Έγκλημα χωρίς τιμωρία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #340499

    Φίλε zeppos, συμπάθα με που θα διαφωνήσω μαζί σου. Εχεις εν μέρει δίκιο. Ισως φαίνεται προκλητικό να γίνονται τέτοια μεγάλα νούμερα κάρπωσης. Η ένσταση μου έγκειται στο ότι είναι λάθος να κρίνουμε μόνο με συναισθηματικά κριτήρια, και με βάση τα δικά μας “φτωχά” από άποψη αφθονίας θηραμάτων, δεδομένα. 

    Ας σκεφτούμε, για να γίνεται τόσο μεγάλη κάρπωση, πόσο μεγάλοι πληθυσμοί πουλιών θα υπάρχουν. Τόσα χρόνια που ασκείται αυτό το εντατικό κυνήγι, γιατί δεν υπάρχει μείωση των πληθυσμών, αλλά εμφανίζεται και αύξηση ? Κι αυτό δεν γίνεται μόνο στο Μαρόκο, παρόμοια έχω διαβάσει για χώρες της Λατινικής Αμερικής, Αργεντινή, Ουρουγουάη κλπ. αλλά και στη γειτονιά μας (Σκόπια, Βουλγαρία) έτσι περίπου δεν είναι η κατάσταση?

    Εξάλλου, όπως θα διάβασες, το κυνήγι αυτό γίνεται ορισμένη μόνο εποχή και οριμένες μόνο μέρες την εβδομάδα.

    Ας σκεφτούμε, αυτοί οι τρομεροί πληθυσμοί πουλιών τι ζημιές προκαλούν στην αγροτική παραγωγή των περιοχών αυτών. Εχω διαβάσει ότι στην Αργεντινή υπολογίζεται ότι πάνω από το 1/4 της ετήσιας παραγωγής (καλαμπόκι, ηλιόσπορος) χάνεται από τα περιστεροειδή. Οι αγρότες επιζητούν και διευκολύνουν την επίσκεψη ξένων για κυνηγι στις φάρμες τους. Δεν μιλάμε λοιπόν απλά για “κυνήγι θηράματος”, αλλά ουσιαστικά για “έλεγχο επιβλαβών”.

    Ας μην παραβλέπουμε και το οικονομικό (τουριστικό) όφελος των χωρών αυτών (που δεν είναι κι από τις πλουσιότερες), εξ αιτίας αυτής της επίσκεψης ξένων κυνηγών.

    Το κυνήγι από μόνο του, δεν μπορεί να επιφέρει μείωση σε επικίνδυνα επίπεδα στους πληθυσμούς θηραμάτων. Η κάρπωση είναι πάντα συνάρτηση της αφθονίας. Μόνο όταν υπάρχει μεγάλη παρουσία θηράματος, μπορούν να γίνουν και μεγάλα νούμερα. Σ’ αυτές τις χώρες λοιπόν εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλοι βιότοποι και αφθονία τροφής, τα τρυγόνια δεν κινδυνεύουν, όσοι κυνηγοί κι αν πάνε, κι όσο μεγάλα νούμερα κάνουν.

    Ας μην συγκρίνουμε (και επικρίνουμε) λοιπόν με βάση τα δικά μας δεδομένα. Εμείς είμαστε ιδιαίτερη περίπτωση. Και πώς θα μπορούσε να ήμασταν διαφορετικά, όταν σε κάθε 4 στρέμματα γης ξεφυτρώνει και εξοχικό, σε κάθε βουνοκορφή υπάρχει κεραία κινητής τηλεφωνίας ή ραντάρ ή αναμεταδότης τηλεόρασης, και τώρα τελευταία ξεφυτρώνουν  και “αιολικά πάρκα” με φτερωτές που αλέθουν τα μεταναστευτικά πουλιά στο πέρασμά τους, όταν αντικαθίστανται οι καλλιέργειες σιτηρών από μπαμπάκια (σε πείσμα της Ε.Ε.) κλπ. κλπ….

    Τέλος, είναι κρίμα να “αναθεματίζουμε” το ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ, που τόσα έχει προσφέρει στην αναβάθμιση της κυνηγετικής κοινότητας, που έδωσε φωνή, απενοχοποίησε και βελτίωσε την εικόνα μας στα μάτια της κοινής γνώμης, και εξακολουθεί να προσφέρει στην ενημέρωση και εκπαίδευση παλιών και νέων κυνηγών – ανεξάρτητα αν καμιά φορά διαφωνούμε σε κάποιο επί μέρους θέμα με κάποιον από τους συντάκτες του.

    —————————-

    Με απόλυτα φιλική διάθεση, Στέλιος.

    Υ.Γ. Προτού στείλω το μήνυμά μου, διάβασα και το παραπάνω άρθρο του Γ. ΠΕΠΠΑ και θέλω να πω και πάλι ότι συμφωνώ εν μέρει μαζί του, δεν πήγα ποτέ σε τέτοια κυνήγια, ούτε σκοπεύω να πάω, είμαι απ’ αυτούς που το “άχτι” τους το βγάζουν στο σκοπευτήριο, όμως προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα όσο γίνεται πιο σφαιρικά, και δεν βιάζομαι να καταδικάσω όποιον έχει διαφορετική άποψη (ή και αισθητική) από τη δική μου, ούτε κυνηγετικές πρακτικές άλλων χωρών με εντελώς διαφορετικές συνθήκες από τις δικές μας, αν αντικειμενικά δεν βλάπτουν από πληθυσμιακής απόψεως το θήραμα, ή δεν προκαλούν αργό και βασανιστικό θάνατο σε αυτό.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #61464

    ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ,ΟΙ “ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ”ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΙ!!!ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΨΕΥΤΟΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ-ΑΝΤΙΚΟΙΝΗΓΟΥΣ.ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΩ ΣΕ ΙΔΕΕΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.ΕΔΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Κ ΧΑΙΡΟΜΑΙ.ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΕΚΤΟΣ.ΑΝ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΒΑ ΗΦΑΙΣΤΕΙΟΥ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΣΤΟ FORUM.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΙΩΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΙΔΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Κ ΣΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ …..ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ. ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ 100ΑΔΕΣ ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ!!!Ο ΚΥΡΙΟΣ ZEPPOS K O KORFES2003 ME ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61465

    Kαι μετά εμείς περιμένουμε να κυνηγήσουμε τρυγόνια, κούνια που μας κούναγε, πάλι με το κυάλι θα τα ψάχνουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #61467

    Συνάδελφε Στέλιο,

     

    Το θέμα δεν είναι τόσο θηραματικού πλούτου η μη, Ελλάδας η Μαρόκο κλπ

    Ούτε είναι άλλη άποψη για το πώς το βλέπω κυνηγετικά την κυνηγετική μου άποψη την είπα  !

    Είναι θέμα ηθικής τάξης και ενστίκτων δεν μπορεί να παρουσιάζεσαι να θέλεις να είσαι ο leader  τουλάχιστον  στο ειδικό τύπο να μπαίνεις με ένα ευρώ στην κάθε γωνιά της πατρίδας μας στην κάθε οικογένεια κυνηγετική , φιλική η εχθρική και να παρουσιάζεις ένα τέτοιο άρθρο για να μην πω κάτι άλλο , θεωρώ ότι δεν μπορεί να περάσει και σαν  άτυχο γεγονός και αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει στην  όποια ούτως η άλλως μεγάλη προσφορά του συγκεκριμένου ένθετου που κανείς δεν προσπαθεί να αμαυρώσει !

    Αλλά το αίσχος είναι αίσχος και το κακό κακό !

    Εμένα ποιος θα με προστατέψει όταν βρεθώ σε κάποια διένεξη και προσπαθήσω να  μιλήσω για το κυνήγι και μου το κολλήσουν στη μούρη ,θα πω απλά είναι άλλη η άποψη μου έτσι απλά !

    Πώς θα βγει ο συντάκτης να πει κάτι για κυνηγετική διαχείριση , όρια η να υπεραμυνθεί του κυνηγίου στους εδώ κυνηγούς η στους εκεί ντόπιους !!!

    Τι μηνύματα θα περάσουν έστω για τα εδώ δεδομένα δηλαδή άλλη ηθική εδώ και άλλη για το Μαρόκο ισχύει !

    Τι πάει να πει δεν μειώνεται το θήραμα όσα και να σκοτώσεις ξεχνάς ότι είναι ζώντες οργανισμοί δηλαδή αν η Ελλάδα είχε το ίδιο πλούτο να τα θερίζαμε αφού δεν υπάρχει πρόβλημα  και σε τελική ανάλυση τι ευχαρίστηση υπάρχει να σκοτώνεις έτσι στεγνά και απροκατάληπτα όσα μπορείς επειδή είναι πολλά !

    Ας τα κάψουν οι ίδιοι οι Μαροκινοί αν τους δημιουργούν πρόβλημα , πρέπει να εξασκηθείς εσύ η εγώ πάνω τους θα το ξαναπώ είναι ζωντανά πλάσματα και όχι πήλινα δισκάκια δεν είμαστε θεοί για να αποφασίζουμε έτσι εν ψυχρώ !

    Ειλικρινά σου λέω δεν ξέρω αν είσαι και σκοπευτής άλλα νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να πω ευγενικά γιατί αν τα πω αλλιώς θα αρχίσουμε σε άλλο τόνο και επίπεδο ,  και  πάλι θα δώσουμε ευκαιρίες στην απέναντι πλευρά γιατί μην ξεχνάς βασίζονται πολύ στο ΗΘΙΚΟ ΜΕΡΟΣ και είναι το μεγάλο όπλο τους , καλύτερα λοιπόν στα δισκάκια !

    Αυτό το άρθρο δείχνει μία απαξίωση για την ζωή γενικά και μία φοβερή υπεροψία , αλαζονεία  του πλούσιου προς τον φτωχό του φεουδάρχη προς το κολίγο και ας αφήσουμε τις όποιες εκεί πρακτικές  και γιατί εφαρμόζονται !

    Και να σου πω κάτι το κάνεις εντάξει μην το προβάλλεις έτσι η κράτα το για σένα και την  παρέα σου η παρουσίασε το έστω διαφορετικά !

     

    ΓΠ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #340500

    Γιώργο,

    Θα συμφωνήσω μαζί σου μόνο ομως ως προς την τελευταία σου πρόταση: “Και να σου πω κάτι το κάνεις εντάξει μην το προβάλλεις έτσι η κράτα το για σένα και την παρέα σου η παρουσίασε το έστω διαφορετικά”. Εφόσον είναι νόμιμο και επιτρεπτό (ηθικά ίσως όχι), κάνε το αλλά μην το διαφημίζεις κιόλας σ’ενα έντυπο που μπαίνει σε χιλιάδες σπίτια, φιλικά και μη. Μόνο σε αυτό είναι η ένστασή μου προς το έντυπο.

    Οι ’γγλοι κάνουν το ίδιο με τις φάσσες: τις κυνηγούν όλο το χρόνο και όχι μόνο δεν μειώνονται αλλά αυξάνονται. Όταν ήμουν εγώ Αγγλία (1992-2000) έγινε το ρεκόρ ημερήσιας κάρπωσης από ένα ατομο. Ήταν πανω από 500 πουλιά και κανείς δεν είπε τίποτα.

    Φιλικά,

    Αλέξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #61472

    Θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι ισχύει για το κυνήγι στο Μαρόκο. Επιτρέπεται σε όλους τους πολίτες να κυνηγούν; Ή τα φυλλάνε για τους τουρίστες και τα λεφτά πάνε στις τσέπες ολίγων (βασιλιά) όπως και στο άρθρο αναφέρεται. Γιατί αν επιτρέπεται σε όλους να βγάζουν άδεια κυνηγίου, και να σκοτώνουν τόσα πουλιά κάθε επιτρεπόμενη ημέρα, δεν φαντάζομαι ότι θα είχαν…πρόβλημα οι αγρότες! Και αν δεν επιτρέπεται σε όλους, τότε γιατί δεν ιδρώνει το αυτί των υπευθύνων εκεί για τις ζημιές; Διαχείριση όπως την εννοείς φίλε Στέλιο δεν σημαίνει φυσικά να “φυλάς” τα θηράματα μόνο για τους ολίγους προνομιούχους, εάν είναι τόσα πολλά. Εάν κάνουν ζημιές, προφανώς θα κάνουν τόσα πουλιά, άσε και τους ντόπιους να φάνε λίγα. Συμφωνώ απολύτως με την κυνηγετική διαχείριση για οικονομικό όφελος. Αυτή η πρακτική έχει σώσει πληθυσμούς αγρίων ζώων σε αρκετές περιοχές της Αφρικής, όπου πριν εφαρμοστούν τέτοια προγράμματα κινδύνευαν με εξαφάνιση. Εκεί βέβαια είναι καθορισμένος αυστηρά ο αριθμός και το είδος της ετήσιας κάρπωσης.  Όμως ΟΧΙ σε τέτοια σφαγή και μάλιστα να το διαφημίζουμε κιόλας σαν κατόρθωμα. Τα όσα έχει επιτύχει τα χρόνια της έκδοσής του το καλό ένθετο, δεν μπορούν να αμφισβητηθούν από κανένα και αναγνωρίζεται αυτό από όλους. Αυτό όμως δεν δημιουργεί βέβαια κανένα “απυρόβλητο” σε ότι τώρα ή στο μέλλον κατά την γνώμη μου δεν είναι σωστό. Χειροκροτώ τα καλά και καυτηριάζω τα κακώς κείμενα. Πάντα θα λέω την άποψή μου και ας στεναχωριώνται πολλοί ή λίγοι δεν έχει σημασία. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν άνθρωποι που ικανοποιούνται με τέτοια νούμερα “τσάντας”. Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά όχι συγρόνως να ηγούνται κυνηγετικού εντύπου που αναμφίβολα παίζει καίριο εκπαιδευτικό ρόλο της κυνηγετικής μας κοινότητας. Δεν πρέπει να αμφιβάλλει κανείς ότι τέτοια άρθρα αφήνουν πίσω τους πάντα μια “πικρή γεύση” και αρκετή θλίψη. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    DIAKKO στις #61489

    Παλαιοτέρα είχα δει φωτογραφία από κάποια χώρα στην Αφρική που καταπολεμούσαν τα επιβλαβή για της χ σπορές  τρυγόνια με αεροψεκασμους

    Αμύθητα νούμερα νεκρών τρυγονιών μάζευαν δε τα katerpilar  d7 σαν αυτά του Στράτου σε μια μεγάλη πλατιά για κάψιμο .

    Και μετά περιμένουμε να κάνουμε τρυγόνια τον Αύγουστο .

    Για του λόγου το αληθές θα ψάξω για την φωτογραφία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #61521

     Παρακολουθω με αρκετο ενδιαφερον τις αποψεις και των 2 “πλευρων”, και μπορω να πω οτι βρισκω αρκετα κοινα σημεια και αποψεις και με τους 2. Λογικο να διαμαρτυρομαστε οταν εδω για να δεις τρυγονια πρεπει να κανεις ευχελαιο, και να βλεπεις εκει να γινονται τετοιου ειδους εξορμησεις, και καρπωσεις. 

     Απο τη μια αποψη, ο Γιωργος (korfes2003) πολυ σωστα επισημαινει, οτι το τρυγονι δεν ειναι δισκακι, να κανεις οσα μπορεις πιο πολλα. Το οτι ειναι πολυπληθες και επιβλαβες θηραμα, δεν αφαιρει την ανηθικοτητα του πραγματος που ειδαμε. Πιστευω οτι κανενας μας δεν θα ελεγε οχι αν βρισκοταν σε μια τετοια κυνηγετικη πανδαισια. Μερικοι απο μας, και γω μαζι τους, το ονειρευομαστε χρονια. Ομως υπαρχει ενα οριο, που ο καθε συνειδητοποιημενος κυνηγος οφειλει να εχει. Να καταλαβαινει ποτε σταματαει η καλη κυνηγετικη καρπωση, και ποτε αρχιζει η σφαγη. Αλλωστε, ελαχιστοι απο μας δεν εχουμε νιωσει τη θλιψη που ακολουθει την εξαψη της επιτυχημενης βολης, πραγμα που σημαινει οτι ο κυνηγος εχει επιγνωση της ενεργειας του αυτης. Ομως σε τετοιες στιγμες, ακομα και αυτο το συναισθημα χανεται, και ο ανθρωπος μετατρεπεται σε απλο εκτελεστη.

     Εν ολιγοις, ειμαι σιγουρα υπερ, μιας τετοιας εξορμησης, αλλα σιγουρα κατα μιας τετοιας καρπωσης.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #61531

    Θα συμφωνησω απολυτα με τον Βικτωρα πιο πανω. 

    Και εγω πολλες φορες το ονειρευομαι και περιμενω ποτε θα τα καταφερω να κανω ενα κυνηγετικο ταξιδακι σιγουρα ομως η επαναληψη θα αποτελει “ασυνειδητη κυνηγετικη μανια”. Μπροστα στο φαινομενο ολο και μεγαλυτερης καρπωσης λιγοι ειναι αυτοι που θα εχουν την κυνηγετικη παιδεια ουτως ωστε να σταματησουν απλα και μονο για αυτο τον λογο.

    Το κακο ειναι οτι πολλες φορες βλεπεις σε φωτογραφιες, επωνυμους κυνηγους και κυνηγετικους παραγοντες να περηφανευονται μπροστα απο ενα σωρο τρυγονια και αλλα θηραματα για τα οποια στην πραγματικοτητα επρεπε τουλαχιστον να κρατησουν σε προσωπικο ή τουλαχιστον φιλικο επιπεδο και οχι να διοχετευονται σε ολα τα σχετικα εντυπα.

    Ανδρεας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #61589

    Δημοσιεύτηκε ση διεύθυνση http://www.orion.net.gr/news/d-typou/…io20050718.html η άποψη των μελών του Ωρίωνα για το επίμαχο άρθρο.

    Πιστεύω ότι αξίζει να τη διαβάσουμε όλοι μας.

     

    Οι ινδιάνοι όταν σκοτώνουν ένα θήραμα, του ζητούν συγχώρεση ελπίζοντας να καταλάβει η ψυχή του, τους λόγους που οδήγησαν τον κυνηγό σε αυτή τη πράξη.

     

    Βέβαια, αυτοί ήταν άγριοι και απολίτιστοι και “ευτυχώς” δεν υπάρχουν πια πολλοί από δαύτους…

     

    Δημήτρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61595

    Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη του Ωρίονα, για να δούμε τι θα απαντήσει ο Κος Στριλάκος!

    Πάντως απο ότι διάβασα σε κυνηγετικό ένθετο, η εισαγωγή σκοτωμένων θηραμάτων απο χώρες που δεν είναι μέλη της Ε.Ε. θα απαγορευτεί ( με μια εξαίρεση τη Βουλγαρία ) Ϊσως αυτό να περιορίσει τον αριθμό των κυνηγών που πάνε στο εξωτερικό για κυνήγι. Βέβαια αυτό είναι σχετικό γιατί πολλοί απο αυτούς δεν πάνε για να χτυπήσουν θηράματα και να τα φέρουν πίσω……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #61601

    ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΘΕΣΗ ΑΠΛΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟΝ …ΣΚΟΠΕΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ 600–700 ΤΡΥΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΞΕΚΑΣΜΟ ΘΑΝΑΤΩΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΗ.ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΡΠΩΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΕΡΟΞΕΚΑΣΜΟΙ ΣΑΝ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΛΥΣΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΥΣΤΙΚΟΣ ΣΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΝΟΥΣ ΜΟΥ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΑΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΑΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΡΥΓΩΝΙ…ΚΛΠ.

    (ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΥΤΕΣ.)

    ΙΣΩΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΨΥΧΡΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #340528

    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΩΡΙΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ.

    ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΡΘΡΟ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΣΟ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ.

    ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΖΗΣΑΝ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΚΑΤΟΜΒΕΣ ΝΕΚΡΩΝ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ-ΣΥΚΟΦΑΓΩΝ-ΠΑΠΙΩΝ Κ.Α. ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΤΕΡΟΙ.ΑΚΟΥΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΤΕ (:( ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΤΙΣ ΤΟΤΕ ΚΑΡΠΩΣΕΙΣ.

    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΩ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΠΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ.(ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙ)ΣΟΦΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

     

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61604

    Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε σχέση με τα παλαιότερα χρόνια όπου τα τρυγόνια ήταν άφθονα, είναι ότι ενώ σε άλλες χώρες εξακολουθούν να υπάρχουν σε σημαντικούς αριθμούς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και εφόσον είναι αποδημιτικά σημαίνει ότι έχουν αλλάξει δρόμους, τι τα έκανε όμως να αλλάξουν διαδρομές? μήπως οι ακατάλληλες πλέον γεωργικές καλιέργειες, η μεγάλη αύξηση ακινήτων και τα πολλά φώτα? μήπως τελικά είναι αυτή η αιτία?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #61605

    ΕΓΩ ΦΑΝΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΩΝ.

    ΟΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΕΣΠΕΡΝΑΝ ΚΡΙΘΑΡΙΑ-ΣΤΑΡΙΑ-ΜΠΑΜΙΕΣ-ΣΟΥΣΑΜΙΑ-ΡΥΖΙΑ-ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΥΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ.ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΩΝ ΤΡΥΦΙΛΛΙΑ ΚΑΙ ΒΑΜΒΑΚΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙ ΕΔΩ;ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΚΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΑΙ ΦΑΣΣΕΣ.ΟΠΟΥ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΙ.ΔΗΛΑΔΗ ΦΑΙ ΜΠΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΑΦΘΟΝΟ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΑΚΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΝ.

    ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ.

     

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων