ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #31824

    Φίλε Κώστα πολύ καλά τα φυσίγγια που δοκίμασες, ειδικά το Β&Ρ με τα νικελέ σκάγια 36 γρ, είναι κορυφαίο. Τώρα στο πυκνό και σε αποστάσεις 20 – 25μ με *** γιατί δεν βάζεις το πρώτο τουλάχιστον διασποράς; υπάρχουν πολύ καλά φυσίγγια διασποράς με πολλά γραμμάρια σκάγια τα οποία σίγουρα θα κάνουν καλή δουλειά. Επίσης μην παραμελείτε παιδιά τα ελληνικά φυσίγγια. Σοβαροί κατασκευαστές βγάζουν φυσίγγια εφάμιλλα των ξένων που τα χρυσοπληρώνουμε………. Και εγώ είχα την εντύπωση πως τα ελληνικά δεν αξίζουν, μέχρι που σε δοκιμές που έκανα βάση συγκεκριμένου συστήματος, αρκετά ελληνικά φυσίγγια με κατάπληξαν και το φυσίγγι που έπιασε την μεγαλύτερη βαθμολογία ήταν ελληνικό!!! Το δε μονόβολο της Lambro με βόλι Gualandi αποδείχθηκε καλύτερο, τόσο σε ευθυβολία τόσο και σε διάτρηση από όσα ξένα δοκίμασα με το ίδιο βόλι (με όπλο Βenelli 123 *full!!! ).

    Εγώ χρησιμοποιώ τόσο ελληνικά όσο και ξένα, διαφόρων τύπων και δεν συμφωνώ με την χρησιμοποίηση μόνο ενός ή δύο τύπων φυσιγγίων για όλα τα κυνήγια. Πως να το κάνουμε το κάθε θήραμα θέλει το φυσίγγι του ή και τα φυσίγγια του. ’λλο να κυνηγάς πέρδικα σε μεγάλο υψόμετρο και άλλο τσίχλα δίπλα στην θάλασσα. Επίσης άλλο να κυνηγάς πέρδικα στις ζέστες του Σεπτεμβρίου και άλλο να κυνηγάς πέρδικες τον Νοέμβριο σε χαμηλές θερμοκρασίες. (Είπα χαμηλές θερμοκρασίες τον Νοέμβριο;;; τι γίνεται φέτος ρε παιδιά καλοκαίρι είναι και μπαίνουμε στον Δεκέμβριο)

    Το σημαντικό είναι να καταλήξεις για κάθε είδος κυνηγιού στον ιδανικό συνδυασμό τσοκ – φυσιγγίου.

    Τώρα για την “ουρά” που λέει ο φίλος Δημήτρης, έχουν μετρηθεί ουρές πολύ μεγαλύτερες από τα 3-3,5μ, εξαρτάται και από την απόσταση που έχουν τα σκάγια από το στόμιο της κάνης. Οι αποστάσεις που αναφερεις φίλε Δημήτρη είναι μάλλον κοντά στην κάνη. Μεγάλο ρόλο παίζει εκτός το κοίλο της κάνης και το τσοκ όσο πιο στενό τόσο μεγαλύτερη ουρά. Η ιδανική ατρακτος των σκαγιών πρέπει να έχει το σχήμα σταγόνας και αυτό το πετυχαίνει αρκετά καλά ο βελτ. κύλινδρος. Επίσης οι μεγαλύτερες γομώσεις (ειδικά οι μάγνουμ)παρουσιάζουν “μακρυές ουρές” αφού αυξάνεται η στήλη των σκαγιών μέσα στην κάνη.Τώρα αυτά είναι και λίγο ψιλοπράγματα στην πράξη. Αφού και τα τελευταία σκάγια της ουράς φτάνουν στην θέση των πρώτων σε κλάματα του δευτερολέπτου και εν τέλει πόσα θηράματα περνούν τραβερσάτα με ακριβώς κάθετη πορεία από τον άξονα της κάνης για να δέχονται πολύ λιγότερα σκάγια λόγω ουράς; Τουλάχιστον για τα φερμαριστά θηράματα δεν πρέπει να μας πολυαπασχολεί η “ουρά”. Το βασικότερο είναι όπως είπε και ο Κώστας η σκόπευση.

    Βέβαια καλό κάνει να την ψάχνουμε την “δουλειά” λεπτομερώς στο κάτω κάτω και πλάκα έχει και προσφέρει πολλά.

    Υ.Γ. αλήθεια φίλε Δημήτρη τι είδους πατέντα ήταν αυτή με το βαρέλι και το μοτέρ; προσπαθούσα και εγώ κάποτε να μετρήσω την ουρά με φωτό και αισθητήρες αλλά δεν μπόρεσα να τα συνδυάσω…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31825

     Λοιπον, ο μονος λογος που δεν χρησιμοποιησα ποτε πυριτιδα μικρου ογκου ειναι οτι χρησιμοποιωντας ογκομετρικα μετραδακια, σαν ενα εξτρα μετρο προστασιας, αμεσως μετα την πρωτη το μπαρουτι, εβαλα μια ψιλη ταπα, και την πιεσα με τον ταπαδορο. Ισα με τα χειλη του καλυκα εκανα μια εγκοπη στον ταπαδορο, και την εβαψα κοκκινη. Το ιδιο ακριβως μετα την μαλλινη ταπα, μονο που την εβαψα μπλε. Ετσι μπορουσα να υπολογιζω χοντρικα αν ειχα βαλει διπλη, η μεγαλυτερη, δοση μπαρουτιου σε ενα φυσιγγι, απο το οτι η γραμμη δεν συμφωνουσε με τα χειλη του καλυκα. Αυτο δεν το σκεφτηκα μονος μου βεβαια, ας ειναι καλα ο πατερας μου με πειρα στις γομωσεις που φτανει εως και την Κατοχη. Οταν αρχισα να χρησιμοποιω συγκεντρωτηρα, τους εβαζα ολους μαζι για να δω αν εχουν το ιδιο υψος, και σε καινουριο ταπαδορο εκανα εγκοπη και γραμμη, αλλα χωρις ταπακι.

     Μετα απο το ΣΟΚΟΛ αρχισα να χρησιμοποιω το C7 με αρκετα καλα αποτελεσματα, μονο που επρεπε να ξαναρυθμισω τα μετραδια, κατι που εκανα σε μαγαζι κυνηγετικων ειδων. Η τελευταια μου προσπαθεια ηταν με πυριτιδα Rotweill, με πολυ καλα αποτελεσματα και στο 12 και στο 36, καθως μεχρι τοτε τα χρησιμοποιουσα και τα 2, το δευτερο ισως και λιγο περισσοτερο σε τσιχλες στο καρτερι καθιστα, σε σιταριθρες και ορτυκια.

     Παντως δεν σας κρυβω οτι το θεμα μηχανη η οχι με εχει απασχολησει παρα πολυ, οχι απο πλευρας κοστους, ουτε απο πλευρας οπτικης εμφανισης του φυσιγγιου, αλλα μηπως τελικα αυτο το βιομηχανοποιημενο συστημα εχει καταφερει να χαλασει και ολη τη μαγεια της ιδιογομωσης.

     Απο πυριτιδες δεν ειναι σιγουρο τελικα τι θα διαλεξω καθως μαλλον θα γεμιζω για τσιχλες κυριως, γιατι τα AZ20 στα τρυγονια δεν τα αλλαζω. Οποτε μαλλον μεταξυ S4 και Α1.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31826

     Δημητρη, αγοραζεις 50-100 κουτια φυσιγγια μαζεμενα? Δεν σου εχουν ακομα στησει αγαλμα στο μαγαζι? Η δεν σε εχουν ανακυρηξει σε επιτιμο μελος?

     Σου ευχομαι παντως να τα “καις” οσο πιο συντομα γινεται.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31827

     Παντως τοσο καιρο που το ψαχνω, βλεπω οτι σε μερικα πραγματα εχουμε τα μαυρα μας μεσανυχτα. Εχω βρει online μαγαζια στην Αμερικη που εχουν κυριολεκτικα εκατονταδες πραγματα για να γεμιζεις τα δικα σου φυσιγγια. Εχεις πχ, την δυνατοτητα να διαλεξεις αναμεσα απο 10 η και παραπανω ειδη συγκεντρωτηρα, η καλυκα, διαφορες πυριτιδες, καψουλια η μηχανες και γενικα 1000 πραγματακια χρησιμα μεν, αχρειαστα δε.

     Εδω γιατι αμα πεις οτι θες να αρχισεις κατι τετοιο, δεν σου δινουν καν σημασια, ισως μαλιστα να σε αποτρεπουν κιολας? Για να μην πω για την Ιντερνετικη παρουσια των δικων μας μαγαζιων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31830

    ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΒΙΚΤΩΡΑ

    ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ 2η ΠΑΡΤΙΔΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ ΕΒΡΙΣΚΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΥΠΟΥΛΑ………………..ΤΩΡΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩ —-ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ—ΑΓΟΡΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΣΑΙΖΟΝ.ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ  ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ.

    ΑΓΑΛΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΣΤΗΝΟΥΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31831

     Ναι, αλλα με τετοιες αγορες…. Στο ψαξιμο ειμαι και γω, γιαυτο λεω να αρχισω τα γεμισματα. Αλλωστε με το δικαννο δεν ριχνεις και τοσες πολλες οσες με μια καραμπινα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31833


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από prowler r στίς 27 Νοέμβριος 2003


    Υ.Γ. αλήθεια φίλε Δημήτρη τι είδους πατέντα ήταν αυτή με το βαρέλι και το μοτέρ; προσπαθούσα και εγώ κάποτε να μετρήσω την ουρά με φωτό και αισθητήρες αλλά δεν μπόρεσα να τα συνδυάσω…..


    [/indent]

    ΜΟΥΑΓΙΕ ΑΥΤΤΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΟΥΑΓΙΕ.ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ,——->ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΥΡΑ

    ΕΓΩ ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ  4*  ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ  CYL. BEBAIA TA KOILA ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 18/8,ΟΠΟΤΕ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΒΓΑΖΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31834


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 28 Νοέμβριος 2003


     Ναι, αλλα με τετοιες αγορες…. Στο ψαξιμο ειμαι και γω, γιαυτο λεω να αρχισω τα γεμισματα. Αλλωστε με το δικαννο δεν ριχνεις και τοσες πολλες οσες με μια καραμπινα..


    [/indent]

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΡΙΞΕΙΣ ΣΤΗ ΣΑΙΖΟΝ???????ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΡΑΒΗ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ 1 η ΜΑΡΤΙΟΥ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΕΛΟΣ 10ου—-ΑΡΧΕΣ 11ου ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΞΟΔΟ……….ΑΝ  ΤΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ  ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑ,ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ 2ΗΜΕΡΟ ΣΤΑ ΣΤΑΜΝΑ,ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΙΧΛΕΣ ΗΤΑΝ ……..ΣΑΝ ΨΑΡΟΝΙΑ,ΚΟΚΚΙΝΟΤΣΙΧΛΕΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ….,ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ

    ΥΓ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΒΙΚΤΩΡΑ   ΟΤΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕ ΤΑ 2,9—–>3,4Ε ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ  ΤΟ ΚΟΥΤΙ 340Ε ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΙΝΩ,ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 5 ΚΑΙ 6Ε ΤΟ ΚΟΥΤΙ 600 ΕΥΡΟΥΔΑΚΙΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ,ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ  ΔΙΠΛΑ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31839

     Α ναι… εκει να εχεις φυσιγγια καλα και ιδια ειναι οντως σωστο. Τη σαιζον ριχνω καμμια 25αρια κουτια συνολο, πανω-κατω. Εκτος απο περισυ που πηγα στις τσιχλες ολες και ολες 10 φορες.

     Επειτα εδω κατω τις κυνηγανε πολλοι τις τσιχλες, και αμα δεν ξερεις μερη, η δεν εχεις παρεες ειναι μπερδεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31841

    25 ΚΟΥΤΙΑ ΤΗ ΣΑΙΖΟΝ??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΒΙΚΤΩΡΑ ,ΕΣΥ ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ?????ΤΟΣΑ ΘΕΛΩ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ Σ-Κ

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ—-ΤΟΣΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ Σ-Κ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΔΩ ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΟΝΙΑ—-

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #31842

    ΦΙΛΟΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ

    1-ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΤΣΥΧΛΟΦΥΣΣΙΓΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4 ΕΥΡΩ ΕΣΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ??

    2-ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΦΥΣΣΙΓΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΨΕΤΕ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΨΑΧΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ?

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΙΔΕΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31844

    ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΓΓΙ ΕΡΧΕΤΑΙ 5,5 ΜΕ 6 Ε ΤΟ ΚΟΥΤΙ

    2)ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΦΙΛΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ + ((ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ))

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31846

     Δημητρη, τις καθημερινες, μη νομιζεις οτι προλαβαινεις να ριξεις 10 η 20 τουφεκιες, και αυτες αν εχει κιολας, γιατι εχει τυχει να μη ριξω εστω και μια. Πως παω εγω ετσι πανε αρκετοι, ειδικα τις πρωτες μερες, με συνεπεια να εχει μεν πουλια αλλα ψηλα, η αν ερχονται καλα να τα τουφεκανε και αλλοι. Παντως αν θες, η ηθελες ενα καλο ΣΚ τοσα φυσιγγια, να αισθανεσαι τυχερος. Εγω εχω καιρο να να ριξω 40+ σε ενα πρωινο, και σιγουρα δεν γινεται και καθε μερα. Υποψιν οτι μιλαμε μονο για καρτερι, οχι για περπατητο μετα, και οτι παμε σχεδον παντα στα ιδια μερη οποτε τα πουλια αγριευουν με τις πολλες τουφεκιες. 

     Φιλε cambof, το κοστος ειναι λιγο ακριβοτερο παντα για τις ιδιογομωσεις, και το αποτελεσμα οχι απαραιτητα εγγυημενο. Το να αντιγραψεις ενα φυσιγγι ομως δεν ειναι τοσο απλη υποθεση, οχι επειδη δεν βρεις τα ιδια υλικα, αλλα επειδη και οι πιεσεις που ασκουνται στην πυριτιδα, η το ειδος του κλεισιματος παιζουν το ρολο τους. Και στο κατω κατω, το χειροποιητο φυσιγγι δεν ειναι ισως καλυτερο η χειροτερο, αλλα εχει μεσα του το μερακι της κατασκευης και το ψαξιμο του γομωτη.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31847

     Αγοραστο φυσιγγι παντως για τσιχλα πανω απο 3,5 η 4 € δεν δινω. Εξαιρεση κανω στις αρχες, που ριχνω παρα πολλες τουφεκιες, και οι μερες ειναι συνηθως καλοκαιρινες, οποτε αγοραζω καμμια 10αρια κουτια AZ20 και τα ριχνω οσο ο καιρος το επιτρεπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #31851

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων