ΑΔΗΛΩΤΑ ΟΠΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61362

    διαβασα χθες το θεμα κ με φοβησατε.ημουν ετοιμος να παω να δηλωσω με τον πατερα μου μια καραμπινα που εχει ληξει εδω κ κατι χρονια.μολις ειδα αυτα που λεγατε λεω “ας κατσω καλυτερα στα αυγα μου μη μας μαζευουνε”.σημερα παλι μου αναπτερωσατε το ηθικο…

    για να δουμε….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #340483

    ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛA,Η’ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ,Η’ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΝΤΟΥΛΑΠΑ Η’ ΜΠΑΟΥΛΟ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ,ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #61366

    θα περιμενω να διαβασω το αρθρο στο εθνος αυριο κ αν οντως δω οτι δεν εχω προβλημα θα παω να την δηλωσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #61369

     

    επανερχομαι διορθωνοντας με. και πιο συγκεκριμενα. τελικα μεχρι σημερα, η παραταση που εχει δοθει, συμφωνα με την υπουργικη αποφαση  3009 και ολες τις τροποποιησεις της αφορα τις ληγμενες αδειες κατοχης και οχι τα αδηλωτα. Μου εστειλαν απο το υπουργειο δικαιοσυνης την εφημεριδα της κυβερνησεως με ημερομηνια 17/6/2005 και μεχρι  τωρα αυτο ισχυει. Τωρα αν ειναι στις προθεσεις του υπουργειου να  δωσει νεα προθεσμια για τα αδηλωτα θα ηταν ευχης εργον. Απ οτι ειχα διαβασει κατι τετοιο ετοιμαζεται, αλλα μεχρι να  δημοσιευθει στην εφημεριδα της κυβερνησεως και να ισχυσει, προχωραμε με την προηγουμενη αποφαση. Αρα οσοι εχετε αδηλωτα, υπομονη.

    νικολας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #61393

     

     Η προαναφερόμενη απόφαση “Παράταση ισχύος Αδειών Κατοχής Κυνηγετικών Όπλων” είναι δημοσιευμένη στο ΦΕΚ Β΄/ 828 / 17-6-2005.

     Όσοι ενδιαφερόμενοι προσέλθετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #61437


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 12 Ιούλιος 2005


    Για να εκδοθεί η άδεια στο όνομα μου χρειάζομαι χαρτί απο γιατρό και ποινικό μητρώο? Σημείωση την άδεια για το τελευταίο μου όπλο την πήρα πριν 3 μήνες.


    Φάνη έβγαλες άδεια πριν τρεις μήνες, αρα δεν χρειάζεσαι για τα επόμενα τρία χρόνια χαρτί από γιατρό, ούτε χρειάζεται αντίγραφο ποινικού μητρώου (ούτως ή άλλως το τελευταίο δεν το βγάζεις εσύ, αλλά βγαίνει υπηρεσιακά).

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #61463

    Thanks Αντώνη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #61557

    Το παραπάνω ΦΕΚ.Β-828-17/6/2005 παρατείνει την προθεσμία για την ανανέωση των αδειών κατοχής που έχουν ήδη λήξει ή θα λήξουν μέχρι την 31/12/2005.  Η καταληκτική ημερομηνία για την ανανέωση όλων αυτών των αδειών είναι η 31/12/2005.

    Για τα όπλα που είναι εντελώς αδήλωτα ή έχουν την παλιά άδεια του Δασαρχείου (η οποία δεν ισχύει) δεν έχει εκδοθεί μέχρι τώρα καμία σχετική απόφαση.  Τα όπλα αυτά θεωρούνται παράνομα.

    Το Εθνος-Κυνήγι έγραψε την περασμένη Τετάρτη 13/7/2005 ότι επίκειται απόφαση για τη δήλωση και των αδήλωτων όπλων με προθεσμία μέχρι τέλος του χρόνου (31/12/2005).  Εν αναμονή λοιπόν, όσοι έχετε αδήλωτα όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    nhreys στις #340520

     

    Αγαπητοί συνάδελφοι το θέμα των αδήλωτων όπλων

    είναι σοβαρό και ”επικίνδυνο”

     

    Δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση από τις αρμόδιες αρχές γιατί πολλές φορές δεν ξέρουν η δεν είναι ενημερωμένοι επαρκώς υπάρχει δυσπιστία από την πλευρά των πολιτών (κατάσχεση) και υπάρχει κίνδυνος

    να μπλεχτεί άσχημα κανείς χωρίς πολλές φορές να φταίει.

     

    Πριν μια εβδομάδα περίπου συνομιλούσα με την χήρα ενός φίλου

    ο άνθρωπος αυτός δεν κυνηγούσε αλλά είχε τρέλα με τα όπλα

    η γυναίκα του πολλές φορές αντιδρούσε στην αγορά ενός όπλου.

     

    Η επιθυμία του άντρα της ήταν μεγάλη και τελικά αγόρασε 3 τουφεκιά

    από εξωτερικό η γυναίκα του βεβαίως ούτε να τα δει.

     

    Τελικά ο άνθρωπος απεβίωσε αιφνιδίως και μετά από 1-2 χρόνια η γυναικά του τυχαία αδειάζοντας το πατάρι λόγω βλάβης στα υδραυλικά βρίσκει τα όπλα για τα οποία όπως μου είπε δεν ξέρει αν υπάρχουν χαρτιά η αν υπάρχουν που είναι γιατί αυτή δεν ήθελε ούτε να τα δει

    (υπάρχει η πιθανότητα να έχουν χαθεί στις μεταφορές από το εξωτερικό)

     

    Από την περιγραφή της γυναίκας (γιατί δεν τα είδα ) όσο μπορεί να είναι έγκυρη κατάλαβα πως πρόκειται για μια καραμπίνα PumpAction

    ( Χράπα-Χρούπα ) μαύρη ένα είδος τουφεκιού με κινητό ουραίο

    (μπορεί να είναι και ραβδωτό γιατί στο εξωτερικό έχουν τέτοια) και κάποιο άλλο πάλι με κινητό ουραίο αλλά μοιάζει αρκετά παλαιό

    όπως μου είπε για να λειτουργεί και μάλλον είναι για τοίχο ποια.

     

    Η γυναίκα με ρώτησε τι να τα κάνει αυτά τα όπλα και αν είναι ”παράνομα” πραγματικά βρέθηκα σε πολύ δύσκολη θέση και δε ήξερα τι να της πω

    θεωρητικά τα όπλα αυτά χωρίς χαρτιά είναι παράνομα γιατί δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί η ”νόμιμη” αγορά τους επίσης αν το δεύτερο τουφέκι είναι όντως όπως φαντάζομαι ραβδωτό από ότι ξέρω δεν υπάρχει στην Ελλάδα νομοθετική ρύθμιση για τα όπλα αυτά.

     

    Μήπως έχει κάποιος υπεύθυνη πληροφόρηση για αυτό το θέμα πως μπορεί κανείς να το χειριστεί έτσι ώστε να κινηθεί νομότυπα να μην χάσει τα όπλα και να μπορέσει με νόμιμο τρόπο να βγάλει χαρτιά ????

     

    NHREYS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #61633

    Η γυναίκα θα περιμένει να εκδοθεί η αναμενόμενη απόφαση που πιθανότατα θα δίνει περίοδο χάριτος για τη δήλωση των αδήλωτων όπλων μέχρι τέλος του χρόνου.

    Μετά θα πάει στο αστ.τμήμα της περιοχής της (χωρίς τα όπλα) και θα ρωτήσει τί χρειάζεται για να τα δηλώσει στο όνομά της εξηγώντας παράλληλα την κατάσταση.  Π.χ βρήκα σε ένα παλιό μπαούλο τα όπλα του συζύγου μου αλλα δεν μπορώ να βρώ πού είχε φυλάξει τα χαρτιά τους.  Δεν χρειάζεται να αναφέρει ότι δεν γνώριζε ποτέ την ύπαρξή τους.

    Στο μεταξύ, καλόν είναι να δεί τα όπλα κάποιος γνώστης ώστε να αποφανθεί αν είναι λειόκαννα ή ραβδωτά και αν τα αναγραφόμενα στοιχεία είναι πλήτη και ευδιάκριτα.  Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να ζητηθεί κάποια γνωμάτευση οπλουργού για τα στοιχεία των όπλων (διαμέτρημα, αριθμός, μάρκα, προέλευση κλπ).

    Θα χρειαστούν σίγουρα κάμποσες φωτογραφίες της ίδιας, χαρτί από γιατρό ότι είναι ικανή να κατέχει κυνηγετικά όπλα και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχει καταδικαστεί με βάση κάποιους νόμους.  Ισως ζητηθεί και πρόσθετη υπεύθυνη δήλωση όπου θα δηλώνει την προέλευση των όπλων (από το σύζυγο).  Τέλος μπορεί να ζητηθεί κάποιο πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών ή κάτι παρόμοιο.

    Αν θέλει να τα μεταβιβάσει ίσως είναι προτιμότερο να τα δηλώσει κατευθείαν ο νέος ιδιοκτήτης ώστε να αποφευχτεί η διπλή ταλαιπωρία.

    Περισσότερες και πιό έγκυρες πληροφορίες στο αστ.τμήμα της περιοχής της.  Ο νόμος, πολλές φορές, ερμηνεύεται διαφορετικά από τον κάθε υπάλληλο και το κάθε αστ.τμήμα.  Γιαυτό επιμένω ότι μόνο εκεί μπορούμε να πάρουμε υπεύθυνη και πρακτική πληροφόρηση.

    Για το ραβδωτό (αν τελικά είναι ραβδωτό, γιατί υπάρχουν και λειόκαννα με κινητό ουραίο) δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να το δηλώσει.  Υπάρχουν βέβαια πολλές προσδοκίες ότι τελικά θα επιτραπούν και τα ραβδωτά, άγνωστο προς το παρόν ποιά διαμετρήματα και με ποιές προϋποθέσεις.

    Μια άλλη λύση είναι, το όπλο να αχρηστευτεί από κάποιον οπλουργό, δηλαδή να γίνει μή λειτουργικό και να το δηλώσει ως κειμήλιο.  Δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες γιαυτή τη διαδικασία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    mixalis7 στις #61636

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΤΟ ΠΑΣ ΣΤΟ ΑΣΤΥΝ. ΤΜΗΜΑ ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΟΧΟ ΚΑΛΩΣ,ΑΝ ΟΧΙ ?

    Π.Χ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΔΗΛΩΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΙΣ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,ΤΟ  ΑΦΗΝΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.

    ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ Η ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #61670

    Εγώ δεν θα άγγιζα καθόλου ένα εγκατελειμμένο όπλο.  Μπορεί να είναι κλεμμένο ή ακόμα και να έχει χρησιμοποιηθεί σε έγκλημα.  Το πιό πιθανό είναι να το έχει κρύψει εκεί κάποιος λαθροθήρας.  Κι αν σε σταματήσουν τυχαία για έλεγχο στο δρόμο;;  Πολύ δύσκολα θα τους πείσεις ότι το βρήκες πριν λίγο στο βουνό και σκόπευες να το παραδώσεις στο αστ.τμήμα.

    Το καλύτερο είναι να τηλεφωνήσεις επιτόπου στο 100 και να το αναφέρεις.  Αν σου πούνε να το πάρεις για να το παραδώσεις στο τμήμα, να ζητήσεις να καταγράψουν τα στοιχεία σου από το τηλέφωνο ώστε σε κάθε περίπτωση να είσαι καλυμένος.

    Για να το κρατήσεις χωρίς να το αναφέρεις επισήμως, ούτε να το σκέφτεσαι.  Μπορεί να μπλέξεις άσχημα αν βρεθεί κάποτε στο σπίτι σου ή αν σου το κλέψουν από το σπίτι σου ή αν πάς να το δηλώσεις.

    Ολα τα όπλα έχουν κάτοχο ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι.  Βέβαια, υπάρχει περίπτωση, ένα όπλο να μην ήταν ποτέ και πουθενά δηλωμένο αλλά μάλλον αυτό είναι η εξαίρεση.  Ακόμα κι αν ο προηγούμενος κάτοχος δεν το είχε δηλώσει, η αστυνομία έχει σίγουρα τις λίστες των όπλων από τους εμπόρους.  Υπάρχει μεγάλη ανοργανωσιά στην αστυνομία αλλά πού θα πάει; κάποια στιγμή θα καταφέρουν να πληκτρολογήσουν όλους τους αριθμούς σε μια κοινή βάση δεδομένων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    nhreys στις #61766

    Αγαπητοί συνάδελφοι ευχαριστώ για της απόψεις και τις γνώμες σας.

     

    Η κυρία που ανέφερα έχει ήδη από ότι ξέρω μιλήσει με τον δικηγόρο

    της για το τι θα κάνει με τα όπλα. οπότε το θέμα

    θα πάρει τον δρόμο του.

     

    Αυτές τις μέρες  είχα την δυνατότητα να δω τα όπλα και δυστυχώς

    η ευτυχώς τα δυο εκ των τριών είναι ραβδωτά.

     

    Το πρώτο τουφέκι είναι ένα SuperPosed μάρκας Lincoln Ιταλικό 12αρι

     

    Tο πρώτο ραβδωτό είναι ένα  M.1886 Steyr-Kropatschek Short Rifle

     

    Tο δεύτερο ραβδωτό δεν είμαι σίγουρος γιατί τα στοιχειά του δεν

    είναι ευδιάκριτα μοιάζει με Mauser 98 με ανατομική λεπτομέρεια

    στο κοντάκι για καλύτερη επώμιση δεν γράφει όμως τίποτα τέτοιο

    μπορεί να είναι κάποιο μοντέλο της Perugini-Visini

    γιατί έχει χαραγμένο ένα σχέδιο που αν δεν κάνω λάθος είναι του

    αυτού εργοστασίου

     

    Στην κάνη του έχει κάποια στοιχεία

    που από όσο διακρίνονται είναι τα ακόλουθα:

     

    7x64 * F (ένα ανάποδο Κ) Ι το ακόλουθο σχήμα

    και επίσης τον αριθμό 385

     

     

    Μήπως ξέρει κανείς την μάρκα και το μοντέλο ??

     

    Ποιά η σημασία των συμβόλων ??

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #77048

    Λήγει στις 12 Σεπτεμβρίου η περίοδος χάριτος για τη δήλωση και νομιμοποίηση των αδήλωτων όπλων καθώς και όσων όπλων έχει λήξει η άδεια κατοχής.

    Οσοι έχετε κάποιο παλιό αδήλωτο όπλο ή κάποιο όπλο που έχει λήξει η άδεια
    κατοχής, μόλις που προλαβαίνετε!!  Μην χάσετε την ευκαιρία γιατί δεν ξέρουμε τί μας επιφυλάσσει το μέλλον (νέος νόμος περί όπλων, τρομοϋστερία κλπ).

    Ενας ξάδερφός μου δήλωσε το δίκαννο του Πατέρα του (πέθανε πρόσφατα) χωρίς κανένα χαρτί, μόνο μια υπεύθυνη δήλωση για το πώς βρέθηκε το όπλο στην κατοχή του.  Οσοι έχετε δηλώσει τα τελευταία τρία χρόνια άλλο όπλο δεν θα χρειαστείτε ούτε βεβαίωση γιατρού, απλά να έχετε μαζί σας την προηγούμενη άδεια για να μην ψάχνουν.  Η άδεια βγήκε πολύ γρήγορα, νομίζω ότι τηλεφώνησε μετά από ένα μήνα και ήταν ήδη έτοιμη.  Στο Αστ.Τμήμα Αμαρουσίου όλα αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #77052

    Φάνη, είσαι ο μόνος (νομίζω) που μπορείς να διορθώσεις τον τίτλο αυτού του θέματος, έμπλεξα τη γλώσσα μου…
    Από “ΑΔΗΛΩΤΑ ΟΛΠΑ ” σε “ΑΔΗΛΩΤΑ ΟΠΛΑ
    (Πηγαίνεις στο αρχικό σου μήνυμα και πατάς “επεξεργασία”)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων