Νούμερα σκαγίων γιά Λαγό(Κ.Αιγινήτη)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #396981

    Η εμπειρία μου είναι ελάχιστη και δεν  ξέρω πολλά πράγματα ακόμα . Καμιά 10αριά φορές  έχω πάει  με όπλο .Τις περισσότερες φορές ήμουν άοπλος .

    Αποτελέσματα ενοώ …Να υπάρχει μια σχετικα καλή επιτυχία της βολής   ώστε τα σκάγια να ρίξουν το λαγό ,αλλά λόγω συγκέντρωσης να μην πάρω το μισό λαγό ..

    Το κυνήγι γίνεται με σκυλιά και σε περιοχές γνωστές .Αν υπάρχει σκάρμη ,τα σκυλιά (κρητικοι ιχνηλάτες) θα τον βρούν . Υπάρχει και το 1100 του πατέρα μου ,που μέχρι στιγμής όσες φορές  έχω δει βολή , δεν έχει χαθεί καμία ..Όπως και να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις …

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #396982

    Η απόδοση της κυλινδρικής κάννης είναι ιδανική για αποστάσεις μέχρι 25 μέτρα. Εάν θέλεις και λίγα μέτρα παραπάνω, ένα πολύ ποιοτικό αμερικάνικο κατά προτίμηση φυσίγγι θα στην δώσει. Όπως σου είπε και ο anrizos, 36 γραμμάρια και 6άρια 5άρια είναι ιδανικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #403799

    Πως σας φαίνεται  το παρακάτω ;

    κάνη 61 cm κύλινδρος  .

    6άρι μαλλινη τάπα 34 gr

    5άρι 36γρ

    4άρι36γρ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #403804

    Πως σας φαίνεται το παρακάτω ; κάνη 61 cm κύλινδρος . 6άρι μαλλινη τάπα 34 gr 5άρι 36γρ 4άρι36γρ

    Γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις σφιχτότερο τσοκ  3* π.χ. με ένα καλό διασποράς σαν πρώτο  , που θα βρεις ποιο είναι το κατάλληλο μετά από δοκιμές σε χαρτί στην απόσταση που σε ενδιαφέρει κ όχι από συμβουλές ”καφενείου” .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #403810

    Δεν έχω τσόκ καρντιά μου !

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #403849

    Δεν έχω τσόκ καρντιά μου !

    Ούτε άλλη κάννη ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    Γιάννης στις #403902

    ‘Οχι , αλλά ψάχνω μιά 2η κάνη (70+ cm με τσοκακια)  για μοσσ 500 ..αν ξερει κανεις .

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405416

    εχω χτυπήσει λαγο στα 35-40 μετρα με δεκαρακι διασπορας.τον βρηκε στο πλαι και εμεινε σεκος επι τοπου!  εχω χτυπησει λαγο απο πισω, με 7-8 νobel sport στα 12-15 μετρα το πολυ και ο λαγος εφυγε κυριος!! εχω δει τους συνκυνηγους μου να χτυπανε μεσα στο πυκνο με 6αρια  , λαγους στα 10 μετρα ΤΟ ΠΟΛΥ και οι λαγοι να γινονται λαγοι (και πολυ φοβαμαι , μπουφές για το βραδυνό δείπνο καποιας αλεπούς…).

    εγω προσωπικα χρησιμοποιω σχεδόν παντα, 3άρια σεμι μαγκνουμ του υψηλού  και σπανιότερα τα 4άρια του η 2άρια  nobel sport. το 95% των λαγών που λεχω χτυπησει στην ζωή μου ήταν με τα 3άρια και τα 4άρια (πολλοί περισσότεροι με τα 3…). κυνηγάω σε ανοιχτά μερη αλλα και σε πυκνά όσες φορές κυνήγησα και έριξα με ενα απο τα 2 αυτά φυσσίγκια, η δουλειά έγινε με την μια. δεν μπορω να θυμηθώ πανω απο 2-3 φορές σε όλη μου την ζωή που να χρειάστηκε να ρίξω 3η σφαίρα. ακόμα και οι φορές που έριξα 2η σφαίρα ήταν ελάχιστες.

    νομίζω λοιπόν οτι το κάθε θήραμα έχει και την σφαίρα του και το 6άρι δεν το θεωρώ φυσσίγκι για λαγό, ακόμα και στα πιο πυκνά μερη…

    το κριτήριο για να ονομάζεις ενα φυσσίγκι , φυσσίγκι για λαγο, δεν είναι το να σε βοηθήσει να τον πετύχεις, αλλα το να σου επιτρέπει να λες (εστω και θεωρητικα) οτι κάθε ευστοχη τουφεκιά με αυτό ισούται και με θάνατο του θηράματος και όχι ελαφρύ τραυματισμό. αυτο νομιζω οτι ισχυει για όλα τα θηράματα…

    ο συνκυνηγός μου κυνηγάει εξίσου σε πυκνό και σε ανοιχτό μέρος. και χρησιμοποιεί 4άρια , 5άρια και 6άρια (τα 4άρια όχι συχνά και μόνο σε ανοιχτά μέρη). οι λαγοί που έχει ταίσει στις αλεπούδες, είναι ισόποσοι με αυτούς που τελικά κατέληξαν στο στομάχι του…τραγικό!

    προσωπικά ψηφίζω 3άρια σεμί, για όλα τα τερέν και ειδικά για τα ανοιχτά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #405460

    εχω χτυπήσει λαγο στα 35-40 μετρα με δεκαρακι διασπορας.τον βρηκε στο πλαι και εμεινε σεκος επι τοπου! εχω χτυπησει λαγο απο πισω, με 7-8 νobel sport στα 12-15 μετρα το πολυ και ο λαγος εφυγε κυριος!! εχω δει τους συνκυνηγους μου να χτυπανε μεσα στο πυκνο με 6αρια , λαγους στα 10 μετρα ΤΟ ΠΟΛΥ και οι λαγοι να γινονται λαγοι (και πολυ φοβαμαι , μπουφές για το βραδυνό δείπνο καποιας αλεπούς…). εγω προσωπικα χρησιμοποιω σχεδόν παντα, 3άρια σεμι μαγκνουμ του υψηλού και σπανιότερα τα 4άρια του η 2άρια nobel sport. το 95% των λαγών που λεχω χτυπησει στην ζωή μου ήταν με τα 3άρια και τα 4άρια (πολλοί περισσότεροι με τα 3…). κυνηγάω σε ανοιχτά μερη αλλα και σε πυκνά όσες φορές κυνήγησα και έριξα με ενα απο τα 2 αυτά φυσσίγκια, η δουλειά έγινε με την μια. δεν μπορω να θυμηθώ πανω απο 2-3 φορές σε όλη μου την ζωή που να χρειάστηκε να ρίξω 3η σφαίρα. ακόμα και οι φορές που έριξα 2η σφαίρα ήταν ελάχιστες. νομίζω λοιπόν οτι το κάθε θήραμα έχει και την σφαίρα του και το 6άρι δεν το θεωρώ φυσσίγκι για λαγό, ακόμα και στα πιο πυκνά μερη… το κριτήριο για να ονομάζεις ενα φυσσίγκι , φυσσίγκι για λαγο, δεν είναι το να σε βοηθήσει να τον πετύχεις, αλλα το να σου επιτρέπει να λες (εστω και θεωρητικα) οτι κάθε ευστοχη τουφεκιά με αυτό ισούται και με θάνατο του θηράματος και όχι ελαφρύ τραυματισμό. αυτο νομιζω οτι ισχυει για όλα τα θηράματα… ο συνκυνηγός μου κυνηγάει εξίσου σε πυκνό και σε ανοιχτό μέρος. και χρησιμοποιεί 4άρια , 5άρια και 6άρια (τα 4άρια όχι συχνά και μόνο σε ανοιχτά μέρη). οι λαγοί που έχει ταίσει στις αλεπούδες, είναι ισόποσοι με αυτούς που τελικά κατέληξαν στο στομάχι του…τραγικό! προσωπικά ψηφίζω 3άρια σεμί, για όλα τα τερέν και ειδικά για τα ανοιχτά

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Mόνο που δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο Γιάννης μιλάει για τουφεκιές με 5* και max απόσταση τα 25m  . Yπο άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα με τα 3αρια και 4αρια αλλά στα 15-20 μέτρα δεν θα ήταν υπερβολή ??? Δεν συζητάω καν για την κατανομή στα νούμερα 3 κ 2 στα 25 μέτρα από κύλινδρο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405463

    kryptia-e wrote:
    εχω χτυπήσει λαγο στα 35-40 μετρα με δεκαρακι διασπορας.τον βρηκε στο πλαι και εμεινε σεκος επι τοπου! εχω χτυπησει λαγο απο πισω, με 7-8 νobel sport στα 12-15 μετρα το πολυ και ο λαγος εφυγε κυριος!! εχω δει τους συνκυνηγους μου να χτυπανε μεσα στο πυκνο με 6αρια , λαγους στα 10 μετρα ΤΟ ΠΟΛΥ και οι λαγοι να γινονται λαγοι (και πολυ φοβαμαι , μπουφές για το βραδυνό δείπνο καποιας αλεπούς…). εγω προσωπικα χρησιμοποιω σχεδόν παντα, 3άρια σεμι μαγκνουμ του υψηλού και σπανιότερα τα 4άρια του η 2άρια nobel sport. το 95% των λαγών που λεχω χτυπησει στην ζωή μου ήταν με τα 3άρια και τα 4άρια (πολλοί περισσότεροι με τα 3…). κυνηγάω σε ανοιχτά μερη αλλα και σε πυκνά όσες φορές κυνήγησα και έριξα με ενα απο τα 2 αυτά φυσσίγκια, η δουλειά έγινε με την μια. δεν μπορω να θυμηθώ πανω απο 2-3 φορές σε όλη μου την ζωή που να χρειάστηκε να ρίξω 3η σφαίρα. ακόμα και οι φορές που έριξα 2η σφαίρα ήταν ελάχιστες. νομίζω λοιπόν οτι το κάθε θήραμα έχει και την σφαίρα του και το 6άρι δεν το θεωρώ φυσσίγκι για λαγό, ακόμα και στα πιο πυκνά μερη… το κριτήριο για να ονομάζεις ενα φυσσίγκι , φυσσίγκι για λαγο, δεν είναι το να σε βοηθήσει να τον πετύχεις, αλλα το να σου επιτρέπει να λες (εστω και θεωρητικα) οτι κάθε ευστοχη τουφεκιά με αυτό ισούται και με θάνατο του θηράματος και όχι ελαφρύ τραυματισμό. αυτο νομιζω οτι ισχυει για όλα τα θηράματα… ο συνκυνηγός μου κυνηγάει εξίσου σε πυκνό και σε ανοιχτό μέρος. και χρησιμοποιεί 4άρια , 5άρια και 6άρια (τα 4άρια όχι συχνά και μόνο σε ανοιχτά μέρη). οι λαγοί που έχει ταίσει στις αλεπούδες, είναι ισόποσοι με αυτούς που τελικά κατέληξαν στο στομάχι του…τραγικό! προσωπικά ψηφίζω 3άρια σεμί, για όλα τα τερέν και ειδικά για τα ανοιχτά Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Mόνο που δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο Γιάννης μιλάει για τουφεκιές με 5* και max απόσταση τα 25m . Yπο άλλες συνθήκες θα συμφωνούσα με τα 3αρια και 4αρια αλλά στα 15-20 μέτρα δεν θα ήταν υπερβολή ??? Δεν συζητάω καν για την κατανομή στα νούμερα 3 κ 2 στα 25 μέτρα από κύλινδρο..

    τις περισσοτερες φορες, ειδικα οταν κυνηγαμε σε πυκνο  η μεσα σε ρεματα, περνω την φρανκι, που ειναι κυλινδρος ειναι η αληθεια. αλλα γενικα, ενας λαγος ακομα και στα 15- 20 μετρα, δεν ειναι τσιχλα. ειναι λαγος. και πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι οταν τον πετυχουμε, θα καταβληθει αρκετα ωστε να μην ξεφυγει και πεθανει αργοτερα…αρα-για μενα- οτιδηποτε πιο ψηλο απο 4αρι ειναι επιφοβο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405467

    μερικοι συνδιασμοι που χρησιμοποιω για παραδειγμα ειναι οι εξης:

    με την φρανκι (που ειναι κυλινδρος και ειναι και κοντοκανη)  βαζω πρωτη σφαιρα 4αρι, δευτερη 3αρι και τελευταια 2αρι (η καμια φορα βαζω 3αρι και στην τελευταια).  ενω με την μπενελι που ειναι μακρυκανη και φουλ τσοκ βαζω τις πρωτες 2  4αρες και την τελευταια 2αρα αλλα αυτο το κανω μονο οταν εκει που θα παμε ειναι τελειως καμπος ανοιχτος  ε καμια φορα δοκιμαζω και αλλους συνδιασμους, αλλα γενικως κυνηγοντας περισσοτερο με την φρανκι, ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω 3η σφαιρα. μονο μια φορα και εκει ειχα αποτυχια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #405476

    μερικοι συνδιασμοι που χρησιμοποιω για παραδειγμα ειναι οι εξης: με την φρανκι (που ειναι κυλινδρος και ειναι και κοντοκανη) βαζω πρωτη σφαιρα 4αρι, δευτερη 3αρι και τελευταια 2αρι (η καμια φορα βαζω 3αρι και στην τελευταια). ενω με την μπενελι που ειναι μακρυκανη και φουλ τσοκ βαζω τις πρωτες 2 4αρες και την τελευταια 2αρα αλλα αυτο το κανω μονο οταν εκει που θα παμε ειναι τελειως καμπος ανοιχτος ε καμια φορα δοκιμαζω και αλλους συνδιασμους, αλλα γενικως κυνηγοντας περισσοτερο με την φρανκι, ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω 3η σφαιρα. μονο μια φορα και εκει ειχα αποτυχια

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Αποψη μου είναι πως η 3η τουφεκιά , γίνεται σε χρόνο ικανό για τον λαγό να ξεπεράσει τα 25 μέτρα που είναι και το max για τα 5*, οπότε είναι υπερβολικά αισιόδοξη . Πάντα μιλάμε για τον μέσο κυνηγό – σκοπευτή..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #405479

    μονο εγω φετος τουφεκισα 15 και πηρα τους 14

    αυτον που δεν πηρα τον τουφεκισα μακρια πανω απο 40 μετρα απο πισω

    και μαλλον τον εβλεπα και οι τουφεκιες εφευγαν πισω

    χρησημοποιοω παντα πρωτο φυσιγγι 6αρι και αν ειναι παρα πολυ πυκνα και 7αρι

    36γρ και τον χειμωνα 39 γρ winchester pheasant και απο πισω 2 4αρια απο το ιδιο η remington

    nitro magnum , θεωρω οτι το 3αρι ειναι πολυ χονδρο  φυσιγγι για τον λαγουδακο

    εχω παρει λαγο και στα 60 μετρα με 4αρι και φιλος μου ελεγε χτες οτι πηρε με μονοβολο λαγο

    μετα απο 17 τουφεκιες που τον εκανε μαζι με αλλον απο την παρεα του αλλα αυτα ειναι ελαχιστα περιστατικα

    Η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι  λαγοι τουφεκιουνται απο τα 7 μεχρι τα 25 μετρα με 30 μετρα το πολυ

    κατα το 80% των περιπτωσεων ετσι πιστευω οτι τα νουμερα που χρησιμοποιω 6 ,5 4 ειναι υπερ αρκετα ωστε να καταβαλουν

    το αγαπημενο μου θηραμα 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405482

    kryptia-e wrote:
    μερικοι συνδιασμοι που χρησιμοποιω για παραδειγμα ειναι οι εξης: με την φρανκι (που ειναι κυλινδρος και ειναι και κοντοκανη) βαζω πρωτη σφαιρα 4αρι, δευτερη 3αρι και τελευταια 2αρι (η καμια φορα βαζω 3αρι και στην τελευταια). ενω με την μπενελι που ειναι μακρυκανη και φουλ τσοκ βαζω τις πρωτες 2 4αρες και την τελευταια 2αρα αλλα αυτο το κανω μονο οταν εκει που θα παμε ειναι τελειως καμπος ανοιχτος ε καμια φορα δοκιμαζω και αλλους συνδιασμους, αλλα γενικως κυνηγοντας περισσοτερο με την φρανκι, ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω 3η σφαιρα. μονο μια φορα και εκει ειχα αποτυχια Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Αποψη μου είναι πως η 3η τουφεκιά , γίνεται σε χρόνο ικανό για τον λαγό να ξεπεράσει τα 25 μέτρα που είναι και το max για τα 5*, οπότε είναι υπερβολικά αισιόδοξη . Πάντα μιλάμε για τον μέσο κυνηγό – σκοπευτή..

     

    κοιτα αυτο μπορει να συμβει αλλα οχι παντα. μπορεις να ριξεις 3 τουφεκιες μαζεμενες και ο λαγος να μην προλαβει να φτασει ουτε τα 20 μετρα…και να τον χασεις κιολας 😀 το φιλαρακι που σου λεω το εχει κανει αυτο το “σοου” πολλες φορες 😀

    παντως γενικα ναι η τριτη τουφεκια στον λαγο ειναι σπανια χρησιμη. και κατα την γνωμη μου ειναι καλο αν ριξουμε 3ο φυσσιγκι να ειναι 2αρι η ακομα και ασσος. γιατι κατα 90% ο λαγος θα ειναι μακρια και πρεπει αν παρει σκαγια να πεσει. οσο πιο μακρια ο λαγος, τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες απλα να τον τραυματισεις …αρα πρεπει να ριξουμε με δυνατο φυσσιγκι και χοντρο. να ριξω 3η τουφεκια δλδ με 5αρι στα 30 μετρα? και να φαει σκαφια στον κωλο? και ποτε θα πεσει? το βραδυ? στο πιατο της αλεπους?…οποτε ριχνεις ενα 2αρακι σεμι και αν τον πετυχεις τον ξαπλωνεις και τελος 🙂

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #405485

    mixgik wrote:

    kryptia-e wrote:
    μερικοι συνδιασμοι που χρησιμοποιω για παραδειγμα ειναι οι εξης: με την φρανκι (που ειναι κυλινδρος και ειναι και κοντοκανη) βαζω πρωτη σφαιρα 4αρι, δευτερη 3αρι και τελευταια 2αρι (η καμια φορα βαζω 3αρι και στην τελευταια). ενω με την μπενελι που ειναι μακρυκανη και φουλ τσοκ βαζω τις πρωτες 2 4αρες και την τελευταια 2αρα αλλα αυτο το κανω μονο οταν εκει που θα παμε ειναι τελειως καμπος ανοιχτος ε καμια φορα δοκιμαζω και αλλους συνδιασμους, αλλα γενικως κυνηγοντας περισσοτερο με την φρανκι, ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω 3η σφαιρα. μονο μια φορα και εκει ειχα αποτυχια Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Αποψη μου είναι πως η 3η τουφεκιά , γίνεται σε χρόνο ικανό για τον λαγό να ξεπεράσει τα 25 μέτρα που είναι και το max για τα 5*, οπότε είναι υπερβολικά αισιόδοξη . Πάντα μιλάμε για τον μέσο κυνηγό – σκοπευτή..

    κοιτα αυτο μπορει να συμβει αλλα οχι παντα. μπορεις να ριξεις 3 τουφεκιες μαζεμενες και ο λαγος να μην προλαβει να φτασει ουτε τα 20 μετρα…και να τον χασεις κιολας το φιλαρακι που σου λεω το εχει κανει αυτο το «σοου» πολλες φορες

    Τοτε 3 είναι τα πιθανά ενδεχόμενα …

    Η είναι πολύ ”ζουγκλα” το μέρος που κυνηγάμε (που εκεί υπάρχει μια λογική στα 4 κ 3 σαν πρώτες τουφεκιές)

    Η οι τουφεκιές πάνε στο γάμο του καραγκιόζη… 😆

    Η και τα 2 μαζί.. 😛 😆

    παντως γενικα ναι η τριτη τουφεκια στον λαγο ειναι σπανια χρησιμη. και κατα την γνωμη μου ειναι καλο αν ριξουμε 3ο φυσσιγκι να ειναι 2αρι η ακομα και ασσος. γιατι κατα 90% ο λαγος θα ειναι μακρια και πρεπει αν παρει σκαγια να πεσει. οσο πιο μακρια ο λαγος, τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες απλα να τον τραυματισεις …αρα πρεπει να ριξουμε με δυνατο φυσσιγκι και χοντρο.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα…

    να ριξω 3η τουφεκια δλδ με 5αρι στα 30 μετρα? και να φαει σκαφια στον κωλο? και ποτε θα πεσει? το βραδυ? στο πιατο της αλεπους?…οποτε ριχνεις ενα 2αρακι σεμι και αν τον πετυχεις τον ξαπλωνεις και τελος

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων