Φίδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #62309

    Η αντιμετώπιση έιχε να κάνει ώς έξης, solocortfe 250 ενδομυικά, γύρω στο 10λεπτο, konakion 5 αμπούλες μονοκοπανιά υποδόροια, αντιβίωση clarisint σε χάπι, και προπάντων lasix  ενδομυικά

    —————————

    Πόσα κιλά είναι ο σκύλος;

    Πότε έκανες τις ενέσεις (χρονικά, μετά το δάγκωμα);

    Κάθε πότε έδινες την αντιβίωση;

    Δηλαδή ρωτάω την χρονική σειρά των ενεργειών σου. Σίγουρα δεν πλάκωσες το σκυλί στις ενέσεις και τα χάπια.

    Σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και να μην σου ξανατύχει κάτι τέτοιο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #62310

    Πω πω ρε παιδια,

    Μακρια απο τα φιδια, επικινδυνα τοσο για τον ανθρωπο οσο και για μας.

    Παντελη, νομιζεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να μεινει καποιο κουσουρι στον σκυλο μετα απο δαγκωμα φιδιου? Ετσι εχω ακουσει δηλαδη, οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα μετα απο τετοια δαγκωματα να μενουν κουσουρια στα σκυλια. Ελπιζω να μην ειναι ετσι με την σκυλα σου.

    Αντε καλη αναρρωση.

    Ανδρεας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #62318

    ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΑΝ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ Η ΟΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΕΚΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΟΣΦΡΗΤΙΚΩΝ ΘΥΛΑΚΙΩΝ ΣΕ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΟ ΒΑΘΜΟ. ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝ ΤΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΜΙΑ κ ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΜΟΥ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΦΕΡΜΑΡΑΝΕ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ κ ΕΤΣΙ ΕΙΧΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΜΠΕΛΑΔΕΣ!  ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ 1000 ΜΕΤΡΑ! Η ΠΟΙΟ ΑΚΡΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΟΧΙΑ ΗΤΑΝ ΜΗΝΑ ΝΟΕΜΒΡΗ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΙΑ κ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΥΓΡΗ – ΑΝΗΛΙΑ- ΚΡΥΑ! ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΙΚΑΝΟ ΝΑ “ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΗ” ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ κ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΜΙΚΡΕΣ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ 12-14 ΕΚΑΤΟΣΤΑ! ΕΧΕΙ ΜΗΝΕΙ ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ ΔΙΗΓΗΣΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΑΛΟΓΟ ΕΝΗΛΙΚΟ “ΕΦΥΓΕ” ΑΠΟ ΔΙΓΜΑ ΕΡΠΕΤΟΥ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #62320


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BillCentro στίς 29 Ιούλιος 2005


    exei dei kanenas to fidi “Saita” en drasei? ?

     


    [/indent]ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΥΨΟΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ κ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΘΩΣ Κ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΝΑΓΛΥΦΟ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΙΝΟΥΤΑΝ ΣΕ ΝΟΗΤΗ ΕΥΘΕΙΑ ! ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΙ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΛΑΧΤΑΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΦΙΔΙ κ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΑΙΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΔΕΝ ΕΦΥΓΕ Κ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΒΗΜΑΤΙΣΜΟ,ΝΑ ΠΑΤΟΥΣΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ! ΕΒΓΑΛΕ ΜΙΑ ΙΑΧΗ ΑΝΟΙΓΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ κ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΦΙΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΝΗ ΜΟΥ ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ! ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΙ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62321

    O σκύλος είναι 22-23 κιλά, την κορτιζόνη την έφαγε στο 10-15 λεπτα, τα κονακιον στο 20λεπτο, και την αντιβιόση μαζί, το lasix τη κτύπησα 1ώρα μετα, Τον μόνο ενδιασμό που είχα ήταν για την Κonakion, αλλά μου την είχε πεί ο γιατρός, η διαφορά όμως στην απορόφηση (ενδομυική  με υποδόροια)  είναι αρκετή απ΄ότι ξέρω.

    Μη μου λέτε για κουσούρια γιατί με βάζεται σε σκέψεις, μέχρι τωρα και έχει συμβεί αρκετές φορές, στα πουλόσκυλα μου μόνο 7 -8 φορές, στα λαγόσκυλα επέιδη δεν ασοχλούμουν με την θεραπεία τους (παρά μόνο ο πατέρας μου) το νούμερο ήταν πολλάπλασιο, μάλλον κοινό φαινομενο, αλλά για την αντίδραση των γκέκικων αυτά που πιστεύω τα έχω γράψει στο θέμα για τα λαγόσκυλα. και κουσούρι δεν έμεινε ελπίζω και τώρα, μια και η σκύλα ακόμα δεν έχει συνέλθει εντελώς, έχει ακόμα πρήξιμο, στο λαιμό και το στήθος, αλλά βελτιώνεται σταθερά,

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62323

    ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΑΝ ΤΣΙΜΠΙΣΕΙ Η ΟΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΕΚΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΟΣΦΡΗΤΙΚΩΝ ΘΥΛΑΚΙΩΝ ΣΕ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΟ ΒΑΘΜΟ

    Μην μου λές τέτοια τώρα, και βάζω άλλα με τον νού μου, Ελπίζω να μην πάθω τέτοια λαχτάρα.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62346

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ !ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62352

    Οχι έγινε έξω από την Πάτρα στην ΒΙΠΕ, είχα πάει για δουλέια 5 μέρες και είχα πάρει τα σκυλιά μαζί (δεν τα αποχωρίζομαι παρ΄όλα τα βάσανά τους)  τα είχα βγάλει σε μιά καλαμιά για εκπαίδευση, και εκεί σε κάτι χέρσα την τσίμπησε. Οταν την είχε ξανατσιμπίσει πριν 4-5 χρόνια ήταν στο Σχιστό, όπως και τον σκύλο του φίλου μου που τον έχασε πέρυσι.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #62361

    • Όταν  πήγαινα δημοτικό , ο πατέρας μου είχε σκοτώσει ένα φίδι –τέρας.
      Το φίδι αυτό η μητέρα μου έλεγε , ότι υπήρχε από την εποχή της γιαγιάς της. Πολλές φορές όταν πήγαινε σε ένα κτήμα που έχουμε κοντά στο χωριό , όταν το έβλεπε (αφού κοψοχολιαζότανε) ,το φίδι τρύπωνε σε μια πεζούλα που υπήρχε. Την εποχή εκείνη την Ανοιξη έβγαζαν άδεια για τα τρυγόνια και ο πατέρας μου σε μια έξοδο το συνάντησε και το σκότωσε. Το φίδι αυτό είχε χρώμα γκρι – μαύρο ,και είχε αυτά τα ρομβοειδή σχήματα που έχει η οχιά. Σκοτωμένο πλέον , το ‘’τέντωσα’’ με ένα ξύλο και το μέτρησα παρουσία του πατέρα μου (πρακτική εξάσκηση φυσικής ιστορίας) .Είχε μήκος 3 μέτρα και 17 εκατοστά και διάμετρο περίπου 10 εκατοστά, όσο το μπράτσο ενός άντρα . Πριν μερικά χρόνια που ‘’κατάφερα’’ να συζητήσω το θέμα με ένα παππού , μου είπε ότι ήταν γεροντόφιδο και στα παλιά χρόνια υπήρχαν αρκετά από αυτά. Επίσης μου είπε ότι στα παλιά τα χρόνια , τα σπίτια στα χωριά δεν είχαν ταβάνι , τα σανίδια που στήριζαν τα κεραμίδια αφήναν κενό μεταξύ τους και πολλές φορές έπεφταν φίδια από το ταβάνι μέσα στα σπίτια.

    • Και πάλι όταν πήγαινα δημοτικό , ήταν περίπου μέσα Γενάρη και κάποιος συγχωριανός μου είχε βάλει μπουλντόζα για να φτιάξει το κτήμα του. Από περιέργεια και συνήθεια  είχαμε πάει και άλλοι συγχωριανοί. Σε κάποια φάση , το μαχαίρι τις μπουλντόζας , έβγαλε στην επιφάνεια αμέτρητα φίδια (είχα μετρήσει ~200) οχιές ,δεντρογαλιές , σαπίτες, σαϊτούρες κ.λ.π. Ολοι οι παρευρισκόμενοι πήραν από ένα ξύλο και σκότωναν φίδια (δεν μπορούσαν σχεδόν να μετακινηθούν καθόλου , λόγω του   ψύχους και της χειμερίας νάρκης) εκτός αυτά που πάταγε η μπουλντόζα. Το θέμα αυτό το έχω συζητήσει με γεοπόνους , κτηνίατρους και δασονόμους αλλά απάντηση δεν έχω λάβει .Τα φίδια άραγε όταν πέφτουν σε χειμερία νάρκη σχηματίζουν αποικίες ;

    • Ο παππούς που αναφέρω στο κεφάλαιο για τις αλεπούδες , έπιανε τα φίδια από την ουρά και αφού τα ‘’γύριζε’’ στον αέρα τα κτυπούσε πάνω στις πέτρες και τα σκότωνε .
      Προσοχή μην αποτολμήσει κανείς σας κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν έχω πιάσει με το χέρι ούτε σκοτωμένο φίδι

    • Υπάρχει ένα είδος αετού (στο χωριό μου τους ονομάζουμε τσουρλοκάνες) που έχει το μέγεθος ενός μεγάλου κόκορα που τρώγει φίδια. Προσωπικά έχω δει πολλές φορές την Ανοιξη και το καλοκαίρι να ‘’βουτούν’’ από μεγάλο ύψος  μέσα στα σπαρτά και να σηκώνονται κρατώντας στα πόδια τους φίδια. Μην τους πυροβολείτε 

    • Από την εμπειρία που έχω μέχρι τώρα : Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους που αναφέρουν ότι τα φίδια απομακρύνονται κατά κανόνα από το θόρυβο και τους κραδασμούς , εκτός από την οχιά. (Δεν αναφέρω παραδείγματα για συντομία χρόνου).Οταν βλέπουμε οχιά την σκοτώνουμε με ξύλο ή πέτρα ή με μία σφαίρα (και τη πετάμε για να μην έχουμε παρενέργειες από τη συμπεριφορά του σκύλου). Συνιστώ ανεπιφύλακτα ότι όταν πάμε για κυνήγι θα πρέπει να φοράμε στρατιωτικό άρβυλο ή παπούτσι του ιδίου τύπου , με μάλλινη στρατιωτική κάλτσα .(Ο συνδυασμός αυτός προσφέρεται – είναι ξεκούραστος και όταν πάμε στο βουνό για πέρδικες). Επίσης όσοι έχουν εξοχικά ή κάνουν κάμπινκ θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα .Τα φίδια ‘’προσελκύονται’’ πολύ από το γάλα.

    • Οι πρώτες βοήθειες που αναφέρει ο συνάδελφος ανωτέρω που πρέπει να ακολουθήσουμε σε περίπτωση δείγματος φιδιού , είναι τελείως αντίθετες από αυτά που μας μάθαιναν στο δημοτικό (Μόνο όσοι ακολούθησαν την ιατρική αργότερα προφανώς θα έμαθαν περισσότερα

     

    Σημείωση : Τα δύο πρώτα περιστατικά που αναφέρω για να πληροφορούνται οι νεώτεροι συνάδελφοι καθώς και αυτοί που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε πόλεις. Η φωτογραφική μηχανή (ασπρόμαυρη υπήρχε τότε) ήταν υπερπολυτέλεια για την εποχή εκείνη. Κρίμα διότι τα στοιχεία αυτά  ίσως ήταν χρήσιμα σήμερα στην επιστήμη

     

    Ζητώ την κατανόησή σας για τη μακρυγορία μου . 

     

    Με φιλικούς χαιρετισμούς

    Alexadros100

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #62516

    Έχω ακούσει ότι στις σκεπές των σπιτιών υπήρχαν κάποια φίδια που ζούσαν εκεί. Ήταν ακίνδυνα και μάλιστα κάποιοι τα θεωρούσαν “καλή τύχη” για το σπίτι και δεν τα σκότωναν.

    Συνάντηση με φίδι-τέρας είχα κάποτε μικρός. Η ανάμνηση δεν είναι ξεκαθαρισμένη, αλλά το φίδι ήταν κόκκινο-γκρί και ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Δεν ξέρω αν ήταν πράγματι τεράστιο ή αν στα παιδικά μου μάτια φάνταζε μεγάλο. Πάντως θυμάμαι καλά ότι έβαλα τις φωνές και έτρεξε η μάνα μου και η γιαγιά μου. Ήμασταν στο χωράφι και το πλάκωσαν λοιπόν και οι δύο με τις τσάπες και το σκότωσαν. Τώρα, πόσο μεγάλο ήταν και χρειάστηκαν δύο γυναίκες με τσάπες για να το καθαρίσουν, δεν το διευκρίνησα ποτέ. Η μητέρα μου δεν το θυμάται καλά το γεγονός. Αλλά θυμάται ότι ήταν μεγάλο φίδι.

    Σίγουρα υπάρχουν κάποια είδη φιδιών που είναι σπάνια ή που έχουν αλλάξει με το πέρασμα των χρόνων ή και έχουν εξαφανιστεί εντελώς. Το ίδιο είδος, σε διαφορετικές περιοχές, μπορεί να έχει άλλα χαρακτηριστικά.

    Έχω διαβάσει ότι στην Πίνδο υπάρχει ένα φίδι με κουκούλα όπως της κόμπρας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62519

    isxyei ontos ayto me ta gerontofida kai tis skepes ton palion spition..An exei milisi kanenas me kapion geronta se kapio xorio tha exei akousei diafora (pola apo ayta vevea anerounte apo tou spistimones…) …

    Prion 3-4 xronia eixa patisi ena fidi se eparxiako dromo tis Lamias, ena fidi toso megalo opou, opos pernage ton dromo katheta sxedon eixe kalipsi kai ta 2 reymata tou dromou, itan toso xontro afou otan to patisa ston kormo to timomi pidije les kei patisa den jero kai ego ti….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #340654

    Πήγα χθες στον κτηνίατρο τον σκύλο μου για το καθιερωμένο εμβόλιο, και με την ευκαιρία έφτιαξα και ένα φαρμακείο για έκτακτες περιπτώσεις φιδιών και φόλας. Απομορφίνη, Κορτιζόνη, Ατροπίνες, σύριγγες κλπ. Έγραψα σε ένα χαρτάκι τις οδηγίες του γιατρού και μαζί με την κάρτα του με το κινητό του τα έβαλα όλα μαζί σε μία αδιάβροχη θήκη για να τα έχω πάντα μαζί στο κυνήγι. Δεν κοστίζουν πάνω από 12-13 ευρώ, και αχρείαστα να ‘ναι, αλλά μπορεί κάποτε να προλάβουν ένα κακό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #62580

    To sk πήγα μια βόλτα για αναγνώριση τόπων, σε κάποια στιγμή εκεί που οδηγούσα βλέπω στα 30 μέτρα μπροστά μου κάτι μακρόστενο που έμοιαζε με φίδι και όντως έτσι ήταν, διέσχιζε το δρόμο αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στα 15 μέτρα ξαφνικά σαν να κατάλαβε ότι κάτι πλησίαζε ( μάλλον απο τους κραδασμούς του αυτοκινήτου ) και επιτάχυνε για να αποφύγει το μοιραίο, αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν η ταχύτητα της επιτάχυνσης, έφυγε σφαίρα, δεν το περίμενα ότι μπορούν να πάνε τόσο γρήγορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62592

    http://www.iatronet.gr/index.html?HTM….html~mainframe

    Από το Ιατρονέτ, ρίχτε μια ματιά αλλά κατά την γνώμη μου ακολουθήστε όσα έχουμε πει στο φόρουμ μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62593

    http://www.gianniskofinas.com/hlorida_pani…/vipera/vip.htm%5B/url">

     

    [url=”http://www.gianniskofinas.com/hlorida_panida/deoudis/d.htm”>http://www.gianniskofinas.com/hlorida_panida/deoudis/d.htm

    Από του Γιάννη Κοφινά.

    Kαι μια κοντινή φωτογραφία από άλλο Site:

     http://www.reptilesalonica.com/ammo.html%5B/url">

     

    Πάντως και εγώ δεν είχα «δεσμούς» με τα φίδια αλλά από τότε που ο γιος μου διάλεξε σαν pet ένα βόα εξοικειώθηκα. Είναι πολύ περίεργο το πόσο εύκολα από το «σίχαμα» περνάς στην αδιαφορία του αν το κρατάς απλώς ή χώνεται μέσα από το πουκάμισό σου. Μια μέρα το βιντεοσκοπούσα πως άρπαξε το ποντίκι (άσπρο, τα πουλάνε κατεψυγμένα) Το έσφιξε (υποτίθεται πως το σκότωνε) και μετά άνοιξε τα σαγόνια του σε απίθανη διάμετρο και το κατάπιε από το κεφάλι προς την ουρά σιγά, σιγά. Στο τέλος έμεινε μόνο η ουρά έξω από το στόμα του πήρε περίπου 5λ. μέχρι να το εξαφανίσει. Έχω βιντεοσκοπήσει και μερικές φορές που αλλάζει δέρμα.

    Τι λέτε αηδία; Και που να δείτε μια φορά που έλειπε σε διακοπές ο Αλέξανδρος και μας το άφησε αμανάτι. Γυρνάμε ένα βράδυ και “ο φίδις” άφαντος από το τεράριουμ. Ρε από εδώ είναι ρε από εκεί… πουθενά. ’ντε πές μου πως το φωνάζεις… μουτς- μουτς; ψι-ψι-ψι; πιου-πιού; όχι πες μου. Η Γυναίκα μου πήρε το μαξιλάρι της και τα στρωσίδια της και μου λέει «καλά αν δεν το βρεις δεν ξαναέρχομαι επάνω» (οι κρεβατοκάμαρες είναι στον δεύτερο όροφο) Τις λέω «μήπως πρέπει να πας σε ξενοδοχείο, είσαι σίγουρη πως δεν κατεβαίνουν σκάλες»; Από μέσα μου έλεγα «επί τέλους διπλοκρέββατο μόνος μου, αν το βρω θα το εξαφανίσω, θα νομίζει πως κυκλοφορεί ελεύθερο» . Την άλλη μέρα τηλεφώνησε σε ένα πετ-σοπάδικο που έχουμε έναν γνωστό “φιδά”. Η συμβουλή του ήταν να πασπαλίσουμε το πάτωμα με αλεύρι και θα δούμε από το σούρσιμο που πήγε. Πράγματι αλεύρωσε το πάτωμα, εγώ επέμενα να βάλουμε ταλκ μη γεμίσουμε και σκουλήκια… Το έλα να δεις. Η γυναίκα μου αλαφιασμένη, εγώ το διασκέδαζα και ο πάνω όροφος σαν… πάγκος φούρναρη. Τελικά την 3η νύχτα (αφού δεν είχαμε δει ίχνη στο πάτωμα) έκλεισα την πόρτα του δωματίου του γιου μου, έσβησα και τα φώτα και περίμενα, μετά από ένα δίωρο άνοιξα ξαφνικά και έριξα την δέσμη ενός προβολέα μέσα. Το μάτι μου έπιασε μια ανεπαίσθητη κίνηση στην βιβλιοθήκη… έπ σε μάγκωσα είπα… τον βρήκα πίσω από «Τα Ρεμάλια Ήρωες» του Ν.Τσιφόρου. Έπρεπε να το έχω φανταστεί… το ρεμάλι με τα ρεμάλια. Πως χώραγε 80εκ. φίδι πίσω από τα βιβλία; Κι όμως. Ο φιδάς είχε δίκιο, είχε πει ψάξτε καλά κοντά στο μέρος που έφυγε, δεν απομακρύνονται, μπορούν να περάσουν και από σχισμή. Πράγματι ήταν μόνο 1μ. μακριά από το τεράριουμ. Αλλά ποιος να φανταζόταν όταν ψάχναμε σε όλες τις ντουλάπες και τα συρτάρια πως θα χώραγε πίσω από τα βιβλία.

    Τι λέτε είμαστε τρελοί; Δεν ξέρω, αλλά όταν μου είπε ο Αλέξανδρος «θα πάρω βόα», του “εξήγησα” τα σχετικά και… ως τελευταίο επιχείρημα άφησα το ότι θα μας περάσουν για τρελούς.  «Γιατί» μου λέει « όταν εν μέσω πολέμου με τις βόμβες να σκάνε γύρο γύρο, πήγατε τους σκύλους για αγώνες στη Σερβία δεν ήσασταν;». Έτσι έχουμε βόα.

    Φιλικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων