Έγκλημα χωρίς τιμωρία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #61851

      ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΠΕΦΕΡΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ Κ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΓΕΝΙΚΑ.ΑΦΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΑΤΕΛΗΦΘΕΙ,ΜΟΝΟΚΑΛΙΕΡΓΕΙΕΣ,ΔΙΠΛΟΣΠΟΡΕΣ,ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ,ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΟΙΚΙΣΜΑΤΑ,ΦΩΤΙΣΜΟΙ,ΜΠΑΖΑ,ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΕΙΣ,ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΚΑΙ  ΜΟΝΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ!ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!

    ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΠΑΡΑΔ.ΚΥΝΗΓΙΟΥΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ Κ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΟΥΝ ΕΚΕΙ.ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΔΩ, ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΛΟΙ ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΤΙ  ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

    ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΠΗΓΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ Κ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΕ ΧΟΝΤΡΑ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΣ.

    ΟΣΟ Κ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ!ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΦΘΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΡΑΞΙΑ ΜΑΣ Κ ΤΟΝ ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟ ΜΑΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ(ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΑΠΕΞΩ)ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ.

      ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΘΗΡΑΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΕΙ Κ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ.ΕΙΔΑΜΕ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡ.ΑΡΤΕΜΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΝ ΑΛΛΟΙ ΤΟΣΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ!ΔΙΑΔΟΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ!!!!

      ΑΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟΙ Κ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ…

      ΑΝ ΕΜΕΙΣ Ι ΙΔΙΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΠΟΥ ΠΙΕΖΟΝΤΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ Κ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ…

      ΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΑ ΜΑΣ ΟΡΓΑΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΓΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΔΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ,ΑΝ ΑΣΚΟΥΣΑΝ Κ ΜΙΑ ΠΙΕΣΗ ΟΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ…ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!

    ΑΝ Η ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΓΙΝΕΤΕ…

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ Κ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ!

    ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΚΕΦΙ ΓΙΑ ΠΡΟΟΔΟ,ΕΠΕΡΝΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ….

    ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΤΩΝ ΒΟΥΛΓΑΡΩΝ,ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΤΩΝ ΡΟΥΜΑΝΩΝ,ΤΙΣ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΚΤΠ.ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΡΠΩΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

    ΟΛΑ  ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ. Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΕΥΝΝΟΕΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΣΙΑΝΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΔΗ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΜΕ ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ!!ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΓΡΙΟ ΦΑΣΙΑΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΦΥΣΙΚΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙ ΑΥΤΟΝ!ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓ.ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ.ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #62471

    Νεώτερα για το θέμα του ρεπορτάζ από το Μαρόκο:

    Στο χτεσινό Εθνος-Κυνήγι υπήρξε κάποια απάντηση, άγνωστο αν ήταν για την επιστολή του Ωρίωνα ή για την συζήτηση που αναπτύχθηκε σε αυτό το φόρουμ.
    ————————————————–
    . . .
    Διάβασα κάποιες αντιδράσεις για το Μαρόκο.  Ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας.  Ας μην ψάχνουμε την αφορμή για να τρωγόμαστε μεταξύ μας.  Σε κάποιους αρέσει να παίρνουν τα σκυλάκια τους και να φεύγουν δέκα μέρες το μήνα και να ευχαριστιούνται την περιπλάνηση στα βουνά, άλλοι θέλουν να πέσουν σε ένα πέρασμα τσίχλας και να ξεθυμάνουν, άλλοι θέλουν και μπορούν να πάνε στο Μαρόκο να ευχαριστηθούν τα τρυγόνια.
    Το θέμα είναι αν γίνεται καμιά παρανομία.  Γιατί με την ίδια λογική θα δαιμονοποιήσουμε τους πάντες.  Αν το όριο στην τσίχλα είναι τριάντα πουλιά, να μαζέψουμε μέχρι τριάντα.  Αν είναι διακόσια να πάμε στα διακόσια.  Αν αποφασιστεί ότι η κάρπωση στη μπεκάτσα είναι μία, τελείωσε, ούτε ένα πουλί παραπάνω.  Γιατί με τη λογική αυτή, γιατί να μην κατηγορηθεί και αυτός που αμολάει πέντε πόιντερ και γαζώνουν το βουνό; Η αυτός που με τα εκπαιδευτικά κάνει ζημιά στα μικρά;
    Ψυχραιμία, λοιπόν, μή γινόμαστε μη μου άπτου…
    ΤΟΥΦΕΚΑΛΕΥΡΗΣ

    ————————————————–

    Τελικά φαίνεται ότι δεν έγινε κατανοητή η ουσία του προβλήματος…

    Και τα άλλα περιοδικά πήγαν στο Μαρόκο, η Κυνηγεσία+Κυνοφιλία και το Κυνηγός+Φύση.  Μόνο που αυτοί πήγαν με τη χορηγία της Browning, για να δοκιμάσουν τα νέα όπλα της εταιρίας πάνω στα τρυγόνια.  Λεπτομέρειες στα τρέχοντα τεύχη τους (Αυγούστου).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #62476

    Και τα άλλα περιοδικά πήγαν στο Μαρόκο, η Κυνηγεσία+Κυνοφιλία και το Κυνηγός+Φύση.  Μόνο που αυτοί πήγαν με τη χορηγία της Browning, για να δοκιμάσουν τα νέα όπλα της εταιρίας πάνω στα τρυγόνια.  Λεπτομέρειες στα τρέχοντα τεύχη τους (Αυγούστου).

    Αυτο δε το σχολιαζω γιατι θα βγουνε φιδια και διαφορα αλλα ερπετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62478

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ ΧΘΕΣ, ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΝΗΜΑ , ΣΑΝ ΠΕΤΡΟΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΟΝ ΤΟΥΦΕΚΑΛΕΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.ΙΣΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΗΡΑΜΑ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΗΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΔΡΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΠΩΣΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 5 ΠΟΙΝΤΕΡ Κ ΝΑ ΜΗ ΡΙΞΕΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 8 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΟ “ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΜΑΡΟΚΟΥ” Η ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ!ΕΝΤΑΞΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΙ Κ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ!ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΙ ΜΑΣ ΕΠΙΦΥΛΑΣΕΙ?ΑΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ “ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ”,Κ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΡΟΦΗ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ 1 ΤΙ 100 ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΘΗΡΑΜΑ.ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΣΤΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ.ΕΚΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΙΣΟΝ ΜΕ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ……. ΑΛΛΑ Κ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ !ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΛΕ ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ Κ ΚΑΛΑ ΟΤΙ “ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ”,ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ  “ΚΥΡΙΛΕΔΩΝ  ΚΥΝΗΓΩΝ”ΒΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ!

    ΤΩΡΑ ΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ FORUM ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΝΕΙΡΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΠΩΣΗ Κ ΣΑΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝΕ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΒΑΛΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ  ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΟΠΩΣ ΓΡΑΨΑΝΕ Κ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΜΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΑΛΑ ΟΛΟΥΣ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΕΧΘΕΙΑ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ.ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΠΑΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ Κ 2 ΠΕΡΔΙΚΕΣ Κ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΡΤΕΡΙ ΓΙΑ ΦΑΣΣΕΣ 7 ΩΡΕΣ Κ ΝΑ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΔΥΟ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ!ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΑΓΡΙΟ ΘΗΡΑΜΑ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!

    ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΒΑΛΑΤΕ ΛΑΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΡΟΒΛΗΘΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΚΥΡΙΕ ΤΟΥΦΕΚΑΛΕΥΡΗ!

    ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #340686

    Ας μου εξηγήσει κάποιος επιτέλους ποιο και με ποια κριτήρια είναι το παραδοσιακό και ελεύθερο κυνήγι.

    Και αφού για όλα φταίω εγώ που θα κυνηγήσω σε χώρα εκτός Ελλάδος  ……………………………………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62673

    ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ.ΤΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΟΥΣΤΟ ΚΑΘΕΝΟΣ Κ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΤΟ ΕΘΝΟΣ Κ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ.ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΛΑΘΟΣ ΟΧΙ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ ΑΛΛΟΥ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ.ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΡΟΦΗ Κ ΜΑΣ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΑΛΑ ΟΛΟΥΣ ΕΙΤΕ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΟΝΟ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΤΕ ΕΞΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΑΣ ΓΡΑΦΕΙ Κ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΑΡΟΚΟ.ΟΜΩΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΕΩ !

    ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΑΝ ΠΕΤΡΟΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΥΝΗΓΙΑ .ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ Κ ΤΟ ΧΡΟΝΟ .ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #340687


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 04 Aυγουστος 2005


    Και τα άλλα περιοδικά πήγαν στο Μαρόκο, η Κυνηγεσία+Κυνοφιλία και το Κυνηγός+Φύση.  Μόνο που αυτοί πήγαν με τη χορηγία της Browning, για να δοκιμάσουν τα νέα όπλα της εταιρίας πάνω στα τρυγόνια.  Λεπτομέρειες στα τρέχοντα τεύχη τους (Αυγούστου).

    Αυτο δε το σχολιαζω γιατι θα βγουνε φιδια και διαφορα αλλα ερπετα.


    [/indent]

     Πρωτη φορα κανω μνημονιο στον εαυτο μου. Αν δε κανω λαθος, στο Κυνηγος & Φυση, ειχαν βαλει οριο 50 πουλια ανα ημερα και κυνηγο. Σε ενα κυνηγετικο παραδεισο οπως το Μαροκο, το να εχεις την ευθιξια να βαζεις ενα οριο, σωστο η λαθος, αλλα παντος ηθικοτερο του “οσα περισσοτερα μπορεσουμε” ειναι το ζητουμενο για μενα.

     Προσωπικα πιστευω οτι οι εξορμησεις στις γειτονες χωρες χωριζονται σε 2 κατηγοριες, με μικροδιαφορες ισως. Η πρωτη κατηγορια, ειναι εκεινη που κυνηγας σε συνθηκες παρομοιες με τις Ελληνικες (καιρικες, εδαφολογικες), αλλα με περισσοτερα θηραματα, καλυτερη διαχειρηση, και αποτελεσματα. Αυτα τα κυνηγια κουραζουν και τους οδηγους και τους κυνηγους, με πολυωρα καρτερια, ποδαροδρομους, και επαναφορες απο τους ιδιους τους κυνηγους καμμια φορα.

     Η αλλη ειναι η εξορμηση που γινεται σε χωρες με πολυ θηραματικο πλουτο, αλλα που η ολη διαδικασια εξελισσεται σε σκοποβολη, με παιδακια να τρεχουν για την επαναφορα, ενω ο κυνηγος καθεται και περιμενει. Και η βασικη διαφορα ειναι οτι δεν υπαρχει ενα οριο, απο το νομο, η εστω απο τους οδηγους, ωστε το κυνηγι να μην γινεται εκατομβη. 

     Προσωπικα αυτη τη δευτερη κατηγορια εξορμησεων δεν μπορω να χωνεψω. Αν παλι ειπα κατι που στεναχωρησε καποιους, ζητω συγνωμη, αλλα ο γραπτος λογος δεν βοηθαει παντα. Ισως μια κατ’ιδιαν συζητηση να βοηθουσε καλυτερα.  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #340691

    Στο χτεσινό Εθνος-Κυνήγι δημοσιεύτηκε η επιστολή-διαμαρτυρία του Ωρίωνα για το ρεπορτάζ από το Μαρόκο, μαζί με την απάντηση του Εθνους.

    Τί έχετε να πείτε όσοι το διαβάσατε;

    Για να απαντήσω και στον Σταύρο που λίγο παραπάνω έγραψε: 
     Ας μου εξηγήσει κάποιος επιτέλους ποιο και με ποια κριτήρια είναι το παραδοσιακό και ελεύθερο κυνήγι. Και αφού για όλα φταίω εγώ που θα κυνηγήσω σε χώρα εκτός Ελλάδος.

    Για να πούμε ποιό είναι το ελεύθερο παραδοσιακό κυνήγι ας δούμε τί δέν είναι ελεύθερο παραδοσιακό κυνήγι:
    – Να πληρώνω είσοδο για να κυνηγήσω σε προκαθορισμένο μέρος
    – Να χρειάζομαι ειδική άδεια από κάποιον τοπικό φορέα
    – Να πληρώνω για το κάθε ένα θήραμα που χτυπάω
    – Να πρέπει να σταθώ ακριβώς εκεί που θα με στήσει κάποιος “διοργανωτής”
    – Να υπάρχει συγκεκριμένο ωράριο λειτουργίας του κυνηγότοπου
    – Να με συνοδεύει στο κυνήγι μου ο υπάλληλος του διοργανωτή
    – Να κυνηγώ ήμερα θηράματα εκτροφείου
    – και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό. . .

    Σταύρο, δε νομίζω ότι έγινε οποιαδήποτε μομφή για όσους επιλέγουν να κάνουν κυνήγια και εκτός Ελλάδος.  Αλλωστε, οι περισσότεροι από εμάς, αν είχαμε την οικονομική και χρονική άνεση, θα θέλαμε να πάμε έστω και μία φορά στο εξωτερικό για κυνήγι.  Και όχι μόνο για κυνήγι αλλά και για να δούμε και να καταλάβουμε πώς οι άνθρωποι εκείνοι καταφέρνουν να έχουν τέτοιο πλούτο θηραμάτων.

    Το μεγάλο πρόβλημα στο συγκεκριμένο ρεπορτάζ είναι ο αποπροσανατολισμός του κυνηγετικού κόσμου.  Μας λέει με λίγα λόγια ο συντάκτης:
    Το κυνήγι του τρυγονιού στην Ελλάδα είναι τελειωμένο, μαζέψτε 3.000 ευρώ, πάρτε και το τηλέφωνο του κολλητού μου και πηγαίνετε να ρίξετε όσες τουφεκιές θέλετε να το ευχαριστηθείτε.  Προς απόδειξη, ορίστε και οι φωτογραφίες με τις εκατόμβες των τρυγονιών.

    Αντί λοιπόν να κοιτάξουμε πώς θα αναπτύξουμε το θήραμα στη χώρα μας, στρέφουμε τους κυνηγούς στο .. Μαρόκο, υποστηρίζοντας ότι το κυνήγι (του τρυγονιού) έσβησε στην Ελλάδα.  Ακυρώνοντας έτσι τις όποιες προσπάθειες γίνονται από τις οργανώσεις μας για την ανάπτυξη του θηράματος στη χώρα μας.

    Επίσης οι φωτογραφίες με τις εκατόμβες των πουλιών αμαυρώνουν ανεπανόρθωτα την εικόνα του κυνηγού σε μια κοινωνία που είναι ήδη εχθρικά διακείμενη προς το κυνήγι.  Ας μην ξεχνάμε ότι το Εθνος έχει μια μεγάλη ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα άλλα περιοδικά μας.  Μπαίνει και σε σπίτια μή κυνηγών, ανθρώπων που μπορεί να το διαβάζουν από απλή περιέργεια για να δούν τί είναι επιτέλους το κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #62715

     Η τελευταια σου φραση Κωστα, ειναι ακριβως το ζητουμενο. Οτι ειτε πολλα, ειτε εκατονταδες, ειτε χιλιαδες, πρεπει να υπαρχει και μια ηθικη αντιμετωπιση στη καρπωση. Και η ενσταση αρκετων, ηταν στους αριθμους, στις φωτογραφιες.

     Το θεμα ειναι ομως εμεις τι κανουμε για να βελτιωσουμε την ολη κατασταση. Αυτα τα 50€ να τα δωσω ευχαριστως, αλλα να ξερω οτι θα πανε στο ταδε μερος πχ, ωστε να γινει μια υποδομη και μια βελτιωση του κυνηγοτοπου. Αλλα εκει φταιει και το κρατος, που δεν δινει τη δυνατοτητα της μακροχρονιας ενοικιασης δημοσιων εκτασεων ωστε να αναπτυχθουν τετοια προγραμματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    Christos_Magdalinos στις #62716

    Καλημέρα σε όλους

    είμαι μέλος του ΔΣ του Ωρίωνα και σας διαβεβαιώ ότι το

    σκεφτήκαμε σοβαρά πριν στείλουμε την επιστολή {ΜΟΝΟ στο Έθνος} και τη δημοσιεύσουμε στην ιστοσελίδα μας.

    Η ερώτηση είναι απλή πιστεύετε ότι το ρεπορτάζ έκανε ΚΑΚΟ στην εικόνα του κυνηγού στην Ελλάδα ; NAI ή ΟΧΙ …

    Δεν νομίζω ότι χωράει απάντηση: ίσως / εξαρτάται κλπ.

    Επίσης πριν από χρόνια είδαμε σε κάποιο περιοδικό DVD με κυνήγι ρινόκερου, καμηλοπάρδαλης … Είναι κάτι που εσάς σαν κυνηγούς σας απασχολεί /αρέσει ??

    Γιατί δεν κοιτάμε τα χάλια μας και τι μπορούμε να κάνουμε

    εδώ πρίν κοιτάξουμε τι μπορούμε να κυνηγήσουμε έξω?

    Τέλος με μεγάλη πίκρα αναρωτιέμαι σαν μέλος του Ωρίωνα:

    Κύριοι του Έθνος-Κυνήγι η παρουσία μας στην DIANA τόσα

    χρόνια σας δικαίωσε για την εμπιστοσύνη που μας δείξατε?

    ΝΑΙ ή ΟΧΙ ??

    Χρήστος Μαγδαληνός [Ταμίας του Ωρίωνα]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #62718

    Χρήστο όταν κυκλοφόρησε το συγκεκριμένο DVD σχολιάστηκε πολύ αρνητικα τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ. Υπάρχει το σχετικό tip που φαίνονται όλα τα μηνύματα.

    Εμένα προσωπικά η όποια δικαιολογία περί επιλεκτικής θανάτωσης δεν με πείθει ούτε με βρίσκει σύμφωνο η δολοφονία οποιοδήποτε θηλαστικού ακάτάληλου προς βρώση πλην των επιβλαβών και μόνο για την αποφυγή του υπερπληθυσμού. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος υπερπληθισμού στα λιοντάρια και τους ρινίκερους.

    Όυτε δέχομαι ότι είναι κυνήγι αυτό, με τον επαγγελματία να κρατά το πλούσιο χούφταλο να μην πέσει κάτω από την ανάκρουση του όπλου.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που κυνηγούν τα μεγάλα ζώα με σκοπό να γραφτούν σαν κυνηγαράδες στα χαζοβιβλία, αισθάνονται ικανοποίηση βλέποντας τους φουκαράδες  “φτωχούς μαυρούκους” να φερμάρουν το θήραμα? Αν θεωρούν τον εαυτό του μεγάλο κυνηγό γιατί δεν το κάνουν μόνοι τους και απλά περιορίζονται στο να πατούν την σκανδάλη από 250 μέτρα μακριά.

    Όσο δεν γίνεται κατανοητό ότι το μέλλον του κυνηγίου στην Χώρα μας είναι η βελτίωση των βιότοπων, η μείωσης της χρήσης φυτοφάρμακων, η αποφυγή των μονοκαλιεργιών δεν θα υπάρξει καλυτέρευση.

    Έχω ξαναπεί την άποψη φίλου μου ορνιθολόγου από το πνεπιστήμιο του Ηρακλειου:

    “Αν φταίει το κυνήγι για την μείωση των πληθυσμών, γιατί παρατηρείται μεγαλύτερη μείωση στα πτηνά μη κυνηγετικού ενδιαφέροντος?”

    Όλοι τα γνωρίζουν αυτά ακόμα και στις οικολογικές οργανώσεις, απλά κάνουν την δουλειά τους. Να είστε βέβαιοι ότι ακόμα και ο πιο φανατικός ψευτο-οικολόγος δεν επιθυμεί να διακοπεί οριστικά το κυνήγι. Απλούστατα για τον λόγο ότι χωρίς τους κυνηγούς θα χάσουν μια απο τις βασικότερες αιτίες ύπαρξης τους.

    Δυστυχώς το κυνήγι δεν το βλέπουμε σοβαρά ούτε εμείς οι ίδιοι οι κυνηγοί.

    Βίκτωρα δεν χρειάζεται μακροχρόνια μίσθωση, αυτό μπορεί να ρυθμιστεί με ιδιοτικά συμφωνιτικά και επίσης δίνεται η ευκαιρία στον ιδιοκτήτη να έχει κέρδος πέρα από την επιδότηση. Στο χωριό μου υπάρχουν χιλιάδες στρεματα που παραμένουν εδώ και πολλά χρόνια ακαλλιέργητα γιατί δεν είναι ποτιστικά και βρίσκονται σε δύσκολα σημεία που δεν προσεγγίονται απο βαριά αγροτικά μηχανήματα. Δεν συμφέρει λοιπόν να τα σπίρουν. Αν όμως τους δωθούν κάποια χρηματικά κίνητρα μπορούν να τα σπίρουν βίκο και βρόμη αφού το μόνο που θα χρειασθεί είναι ένα τρακτερ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62721

      Xoris na exo diavasei kanena apo ta teleytea teyxoi tou Ethnos-Kinigi, stin epistoli tou Orion, yparxei episimi apantisi??

     Deixnontas 3-psifious arithmous karposis thiramaton, toulaxiston emena, me peirazei afantasta – opos me peiraje otan se ena arthro edeixne merikes dekades karakajes skotomenes gia ton skopo tis skopovolis , ean thimame kala.
      Opos exo janapei o kathe kinigos prepei na exei kapia standards kai kapio logo gia ton opoio vgenei gia kinigi…Diladi prepei o kathe kinigos na exei proteyon stoxo tin oriaki karposi??? I tha prepei na exei skopo na paei gia kinigi sto ejoteriko kathe sezon gia na jedosei?????? Distixos … Den yparxei maziki prosegkisi gia na entopistoun kai na vrethoun liseis sta entos ton tyxon oria tis Elladas mas, gia kati pou legete “Kinigi” …

    P.S.

     Exei skeftei pote kapios pios,ti fteei pou oi kinigoi einai sxedon pantou daxtilodixtoumenoi???? Pioi mporei na einai oi logoi pou den yparxei afthonia thiramaton???

    Loipon paei poli makria i valitsa……
     Ean o kathe enas kinigos den mporei na valei kapia oria ston eayto tou, ti mporei na kanei gia to sinolo???

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #62723

    ΚΩΣΤΑ ,Κ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ,ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Κ ΤΟ ΚΑΝΕΙ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.Η ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ Κ ΝΑ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΜΑΡΟΚΟ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ Κ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΥΝΗΓΙ “ΑΚΡΟΒΑΤΕΙ”.ΜΠΟΡΕΙ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ Κ ΑΥΤΟ.Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΟΣΟ Κ ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΜΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΘΕΝΟΣ Κ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΣΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΤΑΙ ΚΡΥΦΟ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #340696

    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΕ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΘΗΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ;

    ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΛΙΟΜΑΣΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΙΣΠΙΣΤΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ-ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΔΕΙΞ’ΤΑ ΜΑΣ ΝΑ ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ.

    ΟΤΑΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΜΑΣ ΟΡΕΙΝΗ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΟΙ ΦΑΣΣΕΣ ΜΙΛΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΕΣΕ 5 ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ;

    ΑΠΛΑ Ο ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΔΙΑΨΕΥΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΕΓΚΥΡΟΣ ΓΙΝΕΤΕ.

    ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΥ.

    ΕΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΘΑΝΑΤΩΣΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΡΙΑΞΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΜΑΤΕΡΗ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΜΙΛΑΜΕ.ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟ ΠΑΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΕ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ;

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #62739

    Ομφαλοσκοπούμε , αναλωνόμαστε  , επιστρατεύουμε κάθε είδους επιχείρημα ώστε να καταρρίψουμε τις ενέργειες , τα πιστεύω και την άλλη άποψη , αλλά με ποιό στόχο? Μήπως για να δίνουμε έτοιμα επιχειρήματα σε αντικυνηγετικές απόψεις ? Δε νομίζω να είναι αυτό το ζητούμενο μεταξύ κυνηγών με αφορμή το τελευταίο απο τα πολλά κατά καιρούς ανάλογα δημοσιεύματα του Εθνος Κυνήγι .

    Προσωπικά θεωρώ οτι ένα περιοδικό είναι πηγή ενημέρωσης – πληροφόρησης – γνώσης . Ως τέτοια τη δέχομαι και τη διαβάζω . Πρίν τρείς εβδομάδες , στο Εθνος Κυνήγι , παρουσιάστηκε ένα κυνήγι  – μεταξύ άλλων πολλών – από την τεράστια ποικιλία επιλογών για οργανωμένες και νόμιμες εξορμήσεις κάπου στη Γή .

    Συμφωνώ στην ενημέρωση , στη διάδοση της πληροφορίας και στη γνώση του τι συμβαίνει γύρω μας .  

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων