Νούμερα σκαγίων γιά Λαγό(Κ.Αιγινήτη)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #395006

    παιδια το χειμωνα ειδικα ,ο λαγος πανω απο τα τριαντα μετρα μπορει να μην κρατηθει απο 6αρια ….παιζει ρολο και που θα δεχθει την τουφεκια …σε πλατη και κωλομερια δυσκολα πεφτει …στα πλαγια ειναι στο σακιδιο σιγουρα….

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΙΛΕ anrizoss, ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΠΑΜΕ ΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟ #4 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΔΕΥΕΤΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 15-20 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #395013

    anrizoss wrote:
    παιδια το χειμωνα ειδικα ,ο λαγος πανω απο τα τριαντα μετρα μπορει να μην κρατηθει απο 6αρια ….παιζει ρολο και που θα δεχθει την τουφεκια …σε πλατη και κωλομερια δυσκολα πεφτει …στα πλαγια ειναι στο σακιδιο σιγουρα….

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΙΛΕ anrizoss, ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΠΑΜΕ ΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟ #4 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΔΕΥΕΤΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 15-20 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΞΕΠΕΤΑΓΜΑ!

    ε σιγουρα σε 15 – 20 μετρα το 6αρακι κανει θαυματα …και επισης αυτο που γραφεις πιο πανω για το μεγεθος του λαγου μετραει πολυ …αν στην κρητη εχουμε λαγους στα 2 κιλα περιπου τοτε μιλαμε για ηπειρωτικους λαγους φετιναρια αντιστοιχα …οποτε σιγουρα θα εχεις και πολυ καλα αποτελεσματα και μεχρι τα 30-35 μετρα με 6αρι ….αλλα οταν μιλαμε για λαγους μεγαλους και παλιους τοτε εκει θες περισσοτερη δυναμη απο το φυσιγγι για να τον καταβαλλεις ..παραπανω περιγραφω μια φετινη εμπειρια οπου τουφεκισα ενα λαγο ισα με το σκυλι σε μεγεθος στα 25 μετρα με ροτβαιλ 36γρ 5αρι και ειδα το τομαρι του να ανατιναζεται απο την τουφεκια …ο λαγος επεσε και μολις πηγε το σκυλι να τον αρπαξει σηκωθηκε και εξαφανιστηκε …εμας μας εμειναν 7 κοιλιδες πηχτου αιματος διπλα στον βραχο οπου τουφεκιστηκε…. 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #395015

    παιζει επισης μεγαλο ρολο και η φονικοτητα των φυσιγγιων …εχω δει λαγους να εχουν δεχθει πολλα σκαγια και το αιμα να ρεει ποταμι και να ειναι ζωντανοι για ωρα …αυτο μου εχει συμβει με maionchi 5αρια και ιμπεριαλ 4αρια …δεν τα ξαναεβαλα …ειμαι φαν των γερμανικων ροτβαιλ 36γραμμαριων σε 5αρια και 6αρια….δειτε τη φωτο στο προφιλ μου και θα καταλαβετε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #395024

    KΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ! ΦΙΛΕ apopsis, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ, ΔΗΛ. ΛΑΓΟΣ ΜΕ 9αρι 30ΓΡ. ΣΕ ΤΣΙΧΛΟΚΥΝΗΓΙ ΞΕΡΟΣ ΣΤΑ 20 ΜΕΤΡΑ, ΧΡΗΣΗ 6αριού ΜΕΧΡΙ 33ΓΡ. ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΦΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ #5 ΜΕΧΡΙ 34 ΓΡ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΘΟΤΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΝΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ 16ΑΡΙ ΜΠΕΚΤΣΟΤΟΥΦΕΚΟ ΔΙΚΑΝΝΟ (5-4 ΤΣΟΚ) ΕΧΩ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ 2 ΛΑΓΟΥΣ ΜΕ ΓΟΜΩΣΗ 28 ΓΡ, #6 . ΩΣΤΟΣΟ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΑΣΙΘΙ ΚΡΗΤΗΣ ΟΠΟΥ ΔΙΑΜΕΝΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1,5 – 2,5 ΚΙΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ! ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΠΡΙΝ ΕΡΘΩ ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΛΑΓΟ ΟΠΟΤΕ… ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΠΕΤΣΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ!!! ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΡΑΕΙ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ…ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΓΟΜΩΣΕΙΣ…. ΑΥΤΕΣ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΓΚΝΟΥΜ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ!!!!

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ apopsis, ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Rottweill  #5 ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ Remington Nitro Express, ΚΑΙ Remington Nitro Phaesant ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΩΝ 35,5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΑΝΝΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ….ΒΟΛΤΑ! ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ 32-33 ΓΡ. ΜΕ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ B & P F2 Classic  ME  34 ΓΡ. #4

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #395026

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ…. ΦΙΛΕ anrizoss ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ apopsis!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #395031

    Αν και δεν κυνηγώ συχνά λαγό και δεν έχω πολλές εμπειρίες, θα αναφέρω ένα περιστατικό:

    Πριν 5-6 χρόνια είχα βρει ένα κουτί RIO PICHON σε Νο.6, και μια μέρα που είχα βγει για φάσσες, μου έτυχε ένας λαγός και τον πήρα με μια τουφεκιά στα πλευρά, στα 15-20 μέτρα. Όταν τον έγδαρα, βρήκα όλα τα σκάγια ακριβώς κάτω από το δέρμα της αντίθετης πλευράς του. Σημειωτέον ότι το συγκεκριμένο φυσίγγι και αρκετά «δυνατό» είναι, και με σκληρά σκάγια, και ο καιρός ήταν ζεστός (αρχές Οκτώβρη).

    Ήταν όμως μεγάλος λαγός (και στο μπόι και στα χρόνια προφανώς):

    http://www.e-artemis.gr/wp-content/uploads/album/1790/DSC00080-A.jpg

    Αλλά είχε και τον πιο ακαριαίο θάνατο που έχω δει ποτέ! Απλά έπεσε, χωρίς την παραμικρή άλλη κίνηση.

    Παλαιότερα, στο χωριό ακολουθούσα πότε-πότε ένα μπάρμπα, με το 16αρι μου και το φυσίγγι που έβαζα πάντα ήταν το Remington Express (1 1/8 oz – περίπου 32 gr) No.4 και όποτε χρειάστηκε δεν με απογοήτευσε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #395032

    ηταν στα πλαγια ….εκει εχουμε και διατρηση και αμεση καταβολη θηραματος ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #395042

    Εγώ βάζω remington nitro magnum νούμερο 4 στην καραμπίνα και τα 3 φυσσίγγια. Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένως.
    Τώρα υπάρχουν λαγοί και λαγοί… και ο πατέρας μου έχει βαρέσει πολλούς με 9αρια και 8αρια σε κοντινές αποστάσεις όταν κυνηγάει πουλιά..φέτος πείρε έναν δυομισάκυλο στα 15 μέτρα σέκος με νούμερο 8…
    Αλλά όσοι νομίζεται ότι ο μεγάλος λαγός πέφτει με το 7άρια στα 30 μέτρα..καλά κρασά… Το τελευταίο καιρό κυνηγάω με την παρέα μου σε πετροβούνι και συκώνουμε μεγάλους λαγούς…
    Την προηγούμενη βδομάδα ζήγησα λαγό 5.250 και το γδάρσιμο έγινε όλο με μαχαίρι…. αυτοί οι λαγοί στα 30 μέτρα δεν κρατιούνται ούτε με πεντάρι αν δεν είναι ποιοτικό..άμα ο λαγός είναι “γατί”  (1,5 -2 κιλά) γδέρνετε ή μάλλον ξεβρακώνεται με 5 λεπτά.
    Συμφωνώ με τον anrizoss σε αυτά που λέει.. Άμα τον λαγό τον πάρεις στα πλάγια…”διπλαριά” που λένε και στο χωριό μου πέφτει πιο εύκολα. Εγώ φέτος κράτησα έναν πολύ μεγάλο λαγό τουφεκισμένο στα πλάγια στα 75 μέτρα … με 4αρι nitro magnum και ***  και πάλι ψόφησε μετά από 15 μέτρα.. Αν και γενικά δεν συκώνω όπλο τόσο μακριά.. Το 4αρι είναι το καλύτερο νούμερο και για το καρτέρι..δεν χρειάζεται πιο χροντρά σκάγια γιατί έχει μεγάλα κενά η κατανομή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #396946

    Σε επαναληπτική με κάνη slug και σταθερό τσοκ ***** και σε βολές 25 μέτρα max , ποιό πιστεύετε πως είναι το κατάλληλο φυσίγγι από τη μία για να μην κατασραφεί ο λαγός και από την άλλη να υπάρχει μια σχετική επιτυχία της βολής  ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #396954

    Σε επαναληπτική με κάνη slug και σταθερό τσοκ ***** και σε βολές 25 μέτρα max , ποιό πιστεύετε πως είναι το κατάλληλο φυσίγγι από τη μία για να μην κατασραφεί ο λαγός και από την άλλη να υπάρχει μια σχετική επιτυχία της βολής ;

    Σε επαναληπτική με κάνη slug και σταθερό τσοκ ***** και σε βολές 25 μέτρα max , ποιό πιστεύετε πως είναι το κατάλληλο φυσίγγι από τη μία για να μην κατασραφεί ο λαγός και από την άλλη να υπάρχει μια σχετική επιτυχία της βολής ;

    Ενα ποιοτικο φυσιγγι μαλλινης ταπας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #396957

    Ενα ποιοτικο φυσιγγι μαλλινης ταπας

    Στα προαναφερόμενα γραμμάρια ε ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #396958

    Οχι πανω απο 38γρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #396962

    Μήπως το έχεις δει και να συμβαίνει ,ώστε να γνωρίζεις  τυχόν αποτελέσματα ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #396964

    Μήπως το έχεις δει και να συμβαίνει ,ώστε να γνωρίζεις τυχόν αποτελέσματα ;

    γιαννη ,6αρι πρωτο και 5αρια σαν δευτερο και τριτο φυσιγγι ….μεχρι 36 γραμμαρια ειναι υπεραρκετα….καλες επιτυχιες ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #396967

    Μήπως το έχεις δει και να συμβαίνει ,ώστε να γνωρίζεις τυχόν αποτελέσματα ;

    Οταν λεςαποτελεσματα τι εννοεις διαρτηση,ανοιγμα;Τον λαγο τον κυνηγας καρτερι;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων