Φίδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #62631

    Γιάννη, σας ζώσανε τα φίδια, που λένε.

    Ούτε να τα βλέπω δεν θέλω.

    Προσπαθούμε να κάνουμε όλα τα πλάσματα της φύσης οικόσιτα. Γίνεται;

    Μιά μέρα είχα πάει τον σκυλάκο μου στον κτηνίατρο και εκεί κάποιος είχε πάει το ζωάκι του για εμβόλια. Ποιό ήταν το ζωάκι του λέτε;

    Ένα μικρό αλεπουδάκι.

    Ναι, ένα αλεπουδάκι, το οποίο κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα την ελευθερώσει κάπου, ή θα δραπετεύσει για να ζει και να τρώει κοτόπουλα ελεύθερα.

    Μήπως συμβαίνει το ίδιο και με τα φίδια; Δεν ξέρω, ρωτάω…..

    Στον κλωβό του κυνηγετικού συλλόγου Καλαμάτας μέσα σε 2 μέρες συνεχόμενες σκώτοσαν 4 φίδια στα οποία πρόσεξαν ένα εξόγκομα στην κοιλιά τους. Τα άνοιξαν και μέσα βρήκαν ολόκληρες πέρδικες. (Εχω φωτογραφίες, μου τις έδωσαν για την εφημερίδα).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #62632

    ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΗΓΗ ΓΙΑ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΕ ΛΑΦΙΑΤΗΣ! ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΑΝ ΑΛΕΠΟΥΔΕΣ,ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΒΙΑ κ ΝΥΚΤΟΒΙΑ,ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ κ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΗΤΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62650

    Τα φίδια έχουν τεράστια δύναμη στους ιστούς τους έτσι όταν καταπίνουν την τροφή τους την «καλιμπράρουν» τόσο που να χωρά στο σώμα τους. Τα λαγουδάκια και οι πέρδικες έχουν πολλούς εχθρούς και φυσικά δεν λείπουν τα φίδια.

    Όσον αφορά τις απελευθερώσεις, όσοι έχουν φίδι στο σπίτι τους δεν νομίζω πως θα το άφηναν ελεύθερο αφού έχουν σημαντική αξία σαν ενήλικα. Πωλούνται εύκολα με αγγελίες ή στα πετ-σοπ. Αντιθέτως έχω δει στις ειδήσεις και στον ημερήσιο τύπο, ανθρώπους που ξύπνησαν ένα πρωί και βρέθηκαν στο χωριό τους με εκατοντάδες φίδια, λέγανε για απελευθερώσεις οικολόγων για να καταπολεμήσουν τα ποντίκια.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62651

    Εγώ θα προσθέσω την αγάκτηση της κτηνιάτρου μου, όταν κάποια κοπέλα την πήγε ένα φίδι για το δεί γιατί δεν έτρωγε,  σημειωτέων η κτηνιάτρός μου είναι λάτρης των σκύλων, Χαρκτηριστικά μου είπε τώρα στα γεράματα θα πρέπει να μάθω και για τα φίδια.

    Γιάννη μια απορία αν μεγαλώσει ο βοας, τι θα τον κάνετε, γιατί κάποια στιγμή θα μεγαλωσει, 

    Την ίδια απορία είχα και με μια φιλη πριν αρκετά χρόνια που είχε για pet,  2 μικρούς κορκόδειλους, Απάντηση δεν πήρα,Πάντως τσάντα ή παπούτσια σίγουρα δεν τους έκανε. 

    Παντελής 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #62654

    Κουμπαρε Παντελη,

    Δεν ξερω τι εγινε με τους κροκοδειλους, ουτε και τι μπορει καποιος να κανει με ενα μεγαλο Βοα, ολοι εχουμε τις παραξενιες μας, το ξερεις πολυ καλα. 

    Εγω εχω γνωστο, ο οποιος εχει ειδικη αδεια για συναλλαγες αγριων ζωων.  Σε μια εισαγωγη απο την Νοτια Αφρικη δεν του εδωσαν αδεια για 1 ειδος φιδιου.  Ετσι εβγαλε κανονικη αδεια εισαγωγης για ολα τα φιδια που εφερνε τοτε, και το απαγορευμενο ειδος το εβαλε στην τζεπη του και το εφερε χωρις κανενα προβλημα!!

    Σκεφτηκες να του εκαναν σωματικο ελεγχο και να του εβαζαν ενα βαζακι για να βγαλει ολα τα πραγματα απο την τζεπη του!!

    Φιλικα

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #62655

    Αναφορικα με τετοιου ειδους απελευθερωσεις(εξωτικων ζωων, φιδιων, κροκοδειλων) μπορουμε να μαθουμε και απο τις εμπειριες αλλων χωρων.

    Σε καποια περιοχη της Γαλλιας, στις αρχες της δεκαετιας του 90 ειχε γινει μανια με μια τηλεοπτικη σειρα ” Τα χελωνονιτζακια”  !!  Δεν ξερω ποσοι απο εσας τα γνωριζεται? Ειναι σε μορφη κινουμενων σχεδιων, ακομα παιζουν σε ορισμενα καναλια στην Κυπρο απο οτι ξερω.

    Λοιπον, ολοι οι πιτσιρικαδες αποκτησαν ξαφνικα και απο μια χελωνα.  Μετα ομως απο μερικα χρονια, που οι πιτσιρικαδες εγιναν εφηβοι, η χελωνες ηταν too slow  για αυτους και ετσι αρχισαν να τις απελευθερωνουν οπου φθασουν.  Σε μια επαρχια ο Δημαρχος δημοσιευσε μαλιστα και ενα παρκο στο οποιο ολοι οσοι δεν ειχαν τον καταλληλο χωρο για την μεγαλη πια χελωνα τους, μπορουσαν να την αφησουν εκει.

    Σε εκεινο λοιπον το παρκο μαζευτικε υπερβολικος αριθμος χελωνων  και παρουσιαστηκαν περιστατικα οπως δαγκωματα σε ανθρωπους που ξαπλωναν αμεριμνοι αλλα εκεινο που θυμαμαι χαρακτηριστικα ειναι οτι δαγκωσαν ενα λαμπρατορ που πηγε για παιχνιδι στην χελωνα και αμεσως μαζευτικαν 2-3 και αρχισαν ολες επιθεση, ο ιδιοκτητης του σκυλου το ανεφερε σε τηλεοπτικο καναλι και εκανε μαλιστα εκληση σε αλλους ιδιοκητητες σκυλων να αποφυγουν το συγκεκριμενο παρκο.

    αυτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62696

    Γιάννη μια απορία αν μεγαλώσει ο βοας, τι θα τον κάνετε, γιατί κάποια στιγμή θα μεγαλωσει, 

    Αυτό είναι θέμα του Αλέξανδρου, είναι ενήλικος και πολύ υπεύθυνο άτομο. Το συγκεκριμένο γένος βόα δεν γίνεται πολύ μεγάλο, τώρα είναι 5 περίπου ετών και είναι κοντά 90εκ. Νομίζω πως φτάνει λιγότερο από 2 μ. Στο σπίτι μας ζει στο χώρο του γιου μου σε ένα τεράριουμ 40Χ80Χ50, οι ειδικοί λένε πως είναι αρκετό. Όσο σπούδαζε στη Λάρισα κατασκεύασε ένα τεράριουμ 80Χ180Χ80 και το διακόσμησε με λιμνούλα με μικρό καταρράκτη, ωραίες πέτρες, τροπικά φυτά, πάτωμα με βρύα, κρυφούς φωτισμούς και φυσικά θερμαντήρες και υγραντήρες, πράγματι ωραίο αλλά όχι για το σπίτι μου. Τώρα είναι λυμένο και συσκευασμένο. Όταν τελειώσει την πρακτική του στο Ερρίκος Ντυνάν θα συνεχίσει σπουδές για Μοριακή Βιολογία-Γενετική, έτσι θα τα πάρει πάλι μαζί του.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #340690

    Pantos Gianni, ean imoun stin thesi sou kai eixa enan eleythero  Voa mesa sto spiti mou.. oxi aleyri alla theiafi tha erixna.:D] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley4.gif” width=17>..

    Genika me ta fithia den eixa pote filies…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #62720

    Genika me ta fithia den eixa pote filies…

    Ποτέ μη λες ποτέ…

    Και εγώ δεν τα ήθελα ούτε τώρα έχω ιδιαίτερες φιλίες. Απλά εξοικειώθηκα, ξέρεις είναι κάτι σαν τους φοιτητές της ιατρικής που πάνε πρώτη φορά στο νεκροτομείο ή σαν τους ανθρώπους που κάνουν μια δουλειά αδιανόητη σε εμάς π.χ. αυτοί που ξεθάβουν, πλένουν τα οστά και τα βάζουν στα οστεοφυλάκια. Είναι τόσο ρουτίνα γι αυτούς που καπνίζουν συγχρόνως ή κάνουν διάλειμμα, κολατσίζουν και συνεχίζουν την δουλειά τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #340693

    Αυτό είναι θέμα του Αλέξανδρου, είναι ενήλικος και πολύ υπεύθυνο άτομο. Το συγκεκριμένο γένος βόα δεν γίνεται πολύ μεγάλο, τώρα είναι 5 περίπου ετών και είναι κοντά 90εκ

    Απ’ ‘οτι ‘εχω ακούσει μετά τα 4μ, αρχίζουν να θεωρούνται επικυνδινοι για τον άνθρωπο, Το ότι υπάρχουν “ράτσες”  στους Βοες δεν το ήξερα,όσο ζείς μαθαίνεις. Αρα όλα είναι Ο.Κ.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #340699

    Η εποχή των (φαρμακερών) φιδιών

     

    ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και “μας ζώσανε τα φίδια” που λέει και ο λαός μας. Τι πρέπει να γνωρίζουμε όμως στην “εποχή των φιδιών” για να αποφύγουμε δυσάρεστες περιπέτειες;

     

    Το βαρύ βάδισμα και η πρόκληση δονήσεων ευαισθητοποιεί τα φίδια, ενώ οι φωνές τα αφήνουν αδιάφορα, αφού η αίσθηση της ακοής στα φίδια είναι ελάχιστα ανεπτυγμένη.

    Τα κυνηγετικά άρβυλα, οι κάλτσες και τα χοντρά παντελόνια είναι επίσης απαραίτητα, όσο κι αν κάνουν τα πόδια μας να βράζουν…

    Το άρβυλο δεν θα επιτρέψει στα δόντια να βρουν κρέας, αλλά θα σας εξασφαλίσει και το βαρύ προειδοποιητικό βάδισμα που προαναφέραμε.

    Στην Ελλάδα απ’ όλα τα φίδια μόνο πέντε είδη οχιάς είναι δηλητηριώδη, αλλά αυτό δεν πρέπει να μας καθησυχάζει.

    Στη Μεσσηνία, “βασίλειο” της οχιάς είναι εκεί που η οροσειρά του Ταϋγέτου πάει να “σβήσει” προς τη θάλασσα.

    Σ’ αυτό το μοναδικό ίσως μέρος του μανιάτικου τοπίου που τα ντοπιάρικα ορτύκια είναι τόσο πολλά – παραμένουν άραγε από το Σεπτέμβρη ή προστίθενται και άλλα από την ανοιξιάτικη αποδημία της επιστροφής; – τα φίδια αποτελούν για κάθε άνθρωπο και για κάθε σκύλο έναν επίφοβο “φραγμό”, που διαρκεί μέχρι την εκπνοή του Φθινοπώρου.

    Λίγοι το ξέρουν κι ακόμα λιγότεροι κυνηγάνε σ’ αυτό το “βασίλειο” της οχιάς μέχρι ν’ αρχίσει ο χειμώνας για τα καλά…

    Για διάφορους λόγους, η αναγνώριση του είδους του φιδιού για την παροχή πρώτων βοηθειών και την ενημέρωση του γιατρού στο νοσοκομείο, έχει μεγάλη σημασία, διότι η ταχύτατη αντιμετώπιση με το κατάλληλο αντίδοτο σώζει το θύμα από το θάνατο, αλλά και από την αναπηρία που μπορεί να οδηγήσει ένα δάγκωμα φιδιού στο χέρι ή στο πόδι.

    Δηλητηριώδεις – χαρακτηριστικά

    Δύο πράγματα μπορούν να μας βοηθήσουν να αναγνωρίσουμε αν ένα φίδι είναι δηλητηριώδες ή όχι: 1. Η εμφάνιση (τα χαρακτηριστικά) του φιδιού και 2. Η μορφή της δαγκωματιάς.(Τα σκίτσα που ακολουθούν με τις σχετικές εξηγήσεις, φαίνονται τα είδη των φιδιών και οι δαγκωματιές τους).

    Να σημειώσουμε ότι το πιο δηλητηριώδες φίδι στην Ελλάδα είναι η οχιά ή έχιδνα, που αναγνωρίζεται εύκολα. Έχει μήκος γύρω στα 60-70 εκατοστά, αλλά υπάρχουν και είδη που φτάνουν τα δύο μέτρα. Το χρώμα της είναι γκρι ή κοκκινωπό και στην πλάτη έχει χαρακτηριστική λωρίδα ζιγκ-ζαγκ. Το κεφάλι της είναι πλακουτσωτό. Στην άκρη της μύτης της προεξέχει φολιδωτή απόφυση σαν κεφαλάκι. Έχει ένα ή περισσότερα κυρτά δόντια, διάτρητα σαν βελόνες σύριγγας.

    Το δηλητήριο, που έχει χρώμα κίτρινο ή πρασινωπό, διοχετεύεται μέσα από τον αυλό του δοντιού στην πληγή και από εκεί στο κυκλοφορικό σύστημα. Συνήθως η  πληγή είναι πολύ μικρή, αλλά δυστυχώς τρομερά επικίνδυνη. Το θύμα πονάει πολύ, κάνει εμετό και ιδρώνει. Πρέπει να ζητηθεί αμέσως ιατρική βοήθεια, ακόμη και σε περίπτωση δαγκώματος από μη δηλητηριώδες φίδι, γιατί μπορεί να χρειαστεί αντιτετανική ή άλλη θεραπεία.

    ΔΑΓΚΩΜΑΤΑ ΕΡΠΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΝΤΟΜΩΝ

    Το τσίμπημα φιδιού. Οπωσδήποτε το θύμα θα πρέπει να μεταφερθεί στο νοσοκομείο ή σε κέντρο υγείας μέσα σε μία ή το πολύ δύο ώρες. Δεν πρέπει να κόβουμε το μέρος όπου τσίμπησε το φίδι ούτε και να ρουφάμε το αίμα. Το τσιμπημένο μέρος πρέπει να το κρατάμε χαμηλότερα από την καρδιά. Αυτό το πετυχαίνουμε δένοντας σφιχτά το μέρος πάνω από το τσίμπημα. Πλένουμε το τσιμπημένο μέρος καλά με σαπούνι και νερό. Καλόν είναι να αναγνωρίσουμε τι είδους φίδι ήταν, για να το πούμε στο γιατρό και αυτός να δώσει το ανάλογο φάρμακο. Το θύμα θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ακίνητο. Μπορούμε να το ξαπλώσουμε με ανασηκωμένο το στήθος, οπωσδήποτε.

    Το τσίμπημα από σκορπιό και αράχνη. Ισχύουν τα ίδια με το τσίμπημα από φίδι. Μπορούμε, ωστόσο, εφόσον ο πόνος είναι πολύ δυνατός, να τυλίξουμε σε ένα πανί πάγο και να το βάλουμε πάνω στο τσίμπημα. Ποτέ δεν βάζουμε απευθείας τον πάγο.

    Μόνο οι μέλισσες και οι σφίγγες αφήνουν το κεντρί τους στο δέρμα. Αν το κεντρί το βλέπουμε, το αφαιρούμε προσεκτικά με την κόψη ενός ξυραφιού ή μαχαιριού ή με το νύχι. Δεν πρέπει να πιέζουμε το κεντρί, γιατί θα χυθεί περισσότερο δηλητήριο. Μπορούμε να ανακουφίσουμε τον πόνο με υγρή αμμωνία. Όσον αφορά όλα τα άλλα, ισχύουν όσα αναφέρονται και στο τσίμπημα από φίδι.

    Προσοχή. Εφόσον το άτομο είναι αλλεργικό, θα πρέπει να μεταφερθεί το συντομότερο στο γιατρό.

     

    *Το παραπάνω, είναι δικό μου άρθρο που έχει δημοσιευθεί στην εφημερίδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Καλαμάτας ¨ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΦΩΝΗ¨

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #78796

    Εχθές πηγαίνοντας Δερβενοχώρια συνάντησα το φίδι τις παρακάτω φωτογραφίας ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #78803

    Σαν μουγγρί είναι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #78810

    Φίλε Δημήτρη νομίζω οτι είναι Λαφιάτης. Το δάγωμα είναι δυνατό και πονάει αλλα δεν είναι δηλητηριώδες. Κατι επίσης βασικό ειναι οτι είναι τυφλό …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #344299

    Μάκη Λαφιάτης δεν είναι σίγουρα συγκρίνοντας τις φωτογραφίες.

    Elaphe situla (Λαφιάτης)

     

     

    Πάντως ευχαριστώ γιατί ψάχνοντας πληροφορίες για τον Λαφιάτη

    μάλλον βρήκα τι είναι.

    Σαίτης (Coluber najadum)

    Το μέγιστο μήκος του είναι 135 εκατ. και το μέσο μήκος 100 εκατ. Έδει καστανό-καστανοκίτρινο χρώμα με σκούρα στίγματα. Προτιμά ξηρό περιβάλλον με βράχια για να κρύβεται. Τρέφεται με σαύρες ή μικρά φίδια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων