ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #342479

    Γιάννη θα σου πω το εξής, μιας και λες για τους οπλουργούς. Ύστερα από αρκετό ψάξιμο και δείγμα εργασιών πολλών οπλουργών (με τις συνέπειες που μπορεί να έχει κάτι τέτοιο) κατάλαβα οτι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να επιλέγει οπλουργό ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ που θέλει να κάνει στο όπλο του. Δηλαδή πολύ απλά άλλος κάνει πολύ καλή δουλειά στα μέταλλα, άλλος στα κοντάκια, άλλος στα πέλματα κτλ. Γι’ αυτό δεν λέω το όνομα κάποιου γενικά διότι μπορείς να βρεθείς και μπροστά σε εκπλήξεις. Εάν ενδιαφέρεσαι για κάποια συγκεκριμένη εργασία πολύ ευχαρίστως να σου απαντήσω προσωπικά.

    ’λκη εάν το κοντάκι σε 5 μήνες π.χ. <<αλλάξει>>, επανέλθει όπως λες στα αρχικά του μέτρα να είσαι σίγουρος φίλε οτι θα έχω μια συζήτηση με τον συγκεκριμένο κύριο και βέβαια θα το μάθουν και πολλοί. Μέχρι τότε όμως και ύστερα από αρκετά τηλέφωνα σε αρκετούς που μου έλεγαν οτι δεν γίνεται τίποτα απλά θα το χαίρομαι στα κυνήγια με την ευχή να μην αποφασίσει και αλλάξει


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #71068

    καλησπερα φιλοι μου εχω καποιες  αποριες σε σχεση με το υψος pitch, σε ενα περιοδικο  λεει οτι για να μετρισουμε το υψος pitch πρεπει να τοποθετισουμε το οπλο ορθιο στην ορθη γονια του τοιχου πατοντας στο πελμα του, η αποσταση που διμιουργιτε απο την  ριγα (στο σημιο της ακιδας) μεχρι τον τοιχο ειναι το pitch το οποιο πρεπει να ειναι τοσο οστε να μην τουφεκαει ψυλα ή χαμιλα.

    Ποσο??? πως μπορουμε να εχουμε μια σταθερη αποσταση????

     το υψος pitc εχει να κανει με την κλειση του πελματος σε σχεση με την ριγα αν την λαβουμε ως σταθερο σημιο σωστα?????

     Αν επημηκινουμε την ευθια της ριγας νοητα πρως το κοντακι  και επημηκινουμε την ευθια του πελματος πρως επανω σχηματιζετε μια γωνια αυτη ειναι το πραγματικο υψος pitch , πωσες μιρες πρεπει να ειναι αυτη η γωνια για να εχουμε το σωστο pitch???.

    με τον τροπο που μας εδειξε  το περιδικο  αν μετρισουμε ενα  οπλο με την ιδια κλειση πελματος σε τεσερις εκδοχες με διαφορετικα μηκοι καννων 61-67-71-76 θα μας δειξει διαφορετικες αποστασεις απο τον τοιχο ,

    Ανεξαρτιτως με το μηκος της καννης η κλειση του πελματος ειναι σταθερη. Πωσες μιρες πρεπει να ειναι  αυτη η κλειση με σταθερο αξωνα την ριγα  ετσι ωστε το οπλο να μην αναπιδαει ή χαμιλονει κατα τον πυροβολισμο?????.

    Αυτα οσο αφωρα το pitch. επησης με ποιον τροπο βρυσκουμε αν το  χτενι εχει τις κλεισεις (drop at comb και drop at heel) εμπρως μικρη και πισω μεγαλη που  συνεργαζοντε με το σωμα μας.

     Η ΓΝΩΣΕΙΣ  ΟΣΩΝ ΞΕΡΟΥΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #71071

    φιλε Μακη,

    εχεις δικιο. το πιτς μετριεται σε μοιρες και ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις, η γωνια που σχηματιζει η ριγα με το πελμα. για λογους απλουστευσης χονδρικα μπορει να εκτιμηθει απο την αποσταση της ριγας απο την κατακορυφο οταν το οπλο παταει στο πελμα του. επειδη υπαρχει, οπως σωστα λες, ο παραγοντας του μηκους των κανων αυτο πρεπει να αναφερεται δηλ.”…7 εκατοστα στους 66 ποντους κανη”. ειναι ομως τοσο χονδρικο και αχρηστο οσο να μετρας το μηκος του κοντακιου σε συγκριση με το μηκος του βραχιονα. τελειως ενδεικτικο.

    το πιτσ ειναι, οπως ολες οι διαστασεις του κοντακιου αλλωστε, ΤΕΛΕΙΩΣ προσωπικο. εξαρταται κυριως απο την μυικη μαζα του στηθους του σκοπευτη και απο τον τροπο που επωμιζει. το ζητουμενο ειναι το οπλο κατα την ντουφεκια να σπρωχνει μονο προς τα πισω, ουτε να ανεβαινει ουτε να κατεβαινει.

    αυτο δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις μονος σου και απο τους ανθρωπους που ασχολουνται με κοντακια στην Ελλαδα μονο εναν εχω δει να του δινει την πρεπουσα σημασια οταν παιρνει μετρα. αυτος δε, δυστυχως δεν φτιαχνει κοντακια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #71076

    ΦΙΛΕ KOSTASGR2000 ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΤΑΚΤΙΚΗ

    ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΑΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑΙΡΙΑΞΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ,ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ PALM SWELL ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟΚΤΑΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #71078

    Γιώργο είναι μια λύση και αυτή που λες. Για μένα όμως παίζει σημαντικό ρόλο και η εμφάνιση του όπλου πέρα από την λειτουργικότητα οπότε πιστεύω πως με την προσθήκη τόσων υλικών πάνω στο ξύλο δεν θα έχει και την καλύτερη εμφάνιση που θα ήθελα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #71088

    Καλός τρόπος νά μετρηθεί τό pitch είναι νά τοποθετήσουμε τό όπλο σέ τραπέζι -οριζοντιομένο-μέ τρόπο πού τό πέλμα νά είναι σέ αλφαδιασμένη επιφάνεια,κάτι πού γίνεται σχετικά εύκολα χωρίς τήν βοήθεια τοίχου.Οί όποιες αλλαγές πού θέλουμε νά κάνουμε γίνονται συγκριτικά μέ τήν αρχική μέτρηση.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #71091

    Να συμπληρώσω σε όσα πολύ σωστά ανέφερε ο ’λκης, ότι το pitch πέρα από το ότι είναι καθαρά προσωπικό για τον κάθε κυνηγό και εξαρτάται από τις σωματικές του ιδιαιτερότητες, έχει σχέση και με την χρήση του όπλου. Έτσι, άλλο pitch θα πρέπει να έχει ένα όπλο γενικών χρήσεων, άλλο ένα όπλο για λαγό, κι άλλο ένα καρτεροντούφεκο όπου ένα μεγάλο μέρος των βολών είναι κατακόρυφες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #71100

    Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το δικανο. Στις βολες σε ορτυκι , μπεκατσα,δηλαδη αυτες που ξεκινανε απο κατω μεχρι να ευθυγραμμιστει  παραλληλα με το εδαφος το οπλο, μου ερχεται ακριβως στο ματι , ola ok !!..Αντιθετα στο καρτερι με το που επωμιζω ενω βλεπω το στοχο οι καννες ειναι πιο χαμηλα, βλεπω ολη τη ριγα και 2-3 δακτυλα πιο πανω .. τοτε ή πρεπει να διορθωνω σκυβωντας το κεφαλι για να δω μονο την ακιδα και να γερνω λιγο το σωμα μπροστα, δηλαδη το χασαμε το παιχνιδι ή να βαραω στο περιπου με αποτελεσμα πολλες αστοχιες..βλεπε την κυριακη που εχασα καμια 10ρια γερακοτσιχλες ετσι….τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? τι φταιει? τι πρεπει να αλλαξει ωστε να ειναι το οπλο γιa ολα τα κυνηγια ?(falconet sl , 66cm)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #71103

     καλημερα και ευχαριστω  για τον διαφωτισμο .

    πιστευα οτι το  pitch ειναι σταθερο σε  κατιγοριες πχ. χ  μοιρες για  ευθια ,χ   μοιρες  για αυτα που χαμιλοτουφεκανε και χ μοιρες  για αυτα που ανασικονοντε ( οπος ειχα ενα ρωσικο ij27 και μου γινοτνε το μαγουλο τουμπανο μετα απο 10 βολες).

    ολη  η φασαρια γινετε για τον λογο το οτι θελω να  αλαξω το pitch σε ενα ij43 . Και για να τσεκαρω αν ειναι το σωστο pitch στο οπλο που εχω,αλλα αφου  εχει να κανει με προσωπικες διαστασεις, τοτε θα το φερω στεις 96 μοιρες οπου ειναι και το οπλο που κυνηγαω και  μπορω να πω οτι δεν εχω προβλημα.

    Επησης ξαναρωταω αν υπαρχει καποιος τροπος να μετρισουμε τα υψοι στο χτενι ?? οχι να τα μετρισουμε στο εκαστοτε οπλο!!( αυτο γινετε ευκολα )  αλλα να μετρισουμε τι χριαζομαστε εμεις.

    Ε!!! δε μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει  πως τα μετρανε αυτοι  που σου λεν娨  χριαζεσε τοσο ! υψος εμπρως στο χτενι και τοσο! πισω. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #71109


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από λιουφκα στίς 07 Φεβρουάριος 2006


     καλημερα και ευχαριστω  για τον διαφωτισμο .

    πιστευα οτι το  pitch ειναι σταθερο σε  κατιγοριες πχ. χ  μοιρες για  ευθια ,χ   μοιρες  για αυτα που χαμιλοτουφεκανε και χ μοιρες  για αυτα που ανασικονοντε ( οπος ειχα ενα ρωσικο ij27 και μου γινοτνε το μαγουλο τουμπανο μετα απο 10 βολες).

    ολη  η φασαρια γινετε για τον λογο το οτι θελω να  αλαξω το pitch σε ενα ij43 . Και για να τσεκαρω αν ειναι το σωστο pitch στο οπλο που εχω,αλλα αφου  εχει να κανει με προσωπικες διαστασεις, τοτε θα το φερω στεις 96 μοιρες οπου ειναι και το οπλο που κυνηγαω και  μπορω να πω οτι δεν εχω προβλημα.


    Μακη,

    σωστη η σκεψη σου, αλλα εχε υποψη σου οτι υπαρχουν μικρες διαφορες για τα πλαγιοκανα και τα ποζε ή επαναληπτικα για το ιδιο ατομο.

    εχει να κανει με τον τροπο που κατανεμουν τις δυναμεις της εκπυρσοκροτησης λογω της διαταξης των κανων.

    μην κανεις μονιμη αλλαγη αμεσως. προσθεσε κατι προχειρα για να φερεις το πιτς εκει που θες ακομη και αν το κοντακι μακρυνει λιγο προσωρινα. αφου βεβαιωθεις οτι ειναι οπως το θες, τοτε κανε ριζικες επεμβασεις (κοψιμο).

    καλο σημειο για αρχη ειναι τα μετρα του αλλου οπλου…

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #71110


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από λιουφκα στίς 07 Φεβρουάριος 2006


     

    Επησης ξαναρωταω αν υπαρχει καποιος τροπος να μετρισουμε τα υψοι στο χτενι ?? οχι να τα μετρισουμε στο εκαστοτε οπλο!!( αυτο γινετε ευκολα )  αλλα να μετρισουμε τι χριαζομαστε εμεις.

    Ε!!! δε μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει  πως τα μετρανε αυτοι  που σου λεν娨  χριαζεσε τοσο ! υψος εμπρως στο χτενι και τοσο! πισω. 

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #71111


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Stag στίς 07 Φεβρουάριος 2006


    Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το δικανο. Στις βολες σε ορτυκι , μπεκατσα,δηλαδη αυτες που ξεκινανε απο κατω μεχρι να ευθυγραμμιστει  παραλληλα με το εδαφος το οπλο, μου ερχεται ακριβως στο ματι , ola ok !!..Αντιθετα στο καρτερι με το που επωμιζω ενω βλεπω το στοχο οι καννες ειναι πιο χαμηλα, βλεπω ολη τη ριγα και 2-3 δακτυλα πιο πανω .. τοτε ή πρεπει να διορθωνω σκυβωντας το κεφαλι για να δω μονο την ακιδα και να γερνω λιγο το σωμα μπροστα, δηλαδη το χασαμε το παιχνιδι ή να βαραω στο περιπου με αποτελεσμα πολλες αστοχιες..βλεπε την κυριακη που εχασα καμια 10ρια γερακοτσιχλες ετσι….τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? τι φταιει? τι πρεπει να αλλαξει ωστε να ειναι το οπλο γιa ολα τα κυνηγια ?(falconet sl , 66cm)


    Ανδρεα, βεβαιωσου πρωτα οτι δεν σηκωνεις το κεφαλι απο το κοντακι στις ψηλες εισερχομενες βολες. μπορει και να μην φταιει μονο το πιτς σου.

    κρατα το μαγουλο στο κοντακι και μην κανεις το χατηρι στις γερακοτσιχλες.

    στο καρτερι ειναι ευκολο να κανεις μισο βημα στο πλαι και την ψηλη ρουαγιαλ (που θα χασεις τον στοχο πισω απο τις κανες) να την κανεις μακρυνη τραβερσα, κρατωντας το πουλι συνεχεια πανω απο τις κανες.

    μετα συζηταμε για το πιτς ξανα…

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #71113

    Επησης ξαναρωταω αν υπαρχει καποιος τροπος να μετρισουμε τα υψοι στο χτενι ?? οχι να τα μετρισουμε στο εκαστοτε οπλο!!( αυτο γινετε ευκολα )  αλλα να μετρισουμε τι χριαζομαστε εμεις.

    Ε!!! δε μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει  πως τα μετρανε αυτοι  που σου λεν娨  χριαζεσε τοσο ! υψος εμπρως στο χτενι και τοσο! πισω. 

    Μακη μου

     ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα αυτο…

    με δυο λογια τα σωστα σου μετρα ειναι αυτα που σου επιτρεπουν να εχεις το ματι (την κορη του ματιου) κεντρικα καθισμενο πανω στην ριγα οταν επωμιζεις με τον συνηθισμενο σου τροπο.

    παντα κανεις επαληθευση με βολες σε πινακα, αλλα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που αλλαζουν τα μετρα σου.

    το σωματικο σου βαρος (αν παχυνεις ή αδυνατισεις) και αν αλλαξεις το μηκος του κοντακιου σου ευκολα θα χασεις τα μετρα σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #71116


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 07 Φεβρουάριος 2006


     

    Μακη μου

     ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα αυτο…

     


    [/indent]

    Ειναι η  ριμαδα!!!!!!!! που να μην ητανε!!!  ειναι !!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΗΜΒΟΥΛΕΣ!! ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ  ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΤΕ , ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΡΟΥΦΙΞΩ ΣΑΝ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ.(  ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ TA VETEX )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #71117

    στο καρτερι ειναι ευκολο να κανεις μισο βημα στο πλαι και την ψηλη ρουαγιαλ (που θα χασεις τον στοχο πισω απο τις κανες) να την κανεις μακρυνη τραβερσα, κρατωντας το πουλι συνεχεια πανω απο τις κανες.

    ’κου τον δάσκαλο, ξέρει τι λέει…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων