ΓΕΝΝΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #71216

    Καλησπέρα σας

     

    Έχω αποφασίσει να ζευγαρώσω τη ποϊντερίνα μου όταν ζητήσει, και γι αυτό το σκοπό έχω αρχίσει ένα αγώνα δρόμου τους τελευταίους δύο μήνες για να βρω τον κατάλληλο επιβήτορα.

    Οι πιθανοί επιβήτορες, πολλοί και καλοί. Ωστόσο, μετά από πολύ ψάξιμο και μελέτη, αποφάσισα να ακολουθήσω Γραμμική Αναπαραγωγή (line breeding), ελπίζοντας στη διατήρηση σε υψηλό ποσοστό των χαρακτηριστικών της ομοζύγωσης δηλαδή της ομοιογένειας που εμπεριέχεται στη γραμμή αίματος της σκύλας μου.

    Το αποτέλεσμα της απόφασής μου αυτής, ήταν η δραματική μείωση των πιθανών «γαμπρών». Ο Γερμανός εκτροφέας από τον οποίο προμηθεύτηκα το κουτάβι, με μεγάλη ευκολία απέκλεισε διεθνείς πρωταθλητές εργασίας, (και δικά του σκυλιά), γιατί σύμφωνα με τη γνώμη του τα κουτάβια που θα έδιναν με τη σκύλα μου, ίσως και να υστερούσαν σε μορφολογικές λεπτομέρειες.

    Η τελική του πρόταση ήταν ένας σκύλος, (θείος της δικιάς μου), που κατά σύμπτωση, ο Γιώργος Πέππας, που πολύ εκτιμώ τη γνώμη του, είχε προτείνει από την αρχή.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι ο σκύλος αυτός, θα βρίσκεται στην Ελλάδα μέχρι και τα μέσα του άλλου μήνα, ενώ στη σκύλα μου, πέρσι της ήρθε η περίοδος, τη δεύτερη εβδομάδα του Μάρτη.

    Είναι πολύ πιθανό λοιπόν να μη προλάβω τον γαμπρό…

    Ένας φίλος, μου είπε ότι υπάρχει μία θεραπεία που κάνουν κάποιοι κτηνίατροι με ορμόνες για να ελέγξουν την ημερομηνία που θα έρθει περίοδος στη σκύλα. Μου είπε μάλιστα ότι και αρκετοί γνωστοί εκτροφείς την ακολουθούν με επιτυχία.

     

    Ξέρει κάποιος κάτι για αυτή τη μέθοδο;

     

    Δε θέλω να κάνω πειραματισμούς στη σκύλα μου και εάν κάποιος γνωρίζει κάτι θετικό ή αρνητικό σχετικά με αυτή τη θεραπεία, θα τον παρακαλούσα να μου το γνωστοποιήσει.

     

    Δημήτρης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    giannis13 στις #71222

     Θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος εχει χρησιμοποιησει θερμαντικη λαμπα για κουταβια?Σε ποση αποσταση απο τη φωλια τη τοποθετουμε, για ποσες ημερες?Σημειωνω οτι περιμενω γεννα στις 15-20 Μαρτιου,η σκυλα θα γενησει σε κλειστο υπαιθριο χωρο,ας ελπισω οτι θα θηλασει τα κουταβια και ειναι κοντο τριχη(γιουρα μπρουνο) τα παραπανω τα αναφερω εαν εχουν σημασια ως προς τη χρηση της λαμπας.

     Στο φιλο δημητρη και αφου ρωτησα και το κτηνιατρο μου αναφερω οτι η χρηση ορμονων δεν ειναι οτι καλυτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #71242

    evoil  Δημήτρη  καλή τροφή και κράτα σε ζεστά μέρη όχι μπάνια και κρύα νερά.

    Κάπου το είχα ακούσει πριν πολλά χρόνια και το έφαρμοζα παιλαιότερα  σε μιά σκύλα που είχα που ήταν μια φορά τον χρόνο στον κύκλο της και αυτός στην έναρξη της πέρδικας, έτσι  την τραβούσα  15 – 30 μέρες νωρίτερα. Το βρίσκεις στα φαρμακεία  είναι ανθρώπινη βιταμίνη Ε. Βοηθαει στην γονιμότητα Ουτε ορμονικό ούτε τίποτα-

    Αντίστοιχα εαν θέλω να πάω έως και ένα μήνα μετά τόν οίστρο τους, όταν υπολογίζω ότι κοντεύει να ξεκινήσει την πάω κάθε μέρα για μπάνιο (συνήθως τον χειμώνα) όποτε με το νερό είναι κρύο . Σίγουρα μπορεί να μην πιάνουν σε όλες τις σκύλες αλλά σε όσες το έχω δοκιμάσει πετυχαίνει. 

    Παντελής 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71338

    Mε την σειρα μου θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι.. Ποια ειναι η -κατα την αποψη σας- καλυτερη τροφη για νεογνα-μητερα??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    maniac στις #342918

    Για τον giannis13 η αποσταση εξαρταται απο την θερμαντικη ισχυ της λαμπας και την θερμοκρασια περιβαλοντος. Αν υποθεσουμε πως μιλαμε για την 200watt την ‘κοκινη’ που βλεπουμε και στα φαγαδικα εγω την εχω χρησιμοποιησει στους 60-70 ποντους στην διαρκεια του χειμωνα. Καλα θα ειναι να ξεκινησεις απο ψηλα και να ελεγξεις ματα απο μιση ωρα την θερμοκρασια στο δαπεδο με το χερι σου. Πρεπει να ειναι ελαφρως χλιαρο. Ο καλυτερος δεικτης ειναι η ιδια η μανα. Αν ειναι πολυ ζεστα θα παρει τα κουταβια λιγο πιο περα, αλλιως θα ειναι απο κατω. Εγω την χρησημοποιω οσο οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες, (συνηθως λιγο πανω απο μηνα) απλως οταν αρχισουν να βγαινουν εξω τα κουταβια την βαζω λιγο πιο ψηλα.

    Πανος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71686

     

    Δημήτρη πολύ καλή η απόφασή σου για γραμμική αναπαραγωγή. Θείος-ανιψιά είναι αρκετά μακριά, άρα καλύτερα. Μπράβο σου για την επικοινωνία με τον εκτροφέα, είδες πόσοι σκύλοι που σου φάνταζαν άξιοι επιβήτορες (που πράγματι μπορεί να είναι κάποιοι από αυτούς) πετάχτηκαν έξω ως μη συμβατοί; Ακόμη ένα μπράβο γιατί ψάχνεσαι και ρωτάς ανθρώπους που πιστεύεις πως μπορούν να βοηθήσουν (όπως τον Γιώργο).

    Για το θέμα ορμόνες, ναι υπάρχουν και χρησιμοποιούνται από εκτροφείς (ανά τον κόσμο) με αρκετή επιτυχία για να προγραμματίζουν τα ζευγαρώματα που θέλουν. Όπως όλα τα φάρμακα έτσι και οι ορμόνες όταν χορηγούνται χωρίς αιτία προκαλούν κακό αντί καλού. Φυσικά δεν είναι αιτία η απομάκρυνση του επιβήτορα.  Υπάρχουν κίνδυνοι πολλοί, ένας από αυτούς είναι η πυομήτρα που όχι μόνο κινδυνεύεις να χάσεις μία γόνιμη μήτρα αλλά και την ίδια την σκύλα. Θα ρωτήσεις, καλά και γιατί την χρησιμοποιούν άλλοι εκτροφείς; ’λλοι γιατί δεν τους έχει συμβεί «μια στραβή» και άλλοι γιατί σαν άκρως επαγγελματίες λένε πως υπάρχουν τα κέρδη υπάρχουν και οι ζημιές. Εμείς που έχουμε τις σκύλες μας συντρόφους δεν το διακινδυνεύουμε. Στην θέση σου θα το συζήταγα με τον κτηνίατρό μου (πάντα υπάρχουν νέα δεδομένα) και θα ζητούσα εγγυήσεις τουλάχιστον ως προς την υγεία της σκύλας μου.

    Το Eviol (όχι Evoil) όπως λέει ο Παντελής είναι Βιταμίνη Ε η επονομαζόμενη Αντιστειρωτική (υπάρχουν και της Lanes) που βοηθούν στην γονιμότητα του σπέρματος και των ωαρίων. Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει πως μπορεί η Ε να μεταφέρει τον κύκλο. Η εμπειρία του Παντελή είναι πολύ καλή πληροφορία.

    Συνήθως οίστρο μία φορά τον χρόνο έχουν σκύλες που προέρχονται από ψυχρά κλίματα, μου έχει συμβεί από Φινλανδέζα και Σκοτζέζα τον επόμενο χρόνο άρχιζαν τον 11 μήνα μετά 8ο  ή 9ο και τώρα 6ο με 7ο. Οι κόρες των άρχισαν από 8οή 9ο και οι εγγονές από 6ο ή 7ο. Ανεξαρτήτως κλίματος ο κύκλος ποικίλει από φυλή σε φυλή και από άτομο σε άτομο. Λες, φέτος να έρθει κανονικά νωρίτερα η σκύλα σου.   

    Πάντως να ξέρεις πως υπάρχει και η τεχνική σπερματέγχυση με ψυγμένο η κατεψυγμένο σπέρμα οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον επιβήτορα και από απόσταση αρκεί να θέλει να μπει στη διαδικασία ο ιδιοκτήτης του, είναι απλή. Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου γιατί πριν φέρω δικούς μου επιβήτορες έστειλα την σκύλα μου για ζευγάρωμα στην Φινλανδία.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71688

     

    Πάνο, 60 πόντοι από το πάτωμα ή την ράχη της μάνας; Μάλλον εννοείς το 2ο γιατί άλλως 30-35εκ. από την μάνα θα την ψήσει. 100, 120, 130εκ. ανάλογα με την λάμπα για αυτό πολύ σωστά λες για τις δοκιμές και τις επιλογές της σκύλας.

    Την πρώτη εβδομάδα (τουλάχιστον τις 3-4 ημέρες) πρέπει να είναι σε θερμοκρασία 30°C Την επόμενη 28 μετά 26. Οι θερμοκρασίες αυτές είναι οι ιδανικές, μην απογοητεύεσαι αν οι συνθήκες δεν σου επιτρέπουν να τις φτάσεις, οι σκύλες του δρόμου γενούν σε μια τρύπα στο χώμα, αυτό που προσπαθούμε είναι να μη χάσουμε κουτάβι και να μη μας αρρωστήσουνε.

    Δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς σε «κλειστό υπαίθριο χώρο», είναι κλειστός από 3 πλευρές και ανοιχτός από την μία ή στο ύπαιθρο (σ’ ένα χωράφι, μια αυλή) υπάρχει δωματιάκι ή κάτι τέτοιο; Εκείνο που προέχει είναι να μη φυσά στον χώρο και να μην έχει υγρασία, εν ανάγκη βάλε την φωλιά πάνω σε μία παλέτα ή τάβλες για να μη χάνεις την ζέστη από την λάμπα αν το πάτωμα είναι υγρό.

    Καλή επιτυχία 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    giannis13 στις #71695

     ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .Διευκρινιζω οτι θα γεννησει σε δωματιο κλειστο που μεσα εχει πλαστικο σπιτι σκυλου (εμποριου) χωρις θερμανση με κλιματολογικες συνθηκες αναλογες με την ΑΘΗΝΑ, ισως με λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες γιατι ειναι υπαιθρος στο Αιγιο Αχαιας.Υπαρχει πιθανοτητα να τη φερω Αθηνα, τουλαχιστον το προσπαθω. Ποσες ημερες πιστευεται οτι ειναι καλο να τη μετακινησω πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου? Παντως 3 κτηνιατρους που ρωτησα για τη λαμπα μου ειπαν να τη χρησιμοποιησω μονο αν δεν υπαρχει η φυσικη παρουσια της μανας ενω για τη μετακινηση δεν υπηρχε σαφη απαντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    maniac στις #342926

    Στις 3 γεννες που ειχα (επανιελ) ακολουθησα τα εξης. Κατ’αρχην χρησιμοποιω ενα ξυλινο κουτι με ανοιγομενη οροφη. Το δαπεδο ειναι ξυλινο μονοκοματο και μαλιστα φορμαικα που διευκολυνει την μανα στο καθαρισμα και δεν αποροφα βρωμιες. Η οροφη καλυπτει το 80% περιπου του ανοιγματος και απο το υπολοιπο μπαινει η θερμοτητα της λαμπας. Ετσι ειμαι αρκετα σιγουρος πως δεν θα εχω ‘ψητα’ κουταβια   Ειναι αληθεια πως η αποσταση που ανεφερα μπορει να μην ειναι ακριβης αλλα ειναι ενας πρωτος μπουσουλας. Σιγουρα η μανα ειναι η καταληλη πηγη θερμοτητας αλλα οταν η θερμοκρασια περιβαλοντος ειναι 5-10 βαθμους και η μανα βγει απο το κουτι για λιγο τοτε η λαμπα ειναι που διατηρει την θερμοκρασια ωστε να μην κρυωσουν τα κουταβια. Αξιζει τον κοπο η προσθετη δαπανη του ρευματος απο πιθανες επιπλοκες.

    Σχετικα  με την μετακινηση προσωπικα ειμαι γενικα αντιθετος εκτος αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις. Η σκυλα θα πρεπει να νοιωθει ανετα στο νεο χωρο και θα πρεπει να υπαρχει καποιος που γνωριζει και εμπιστευεται. Αλλιως ισως συμπεριφερθει περιεργα στα κουταβια(υποθετω).

    Κατα λαθος εστειλα ενα κενο μυνημα, αν μπορει καποιος ας το σβυσει. 

    Πανος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71756

    Παντως 3 κτηνιατρους που ρωτησα για τη λαμπα μου ειπαν να τη χρησιμοποιησω μονο αν δεν υπαρχει η φυσικη παρουσια της μανας ενω για τη μετακινηση δεν υπηρχε σαφη απαντηση.

    Αν θες ρίξε μία ματιά στο θέμα Ζευγάρωμά – Εγκυμοσύνη – Γέννα στο «περί σκύλων» θα δεις οδηγίες για την γενήστρα. Η μάνα όταν γεννά δεν είναι πάνω από τα κουτάβια οι πρώτες ώρες είναι κρίσιμες με την υποθερμία παθαίνουν υπογλυκαιμία. Είναι αργά για να αλλάξεις τα γνώριμα και ασφαλή μέρη της σκύλας.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    giannis13 στις #71785

     ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Ολα τα αρθρα που αφορουν το συγκεκριμενο θεμα τα εχω ηδη τυπωσει .Η μετακινηση θα γινει (αν τελικα θα γινει)σε επισης γνωριμο περιβαλλον και στο ατομο που η σκυλα προτιμαει και εμπιστευεται περισσοτερο δηλ. σε μενα και στο σπιτι μου.Ισως τελικα το καλυτερο ειναι να παρω αδεια και να παω στο χωριο.Ο χωρος που θα γεννησει ειναι ηδη ετοιμος συμφωνα με τις οδηγιες που αναφερει ο κος Νικολακοπουλος . Μια τελευταια ερωτηση .Υπαρχει στο εμποριο πριονιδι ειδικο για την φωλια , αν καποιος φιλος το εχει δοκιμασει ας μας πει τη γνωμη του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71798

    Δεν ξερω φιλε Γιαννη για το πριονιδι αλλα το ξερο χορταρι [αυτο που τρωνε τα ζωα το χειμωνα] εκανε δουλεια στην προ μια εβδομαδα γεννα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    maniac στις #71815

    Θα ηθελα να δηλωσω (μια που ειναι το πρωτο θεμα που συμετεχω στο φορουμ) πως δεν θεωρω οτι ειμαι ειδικος, απλα εχω παρατηρησει καποια πραγματα και συμπεριφορες στην γεννα και εχω βγαλει καποια ’λογικα’ συμπερασματα.

    Σχετικα με το πριονιδι πιστευω δεν προσφερει τιποτα υπερ της μανας, Με το που τα κουταβια θα λερωσουν ΑΜΕΣΩΣ θα τα καθαρισει οποτε αν βαλεις πριονιδι θα φαει και λιγο απο αυτο. Τα κουταβια θα ειναι φυσικα ψιλορερωμενα με πριονιδι και η μανα επειδη τα γλυφει για να τα διατηρει καθαρα θα κατεβαζει πριονιδι συνεχεια. Το υποστρωμα που συμπαθουν οπως διαπιστωσα ειναι καποιου ειδους υφασμα χοντρο οπως η κουρελου. Ομως υπαρχει ο κινδυνος να μπλεχτει κανενα κουταβι και να πνιγει οποτε δεν το προτεινω. Ξερο χορτο δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερα απο το πριονιδι. 

    Φιλικα 

    Πανος  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #342954

    Τουλάχιστον για τις πρώτες εβδομάδες το πριονίδι δεν είναι καλό όχι μόνο για τις πολύ σωστές παρατηρήσεις του Πάνου που αφορούν την μάνα και την καθαριότητα του χώρο αλλά κυρίως για τα κουταβάκια. Κολλά στα ρουθούνια τους ή το εισπνέουν με κίνδυνο να σκάσουν. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αργότερα, οι μαραγκοί δεν ξέρουν πώς να το ξεφορτωθούν και το χαρίζουν ευχαρίστως. Δεν υπάρχει τυποποιημένο πλην αυτού για τα χαμσεροειδή που για το μέγεθος μίας γενήστρας συν τις αλλαγές θα σου στοιχίσει μια περιουσία. Για την ημέρα της γέννας και την επομένη που θα έχει πολλά υγρά βάλε στον πάτο της γενήστρας ένα νάιλον, από πάνω χαρτί οντουλέ (χαρτί η μία πλευρά, κυματοειδής η άλλη) ή πολλές εφημερίδες. Συνήθως η σκύλα πριν γεννήσει ξύνει το πάτωμα και μαζεύει ότι έχεις στρώσει προσπαθώντας να κάνει «φωλιά». ’σ’ την και προσπάθησε όταν ηρεμεί να τα τακτοποιείς. Μόλις λερωθούν οι πρώτες εφημερίδες στρώσε από πάνω άλλες για να μη παρακουνάς την σκύλα. Μόλις βγει από την γενήστρα άλλαξέ τις. Τις επόμενες ημέρες βάλε παλιά στρωσίδια, από πάνω εφημερίδες για να μαζεύουν τα περισσότερα ούρα και από πάνω παλιό σεντόνι. Έτσι τα κουταβάκια θα είναι στεγνά και ζεστά. Έχω φέρει από το εξωτερικό (μπορεί κανείς να το προμηθευτεί μέσω ίντερνετ) ένα ειδικό ας το πούμε χαλί – κρεβάτι για όλες τις ηλικίες των σκύλων, αλλά το βρίσκω καταπληκτικό για τις γέννες, από πάνω είναι χνουδωτό από κάτω πλεκτό, όλα τα υγρά απορροφούνται και είναι πάντα στεγνό, πλένεται εύκολα. Ονομάζεται bed wed. Υπάρχουν πολλές μάρκες και ποιότητες.

    Πάνο καλωσόρισες στο φόρουμ ως ενεργό μέλος να μας γράφεις τακτικά.

    Justinian να σου ζήσουν και να έχουν καλή καριέρα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #71884

    Ευχαριστω πολυ κε Γιαννη και θα ηθελα αν μπορειτε να μου υποδειξετε 1-2 τροφες για τα κουταβια και την μητερα..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων