαιτζίδη γιατί καθώς δεν παρακολούθησα ολόκληρη την παρουσίαση των θηλυκών και επειδή δεν γνωρίζω την διαδικασία, γιατί η ΒΟΑ δεν αγωνίσθηκε σαν CAC θηλυκών με τον ΕΚΙΜ για το καλύτερο έκθεσης?

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να γίνει επιλογή μεταξύ των καλύτερων θηλυκών ανα κατηγορία για το ποιο θα αγωνισθεί για καλύτερο έκθεσης?

    Ειλικρινά κάπου μπερδεύτηκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #59425

    Επικοινώνησα τηλεφωνικά με τον πρόεδρο του Ομίλου και λύθηκε η απορεία μου.

    Το καταστατικό του Ομίλου έχει μια διαφοροποίηση όσον αφορά την απονομή CAC σε σχέση με τα ισχύοντα.

    Συγκεκριμένα ο 1ος ΕΧ της κατηγορίας πρωταθλητών δεν συμμετάσχει στην επιλογή CAC. Ο τίτλος απονέμεται σε κρίση μεταξύ του καλύτερου ανοιχτής και εργασίας.

    Αυτό γίνεται γιατί ο πρωταθλητής δεν έχει ανάγκη ενός ακόμη CAC, αντίθετα είναι προτιμότερο να απονέμεται σε κάποιο νέο σκύλο. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεται να παίρνει το CAC ισοβίως ένας σκύλος αποτρέποντας την συμμετοχή νέων ιδιοκτητών αφού θα γνωρίζουν εκ των πρωτέρων ότι δεν έχουν ελπίδες.

    Για την επιλογή του καλύτερου θηλυκού ή αρσενικού που θα συμμετάσχει για το καλύτερο έκθεσης, γίνεται επιλογή μεταξύ όλων των νικητών ανα κατηγορία.

    Στην περίπτωση της δικής μας έκθεσης, το CAC το πήρε η ΒΟΑ του Κώστα αλλά στην μεταξύ τους παρουσίαση επιλέχθηκε η πρωτθλήτρια Dona Clara για τον τελικό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #59466

     

    Αυτό γίνεται γιατί ο πρωταθλητής δεν έχει ανάγκη ενός ακόμη CAC, αντίθετα είναι προτιμότερο να απονέμεται σε κάποιο νέο σκύλο. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγεται να παίρνει το CAC ισοβίως ένας σκύλος αποτρέποντας την συμμετοχή νέων ιδιοκτητών αφού θα γνωρίζουν εκ των πρωτέρων ότι δεν έχουν ελπίδες.

    Ο κάθε όμιλος φυλής είναι υποχρεωμένος να τηρεί κατ’ ελάχιστον τους κανονισμούς του ΚΟΕ, έχει δικαίωμα όμως να «σηκώνει τον πήχη ψηλότερα» προς όφελος της φυλής. Π.χ. να ψηφίσει πως το ένα από τα τρία CAC θα πρέπει να προέρχεται από έκθεση του ομίλου, αφού σε αυτές τις εκθέσεις υπάρχει μεγάλη συμμετοχή και καλούνται σπεσιαλίστες κριτές. Ή να προέρχεται από μία διεθνή έκθεση που και σε αυτές υπάρχουν πολλές συμμετοχές ή να θέλει 4 CAC αντί 3 για να γίνει πρωταθλητής συν φυσικά την εργασία κλπ. Έτσι ένας όμιλός μπορεί να ακολουθήσει στις εκθέσεις του τα του καταστατικού του ή τα του εσωτερικού κανονισμού του.

    Όσο αφορά την μη συμμετοχή του Πρωταθλητή στο CAC μήπως ξέρεις αν απονέμεται στις εκθέσεις σας RCAC; Η ερώτηση είναι από προσωπική περιέργεια και δεν έχει να κάνει με τις αποφάσεις μίας Γ.Σ ενός ομίλου. Δεν μου πέφτει λόγος. Γιατί ρωτώ; Το RCAC απονέμεται γι’ αυτούς ακριβώς τους λόγους που προανέφερες. Αν το CAC απονεμηθεί σε πρωταθλητή το RCAC λειτουργεί αυτομάτως σαν CAC, άρα όλοι οι καλοί χωράνε. Δηλαδή ο νέος σε έκθεση δεν έχει να φοβηθεί τους πρωταθλητές αφού δεν του στερούν τον δρόμο προς τον πρωταθλητισμό. Αντίθετα οι πρωταθλητές που έφτασαν τα 6 και 7 τους χρόνια και αξίζουν ακόμα πραγματικά να διακριθούν μεταξύ των άλλων κατηγοριών γιατί να στερηθούν μία διάκριση, γιατί να συμμετάσχουν; Μόνο για το καλύτερο φυλής; Ένας σκύλος με 20 CAC δεν επιβεβαιώνει πως μπορεί να είναι καλύτερος γεννήτορας από έναν που μάζεψε 3  CAC σε μικρές επαρχιακές εκθεσούλες με ελάχιστο ανταγωνισμό; Το CAC και RCAC δεν είναι τίτλος είναι πρόταση πως ο σκύλος έχει τις δυνατότητες να γίνει πρωταθλητής (και τις διατηρεί). Αν σε κάποιον όμιλο στερείτε το CAC από τον πρωταθλητή, δεν θα ξέρουμε αν στον συγκεκριμένο αγώνα υπερείχε ποιοτικά ή όχι από τον πρώτο Εξαίρετο της Ανοιχτής ή Εργασίας που πήρε το CAC, εκτός αν επιλεγεί καλύτερο φυλής. Για άλλη μια φορά τονίζω πως δεν κρίνω τις αποφάσεις ενός ομίλου, γνωρίζω και άλλους ομίλους που έχουν το ίδιο σύστημα ακόμη και στο εξωτερικό, όπως και πως μερικές χώρες δίνουν το CAC μόνο στην Εργασίας ενώ σε άλλες χώρες δίνουν CAC σε όλες τις κατηγορίες.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 569 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων