ΣΥΡΤΗ!!!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Epinefelos στις #59721

    Γνωμη μου: δεν μπορουμε να καταχωρουμε τοσο γενικα τις συρτες. Καθε ψαρι θελει τη συρτη του.δεν μπορουμε να ψαρεψουμε με ικανοποιητικα αποτελεσματα λουτσους με μαγιατικα και παλαμιδες! οι λουτσοι ψαρευονται με ενα βαριδι και ψευτικο ψαρακι η ζαργανα και παραμαλο 50-60 στα 20-50 μετρα απο τη στερια ανεξαρτητως βαθους. τα μαγιατικα (οχι μαναλια) ψαρευονται με 3-6 βαριδια, δολωμα ψευτικο μεγαλο ψαρακι η μεγαλο κουταλακι (γενικα δεν τα εμπιστευομαι γιατι η μεγαλη τους γκαμα τα κανει σε ολα μετρια) η ζαργανα νωπη η ψευτικη η σουπια νωπη η ψευτικη και παραμαλο 80-140 αναλογα το μεγεθος σε αποτομα νερα και γυρω απο ξερες. τα τοννακια και οι παλαμιδες ψαρευονται με ειδικη συρτη που αποτελειται απο μια σειρα αγκιστρια η σαλαγκιες με φτερα και στο τελος ενα μεσαιο κουταλακι η με σκετο κουταλακι και με ενα η και κανενα βαριδι σε ανοιχτα νερα. ολα τα ροφοειδη με πατωτη ψευτικα ψαρακια, ζαργανα νωπη, κολιο νωπο,σουπια καλαμαρι κ.α παραμαλο 80-100 και τα αναλογα μολιβια. γενικα η πατωτη θελει ψαξιμο και εξοπλισμο(βυθομετρο κ.α) και γνωση του τοπου. στην πατωτη πιανονται και οι συναγριδες ομωσ το ιδανικο ειναι να τις ψαρευεις 5-10 μετρα πανω απο το βυθο. μελανουρια πιανονται με πολυ μικρο κουταλακι, ειδικα πλαστικα ‘ψαρακια΄, η ψιλοκομμενο καλαμαρι χωρις μολυβι  με παραμαλο 20-30 αορατοκαι πολυ κοντα στη στερια. τα μαναλια  πιανονται με κουταλακι μεσαιο με ενα βαριδι και παραμαλο 40-60. ελπιζω να βοηθησα. 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #59722

    Φιλε Epinefele ωραια το εθεσες το θεμα, κρατησε τις γνωσεις σου για το καλοκαιρι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #59724

    Mιας και αναφερθηκατε στα μελανουρια ξερει κανεις απο εσας το κοπλο με τον υδραργυρο στην αρπαδα απο το κουταλακι?Λενε πως αν με καποιο τροπο καταφερεις να βαλεις υδραργυρο στο κουταλακι και πεσεις σε τοπο με μελανουρια θα κανεις σφαγη..Τωρα το πως θα μπει ουτε εχω ιδεα μιας και ολοι ξερουμε την ιδιοτητα του υδραργυρου στο να σφαιροποιειται..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #59842


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 10 Ιούνιος 2005


    Δηλαδή Κυριάκο με τα δύο βαρίδια λούτσους μαγιάτικα, άντε και καμμιά συναγρίδα μπορείς να τα ψαρέψεις?


    [/indent]Φάνη ακριβώς για λούτσους και μαγιάτικα και συναγρίδες καμιά φορά αν έχουν γιαλώσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #59852

    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Ο ΥΔΡΑΡΓΥΡΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ…..

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ….

    ΒΟΥΤΑΣ ΤΗ ΖΟΚΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΗ  Η ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΓΥΑΛΑΔΑ.

    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΠΑΔΙ ΤΟΥ ΑΓΚΙΣΤΡΙΟΥ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Epinefelos στις #59855

    ρε παιδια ειναι πολυ δυσκολο να πιασεις λουτσους με μαγιατικα και συναγριδες γιατι εκτος απο το διαφορετικο βαθος, και βιοτοπο θελουν και αλλο μεγεθος και ειδος δολωματος!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #59858

    Θα συμφωνησω με τον Epinefelo! Τους λουτσους τους ψαρευεις σχεδον στην επιφανεια γιατι ζουν σε μικρα βαθη, ειναι αφροψαρα! Οι συναγριδες ζουν πολυ πιο βαθεια και σε βραχια και θελουν πατωτη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #59873


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BLEKOS στίς 14 Ιούνιος 2005


    ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΠΑΔΙ ΤΟΥ ΑΓΚΙΣΤΡΙΟΥ?


    [/indent]Αυτο ακριβως εννοω φιλε μου..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #59935


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από dragonares στίς 14 Ιούνιος 2005


    Θα συμφωνησω με τον Epinefelo! Τους λουτσους τους ψαρευεις σχεδον στην επιφανεια γιατι ζουν σε μικρα βαθη, ειναι αφροψαρα! Οι συναγριδες ζουν πολυ πιο βαθεια και σε βραχια και θελουν πατωτη!


    [/indent]Αυτές οι απορίες θα λυθούν σε μια εβδομάδα περίπου όπου θα πειραματιστώ και θα ενημερώσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #60082

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΩΝ ΜΕΛΑΝΟΥΡΙΩΝ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΦΤΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ…

    ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΡΤΗ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ;

    ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΖΑΡΓΑΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΩΣΤΗ(ΜΑΤΑΣΙΝΑ);

    ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ;

    ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΟΛΛΗΤΟ,ΑΥΤΟΣ ΕΡΙΧΝΕ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΣΑΡΔΕΛΑ Η ΖΑΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΜΑΤΑΣΙΝΑ……ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΟΛΩΜΑ,ΔΕΝ ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΛΩΣΤΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ……ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΟΚΚΙΝΗ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ…..ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #60094

    Με τα κουταλακια ψαρευονται απο την ακτη σε μερος που σκαει το κυμα και κανει αφρο! Επισης ψαρευονται και απο βαρκα με συρτη σε μερος που κανει μελανουρια! Τα μελανουρια τσιμπανε και στο ψαρεμα της ζαργανας, τυχαινει πολλες φορες και πεφτουν στο δολωμα, βεβαια πρεπει να εισαι λιγο τυχερος να πεσει κανα μεγαλο γιατι συνηθως πιανονται μικρα!

    Για την κλωστη το εχω ακουσει και εγω αλλα δεν το εχω δοκιμασει! Το καλυτερο δολωμα για ζαργανες ειναι η ζαργανα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    92
    bighunt στις #60141

    Νίκο το έχω ακούσει ότι η ίδια αποτελεί καλό δόλωμα για το ψάρεμά της. Εγώ  στο ψάρεμα της ζαργάνας βάζω δόλωμα αθερίνα. Το ψάρεμα της είναι από τα πιό εντυπωσιακά πάντως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    826
    dragonares στις #60142

    Κυριακο δεν λες τιποτα! Ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρεματα, ειδικα απο βαρκα ειναι ολα τα λεφτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #60143

    Αχ και εμένα ο παππούς μου ο συγχωρεμένος τα καλοκαίρια με έβαζε στη βάρκα και ψάρευε ζαργάνες με τις ώρες, με δόλωμα ζαργάνα φυσικά μιλάμε τις πέθαινε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #60149

    Οντως παιδια οι ζαργανες εχουν κανιβαλιστικες τασεις..Το εχω διαπιστωσει αρκετες φορες αυτο το φαινομενο..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων