Αυλος 18.6 θα ηθελα την γνωμη σας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #59951

    η εμπειρια μου σταματα στο 18,7.

    για να εχω τις ντουφεκιες που θελω με το 18,7 χρειαζονται δυο-τρια γραμ παραπανω σκαγια ή ενα σφιχτοτερο τσοκ απο τα 18,4-18,5 σαφως δε και με 40-42 γρ που το εχω δοκιμασει η αποδοση και η συμπεριφορα ειναι πολυ καλυτερη.

    κρινω απαραιτητο να διευκρινησω οτι συνηθως κυνηγαω με 30 περιπου γρ. και το 18,7  “ζηταει” 32,5-33 γρ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #59970

    Εμπειρικά (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) έχω καταλήξει και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα.

    Για την ακρίβεια ‘ζητάει’ φυσίγγια με περισσότερες πιέσεις. Πχ στο σκοπευτήριο χρησιμοποιώ τα nobel.

    Η αισθησή μου είναι ότι τα Β&P  δεν του ταιριάζουν.

    Οσο για το τσοκ εκεί σηκώνω τα χέρια…

    τα εργοστασιακά (invector plus) είναι αρκετα διαφορετικά από τα after.

    πχ **** (εργ) 0,737 και **** (teague) 0,730

     

    Η μία εκδοχή είναι ότι ο αυλός είναι 0,745 ενώ όλοι οι after τον θεωρούν 0,740.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #59984


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 16 Ιούνιος 2005


    τα εργοστασιακά (invector plus) είναι αρκετα διαφορετικά από τα after.

    πχ **** (εργ) 0,737 και **** (teague) 0,730

     

    Η μία εκδοχή είναι ότι ο αυλός είναι 0,745 ενώ όλοι οι after τον θεωρούν 0,740.


    [/indent]

    Ανδρεα,

    την απορια σου μπορει να σου την λυσει ενας οπλουργος που θα μετρησει εσωτερικα τους αυλους σου ΚΑΙ τα τσοκ σου.

    αυτα που ανακοινωνονται ή σφραγιζονται στις κανες ειναι γενικα νουμερα, δεν ειναι ακριβη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #60001


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 15 Ιούνιος 2005



    [indent]

    Αυτό το προσέχω. Το ερώτημα είναι αν ισχύει η θεωρία ότι χρειάζονται βαρύτερες γομώσεις (ΤΑ ΔΙΕΥΡΗΜΕΝΑ )36 και άνω;

    [/indent]ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΤΩΝ 24 ΓΡΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΥΣΤΕΡΕΙ Ο ΑΥΛΟΣ 18,8 ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΤΡΙΤΩΝ ΓΙΑ ΑΡΓΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ.ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ η ΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ! ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ! ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #60003


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 16 Ιούνιος 2005


    Εμπειρικά (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) έχω καταλήξει και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα.

    Για την ακρίβεια ‘ζητάει’ φυσίγγια με περισσότερες πιέσεις. Πχ στο σκοπευτήριο χρησιμοποιώ τα nobel.ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΛΟ 18,8 (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ)ΤΑ N&S ΜΕ ΣΥΣΦΙΞΗ 9,5/10 ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 65 % ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΣΤΑ 36,5 ΜΕΤΡΑ!

    Η αισθησή μου είναι ότι τα Β&P  δεν του ταιριάζουν.ΕΝΩ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΟΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΚ-ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 80%

    Οσο για το τσοκ εκεί σηκώνω τα χέρια…

    τα εργοστασιακά (invector plus) είναι αρκετα διαφορετικά από τα after.

    πχ **** (εργ) 0,737 και **** (teague) 0,730

     

    Η μία εκδοχή είναι ότι ο αυλός είναι 0,745 ενώ όλοι οι after τον θεωρούν 0,740.ΜΕ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΑΥΛΟ 18,8 ΤΑ ΤΣΟΚ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΣΦΙΞΗ 8/10 ΣΤΟ * , 5/10 ΣΤΟ ** , 3/10 ΣΤΟ *** ! ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ? ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #60004

    Ειναι winsx2

     

    Οταν λες 3/10 εννοείς 18,5;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #60005


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 16 Ιούνιος 2005


    Ειναι winsx2

     

    Οταν λες 3/10 εννοείς 18,5;  ΝΑΙ !  ΤΟ **** ΕΧΕΙ 1/10 & ΤΟ ***** ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ -5/10 ! ΦΟΒΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΤΑ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ εεεεε!!!!!   ΧΡΗΣΤΟΣ! 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #60006

    Εσυ χρήστο ποιο έχεις; και όταν λες 18,8 εννοεί 0,740 η 0,742.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #60012


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 16 Ιούνιος 2005


    Εσυ χρήστο ποιο έχεις; και όταν λες 18,8 εννοεί 0,740 η 0,742.

    ΕΧΩ ΤΟ ENERGY SPORTING κ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΩ ΤΟ 18,8 ΣΑΝ ΒΑΣΗ ! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΠΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΣΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ! ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #60015

    Ουτε και στο δικό μου….

    Πως εξηγείται αυτό;

    Γενικά δεν έχω δοκιμάσει σε χαρτί και είμαι προβληματισμένος για το ποιο τσοκ πρέπει να χρησιμοποιώ μέχρι τα 25μέτρα. το **** ή το ***;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #60062


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 16 Ιούνιος 2005


    Ουτε και στο δικό μου….

    Πως εξηγείται αυτό;ΔΕΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ κ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΚΙΜΩΝ ΤΗΣ ΛΙΕΓΗΣ! ΟΥΤΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΚΑΝΩΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ !!!!!

    Γενικά δεν έχω δοκιμάσει σε χαρτί και είμαι προβληματισμένος για το ποιο τσοκ πρέπει να χρησιμοποιώ μέχρι τα 25μέτρα. το **** ή το ***;;


    [/indent]ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕ ΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ! ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #60081

    Κυνηγάω κυρίως λαγό (καβάλα στα σκυλιά).

    Σύμφωνα με τα νούμερα που έδωσες μάλλον πρέπει να χρησιμοποιώ το *** του εργοστασίου ή το **** after με δεδομένο ότι δεν θέλω ο λαγός να πάρει απλά σκάγια….αλλά να πέσει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60086

    Αντρέα παρότι νομίζω πως είναι σωστή η επιλογή σου, θα έλεγα να κάνεις δοκιμές σε χαρτί με τα φυσίγγια που κυνηγάμε και σε διαφορετικές αποστάσεις. Μπορεί να πηγαίνεις καβαλα τα σκυλιά αλλά σίγουρα θα σου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις με ευκαιρία για τουφεκιά σε μεγαλύτερη απόσταση.

    Νομίζω όμως ότι ο συνδιασμός καλού φυσιγγίου, κάνης που αποδεδειγμένα βγάζει καλές τουφεκιές και ενός ποιοτικού after market τσοκ 4 άστρων θα σε καλύψει μέχρι τα 35 μέτρα.

    Φέτος πήρα λαγό στα 25 μέτρα περίπου με 4* αλλά πολύ ψηλά σκάγια και ελαφριά γόμωση (27,5γρ). Η συγκέντρωση ήταν εκπληκτική. Αν είχα 6αρια με 36γρ πιστεύω παρόλο που θα είχε πάρει πολύ λιγότερα σκάγια, ο λαγός θα έκοβε τούμπες όπως ο τελευταίος που βάρεσα σε μεγαλύτερη απόσταση ακόμα (με το φυσίγγι που χρησιμοποιούμε– μόνο στο κεφάλι βρήκα 2 σκάγια. Στο σώμα τον είχαν διαπεράσει περα για πέρα.

    Όμως το δικό μου όπλο έχει αυλό 18,4 και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

    Στον Λαγό χρησιμοποιώ το demi και το IC ανάλογα με το πεδίο. Με το demi έχω κάνει δοκιμή μέχρι τα 45 μέτρα. Με Νο3  αμερικάνικο δεν γλυτώνει ο λαγός ακόμα και αν τον πάρει πίσω η τουφεκιά, αρκεί να μην πέσει στην άκρη της.

    Ο πατέρας μου που οδηγούσε πάντα τα σκυλιά, έβαζε πρώτο φυσίγγι Νο7 με 1* στεθερό τσοκάρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #60089

    Κώστα,

    Συμφωνώ, το χαρτί είναι η μόνη δοκιμή που μπορεί να σου δώσει μια ρεαλιστική εικόνα.

    Κανονικά θα μπορούσα να χρησιμοποιώ το ****εργοστασιακό ή το skeet after αλλά επειδή όπως είπες μπορεί να βγεί το θήραμα και σε πιο μακρινές αποστάσεις καλό είναι να μην έχεις πολύ ανοικτή ντουφεκιά.

    Οσο για τα φυσιγγια που χρησιμοποιούμε νομίζω ότι το 3 αμερικάνικο άρα 2 ευρωπαϊκό ίσως είναι λίγο χοντρό.

    Προσωπικά πιστεύω ότι το 5 αμερικάνικο ή 4 ευρωπαικό μεχρι τα 30 μέτρα είναι αρκετό. 

    Πάντως με το 3 αμερικάνικο πράγματι δεν γλιτώνει…. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #60092

    Με το Νο3 έκανα την δοκιμή στα 45 μέτρα. Το βάζω μόνο αν τύχει και πιάσω καρτέρι σε δρόμο ή σε καμιά πολύ μεγάλη λάκα. Διαφορετικά βάζω 6-6-4. Συνήθως οι δύο πρώτες τουφεκιές πέφτουνε μαζί, η τρίτη που είναι και η φαρμακερή είτε δεν προλαβαίνεις να την ρίξεις ή την κρατάς μήπως στρώσει από τα χωροπηδητά του.

    Πάντως αν καταφέρεις και του ρίξεις πριν σε δει, δεν χρειάζεται δεύτερο φυσίγγι. Πηγαίνει αδιάβαστος. 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων