Φίδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60296

    Αλλα κατα τη γνωμη μου δεν νομιζω πως κι εσυ ο ιδιος τα κανεις ολα αυτα γιατι αμα τα εκανες πιστευω την αλλη μερα θα ξεκινουσες το κυνηγι.Οι ψηλες μποτες παντως ειναι κατι το οποιο ωφελει ασχετα εαν δεν συναντας φιδι καθε λιγο και λιγακι

    Αρη είμαι λιγάκι εξοικοιώμενος με τα φίδια, αλλά να ξέρεις κάτι όσο ποιο πολύ γνωρίζει κάτι τόσο ποιο πολύ το “φοβάσαι” , Μικρός μάζευα με ένα φίλο τι οχιές ζωντανές σε μπουκάλια, Εχώ δεί μικρή οχιά να ΄”κτυπαει” το άρβυλο μου,  στο ύψος του αστράγαλου χωρίς  βεβαια αποτέλεσμα,  Δεν περνάει το δόντι το δέρμα της  αρβύλας, όσο για τα χέρια πράγματι προσέχω πολύ που τα βάζω, Οταν κυνηγάς σε μέρη με φίδια αυτό γίνεται 2η φύση, όσο για το πατημα με τον πάτο της αρβύλας τον θεωρώ ώς τον ποιό ευκολο τρόπο για τις οχιές, η οχιά είναι αργό φίδι, είναι μικρή σχετικά,  και όχι ευέλικτη,  δεν μπορεί να σηκωθεί πολύ από το έδαφος, σε αντίθεση με άλλα λιγότερο επικύνδυνα φίδια, Θα παραμείνει σε μέρος που μπορείς να την πατήσεις μόνο εαν σκοπέυει να επιτεθεί . Αυτός έιναι και ο λόγος που προτιμώ στρατιωτικά αρβυλα  εισαγωγής στην πέρδικα, και δεν ενδίδω στις ανέσεις των ποιο μοντέρων, νοιώθω ποιο ασφαλής. Πάντως η καλυτερη προστασία να ξέρεις  ότι είναι πάντα η γνώση. Στο Σχιστό σε 2 εξόδους,  συνάντησα μια μεγάλη μάλλον δενδρογαλιά, και μια οχιά, άκουσα και  3-4 να σέρνονται, όλα κρύφτηκαν εκτός από την δεδρογαλιά, που κουλουριάστηκε για  3-4 ” πριν κρυφτεί. 

    Παντελής

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #60322

    ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΑ ΦΙΔΙΑ, ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΟΒΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ.  ΕΔΩ (ΚΥΠΡΟ) ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΑ ΦΙΔΙ, ΤΗΝ “ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ”,  ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΣΕ ΔΑΓΚΩΣΗ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ 10ΛΕΠΤΟ….. !!  ΕΜΕΙΣ ΧΑΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΚΑΜΙΑ 10ΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΟΙΝΤΕΡ Η ΟΠΟΙΑ ΦΕΡΜΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΟΧΙΑ,  ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ, ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΥΡΙΣΕΙ ΤΟ ΦΙΔΙ, ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΜΕ, Η ΔΑΓΚΩΜΑΤΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ. 

    ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΙΔΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΗΤΟ “ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ Η ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΑΓΚΩΣΕΙ 20 ΦΟΡΕΣ” ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ !

    ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΧΩΡΟ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΗΤΕΥΤΗΣ ΦΙΔΙΩΝ, ΕΝΩ ΤΑΙΖΕ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΡΑΒΔΙ, (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΟΝΤΑ) ΔΕΚΤΗΚΕ ΔΑΓΚΩΜΑ ΣΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΑΠΟ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΟΜΠΡΑ.  ΕΠΑΙΡΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ – ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΙΣΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΥΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΗΡΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΜΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΙΣΕΙ. 

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΦΙΔΙΑ, ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ,

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60325

    ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ 10ΛΕΠΤΟ….. !! 

    Ανδρέα μόλις είπες το κυριώτερο, το δηλητήριο στην αρχής της σεζον των φιδιών είναι τρομερά τοξικο,  γιατί έρχεται από χειμερία νάρκη,  μετά ας πούμε ότι νερώνει μια και χρησιμοποιείται από τα φίδια για την σύληψη της τροφής τους.

    Μπορεί να ήμουν λίγο “τρελλόπαιδο” αλλα όπως είπα τα φοβάμαι, δεν ρισκάρω,   οσο για την ταχύτητα στο κτυπήμα  μπορεί να έχει δίκιο ώς προς την κίνηση του κεφαλιού στο τσίμπημα, εγώ αναφέρομαι στην γενική κίνηση του φιδιού, Μετά πιά στην Ελλάδα με όσα ακούγονται για απελευθερώσεις εξωτικών φιδιών κλπ,  τσομπαναραίοι μου ανέφεραν για κάποιους κύριους που πήγαν με κοφίνια από φίδια να τα αμολήσουν και τους ξυλοκόπησαν, Η πληροφορία ελένχεται ώς προς την αξιοπιστία της,  αλλά από την μια άκρη της Ελλάδας να μαθαίνω για απελέυθερώσεις φιδιών και από την άλλη για λύκους που δεν είναι ακριβώς λύκοι. και όλα αυτά από ανθρώπους της υπάιθρου?? Καπνός χωρίς φωτιά???

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #60338

    ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΤΡΟΠΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ !!

    ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΥΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ.

      ΠΡΟΧΘΕΣ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΥΠΟΒΡΙΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΕΚΑΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΦΡΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ (ΒΙΟΛΟΓΟΣ) ΑΝΑΦΕΡΕ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΚΑΝΕ ΒΑΡΚΑΔΑ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ ΣΤΟ ΦΡΑΓΜΑ ΕΙΔΕ 2 ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥΣ !! 

    ΠΟΙΟΣ Μ******** ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙ ΕΚΕΙ?? ΑΣΕ!!  ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ!!

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #60345

    Γιατί σου κάνει εντύπωση, εγώ πριν μια 10ετια ήξερα μια κοπέλα που είχε σε ενυδρείο 2 μικρους κορκόδειλους  το τι θα τους έκανε όταν μεγάλωναν  δεν ξέρω γιατί κάποια στιγμή μεγαλώνουν, πάντως σίγουρα όχι τσάντα,  Το μόνο που με κάνει να είμαι ποιο ήσυχος είναι ότι τα τροπικά δεν αντέχουν το κρυο, οπότε τον χειμώνα τέλος, 

    Αλλά το τι βοας κυκλοφοράει έξω για pet δεν λέγεται. Τους πουλάνε στα pet shop.Πουλάνε τα πάντα μέχρι και σαλαμανδρές.

    Να δούμε τι άλλο θα δούμε,  Η τρέλλα δεν παέι στα βουνά.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #60560

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗ Ζ.Ε.Σ. ΤΗΣ ΦΑΣΚΟΜΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΚΥΝ.ΣΥΛΛ.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.ΧΤΕΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ ΒΡΗΚΑ 3 ΦΙΔΙΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΧΙΑ.ΤΑ ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΑ ΧΟΡΤΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΑΚΟΥΗ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝΕ.ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΡΟΝ-ΑΡΟΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60586

    Ο συνεχης φοβος για τα φιδια ειναι παντως πολυ κουραστικος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60587

    Αμαν αμαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60588

    Αμαν αμαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60589

    Αμαν αμαν

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60591

    Αμαν αμαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60590

    Αμαν αμαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60592

    Αασδασδασδ ασδασδ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #60629

    Φιλε Αρη νομιζω οτι οι αμανεδες δεν χωρανε σε ενα μεγαλης σημασιας θεμα οπως αυτο..Δεν ειναι φυσικα ευθυνη μου αλλα αν στελνουμε ολοι απο 5 μηνυματα με το ιδιο περιεχομενο θα δημιουργηθει μεγαλο προβλημα στην λειτουργια του forum..Tωρα οσον αφορα τα φιδια θα ηθεκα να εφιστησω την προσοχη σε οσουν επισκεπτονται τον βαλτοτοπο στην περιοχη της Λαρσου γιατι οι εμφανισεις απο οχιες ειναι αυξημενες και φετος  [Τυχαια???]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60664

    προκοπη τι θες να πεις με το “[Τυχαια???]“???ξερεις κατι?παντως ξερω οτι η περιοχη εκει παντα εχει φιδια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων