Λαγοσκυλα- οι καλυτερες ρατσες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 88 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    ΑΡΓΥΡΗΣ (ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ) στις #61491


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    ΑΡΓΥΡΗΣ (ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ) στις #61495

    ΝΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΜΟΥ ΠΑΩ ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΟΠΑΝΗ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΝΙΣΑΝ 4Χ4.ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΓΙΔΙΑ ΣΤΑ ΨΑΧΝΑ,ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΙΕΥΚΟΛΙΝΟ ΤΗ ΧΤΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΟΥΟΤΑ 4Χ4 4ΘΥΡΟ [ΠΡΑΣΙΝΟ-ΑΣΗΜΙ].ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΑΡΠΑΣ ΣΟΥ Κ ΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΧΩΡΙΑΝΟΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #61499


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ermis στίς 14 Ιούλιος 2005


    .ΜΥΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΤΑ ΜΠΙΓΚΛ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Χρηστο αναφερθηκα στους ελληνικους ιχνηλατες, ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΜΕΡΕΣ κ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ( ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ).οσο για τα μπιγκλ , ποτε δεν ειχα , αλλα ακουω απο αλλους οτι δυσκολευονται μονα τους, πρεπει να ειναι τουλαχιστον δυο.ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΖΕΥΓΟΣ η ΤΡΙΑΔΑ.ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ ΕΡΕΥΝΑ-ΣΥΝΤΟΜΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ-ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ.

    Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος ξέρει τα υπερ και τα κατά των ΓΙΟΥΡΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΝΕΟΚΑΣΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ! γιατί αν και αρκετά χρόνια κυνηγός, ποτέ δεν ασχολήθηκα με λαγόσκυλα. Επίσης θα ήθελα να πληροφορηθώ αν υπάρχουν βιβλία σχετικά με την εκπαίδευση των λαγόσκυλων. ΟΙ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ,ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ κ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ!  Το θεμα ειναι ποιος θα κανει τη δοκιμη με ρατσα που δεν ξερει. Επειδη αυτα τα σκυλια ειναι λιγα ειναι δυσκολο να βρεις καποιον που εχει για να τον ρωτησεις .ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ “ΕΝΟΧΛΩ” ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΙΧΝΗΛΑΤΩΝ ΓΙΑ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ κ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ. ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΙΕΡ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΟΥΣ ΤΑ ΜΠΙΓΚΛ….. Εγω επειδη τη δοκιμη την εκανα θα σας πω τα χριστουγεννα, αν δεν εχουμε φαει καμμια φολα. ΜΕ ΠΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ? ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #61545

    Αργυρη κυνηγαμε τους ιδιους λαγους, με το nissan εχουμε πει ακετες φορες ενα γεια, και πιθανο και με σενα. Ο μπαρμπας κυνηγαει εκει σχεδον 30 χρονια. Ο nissan τον ξερει σιγουρα. Ειναι δυο λαγοι σαν αλεπουδες που μου εχουν κατσει στο λαιμο. Αυτος που ειναι χαμηλα ειναι πολυ πονηρος, αφου σκεφτομαι, αν καταφερω και τον βαλω στη μπουκα να μη του ριξω, αστον εκει να βγαζει λαγουδακια. Ο αλλος ειναι ψηλα και ειμαι σιγουρος πως θα τον σηκωσω στο ιδιο σημειο παλι. Μου περασε περυσι πισω απο την πλατη μου βολταριστος, ημουνα πανω σε ενα βραχο, γυριζω τον βλεπω και ουτε το δικανο μπορεσα να σηκωσω, παραλιγο να τσακιστω. Αυτον τον θελω, δηλαδη τον θελω πολυ, θα του φαω τα αφτια. Θα τα πουμε πανω, δεν υπαρχει περιπτωση να μη συναντηθουμε, κι επειδη ο μπαρμπας πολλες φορες δεν ερχεται οταν κατεβουν τα γιδια στα ψαχνα κυνηγαμε και μαζι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    ΑΡΓΥΡΗΣ (ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ) στις #61593

    ERMH ΚΑΝΕΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΟΥ?ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΛΑΓΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340530

    Χθες έβγαλα για πρώτη φορά εκπαιδευτικό την ημίαιμη σκυλίτσα μου (Γιούρα).

    Ήταν η πρώτη φορά που κυνηγούσε αποκλειστικά με μένα. Τα μέρη στο χωριό μου δεν τα γνωρίζει αφού έχει κυνηγήσει ελλάχιστες φορές εκεί.

    Τα πήγε όμως καλύτερα απ’ ότι περίμενα.

    Ξεκίνησα κάπως αργά γιατί την προηγούμενη νύχτα είχε προηγηθεί οινοποσία. Την έλυσα κατα τις 7:30, δεν πολυανοίγονταν από μένα όπως ήταν φυσικό και κάθε τόσο γυρνούσε να με κοιτάξει. Δεν άργησε να βρει τον πρώτο ντορό. Τον έπιασε σε μια λάκα που καταλήγουν 2-3 μονοπάτια μέσα από τα πουρνάρια. Τον πήγε πολύ ωραία με κοφτά κλαφουνήματα χαμηλής έντασης που ανέβαιναν όσο δυνάμωνε ο ντορός. 

    Τον πήγε πολύ ώρα πριν καταλήξει στην τρύπα του συρματοπλέγματος της περίφραξης που έχει το γειτονικό γρέκι. Ο λαγός πρέπει να γιατακιάζει μέσα στον περιφραγμένο χωρο του μαντριού γιατί είναι πολύ μεγάλος και με φυσική κάλυψη.

    Κατά τις 8:30 βρήκε κι άλλο ντορό σε διαφορετικό σημείο αλλά τον έχασε γρήγορα.

    Το έδαφος είναι χάλια, πολύ ξέρα και γεμάτο αγκάθια. Με εξαίρεση τις γιδόστρατες, τα σκυλιά δυσκολεύονται να βάλουν την μούρη κάτω γιατί τρυπιούνται από τα αγκάθια και τα ξερόχορτα.

    Η σκύλα έδειξε ότι θα προσαρμοσθεί γρήγορα στα μέρη μου και πιστεύω ότι μέχρι την έναρξη θα είναι έτοιμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #61635

    Kosta, tha voithisi ean tin bgalis poles fores tora mexri na arxisi to kinigi…Dokimase tin me kapio allo etoimo skilo na deis ti kanei…Imiaimi Gioura me ti allo??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #61664


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BillCentro στίς 19 Ιούλιος 2005


    Kosta, tha voithisi ean tin bgalis poles fores tora mexri na arxisi to kinigi…Dokimase tin me kapio allo etoimo skilo na deis ti kanei…Imiaimi Gioura me ti allo??


    Βασίλη η σκυλίτσα είναι έμπειρη 3,5+ ετών. Από εδώ και πέρα θα βγαίνει αναγκαστικά παρέα με τα άλλα σκυλιά που κυνηγάμε για να τα την συνηθίσουν. Την άφησα στο χωριό στον ξάδελφο μου.

    Είναι από καθαρόαιμη Γιούρα Μπρούνο και από ημίαιμο αρσενικό γιούρα-γκέκα με υποψία να έχει και λίγο σεγκούτσι.

    Έχω βάλει φωτογραφία της στο θέμα για τα λαγόσκυλα λίγο παρακάτω.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #61666

    ΜΙΚΡΟ ΜΠΛΕ ΤΗΣ ΓΑΣΚΩΝΗΣ ! Η ΦΩΝΑΡΑ ΣΕ ΛΟΓΓΟΥΣ κ ΒΟΥΝΑ.   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #61667

    Porcelaine

    ΠΟΡΣΕΛΕΪΝ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #61668

    BEAGLE !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #61677

    Anglo-Français de petite venerie

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #61691

    Αργυρη, με τον μπαρμπα πανω δεν εχω παει ακομα, μας εκοψαν οι φολες. Τωρα μου ειπε πως πρεπει να τις εχουν μαζεψει. Θα δουμε, το θεμα ειναι ποιος εχει το κουραγιο να παει τωρα με τετοια ζεστη. Λαγους πανω εχει, δυσκολευουν τα πραγματα κατα τον Δεκεμβρη. Τους χτυπανε και νυχτα και εξαφανιζονται. Γι αυτο δεν εχει τοσους πολλους. Φοβασαι και τους κυριους με τις φολες που σε βαζουν στο ματι, και κολωνεις να πας απο την αλλη μερια. Ξερω ποιος βαζει.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #61960

    Γειά χαρά Ερμή εγώ περισσότερο κυνηγάω πουλιά μα πήρα και μια σκύλα Σέρβικια Τρίχρωμη ιχνηλάτη.Αυτό που βλέπω στις λίγες εξόδους μου είναι πως αν δε βρεί ντορό κοντά θα φύγει πολύ μακριά από μένα χωρίς να ψάξει καθόλου τις αποστάσεις ενδιάμεσα.Εγώ κυνηγάω σε βραχώδες μέρος με πολλά πυκνά λίγο ψηλότερα έχει και πέρδικες.Η φωνή της είναι αρκετά δυνατή και η θέληση που έχει για κυνήγι λαγού ακατάπαυστη.Μέχρι ώρας δεν πήγε σε αλεπού.Κυνηγάει πάντα μόνη της ή με τους Σλοβάκικους ιχνηλάτες ενός φίλου.Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #61976

    μικρουλα

    αυτη η σερβα, απο μυτη πως παει?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 88 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων