Έγκλημα χωρίς τιμωρία

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 91 έως 101 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    ΗΚ στις #63606

    Θα επανέλθω με συγκεκριμένο παράδειγμα:Είμαι στην Ηπειρο για πέρδικες πριν δύο χρόνια.Στην περιοχή κινείται ολο το καλοκαίρι λαθροθήρας ο οποίος εχει χτυπήσει – οπως κάθε χρόνο – πάνω από 20 λαγούς.Εννοείται οτι αυτό είναι γνωστό σε ολο το χωριό και επιπλέον δεν είναι ο μοναδικός που το κάνει,υπάρχουν και αλλοι..Στο καφενείο του χωριού μετά το κυνήγι,βρίσκω δασικό,του το λέω,και τον κατονομάζω.Ξέρετε ποιά ηταν η απάντηση?Οτι δικαιολογημένα εχει το οπλο μαζί του,το βράδυ στο αυτοκίνητο,γιατί στο βουνό,υπάρχει λύκος!!Τώρα τι σχέση εχει ο λύκος με το να κυκλοφορεί ολο το βράδυ με οπλο στο αυτοκίνητο ο λαθροθήρας,και να εχει και λαγόσκυλα στη στάνη του,πείτε εσείς!

    Παιδιά,μου φαίνεται οτι με αυτά που γράφετε,η δεν κυνηγάτε συχνά,η δεν ξέρετε τι συμβαίνει στα χωριά σε ολη την Ελλάδα.

    Να ρωτήσω κάτι αλλο:Αφήστε τις πέρδικες και τους λαγούς,και να πάμε στις μπεκάτσες.Δεν ξέρετε οτι σε ολη την Ελλάδα,σε ολα τα χωριά,κάθε απόγευμα,φεύγουν οι λεβέντες από τα καφενεία,πάνε 10 λεπτά για καρτέρι μπεκάτσας και επιστρέφουν??Και ειδικά αν εχει ρίξει και κανένα χιονάκι,γίνεται πόλεμος.Πείτε πόσες μηνύσεις εχουν γίνει από τους ομοσπονδιακούς??Ελάχιστες!!!

    Να πάμε στα υδρόβια??Σε ολους τους βάλτους ανά την Ελλάδα,γίνεται χαμός στα απαγορευμένα,κάθε βράδυ.Ουτε αυτό το ξέρετε?Υπάρχουν λαθροθήρες που ζούν από αυτή την “δουλειά”,πουλώντας τα παπιά.Οι συλλήψεις ελάχιστες.Η δικαιολογία είναι,ελα μωρέ να κόψουμε το μεροκάματο στο παιδί,για τις πάπιες!!!

    Να πούμε για τα ορτύκια??Ολη η Ελλάδα βάζει κράχτες!!

    Κατά τα αλλα θα κάνουν ελεγχο στον Αθηναίο που πάει για τσίχλες,αν εχει τρίσφαιρη καραμπίνα,η αν εχει αδεια.Και για να πώ και κάτι που εχει συμβεί σε μένα,μου εχει αφαιρεθεί στο παρελθόν η αδεια για δύο χρόνια,επειδή προπονούσα τα σκυλιά μου εκτός Ζ.Ε.Σ.

    Παιδιά χρειάζονται ποινές ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΩΝ στους κυνηγότοπους.Μόνο με τον φόβογια να μαζεύεται ο Ελληνας.Και το βασικότερο:Aλλαγή νοοτροπίας.Δεν είμαστε εξολοθρευτές και κάφροι!!Είμαστε κυνηγοί και αθλητές.

    Αυτά.Καλημέρα σε ολους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    TSIMPAS στις #63607

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙΘ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΗΚ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟ ΟΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΜΕ ΓΕΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΠΗΓΕΝΕ ΓΙΑ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΟ ΔΑΣΑΡΧΗ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΓΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ 2ον ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΣΑΝΕ ΜΕ ΛΑΓΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΥΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ!!!!ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΛΑΓΟΣ {ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΤΡΥΓΟΝΙ} ΣΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ!!!!

    ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΑΤΩΣΕΙ ΤΗΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΣΤΟ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ!!!ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Μ……ΕΣ!!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #63609

    ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΗΚ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΑ ΟΠΟΥ Η ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΙΑ ΛΑΓΟ….

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ……

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΠΟΙΝΕΣ…

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ…. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΙΝΩΝ

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ…

    ΜΕ ΛΥΠΗ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΓΝΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ.

    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?? ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ.

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #63613

     

      Δυστυχώς, ακόμη και οι σοβαρές προσπάθειες των Κ.Ο & των Συλλόγων, που έδωσαν το έναυσμα για “αναγέννηση” θηραματική και κυνηγετική πχ το πείραμα του αγριογούρουνου στην Πελ/σο κινδυνεύει να πάει στράφι …

     Διάβασα πριν καιρό ένα αφιέρωμα του “ΕΘΝΟΥΣ/ΚΥΝΗΓΙ” για τα αγριογούρουνα και τις γέννες κλπ στον Μοριά … καλό μεν, αλλά καθόλου αντιπροσωπευτικό για το τι πραγματικά συμβαίνει … αυτά που μου είπαν στην ορεινή Αρκαδία (Τρόπαια, Λευκοχώρι, Λαγκάδια) τον Δεκαπενταύγουστο με έκαναν να αναρωτηθώ τελικά όχι απλά σε τι κόσμο κυνηγετικό ζούμε, αλλά επιτέλους, ποιός μπορεί να βάλει τα πράγματα στην θέση τους … και τους λαθροθήρες και πάσης φύσεως “επιδρομείς” στις περιοχές αυτές από Πάτρα, Καλάβρυτα και όχι μόνον, που το παίζουν “κυνηγοί” στο εδώλιο … εμπόριο κρέατος κανονικό με ψυγεία και παραγγελίες, τσαμπουκάς και αποκλεισμός ολόκληρων περιοχών από μιά δυό μέρες πριν και διαρκές κυνήγι ακόμη και εκτός σαιζόν με ασύλληπτα νούμερα … φαντασθείτε ομάδες σαράντα ατόμων με CB και κινητά και τακτική αλληλοενημέρωση, πόσο εύκολα ξεφεύγουν και πόσο εύκολα συντονίζονται για να μην την πατήσουν … και κοντολογής σπρώχνουν και τους ντόπιους να προηγηθούν στην “παρανομία” αφού ξέρουν ότι τις επιτρεπόμενες μέρες  θα γίνει χαμός …

     Αυτά που διαβάσαμε πρόπερσι για την ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ και τα επεισόδια ήταν απλά η κορυφή του παγόβουνου … τα περισσότερα δεν βλέπουν το φως της δημοσιότητας και “οι γνωρίζοντες”, κάνουν ότι δεν ξέρουν, ανήμποροι να αντιδράσουν και αποδεχόμενοι την κοινή πεποίθηση, ότι είμαστε δέσμιοι λίγων ανεγκέφαλων λαθροκυνηγών ή κακής ποιότητας κυνηγών που δεν “κολώνουν” σε τίποτα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    720
    kynigofotis στις #340801

    ΗΚ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΑΠΛΩΣ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗ Η ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΡΝΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Α Η’ Β ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΑΝ ΣΥΝΕΡΓΟ.

    ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΑΛΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΑΡΤΕΡΙΩΝ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ Κ.Α.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΩΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΜΠΟΡΟΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ.

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ (ΝΟΜΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ) ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ 4 ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΑΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ.

    ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

     

     

    ΦΙΛΙΚΑ,ΦΩΤΗΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #63617

    πρίν λίγο καιρό βρέθηκα σε κάποιο χωριό κάπου στην Κεντρική Ελλάδα και γνωρίστηκα με κάποιο παλικάρι το οποίο είναι πολύ καλός και πορωμένος κυνηγός ο πατέρας του έχει 3 ελληνικούς ιχνηλάτες και ο ίδιος 2 σέτερ, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η άνεση με την οποία μίλαγε για το καρτέρι στην μπεκάτσα, το μπαλικάρι κυνηγάει ανελιπώς πέρδικα και μπεκάτσα με τα σκυλιά του αλλά κανένα απογευματάκι πετάγεται και κοντά στο χωριό του για να κάνει και ένα καρτεράκι σε μπεκάτσα, απλά πιστεύω ότι στους κυνηγούς της επαρχίας δεν έχει περάσει το ακριβές νόημα της συγκεκριμένης απαγόρευσης, το ίδιο συμβαίνει και με τους κατοίκους των κυκλάδων απο όπου κατάγομαι με το κυνήγι των κεφαλάδων και των συκοφάγων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #63620

     

    Φίλε ΗΚ, δε γνωρίζω πόσο μεγάλη σημασία έχει το πόσο συχνά και που κυνηγούν οι διπλανοί σου στην απόφασή σου να πάρεις δραστικά μέσα ενάντια στους λαθροκυνηγούς. Εγώ πάντως όταν βλέπω λαθροκυνηγούς, δε κοιτάω ποτέ τι κάνουν οι γύρω μου, ενεργώ για εμένα όπως εγώ νομίζω ότι είναι σωστό.

     

    Έχω ζήσει κι εγώ αλλά και πολλοί άλλοι παρόμοια περιστατικά με αυτά που ανέφερες και δυστυχώς και χειρότερα.

     

    Κάτι που ίσως κάποιοι δε γνωρίζουν, είναι ότι μπορούμε να καταγγείλουμε στην αρμόδια ομοσπονδία, θηροφύλακες που δε κάνουν το καθήκον τους.

    Τέτοιες καταγγελίες γίνονται κάθε χρόνο και μάλιστα κάποιοι, (προς το παρόν λίγοι), απολύονται.

     

    Όταν και όποτε μπορούμε, πρέπει να καλούμε τη θηροφυλακή, διαφορετικά θρέφουμε την οκνηρία των θηροφυλάκων και την ξεδιαντροπιά των λαθροθήρων.

     

    Έχω παρατηρήσει πως όταν τηλεφωνήσω αρκετές φορές στο θηροφύλακα επιμένοντας να περάσει από ένα καρτέρι μπεκάτσας, τελικά το κάνει. Συνήθως δε συλλαμβάνει κανένα, γιατί πρέπει να τους πιάσει στα πράσα και αυτό δεν είναι εύκολο. Αλλά επειδή οι περισσότεροι λαθροθήρες είναι θρασύδειλοι, όταν δουν το αυτοκίνητο του θηροφύλακα, γίνονται καπνός. Και όταν το βλέπουν συχνά να βολτάρει σε κάποια καρτέρια, προτιμούν να μη τα επισκέπτονται.

     

    Τελικά το συγκεκριμένο καρτέρι γίνεται “επικίνδυνο” και έτσι σώζονται κάποια πουλιά.

     

    Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιος Μεσσίας που με τον ερχομό του θα πατάξει τη λαθροθηρία και θα φέρει μία νέα ιδανική εποχή για το Ελληνικό κυνήγι. Επειδή όμως έχω βαρεθεί να κλαίγομαι περιμένοντάς τον, αποφάσισα να κάνω κι εγώ κάτι.

     

    Πάρτε τα τηλέφωνα των θηροφυλάκων από όλη την Ελλάδα, όταν βλέπετε μία παρανομία, τηλεφωνήστε στον αρμόδιο θηροφύλακα και καταγγείλετέ την. Δείτε το σαν χόμπι. Εάν σε αυτούς αρέσει η παρανομία, σε εμάς αρέσει η καταγγελία.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #63645

    Δέ νομίζω ότι μπορεί να διαφωνήσει κάποιος με τα λεγόμενα του φίλου ΗΚ.  Ολοι γνωρίζουμε ότι υπάρχει λαθροθηρία σε πολλά μέρη της πατρίδας μας, όπως τα παραδείγματα που ανέφερε ο φίλος ΗΚ. 

    Με τον ίδιο τρόπο πρέπει να συμφωνήσουμε ότι σε αρκετά μέρη μερικοί θηροφύλακες και δασικοί δείχνουν μια ανοχή προς τους ντόπιους λαθροθήρες.  Οι λόγοι διαφορετικοί κατά περίπτωση:
    – Είναι και οι ίδιοι ντόπιοι και δεν θέλουν να πειράξουν τους δικούς τους
    – Φοβούνται ότι μόλις πιάσουν κάποιον θα τους την “πέσουν” όλοι οι υπόλοιποι
    – Δεν θέλουν να τα βάλουν με την τοπική κοινωνία
    – Ξέρουν ότι θα πιεστούν εκ των υστέρων από υψηλά ιστάμενους για να σταματήσει η μήνυση

    Υπηρέτησα στην στρατονομία και θυμάμαι πολύ καλά ότι όταν γράφαμε κάποιο ντόπιο, πριν ακόμα γυρίσουμε το μεσημέρι στη μονάδα, είχαν πέσει τα σχετικά τηλέφωνα για να μην προχωρήσει η αναφορά.

    Ολα αυτά δεν πρέπει να μας απαγοητεύουν.  Τα κινητά τηλέφωνα των θηροφυλάκων βρίσκονται στα βιβλιαράκια που μας μοιράζουν οι σύλλογοί μας.  Ας τα χρησιμοποιήσουμε λοιπόν και ας επιμείνουμε αν δούμε ότι δεν γίνεται κάτι. Ακόμα κι αν ο θηροφύλακας δεν αναλάβει άμεση δράση, οπωσδήποτε οι καταγγελίες ενοχλούν και πιάνουν τόπο.

    Παρατήρησα ότι πολλά από τα κινητά τηλέφωνα των θηροφυλάκων έχουν συνεχόμενα νούμερα που σημαίνει ότι είναι υπηρεσιακά, δηλαδή τα πληρώνουμε εμείς οι κυνηγοί.  Ας τα αξιοποιήσουμε λοιπόν!!

    Οπως έγραψε και ο Δημήτρης, σε επόμενη φάση, αν ο τοπικός θηροφύλακας δείξει επανειλλημένα αδιαφορία, μπορούμε να το καταγγείλουμε στην αρμόδια ομοσπονδία.

    Μου άρεσε η τελευταία παράγραφος του Δημήτρη:
    Πάρτε τα τηλέφωνα των θηροφυλάκων από όλη την Ελλάδα, όταν βλέπετε μία παρανομία, τηλεφωνήστε στον αρμόδιο θηροφύλακα και καταγγείλετέ την. Δείτε το σαν χόμπι. Εάν σε αυτούς αρέσει η παρανομία, σε εμάς αρέσει η καταγγελία.

    Ας σκεφτούμε ότι η συνήθως γεμάτη τσάντα του λαθροθήρα αντιστοιχεί σε άδειες τσάντες πολλών νομοταγών κυνηγών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #340813

    Παιδια το θεμα δεν ειναι να βρεθουν μονο οι λαθροκυνηγοι αλλα και να τιμωρηθουνε.Ο δημητρης πολυ σωστα το εθεσε λεγοντας πως οσοι λενε οτι αυτοι ειναι ντοπιοι και οτι οι θηροφυλακες ειναι αχρηστοι.Οι θηροφυλακες αχρηστοι ειναι βεβαια γιατι αμα ηυταν σωστοι δεν θα γινονταν αυτα που γινονται.Εχει τυχει πολλες φορες να δω θηροφυλακα να πινει το καφεδακι του αταραχος και να μην σου κανει καν ελεγχο.Καλο ειναι να βρεθουν καποια ατομα να στησουν κατα καποιο τροπο ενα καρτερι στους λαθροκυνηγους και να τους βαλουν μεσα.Βεβαια κανενας δεν παιρνει αυτην την πρωτοβουλεια διοτι φοβουνται τις τυχον αντιδρασεις τον λαθροκυνηγων.Δεν ξερεις τι τρελα κουβαλαει ο αλλος κι ετσι λες να καθισω στα αβγα μου.Ειναι πολλοι ασχημο να βλεπω οτι χρονο με το χρονο μειωνονται τα θηραματα.Περυσι στη Θεσσαλια υπηρχαν περιπου 1.000 και βαλε μα φετος αμφιβαλω αμα φτανουν τους 700.Γι’αυτο ή πρεπει να “χυθει” αιμα ή να μπουν καποιοι αξιοι θηροφυλακας οχι μονο για την κυνηγετικη περιοδο αλλα και για ολοι τη σεζον.Πριν κατι μηνες σε ενα χωριο ειχε παρατηρηθει πολλη μεγαλη μειωση στα αγριογουρουνα.Εκει που τα αγριογουρουνα εφταναν τα 2.000 εφτασαν τα 1.500.Εξωφρενικη μειωση.Ετσι εγω με εναν ξαδερφο μου μου και ενα θειο μου τους ειχαμε στεισει καρτερι.Ειχαμε παρατηρησει που βλεπαμε αιματα κι ετσι κινηθηκαμε σε εκεινη την περιοχη.Ετσι οταν τους ειδαμε 3:30 τα ξημερωματα ημαστε σιγουρα πως ηταν αυτοι.Τοτε βγηκαν ο ξαδερφος και ο θειος μου και τους εκαναν τη μαπα κρεας.Συγχνωμη για την εκφραση.Οι κατοικοι του χωριου μας ηξεραν μιας και πηγαιναμε συχνα εκει για κυνηγι μας ευχαριστησαν που τους πιασαμε εστω και με αυτο τον τροπο.Μαλιστα προτιμησαν αυτο τον τροπο.Μου εδωσαν κι εμενα συγχαρητηρια που εστω παρεβρεθηκα εκεινη τη βραδια ασχετα αν δεν τους εδωσα ενα χερι ξυλο.Οι κατοικοι μετα ειχαν κρεμασει ενα πανο που εγραφε λαθροκυνηγοι ηρθε το τελος σας.Καποτε το ειχα βαλει αυτο το θεμα στα “κακως κειμενα” και ειχαν δημιουργηθει αντιδρασεις για μια λεξη ασχημη που χρησιμοποιησα.Επισης πολλοι δεν με πιστεψαν λεγοντας λιψα αυτα που ειπα τοτε εν σχεσει με αυτα που ειπα τωρα.Τοτε φανηκε πως εγω τους ειχα χτυπησει και ολοι ελεγαν με τι με σφεντονες?Περασμενα ξεχασμενα.Μακαρι μια μερα να την παθουν ολοι οι λαθροκυνηγοι και να μπουν μεσα ισοβια.Τοτε θα γεμισουν για πρωτη φορα οι φυλακες μια και τωρα ολοι την σκανε.Αλλο θεμα τωρα με την αστυνομια της Ελλαδας που πιο εζρηστη δεν υπαρχει.Το ονειρο μου ειναι να γινω ενας καλος πολιτης και στην πραξη οχι μονο στα λεγομενα.Αυτο μπορω να το καταφερω αλλα να πιαστουν ολοι οι λαθροθηρες και να γινει καλη η ελληνικη Αστυνομια ειναι ενα ονειρο που δεν θα πραγματοποιηθει ποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    ΘΗΡΑ στις #64765

    νομιζετε οτι το ΔΣ του εκαστοτε συλλογου αφηνει τον θηροφυλακα να κανει την δουλεια του? οι πιεσεις που δεχεται ενας καλος και εντιμος θηροφυλακας ειναι αφανταστες κυριοι,απο το δασαρχειο? απο το συλλογο? απο το χωριο? η την πολη? [οι θηροφυλακες περιμεναν <πως και πως> οταν ακουσαν για ομοσπονδιακη θηρ.. οτι θα ξεφευγαν απο τους συλλογους,και θα τους ελεγχε ο εισαγγελεας, γιατι αυτος ειναι ο αμεσος προισταμενος, μονον σε αυτον αμα ηθελαν πηγαινουν της μηνυσεις , η πλακα ειναι οτι οι πιο πολλοι συλλογοι λενε στους θηροφυλακες να τους πανε της μηνυσεις πρωτα σε αυτους και θα κανουν συμβουλιο και θα δουν τι θα γινει!!! ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ!! αντικαθιστουν και τον νομο, ετσι την βλεπουν, ποσο λαθος ηταν],οι πιεσεις συνεχισαν πιο δυνατα,επιαναν καποιον το πρωι για καποιον λογο, για χρηση vhf στα γουρουνια ας πουμε , σε επερνε τηλ..ο προεδρος της ομοσπονδιας μετα απο ενα 10λεπτο ,[γιατι τον επιασες αυτον, μου ειπε άλλα εμενα,τι εγινε? βεβαια πριν παρει τηλ. ο παρανομος τον προεδρο, τον ειχαν παρει 2 βουλευτες 2 δασαρχες και 2-3 φιλοι.Και σε αμφισβητει, τι εγινε, τα vhf ηταν δικα τους? αντι να τους πει οτι αφου τον εγραψε το εκανε,τελος!!!.Μετα τι να του πεις? βαλε μου καμερα στο κεφαλι για να βλεπεις τι εγινε? φοβασαι, βλεπεις οτι το συστημα

    δεν ειναι μαζι σου αλλα με τους αλλους,υπαρχουν θηροφυλακες που θα ηθελαν, και εχουν τα κοτσια να επιβαλουν τον νομο σε οσους δεν θελουν να τον ακολουθησουν,αλλα δεν τους αφηνουν,αυτα τα λιγα για τωρα. Θα τα πουμε και παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #64791

    Ενδιαφέρουσα άποψη!

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 91 έως 101 (από 101 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων