Με τί όπλο κυνηγάτε στο βυθό;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    CUSTER στις #62222

    ego exo ena omer excalibur 2000 90′ einai poly kalo se dynami kai efthivolia apla merikes fores me diskolevei se stenes trypes

     

     

    filika andreas


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #62232

    αυτο ανδρεα αν δεν κανω λαθος ειναι με οβαλ σωληνα…ετσι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62351

    Οχι ο σωληνας είναι στρονγγυλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62427

    Σκεφτομαι να παιρνω μαζί μου μια εξτρα βέργα (με κορδονάκι) με μια πεντάαινα και να την χρησιμοποιώ στον γυρισμό του ψαρέματος τότε που συναντάω μονο σπάρους και σκαθάρια.

     Τι πλεονεκτήματα εχει μια πεντάαινα εκτος απο μεγαλύτερο περιθώριο σφαλματος στην σκοπευση? Φαντάζομαι οτι δεν φτάνει τοσο μακριά όσο μια βεργα με ενσωματωμένο φτερο και είναι πιο αργη στην πορεία της λόγο αντίστασης.

    Θα κουβαλούσα ενα εχτρα ψαροτούφεκο μονο για αυτόν τον σκοπό αλλα μετα αρχιζει και μεγαλώνει ο εξοπλισμός και δεν θέλω κάτι τέτοιο.

    Τι νομίζετε είναι πρακτικό? (τα σχοινάκοια εχουν κλιψακια στο τελος ώστε να βγαίνουν και να μπαίνουν ευκολα στην κεφαλη του όπλου)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #62453

    Φίλε Ανδρέα, βάζοντας πεντάαινα η βέργα σου γίνεται μπροστόβαρη και το συνολικό βάρος αυξάνεται αρκετά γιατί και η βέργα που θα πάρεις θα είναι πιο χοντρή κατά 1 ή 2 χιλιοστά

    ¨Ομως δεν υπάρχει πρόβλημα αφού μιλάμε για κοντινές και υποθέτω κάθετες βολές σε βράχια και χαράκια, παρόλα αυτά εάν ο βυθός που ψαρεύεις είναι βραχώδης θα σε συμβούλευα να μην βάλεις πεντάαινα γιατί είναι πάρα πολύ μικρά και ευπαθή τα βέλη και με το παραμικρό χτύπημα θα σου στραβώνουν θα σου σπάνε και θα έχεις πρόβλημα.

    αφού έχεις κλιψάκια δεν θα έχεις πρόβλημα με την δεύτερη βέργα μόνο προσοχή να έχει ίδιο τελείωμα με την κανονική σου βέργα για να κουμπώνει σωστά στο όπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62486

    την χρησιμοποιησα για μπάφες και πήρα 6 μισοκιλα κομάτια. Οντως στραβώνει αλλα ισιώνει ευκολα παλι (είναι σκοπιμα ευκαμπτες ωστε να διορθώνονται. Μαλλον θα πάρω μια μικρή τρίαινα ωστε να έχω μικρότερη αντίσταση αφου η πεντάαινα είναι υπερβολίκα ευστοχη στα 1,5 – 2 μετρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    200
    dgmagdal στις #62561

    Μεχρι τωρα ειχα ενα LANARA 90 που σημαινει 75αρι προσπαθωντας να αποφασισω αν μου αρεσει η οχι το ψαροντουφεκο μετα απο το προηγουμενο σκ που πηρα μια τσιπουρα 800 γρ το αποφασισα και αγορασα το ΑΜΙ ΙΙ 90 της DEMKA με τα λαστχα ανεμος οπως ερχεται απο το εργοστασιο. Το οπλο δεν το εχω βρεξει ακομα αφου περιμενω να το κανω στην Ικαρια που παω διακοπες σε 5 και σημερα (ειναι πολλες)? Μουλινε δεν εχω παρει ακομα αν τυχει να δω κανα θηριο και θελω να του ριξω θα το δεσω στο σκοινι της σημαδουρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62567

    Οταν ριξεις σε μεγαλο ψαρι εχεις δεμενο το όπλο απο πριν στην σημαδούρα η το δενεις μετα?

    Επισης λογω ασχετοσυνης μου που το δενεις ακριβώς? Στο σχοινι που είναι δεμένο στην ζώνη? Ειμαι πολυ καινούριος στο ψαροτούφεκω και δεν γνωρίζω. Εχω την εντύπωση οτι δενεται στην ζωνη αλλα ισως το σωστό να είναι οτι η σημαδούρα πρεπει να είναι δεμένη πάντα με το όπλο που είνα και πιό πρακτικό. Μπορέι να με διαφωτίσει κάποιος σχετικα με αυτό το θεμα για να μην ανοιγω καινούριο θέμα?

    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    200
    dgmagdal στις #62568

    Ανδρεα και εγω ασχετος ειμαι, αλλα αυτο που κανεις ειναι το εξης. Τη σημαδουρα δεν την δενεις στη ζωνη αλλα δενεις το σκοινι της σημαδουρας σε ενα ναυτικο (η ορειβατικο) κρικο και την ασφαλιζεις σε ενα αποσπωμενο βαρακι η σε σταθερο της ζωνης( πουλανε στα μαγαζια βαρακια σταθερα ζωνης που εχουν κρικο κολλημενο). Στο ψαροντουφεκο σου δεσε ενα σκοινακι kevlar στον κρικο της λαβης του. Οταν δεις ψαρια απλα απασφαλιζεις τον κρικο απο τη ζωνη σου και τον περνας στο σκοινακι της λαβης του ψαροντουφεκου. Ετσι ωστε αν χτυπησεις κατι μεγαλο αναδυεσαι και αφηνεις το ψαρι δεμενο. Βεβαια το πιο σωστο ειναι να εχεις μουλινε στο οπλο σου.

    Αν θες περισσοτερες πληροφοριες περι ψαροντουφεκου ριξε μια ματια στο http://www.greekdivers.com/ πολυ καλη σελιδα με πολλες πληροφοριες και γνωσεις.

    Φιλικα Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62571

    Ενταξει το καταλαβα τώρα, παντως με βολεψε το δέσιμο με το ψαροτούφεκο.

    Σημερα βούτηξα χωρις σημαδούρα τελείως αθόρυβα κολημένος στα βράχια και πηρα 4 κιλα τσιπούρες και μια πελαγίσια μπάφα. Λετε η σημαδούρα να τρομάζει τοσο πολύ τα ψάρια? Πρώτη φορά βγάζω σε ένα μισάωρο τοσα κιλά, ενα πράμα λες και ήμουν αόρατος. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλα με την σημαδόυρα παιρνω τοσα κιλα σε 3 ώρες και…

    Ίσως να είχα τελειο καμουφλαζ γιατί οι βράχοι ηταν κατάμαυροι απο τα μύδυα και αχινούς και με την μαυρη στολή μαυρα λάστιχα του ALS σκουρόχρωμη βέργα μαυρα γάντια και πτερίγια δεν φαινόμουν. Ειανι το μόνο που μπορώ να υποθέσω περαν της σημαδούρας που με προβληματίζει τελευταία..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    200
    dgmagdal στις #62674

    Σε αυτο οι αποψεις διιστανται, παντως λενε οτι το σκοινι τις σημαδουρας προσελκυει ορισμενα ψαρια, ενα τεστ που μπορεις να κανεις ειναι να ποντισεις τη σημαδουρα να απομακρυνθεις λιγο και να παρατηρησεις εαν και πια ψαρια πλησιαζουν. Ελπιζω να μην πηγες χωρις καθολου σημαδουρα αλλα απλως να την ποντισες καπου πιο μακρια απο ο μερος που ψαρευες. Γενικα ο κανονας ειναι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ χωρις σημαδουρα, την εχουμε παντα μαζι μας και την ποντιζουμε με ενα αποσπωμενο βαρος στο μερος που βουταμε κα ψαρευοθμε σε μια ακτινα νωμιζο μεχρι 50 μετρα απο αυτη.

    Φιλικα Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #62684

    ακριβως.κινουμαστε σε ενα κυκλο 50μετρων γυρω απο την σημαδουρα.σε κολυμπιτο ομωσς πρεπει να τιν σερνουμε μαζι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #62686

    Τα 50 είναι πολλά κάντε το 30 για να είστε κάπως ασφαλής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #62714

    Εμένα πάλι ρε παιδιά και τα 30 πολλά μου φαίνονται…Το πολύ 15 ειδικά όταν βρισκόμαστε σε περιοχή με σκάφη-jet ski…

    Μου έχει τύχει παλιότερα να έχω κατέβει για ψάξιμο σε τρύπα και από πάνω μου ένας τουρίστας με jet ski έκανε κύκλους γύρω από τη σημαδούρα μου που πέρασε για….παιχνίδι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #62744

    Δεν πηρα καθόλου σημαδούρα μαζι μου αλλα ημουν σε μερος που απαγορεύεται κάθε είδος σκαφους (λογο υφάλων) και δεν απομακρύνθηκα απο την ακτή καθόλου, οπότε είχα το μερος να πειραματιστώ. Τωρα που το λέω ίσως να φταιει το οτι δεν κυκλοφορεί κανένα σκάφος (αρα οχι ψαρεμα) να είχε πολλά συνγκεντρωμένα ψαρια. Πρεπει να το δοκιμάσω μερικές φορές ακόμα για να δω τι συμβαίνει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων