ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #31852


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 28 Νοέμβριος 2003


     Δημητρη, τις καθημερινες, μη νομιζεις οτι προλαβαινεις να ριξεις 10 η 20 τουφεκιες, και αυτες αν εχει κιολας, γιατι εχει τυχει να μη ριξω εστω και μια. 

    ΒΙΚΤΩΡΑ 10 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΣΕ 150 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ 1500 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 60 ΚΟΥΤΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ,ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #31853

     Nαι, καλα τα υπολογιζεις, αλλα μην ξεχνας και τα πουλια ε? Αυτα δεν πανε με προγραμματα. Καθε μερα παω στις αρχες οπως σου ειχα πει, αντε μεχρι και τελη Νοεμβριου. Μετα τα πουλια ψηλωνουν, και για να πας θες περιπου μιση ωρα δρομο, και αλλη μιση να γυρισεις, και δεν προλαβαινεις να εισαι 9 στη δουλεια… 🙂

     Λες να μπορουσα να πηγαινω συνεχεια και να μην το εκανα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #31858

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ

    Στο τελευταίο μηνυμά μου, εκ παραδρομής ανέφερα για την ουρά των σκαγίων ότι έχουν μετρηθεί πολύ μεγαλύτερες ουρές από τα 3-3,5μ που είπε ο φίλος Δημήτρης. Είχα στο νου μου ένα σχετικό απόσπασμα που αναφερόταν στα όπλα διαμ, 12 σούπερ μάγκνουμ 3 1/2 ιντσών και σε αποστάσεις οριακές 55+ μέτρων. Φυσικά αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας των νορμάλ και ελαφρών ιδιογομώσεων.

    Παρακάτω αναφέρω ότι οι ουρές των 3 -3,5 μ πρέπει να ήταν “κοντά” στην κάνη. Έτσι όπως το έγραψα το κοντά είναι εύλογο να ερμηνευτεί ως “λίγα μέτρα από το στόμιο της κάνης”, ενώ στην ουσία είναι στα όρια του νορμάλ βεληνεκούς (35+ μέτρα), αλλά βέβαια πολύ κοντύτερα στην κάνη από τις οριακές αποστάσεις του σούπερ μάγκνουμ. Σπέυδω να διορθώσω ζητώντας κατανόηση από τα μέλη.

    Υ.Γ. Είδατε που έχω δίκιο όταν λέω ότι πρέπει να ανατρέχουμε σε σοβαρές πηγές (βιβλιογραφία, αρθρα, εργοστάσια κατασκευής) και όχι στην γνώμη τρίτων (στην προκειμένη περίπτωση στην δική μου); Ακόμα και καλοπροαίρετα μπορεί να παραπλανηθούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    Θόλος στις #31861

     

    Καλοσώρισες και από μένα φίλε prowler r, και συγχαρητήρια για την ευσυνηδεισία σου. Με τέτοια μέλη το forum μας αναβαθμίζεται και χαιρόμαστε όλοι πιστεύω

    καλά κυνήγια και καλό σαββατοκύριακο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #31862

    φίλε Alexsot, κακώς πέταξες τα σκάγια θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις για γομώσεις διασποράς, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ότι κυκλοφορούν φυσίγγια με οβάλ σκάγια καθώς και πλακοειδή (φακές). το ειδικό φυσίγγι της Νομπελ Σπορτ για μπεκάτσα έχει οβαλ σκάγια.

    Αυτό που θα έπρεπε να σε προβληματίζει είναι οι συσωματώσεις που μπορεί να οφείλονται σε πολλόυς παράγοντες εκτός τα σκάγια.τι είδους συσωμστώσεις ήταν; τα σκάγια ήταν σαν τσαμπί, το ένα δίπλα στο άλλο σαν αλυσίδα ή κολλημένα πολλά μαζί;

    Που την βρήκες την Ball Pownder; απ΄όσο ξέρωείναι σταθερή απο παρτίδα σε παρτίδα, δεν αλλάζουν τα χαρακτηριστικάτης.

    Φίλε Δημήτρη φοβερή η πατέντα σας!!!!!!!!!!!!! με έβαλες σε σκέψεις, θα μπορούσατε με ένα 3d- CAD πρόγραμμα να αναπαραστήσετε ψηφιακά όλη την άτρακτο των σκαγιών την στιγμή της πρόσκρουσης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #31863


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 28 Νοέμβριος 2003


     Φιλε cambof, το κοστος ειναι λιγο ακριβοτερο παντα για τις ιδιογομωσεις, και το αποτελεσμα οχι απαραιτητα εγγυημενο. Το να αντιγραψεις ενα φυσιγγι ομως δεν ειναι τοσο απλη υποθεση, οχι επειδη δεν βρεις τα ιδια υλικα, αλλα επειδη και οι πιεσεις που ασκουνται στην πυριτιδα, η το ειδος του κλεισιματος παιζουν το ρολο τους. Και στο κατω κατω, το χειροποιητο φυσιγγι δεν ειναι ισως καλυτερο η χειροτερο, αλλα εχει μεσα του το μερακι της κατασκευης και το ψαξιμο του γομωτη.  


    Φιλε cambof, συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #334449

    Φιλε prowler r, φυσσιγγια διασπορας δεν χρησιμοποιω ποτε, ουτε και στις λιγες φορες που θα παω για μπεκατσα. Απλα βαζω πιο ανοιχτο τσοκακι. Οσο για τα μη σφαιρικα σκαγια, εννοεις τα Hevishot της Remington. Αυτα ομως ειναι απο αλλο υλικο, με ειδικο βαρος μεγαλυτερο του μολυβδου, οποτε εχουν και αλλη συμπεριφορα. Τα συσσωματωματα που ειδα οφειλονται αποκλειστικα και μονο στα σκαγια αφου τιποτε αλλο δεν ειχε αλλαχτει. Επισης ουτε τα ειχα ξαναδει με αλλα σκαγια, ουτε τα εχω ξαναδει απο τοτε.

    Την Ball Powder την ειχα φερει απο την Αμερικη που ημουν. Δεν ειπα οτι δεν εχει σταθερη ποιοτητα, ισα ισα. Απλα ειναι δυσκολο να βρω τη συγκεκριμενη εδω (540) και πολυ ακριβη για να την φερω απ’εξω.

    Αλεξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #31873

    Φίλε Alexsot, δεν εννοούσα τα Hevishot, αυτά έχουν σφαιρικά σκάγια διαφορετικού ειδικού βάρους απο τα μολύβδινα και είναι μεγάλων αποστάσεων. Μίλησα για σκαγια μη σφαιρικού σχήματος που χρησιμοποιούνται σε εξειδικευμένα φυσίγγια διασποράς για κοντινές αποστάσεις. Τέτοια φυσίγγια υπάρχουν χρόνια στην αγορά από ευρωπαικές εταιρίες ενώ τα Hevishot, κυκλοφόρησαν πρόσφατα. Τώρα για την σταθερή ποιότητα της πυρίτιδας εαν προσέξεις τα προηγούμενα μηνυματά μου, θα δεις ότι  προτείνω την αγορά μεγάλης ποσότητας Ευρωπαικής πυρίτιδας, γιατί παρουσιάζεται το φαινόμενο διαφορών από παρτίδα σε παρτίδα. Η Ball Pownder είναι αμερικάνικη και απ΄όσο ξέρω έχει σταθερά χαρακτηριστικά από παρτίδα σε παρτίδα. Δεν είπα ότι αμφισβήτησες την ποιότητά της, πως το κατάλαβες αυτό; Επίσης άλλο πράγμα η ποιότητα και άλλο η σταθερότητα των χαρακτηριστικών από παρτίδα σε παρτίδα. Το ότι κάποιο μπαρούτι μπορεί να έχει μικροδιαφορές από παρτίδα σε παρτίδα είναι άσχετο με την ποιότητά του.

    Καλό σαββατοκυριακο σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    ΝΟΒΑ στις #50329

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ  ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50330


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΝΟΒΑ στίς 30 Δεκέμβριος 2004


    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ……………..


    Φίλε “NOBA” χρόνια πολλά και καλωσόρισες στο φόρουμ.

    Μάλλον θα πρέπει να γράφεις στο πιο πρόσφατο θέμα “ιδιογομώσεις φυσιγγίων” για να μην έχουμε δύο παρόμοια θέματα ανοικτά.

    Παρόλο που κανείς μας δεν είναι αυθεντία στις ιδιογομώσεις, θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε ότι χρειαστείς. Θα σε συμβούλευα όμως να μην εκλάβεις τίποτα από όσα γράφουμε σαν δεδομένο, αφού πρόκειται για απλές διαπιστώσεις και γνώμες όσων ασχολούμαστε με το γέμισμα. Κανείς δεν είναι ειδικός, καταγράφουμε τις εμπειρίες μας και προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι.

    Φιλικά, Κώστας

     

    [/indent]
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51354

    ΣΑΝ ΧΟΜΠΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΧΩΡΟΣ ΔΟΚΙΜΩΝ.Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΦΤΑΝΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΦΙΣΙΓΓΙΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΕΤΟΙΜΑ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΓΕΜΙΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΚΑΙ ΣΚΑΓΙΑ ΦΑΚΟΕΙΔΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ,5,67,8,9,10 ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΑ 10 ΜΕ 15 ΜΕΤΡΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51357

    κάλημερα συνάδελφοι, θα έιμαι λίγο σύντομος έχοντας μια ας πούμε πολυετή εμπειρία  στην ιδιογόμωση, βηθούσα τον πατέρα μου να γεμίζει φυσίγγια πριν καν ακόμα καταφέρω να σηκώσω όπλο, και συνεχίζω ακόμα, Θα πώ κάτι και όσοι θέλουν, ας το βάλουν στην άκρη του μυαλού τους και σε πρώτη ευκαιρία ας προσπαθήσουν να το διαψεύσουν, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ  ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, πέρα από το χόμπυ είναι και για μερικούς ανάγκη,  στην Αμερική είναι τρομερά διαδεδομένο και  σε μια αγορά με γνωστή ποιότητα έτοιμων φυσιγγίων,  Να σκεφτήτε ότι όλες οι νέες πατέντες των αμέρικάνικων φυσιγγίων από ερασιτέχνες ιδιογομωτές  έχουν παρθεί. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΦΥΣΣΙΓΓΙ, υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν μπορούμε να τις κάνουμε ίδιες, όσο και να προσπαθήσουμε δεν ήμαστε μηχανές, όσο για το ότι το βιομηχανικό προιόν είναι ποιο ομοιόμορφο, θα πρέπει να ξέρεται ότι ο έλενχος των μηχανών είναι ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΕΙΠΤΙΚΟΣ και αν βλέπατε ποσα διαλογής βγάζει μια μηχανή  θα αλλάζατε απόψη, ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΤΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΑΣ,  οι κατασκευαστές προσπαθούν να καλύψουν το μέσο όρο των απαιτήσεων των κυνηγών.  Και ένα ερώτημα κυνηγάω μπεκάτσα με ένα πλαγιόκαννο 71cm – αγγλε κοντάκι, */***,  κυνηγάω πυκνά με βολές από 7 έως 25 μέτρα η πρώτη αν βγεί μακρύτερα έχω την δεύτερη κάννη, τι φυσίγγι ετοιμο και νούμερο  μου προτείνεται που να μπορέσω να καλύψω αυτές τις αποστάσεις???? Α! και να μην σπάσω το όπλο μου, είναι στις 900 ατμ. δοκιμασμένο.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #51359


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από steel στίς 23 Iανουάριος 2005


     ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ  ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ……..


    Αυτό ξαναπέστο χρυσόστομε…για αυτό το λόγο (κυρίως…) ξεκινάμε όλοι αυτό το…μαζοχιστικό χόμπυ!


     ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΦΥΣΣΙΓΓΙ, Παντελής


     Εγώ προσωπικά δεν έχω αντιγράψει ποτέ μου ένα ετοιματζίδικο φυσίγγι. Για όλα αυτά που αναφέρεις αλλά και επειδή με τον καιρό έχω καταλάβει ότι στην “παρασκευή” ενός φυσιγγίου (ή μιας “ριξιάς” όπως θέλετε πάρτε το) δεν παίζει ρόλο μόνο η συνταγή (βλ. πυρίτιδα, σκάγια, συγκεντρωτήρας, καψούλι) αλλά γενικά η όλη διαδικασία γόμωσης και κάθε μικρολεπτομέρεια που δυνητικά είναι πολύ δύσκολο να αντιγραφεί με 100% επιτυχία. Χρησιμοποιώ καμμιά φορά έτοιμα φυσίγγια σαν “τυφλοσούρτη” όταν δοκιμάζω κάποια νέα για μένα πυρίτιδα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα το κρίνουν οι δοκιμές μου. Αλλά πάνω από όλα, προσπαθώ να μην είμαι δογματικός! Ποτέ δεν απορρίπτω ή αποδέχομαι κάτι καινούριο χωρίς δοκιμή!

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51392

    Ακριβώς έτσι είναι Βαγγέλη, δοκιμές και μόνο δοκιμές, Παλαιότερα είχα κάνει φυλλάδιο που καταχωρουσα, τα έτοιμα φυγίγγια, όποιος φίλος έπαιρνε έτοιμο, του έπαιρνα 2, το ένα το άνοιγα για να δω τι περιέχει, και το άλλο το έριχνα στο στόχο,  όλα αυτά τα έγραφα στο τετράδιο, Τα παράτησα, ξέρετε γιατί, Γιατί δεν έβγαινε άκρη με τίποτα, 9αρια φυσίγγγια και να έχου μέσα 7αρια, Την μια φορά φυσίγγι επωνυμου Ελληνα κατασκευαστή, να έχει  ΜΒ 1,85 Χ 35,5, στα 8αρια και στα 4αρια να έχει ΣΟΚΟΛ POLAND 1.95 X33,5, Η δε δοκιμές στον πίνακα, άστα να πάνε, ακόμα και τα εισαγώγής τα παράτησα, δεν έβγαινε άκρη σε βάθος χρόνου. Για τα Ελληνικά ισχύει ο καθένας γεμίζει με ότι υλικά  βρίσκονται, Υπήρχαν κάποια ελάχιστα καλά Ελληνικα και ξένα,απλά καλά όχι τίποτα το τρομερό, αλλά σε βάθος χρόνου άστα να πάνε, Εδώ ισχύει βρήκες καλή ντουφεκιά  αγόρασε όσα μπορείς και να παρακαλάς να είναι  της ίδιας παρτίδας.Εγώ ούτε την συσκευασία της πυρίτιδας για τις ποσότητες δεν εμπιστεύομαι, ειδικά αν είναι γραμμένη από τον Ελληνα εισαγωγέα.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51667


    [indent]Μνημόνιο:   Και ένα ερώτημα κυνηγάω μπεκάτσα με ένα πλαγιόκαννο 71cm – αγγλε κοντάκι, */***,  κυνηγάω πυκνά με βολές από 7 έως 25 μέτρα η πρώτη αν βγεί μακρύτερα έχω την δεύτερη κάννη, τι φυσίγγι ετοιμο και νούμερο  μου προτείνεται που να μπορέσω να καλύψω αυτές τις αποστάσεις???? Α! και να μην σπάσω το όπλο μου, είναι στις 900 ατμ. δοκιμασμένο.

    Παντελής

     

    ΜΕ ΤΑ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 25 ΜΕΤΡΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ.10νουμερο ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ JORTAN STOKAS NOBEL SPORT 34g dispersande KAI ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ 8νουμερο. ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΣΚΑΓΙΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ—  ΣΤΑ 15μετρα ΤΟ 10αρι ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ 90εκατοστα ΤΟ 7αρι ΕΧΕΙ 70εκατοστα.ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΣΟΚ. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ SHOTGUN.


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων