ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΕΙΣ

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51713

    Το ερώτημα αυτό το έθεσα μόνο και μόνο για να φανεί η ΜΑΓΕΙΑ  της ιδιογόμωσης, Τα jordan – stokas  τα έχω δοκιμάσει, δυστυχώς ανοίγουν αρκετά κοντα αλλά μετά τα 15 μέτρα, αφήνουν κένα στο κέντρο, το πουλί πολλές φορές θα φύγει τραυματισμένο με τα 10, τα 9αρια όπως είπες μικραίνουν τον κύκλο και αφήνουν μεγαλύτερα κενά στην κατανομή , το Νobel sport δεν το έχω δοκιμάσει, Με ιδιογόμωση (είναι φασαρία λίγο το γέμισμα τους αλλά γεμίζω 25-30 την ώρα, αλλά ώς πρώτη ντουφεκιά χρειάζομαι το μέγιστο 150 φυσίγγια τον χρόνο) έχω καταφέρει να  ανοίγω 1 μέτρο στα 10 μέτρα, και να κρατάω ενισχυμενο κέντρο και με επαρκέστατη ισχύ στα 25 μέτρα με  το ***, για δεύτερη αποκλείω το διασποράς ο λόγος ότι εχω καλύψει την απόσταση που δεν ανοίγει το *, με την 1η οπότε ένα μάλλινη τάπα ή μισόταπο πλαστικό ενισχυμένο 7αρι  38 γρ.και έχω καλύψει και μέχρι τα 40, και τυχόν φάσσες ή λαγό σε νορμάλ αποστάσεις, Ολα αυτά όμως προυποθέτουν “πατεντούλες”΄έξω από τα “συμβατικά” Πράγματα που τα έτοιμα διασποράς δεν μπορούν να μου τα προσφέρουν, μια αρχική μου σκέψη την είχα συζητήσει με γνωστό βιοτέχνη φυσιγγίων, τα ονομάζει “χρύση μπεκάτσα” ή ασημενια μπεκάτσα δεν θυμαμαι καλά και τα πουλάει σε κουτιά των 10 φυσιγγίων και ανάλογη τιμή. αλλά βεβαια δεν το “τράβηξε” όσο εγώ, γιατί πολύ απλά χρειάζεται αλλή μηχανή,  και άλλους διασπορείς, απλά βελτιώθηκε λίγο από τα συμβατικά, ΔΕΝ  ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΤΣΙΧΛΟΦΥΣΙΓΓΑ, ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ χωρίς να παιρνουν το κεφάλι στην τιμή. Εκρινα ότι χρειάζόμουν περισσότερα γραμμάρια, 38 γρ διασποράς ύπάρχει στην αγορά?? 38 γρ μάλλινη τάπα, υπάρχει στην αγορά ???  και χωρίς να σπάει τα όπλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #51928


    [indent]Μνημόνιο:  μπεκάτσα δεν θυμαμαι καλά και τα πουλάει σε κουτιά των 10 φυσιγγίων και ανάλογη τιμή. αλλά βεβαια δεν το “τράβηξε” όσο εγώ, γιατί πολύ απλά χρειάζεται αλλή μηχανή,  και άλλους διασπορείς, απλά βελτιώθηκε λίγο από τα συμβατικά, ΔΕΝ  ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΤΣΙΧΛΟΦΥΣΙΓΓΑ, ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ χωρίς να παιρνουν το κεφάλι στην τιμή. Εκρινα ότι χρειάζόμουν περισσότερα γραμμάρια, 38 γρ διασποράς ύπάρχει στην αγορά?? 38 γρ μάλλινη τάπα, υπάρχει στην αγορά ???  και χωρίς να σπάει τα όπλα.


    [/indent]Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ.ΜΕΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣ  ΓΙΑ ΦΑΣΑ ΚΑΙ ΛΑΓΟ .ΦΕΤΟΣ ΠΗΡΑ ΛΑΓΟ ΣΕ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΜΕ Ν 10/12 ΜΑΛΛΙΝΗΣ ΚΑΙ 31γραμ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΕΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1996.   ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ 38 ΚΑΙ 40γραμ. ΣΕ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΩ ΕΝΑ ΘΥΡΑΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ ΣΤΑ 10-25 ΜΕΤΡΑ.   ΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!   ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΝΩΣΤΗΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΕΝΑ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΝΟΜΙΖΕ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51970

    Το φυσίγγι αυτό το χρησιμποποιώ μόνο σαν 1ο στα μπεκατσοκυνηγια μου, τώρα επειδή είμαι κυνηγετικά στερημένος, αν μου περάσουν τίποτα φάσσες από πάνω μου κατά την διάρκεια του κυνηγίου μου τους ρίχνω, τι να κάνω μου αρέσουν και πολύ σαν φαί,  το αυτό συμβαίνει και με το λαγό αν μου βγει θα τον ντουφεκίσω,  και εγώ εχω πάρει σε ορτυκόκυνηγι λαγό με 30γρ 10αρια, αλλά ήταν ντουφεκιά στα 10 μέτρα, και τα σκάγια δεν τον πέρασαν έμειναν στο δέρμα, τα εντόσθια του λαγού όμως είχαν γίνει αμορφη μάζα από την κρούση. Δεν είναι όμως κανόνας ΄γιατί αν ήταν στα 20 μέτρα από πίσω γιά σας. Για το άνοιγμα !!!!!!! ο καθένας λέει ότι θέλει εδώ, Δεν διεκδικώ δάφνες σκοπευτικές,  για αυτό και χρησιμοποιώ διασποράς  μου είναι πολύ δύσκολα να πάρω μια μπεκάτσα στην απόσταση των 7-10 μέτρων την ώρα που προσπαθεί να ξεφύγει ανάμεσα στα φύλλα με  ένα δίκανό */***, έχω πολλές αποτυχίες, Το ετήσιο ποσοστό μου είναι γύρω στο 30% σηκώματα /τσάντα προσπαθώ να γίνω καλύτερος αλλα φαίνεται δεν έχω ταλέντο σε αυτό, αλλά και η φιλοσοφία των 38-40 γρ δεν έχει να κάνει με το άνοιγμα στις κοντινές αποστάσεις αλλά με την αποτελεσματικότητα σε λίγο μεγαλύτερες απόστασεις,  Μέχρι τώρα η μόνη ζημιά που επάθε το δικανάκι μου που είναι και 900 ατμ, από το 1986, ήταν το ράγισμα στο κοντάκι φέτος ,το  οποίο προκλήθηκε κατά την διάρκεια του 1ής Κυριακής της πέρδικας, τα φυσίγγια που έριξα τα αγόρασα από κυνηγομάγαζο (συν τα άλλα που ήταν – τουριστικά είδη κουζινικά κλπ) ήταν 1 cevelot N6, ένα RIO 34αρι 7αρι, μάλλινη τάπα, αυτός ο ντουμπλές με ταρακούνησε πολύ και δεν ξαναέβαλα κανένα από τα δύο, έριξα αλλά  6 Β&Ρ 32αρια,(αυτά τα είχα από Αθήνα) τα οποία τα έχω ξαναδουλέψει και συνεχίζω να τα δουλεύω, Δεν μπορώ να κατηγορήσω κανένα από τα προαναφερόμενα για το λόγο ούτε που ξέρω πόσο καιρό τα είχε το μαγαζί ,ούτε σε τι θέση αποθηκευμένα(γιατί από ότι έμαθα τα RIO που έριξα είχαν να εισαχθούν 4-5 χρόνια) . Κατά τα άλλα το όπλο αυτό κυνηγιέται όλα αυτά τα χρόνια σε όλα τα κυνήγια, από παπιά μέχρι τσίχλες, και εξωτερικά τα δείχνει τα χρόνια του και την χρήση του.
    Φιλικά Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #52095

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΤΟ 1996 ΠΗΡΑ VERNEY CARRON ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΝΗ ΡΑΒΔΩΤΗ.ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ ΣΤΑ 10μετρα ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΓΜΑ 1μετρο.ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΟΤΑΝ Η ΛΟΓΙΚΗ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΛΟΓΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ BRETTON ME ΤΣΟΚΑΚΙ ΡΑΒΔΩΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΟΙΓΜΑ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΩ ΟΣΑ ΕΜΑΘΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΛΕΙΟΚΑΝΟΣ.   Υ.Γ ΜΕ ΤΟ V.CARRON ΕΙΧΑ 96% ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟ ΜΠΕΚΑΤΣΟΤΟΠΟ ΜΕ 32 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΡΙΟΣ ΣΚΟΠΕΥΤΗΣ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΡΙΧΝΩ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ..

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 46 έως 49 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων