ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΑΙΔΑΡΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #340391

    Κατι καλο το οποιο πρεπει να κανουν κυνηγοι μη ευχαριστημενοι απο καποιον μαγαζατορα ειναι:να προτιμησουν καποιον αλλον συνοικιακο εαν γινεται οπως ειπαν και αλλα ατομα.Εδω στη Λαρισα πηγα με τον θειο μου να αγορασει ενα οπλο ελεγε οτι ηταν απασχολημενος.Εμεις πηγαιναμε σ’αυτον καθε μερα σχεδον κι αυτος ελεγε τα ιδια.Ωσπου ο θειος μου βρηκε εναν καλο οπλουργο στον Πλατυκαμπο και ολα μελι γαλα.Και ο θειος μου ελεγε σε διαφορα ατομα να μην πηγαινουν στον Κουτσουνακη λογω των υπηρεσιων του.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60809

    Κωστα ευτυχως δεν πιαστηκατε στα χερια με αυτον τον απατεωνα γιατι θα ειχες προβλημα και θα σε πηγαινε στα δικαστηρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ztekos στις #60843

    Σχετικά με τους καταστηματάρχες και αντιπροσώπους κυνηγετικών ειδών, θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου μικρή εμπειρία σχετικά με αυτό. Ασχολούμαι με το κυνήγι ένα χρόνο τώρα και σε αυτό το μικρό διάστημα ανακάλυψα πάρα πολλές αδυναμίες και κακοήθειες. Αυτό ξεκίνησε από την στιγμή που αποφάσισα να αγοράσω ένα δίκανο (είχα καραμπίνα) μεσαίας κατηγορίας:
    -Διαφορές τιμών (θα πει κάποιος ότι ο αναταγωνισμός κάνει καλό), αλλά μιλάμε για μεγάλες διαφορές. α) Τιμή αντιπροσωπίας 2350€ (ο
    αντιπρόσωπος με ενημέρωσε ότι κατάστημα θα μου κάνανε καλύτερη τιμή περίπου -5%), σε  δύο καταστήματα 2230€ (-5%) φυσιολογικό και σε κάποιο άλλο όμως 2000€ (όχι μονο -10% αλλά -15%!!!)??? ή αυτός ήταν ο <Αγιος Βασίλης> ή οι άλλοι ο <Νταβέλης>. β) Εισαγωγέας για ενα άλλο όπλο με τιμή 2500€, τιμή από Κύπρο 2000€ (λες και η Κύπρος έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, φτηνότερα μεταφορικά ή μικρότερο κατα κεφαλήν εισόδημα).
    -Εξυπηρέτηση (εκτός της Beretta, προς τιμή της είναι μακράν η καλύτερη). α)Που μπορώ να δώ το τάδε μοντέλο; Να κάνεις μια βόλτα στα
    μαγαζιά να δεις αν το έχει κάποιος (Εισαγωγέας ή νταβατζής?). β)Επιλογή μήκους κάνης; μόνο αυτό εισάγεται!!! (150cm με extra full). Επιλογή διαστάσεων στο κοντάκι; Να πας σε οπλουργό να στο φτιάξει (Τι λες ρε μεγάλε που θα πληρώσω 2500€ και άλλα πόσα? σε οπλουργό που δεν ήξερα κανέναν).
    -Ανταγωνισμός: Ξέρετε κύριε μου άρεσε το τάδε μοντέλο του τάδε εργοστασίου έχετε κάτι παρόμοιο (βάρος, μήκος κάνης κλπ); Ρε αυτό που
    είδες είναι μάπα, γκουμούτσα, γκλίτσα, χαλάει. Αυτό εδώ ρίχνει τέζα ελέφαντα στα 150m με 9αρια και άλλα τέτοια.
    Μιας και πήρα φόρα, κάτι που αφορά κάποιον οπλουργό: Μόλις έχω πάρει το πρώτο μου όπλο (καραμπίνα με φλάτζες στο κοντάκι) και
    θέλω από άγνοια να με μετρήσει κάποιος ειδικός (μου είπαν ότι αυτός είναι από τους καλήτερους). Μπαίνω στο μαγαζί και για να μου μιλήσουν πέρασε μισή ώρα (λές και μπήκα σαν γύφτος στην Holand & Holand). Μου λέει ότι έχω φυσιολογικές διαστάσεις και δεν θα χρειαστεί πολύ δουλειά. Πόσο κάνει; 300 με 350€!!! ΟΚ Μεγάλε ευχαριστώ %#&@##ΧΧ!??.
    Δόξα το Θεό που υπάρχουν και επαγγελματίες με κουλτούρα σε αυτό τον τόπο. Αγόρασα όπλο της αρεσκείας μου, σε σωστή τιμή, χωρίς να
    εκμεταλλευτεί την άγνοια και το πάθος μου.
    ΞΕΛΑΦΡΩΣΑ!!!
    Νικος από Αθήνα (για φαντάσου)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #60859

     Η δικη μου εμπειρια ειναι καπως παρομοια. Προσπαθω να βρω τιμες για 3 οπλα, το Franchi Alcione SL, Breda Pegasus και ενα Beretta. Η απαντηση ηταν να μου πει οτι ειναι ακριβα, και να παρω ενα φτηνοτερο  Φανταστητε να αρχιζα να του λεω και λεπτομερειες, και τεχνικα χαρακτηριστικα, και αριστερες κλισεις κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60869

    ρε παιδια οι ανθρωποι δεν ειναι στα καλα τους.τελικα μας εχουν για πολυ ασχετους κ καπως πρεπει να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε για να τους κανουμε να ψαχτουνε λιγο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    ztekos στις #60905

    Κύριοι δείτε το μήνυμα του KOSTASGR2000 στο Forum Περι..Οπλων / ΟΠΛΑ. Καλό είναι να στείλουμε αυτές τις φωτογραφίες στην Beretta να μας πουν τι συμβαίνει και γιατί το Silver Pigeon ΙΙ του αδελφού μου που είναι και 400€ πιο ακριβό δεν έχει τέτοια ξύλα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #60918

    Μην ψαχνεις να βρεις απαντηση.Εαν δεν το ψαξεις καλα δεν προκειται τιποτα να κανεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60931

    φιλε ztekos η πολυ απαιτητικοι ειμαστε οι ελληνες κ δεν μπορουν με τις γνωσεις τουσ τις δυνατοτητες τους να μας εξηπηρετησουν η ειμαστε ασχετοι κ δεν ξερουμε τι ζηταμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61726

    “καλκατζακος”

    ο μοναδικος που του εστειλα e-mail κ μου απαντησε την ιδια κιολας μερα κ ζητησε κ το τηλ μου κ γενικα τα στοιχεια μου για να με ενημερωσει.μπραβο του του ανθρωπου.κ μη φανταστειτε οτι θα αγορασω τιποτα τρελο κ θα βγαλει κερδος…

    κατι μικρες ποσοτητες για υλικα γομοσεων ηθελα.

    να τα βλεπουν αυτα μερικοι μερικοι.

    κ μη νομιζει κανεις οτι του κανω διαφημηση αλλα οπως πρεπει να κραζουμε τους κακους επαγγελματιες ετσι πρεπει να συγχαιρουμε κ τους σωστους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    DIAKKO στις #61850

    Και επειδή το σωστό πρέπει να λέγετε.

    Την ίδια αντιμετώπιση είχα και εγώ απο  στην κύρια Θεοδοριδου από δικιά μου μεριά την έτυχα όπως εσύ Γιώργο από το τηλέφωνο με εξυπηρέτησε αμέσως σε όλες της απορίες που είχα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    200
    dgmagdal στις #61863

    Ειναι οντως τρομερη η αντιμετωπιση προς τους πελατες. Ψαχνοτας τιμες για ενα συγκεκριμενο φυσιγγι τσιχλας κατεληξα σε πληροφορια για ενα καταστημα που τα πουλουσε, τον προηγουμενο χειμωνα προς 4,10 ευρω το κουτι ενω γνωστο κεντρικο καταστημα προς 5. Οταν πηγα να παρω αρκετη ποσοτητα φυσιγγιων ο καταστηματαρχης με τη λογικη τιμη με παρακαλεσε να μην το γνωστοποιησω διοτι θα του προκαλουσαν προβληματα. Ο νοων νοητω. Ο μονος τροπος προστασιας μας σαν καταναλωτες ειναι απλα να μην αγοραζουμε προοιοντα με υπερβολικη τιμη και να ψαχνουμε και να ενημερωνωμαστε.

    Αυριο θα παω δυο οπλα (1 Α391 για σερβις και 1 Α303 με προβλημα εμπλοκων λογω πεσιματος) σε ενα οπλουργο εξουσιοδοτημενο που απο προηγουμενη συναντηση μας που ειχε φανει εξυπηρετικος, περισσοτερα σε επομενο mail.

    Φιλικα Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #61865

    Αχ, αχ, αχ, όλες τις φορές που κι εγώ έχω ζητήσει κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα για αυτούς τους δήθεν επαγγελματίες, η απάντηση ήταν ίδια…..π.χ. τί το θες αυτό, δεν το χρειάζεσαι, πάρε τούτο καλύτερα που φτιάχνει και καφέ!

    Ρε παιδιά συμβαίνουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια και σε άλλα επαγγέλματα;;; Π.χ. δηλαδή πας να πάρεις ένα αυτοκίνητο και την ώρα που βλέπεις λόγου χάρη το Vitara έρχεται ο πωλητής να σου πει τι το θες, δεν το χρειάζεσαι πάρε καλύτερα το swift;

    Τι συμβαίνει;;;Μήπως για να σου δώσουν άδεια λειτουργίας τέτοιου καταστήματος πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις;;;π.χ. να είσαι αρκετά μ…..ς, απρεπής και κάφρος;;;

    Ευτυχώς που υπάρχουν πάντα και κανα-δυο που είναι η εξαίρεση στον κανόνα!   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #61881

    Αντωνη, με ποιον ειχες προβλημα; Αν θες πες μου με private message.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61883

    αντωνη κ εμενα με ενδιαφερει.επειδη ειμαι απο επαρχια ερχομαι αρκετα συχνα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με διαφορους εμπορους της αθηνας κ της θεσσαλονικης για παραγγελειες κ ερωτησεις.αν μπορεις πες μου με prive γιατι η μαυρη λιστα που συμπληρωνω στο σπιτι ισως εχει καποια κενα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #62440

    Προσωπικά έχω βρεί την ησυχία μου με ένα καταστηματάκι στην περιοχή μου, με εξυπηρετεί αφάνταστα, μου κάνει τιμές που δεν τις βρίσκω στα κεντρικά των Αθηνών, πέραν του ότι  βρίσκω πολλές φορές ρούχα που δεν είναι κυνηγετικές φίρμες αλλά καλής ποιότητας και σε κυνηγετικά χρώματα σε πολύ χαμηλότερες τιμές από τα επώνυμα κυνηγετικά.

    Οσο για τους εισαγωγής για μεν τα όπλα δεν τρέχει τίποτα, έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι που το αγοράζεις κάθε μέρα, και μπορείς και πρέπει να το ψάξεις πολύ, αλλά  στα άλλα είδη γαλότσες – αρβυλα κλπ. Με τον ένα γίναμε μαλιοκούβαρα για ένα ζευγάρι άρβυλα, και άλλον έναν τον σταμάτησα γιατί νευρίασα όταν μέσω internet  ΄διαπίστωσα ότι αισχροκερδούσε.

    Πάντως υπάρχουν και καλοί καταστηματάρχές, αλλά ας έρθουμε και λίγο στην θέση τους, το τι είναι υποχρεωμένοι να ακούνε δεν λέγεται, το τι “μα…..” κουβαλάει ο κόσμος δεν λέγεται.  και πρέπει πάντα να τα αντιμετωπίζουν με ένα χαμόγελο.

    Παντελής

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 32 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων