Νούμερα σκαγίων γιά Λαγό(Κ.Αιγινήτη)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405501

    μονο εγω φετος τουφεκισα 15 και πηρα τους 14 αυτον που δεν πηρα τον τουφεκισα μακρια πανω απο 40 μετρα απο πισω και μαλλον τον εβλεπα και οι τουφεκιες εφευγαν πισω χρησημοποιοω παντα πρωτο φυσιγγι 6αρι και αν ειναι παρα πολυ πυκνα και 7αρι 36γρ και τον χειμωνα 39 γρ winchester pheasant και απο πισω 2 4αρια απο το ιδιο η remington nitro magnum , θεωρω οτι το 3αρι ειναι πολυ χονδρο φυσιγγι για τον λαγουδακο εχω παρει λαγο και στα 60 μετρα με 4αρι και φιλος μου ελεγε χτες οτι πηρε με μονοβολο λαγο μετα απο 17 τουφεκιες που τον εκανε μαζι με αλλον απο την παρεα του αλλα αυτα ειναι ελαχιστα περιστατικα Η γνωμη μου ειναι οτι οι περισσοτεροι λαγοι τουφεκιουνται απο τα 7 μεχρι τα 25 μετρα με 30 μετρα το πολυ κατα το 80% των περιπτωσεων ετσι πιστευω οτι τα νουμερα που χρησιμοποιω 6 ,5 4 ειναι υπερ αρκετα ωστε να καταβαλουν το αγαπημενο μου θηραμα

     

    πολυ χοντρο το 3αρι για τον λαγουδακο? φιλε μου, ανεξαρτητου απο το τι κανω εγω η εσυ η καποιος αλλος, γενικα το 3αρι ειναι το κατεξοχην παραδοσιακο νουμερο για λαγο!!! το 3αρι ειναι το “φυσσιγκι του λαγου” οπως ειναι τα 9 κ 10 τα παρ;αδοσιακα φυσσιγκια για ορτυκι η το 7αρι για περδικα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405505

    το “ζουγκλα ” δεν το καταλαβα:) αλλα οταν ο λαγος ξεφωλιαστει 10-15  μετρα  μπροστα σου και τρεξει σφεντονα στην ευθεια και μπροστα του εχει καμια 10 χιλιομετρα ισιο καμπο-“θαλασσα”.. τι σφαιρες θα χρησιμοποιουσες? 4+3+2 λεω εγω. για να μην πω 3+3+2(η ασσο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405509

    kryptia-e wrote:

    mixgik wrote:

    kryptia-e wrote:
    μερικοι συνδιασμοι που χρησιμοποιω για παραδειγμα ειναι οι εξης: με την φρανκι (που ειναι κυλινδρος και ειναι και κοντοκανη) βαζω πρωτη σφαιρα 4αρι, δευτερη 3αρι και τελευταια 2αρι (η καμια φορα βαζω 3αρι και στην τελευταια). ενω με την μπενελι που ειναι μακρυκανη και φουλ τσοκ βαζω τις πρωτες 2 4αρες και την τελευταια 2αρα αλλα αυτο το κανω μονο οταν εκει που θα παμε ειναι τελειως καμπος ανοιχτος ε καμια φορα δοκιμαζω και αλλους συνδιασμους, αλλα γενικως κυνηγοντας περισσοτερο με την φρανκι, ποτε δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω 3η σφαιρα. μονο μια φορα και εκει ειχα αποτυχια Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    Αποψη μου είναι πως η 3η τουφεκιά , γίνεται σε χρόνο ικανό για τον λαγό να ξεπεράσει τα 25 μέτρα που είναι και το max για τα 5*, οπότε είναι υπερβολικά αισιόδοξη . Πάντα μιλάμε για τον μέσο κυνηγό – σκοπευτή..

    κοιτα αυτο μπορει να συμβει αλλα οχι παντα. μπορεις να ριξεις 3 τουφεκιες μαζεμενες και ο λαγος να μην προλαβει να φτασει ουτε τα 20 μετρα…και να τον χασεις κιολας το φιλαρακι που σου λεω το εχει κανει αυτο το «σοου» πολλες φορες Τοτε 3 είναι τα πιθανά ενδεχόμενα … Η είναι πολύ »ζουγκλα» το μέρος που κυνηγάμε (που εκεί υπάρχει μια λογική στα 4 κ 3 σαν πρώτες τουφεκιές) Η οι τουφεκιές πάνε στο γάμο του καραγκιόζη… Η και τα 2 μαζί.. παντως γενικα ναι η τριτη τουφεκια στον λαγο ειναι σπανια χρησιμη. και κατα την γνωμη μου ειναι καλο αν ριξουμε 3ο φυσσιγκι να ειναι 2αρι η ακομα και ασσος. γιατι κατα 90% ο λαγος θα ειναι μακρια και πρεπει αν παρει σκαγια να πεσει. οσο πιο μακρια ο λαγος, τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες απλα να τον τραυματισεις …αρα πρεπει να ριξουμε με δυνατο φυσσιγκι και χοντρο. Θα συμφωνήσω απόλυτα… να ριξω 3η τουφεκια δλδ με 5αρι στα 30 μετρα? και να φαει σκαφια στον κωλο? και ποτε θα πεσει? το βραδυ? στο πιατο της αλεπους?…οποτε ριχνεις ενα 2αρακι σεμι και αν τον πετυχεις τον ξαπλωνεις και τελος Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

     

    παντως αν αναφερεσαι στον φιλο μου, οι τουφεκιες πανε στον γαμο του καραγκιοζη:D ειδικα οι πολυ κοντινες του τουφεκιες…αλλα ο συγκεκριμενος βαζει 6 5 και τριτη την 4αρα… δλδ και με τα 6αρια πρωτα ριχνει στον λαγο στα 4-5 μετρα και τον χανει. απιστευτος ειναι. φετος βελτιωθηκε καπως βεβαια…μετα απο πολλα δειπνα που προσφερε στις αλεπες, εμαθε. αμα αλλαξει και φυσσιγκια θα γινει ακομα καλυτερος αχαχχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #405522

    το «ζουγκλα » δεν το καταλαβα:) αλλα οταν ο λαγος ξεφωλιαστει 10-15 μετρα μπροστα σου και τρεξει σφεντονα στην ευθεια και μπροστα του εχει καμια 10 χιλιομετρα ισιο καμπο-»θαλασσα».. τι σφαιρες θα χρησιμοποιουσες? 4+3+2 λεω εγω. για να μην πω 3+3+2(η ασσο)

    Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    ”ζουγκλα” εννοώ πολύ πυκνό μέρος..στο καθαρό 4, 3 , 2 ή 1 μαζί σου ( σταθερό 2*)..στο πυκνό όμως ..??? Αν πω διασποράς το πρώτο θα μου επιτεθείς ???? 😛 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405531

    kryptia-e wrote:
    το «ζουγκλα » δεν το καταλαβα:) αλλα οταν ο λαγος ξεφωλιαστει 10-15 μετρα μπροστα σου και τρεξει σφεντονα στην ευθεια και μπροστα του εχει καμια 10 χιλιομετρα ισιο καμπο-»θαλασσα».. τι σφαιρες θα χρησιμοποιουσες? 4+3+2 λεω εγω. για να μην πω 3+3+2(η ασσο) Υπάρχει μια φυλή ανθρώπων, μια φυλή Θεών. Έχουν και οι δύο πνοή ζωής μόνο απο μια μητέρα. Χωριστές όμως δυνάμεις μας κρατάνε μοιρασμένους, και η μια είναι τίποτε, ενώ η άλλη έχει τον ορειχάλκινο ουρανό για σίγουρη Ακρόπολη. Και όμως έχουμε κάποια ομοιότητα σε μεγάλη ευφυία και δύναμη με τους αθανάτους και ας μήν ξέρουμε τι θα μας φέρει η μέρα. ΠΙΝΔΑΡΟΣ (ΣΤ Ωδή Νεμεονίκου)

    »ζουγκλα» εννοώ πολύ πυκνό μέρος..στο καθαρό 4, 3 , 2 ή 1 μαζί σου ( σταθερό 2*)..στο πυκνό όμως ..??? Αν πω διασποράς το πρώτο θα μου επιτεθείς ????

    ε να σου ειπα, στο πυκνο μπορει να βαλω με την κοντοκανη με τον κυλινδρο , πρωτο 4αρι και δευτερο επισης 4αρι και τριτο 3αρι…τι μπορει δλδ, αυτο ακριβως κανω και εχω χασει μονο ενα λαγο τοσα χρονια. αντιθετα στο καθαρο εχω χασει ορισμενους και μαλιστα απο πισω. η υπερβολικη σιγουρια βλεπεις

    τωρα αν καποιος παρει μακρικανη και με φουλ τσοκ σαν την μπενελι μου και παει σε πολυ πυκνο…τι να πω…εγω παλι 4αρι θα εβαζα πρωτο και θα προτιμουσα να μην πετυχω τον  λαγο παρα να τον πετυχω με 6αρι και να υπαρχει πιθανοτητα διαφυγης του τραυματισμενου…η αντε, βαζεις 5αρι πρωτο και μετα 2  4αρια σε αυτο το “σεναριο”. αλλα δεν ξερω…το 6αρι δεν μου φαινεται λαγοφυσσιγκι…και εχω δει πολλες χαζες καταστασεις με 6αρια. δεν τα εχω καθολου σε εκτιμηση παιδια. για λαγο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #405538

    απο αυτα που διαβαζω οι τουφεκιες ειναι απο 5-30 μετρα στο 95% των περιπτωσεων …τι να τα κανεις τα 3αρια και τα 2αρια σε αυτη την αποσταση βρε παιδια …;;;;ειδικα αν κυνηγας στο πεταμα με 5αρακια εισαι μια χαρα …εγω τα τελευταια 25 χρονια δεν βαζω αλλο νουμερο σκαγια για λαγο….και ολα αυτα τα χρονια εχασα ενα μονο λαγο τραυματισμενο…αν τωρα εισαι καρτερι σε δρομο ή σε ξελακο βαλε τα 3αρια για να καλυπτεις μεγαλυτερη αποσταση …αλλα και παλι ,αν ο λαγος τουφεκιστει σε αποσταση πανω απο 40 μετρα απο πισω και με 3αρια δεν θα πεσει …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #405572

    εγω βαζω ρεμινγκτον Νο 4 που αντιστοιχει σε Νο 3 ευρωπαικο. φετος ολη την χρονια την εβγαλα με τα εξπρες που ειναι 35.5 γρ. και τα πηγα μια χαρα. το παραδοσιακο νουμερο στο λαγο ειναι το Νο 3 ολες οι εταιρειες που βγαζουν εξειδικευμενα φυσιγγια για λαγο τα βγαζουν μονο σε νουμερο 3 αυτο κατι λεει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405575

    εγω βαζω ρεμινγκτον Νο 4 που αντιστοιχει σε Νο 3 ευρωπαικο. φετος ολη την χρονια την εβγαλα με τα εξπρες που ειναι 35.5 γρ. και τα πηγα μια χαρα. το παραδοσιακο νουμερο στο λαγο ειναι το Νο 3 ολες οι εταιρειες που βγαζουν εξειδικευμενα φυσιγγια για λαγο τα βγαζουν μονο σε νουμερο 3 αυτο κατι λεει.

    +1οοο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405576

    Αν πω διασποράς το πρώτο θα μου επιτεθείς ????

    εκανα πως δεν το ειδα!..:D 😛

    καλο βραδυ παιδες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    gv στις #407321

    Παιδιά με ζαλίσατε με τα τσόκ και τα φυσίγγια. Δεν είμαι από αυτούς που αλλάζουν 10 τσόκ στο κυνήγι ούτε έχω 10 διαφορετικά είδη φυσιγγίων για κάθε θήραμα ανάλογα με τις θερμοκρασίες υγρασίες αποστάσεις που θα βγεί ο λαγός κτλ. Η συζήτηση αυτή είναι θεωρητκά ενδιαφέρουσα αλλά πρακτικά άχρηστη (για μένα).

    Εγώ κατέληξα σε remington express 4άρι με med choke πάντα και παντού (καρτέρι, σήκωμα).

    3 φυσσίγγια στην τσέπη και αν γλυτώσει …. γλύτωσε.

    Αν τον τουφεκίσω στα 10μ και με τα 4άρια και με τα 6άρια θα τον χαλάσω …

    Αν τον τουφεκίσω στα 35-40μ με τα 4άρια θα τον ξεράνω, με τα 6άρια δεν είμαι σίγουρος …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #473703

    Δεν θα πώ κάτι ειδικά για το λαγό γιατι υπάρχουν πολλοί εμπειρότεροι απο μένα.
    Όσον αφορά το φυσίγγιο γενικά, η κάποια εμπειρία μου μου έδειξε ότι το ελαφρύ και γρήγορο φυσίγγι 24-28γρ , παρόλο που έχει λιγότερα σκάγια είναι αποτελεσματικότερο σε μεγαλύτερες αποστάσεις λόγω ταχύτητας.
    Καμμιά φορά καταλήγουμε σε υπερβολές εξαιτίας ανασφάλειας, αλλά δέν μπορώ σε καμμιά περίπτωση να πιστέψω ότι ένα φυσίγγι άνω των 34 γρ έχει επαρκή ταχύτητα.
    Κάποιοι τσιχλοκυνηγοί ρίχνουν με 34-36γρ.και μάλιστα και κάποιοι φίλοι μου.
    Αν πάρουμε την αναλογία θα έπρεπε να ρίχνουν 100γρ σε λαγό.
    Νομίζω ότι οι επιλογές είναι βασικά δύο. Ή γρήγορο φυσίγγι με λιγότερα γραμμάρια και μικρότερα σκάγια, ή αργότερο με χοντρά 2-3-4 και βαρύ. Και όλα αυτά με τα σύν και τα πλήν σε κάθε περίπτωση.
    Ακόμα μία εκδοχή είναι να αποφασίσει ο κυνηγός πόσα σκάγια θέλει να πλήξουν το λαγό ή πόσα πιστεύει ότι θα τον καταβάλλουν, και να πηγαίνει στη γόμωση που τον ικανοποιεί μετά απο δοκιμές σε πίνακα. Εδώ ίσως ανακαλύψει ο κυνηγός ότι τον καλύπτουν γομώσεις που δέν φανταζόταν τελικά..
    Προσωπικά , στο κυνήγι ποτέ δεν χρησιμοποιώ πάνω απο 28γρ , εκτός αν δεν έχω άλλη επιλογή απο τα 32γρ.
    Παρόλα αυτά, εφόσον ανέλαβα απο φίλο κατασκευαστή δοκιμή πειραματικού φυσιγγιού 34γρ #6 προοριζόμενο για φάσα, παραθέτω την τουφεκιά . Αλλά μου αποκαλύπτει ότι λαγός καλοσημαδεμένος στα 30μ δέχεται άπειρο αριθμό σκαγιων #6 με ***.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    KostasK στις #485910

    Χοντρά σκάγια χρειάζονται μόνο σε καρτέρι όπου πρέπει να καλύπτεις μεγάλες αποστάσεις. Παράδειγμα το καρτέρι σου βρίσκεται σε πλατομα όπου μπορείς να κάνεις βολές σε ακτίνα 50 μέτρων.
    Και όταν λέμε χοντρά εννοούμε Νο 4 το πολύ.

    Γενικά πάντως το φυσίγγι δεν χρειάζεται περισσότερα από 36 γραμμάρια.
    Είχα γράψει πριν 11 χρόνια εδώ στο e-artemis για λαγό που πήρα στα 25 μέτρα με φυσίγγι δικό μου 27.5 γραμμαρίων και σκάγια mix Νο 9-10.
    Το φυσίγγι αυτό το είχα φτιάξει για ειδικές περιπτώσεις όπως κοτσυφια σε πολύ πυκνό όπου ήθελα γρήγορη τουφεκιά γιατί το πουλί το βλέπεις για ελάχιστο χρόνο.
    Είχα χρησιμοποιησει σκοπευτικη πυριτιδα G2000 ανεβάζοντας ελάχιστα την δόση από το 1.21 στα 1.25 γραμμάρια και αντί 24 είχα βάλει 26 γραμμάρια.
    Στο κλείσιμο προσπάθησα να του δώσω όσο μπορούσα λιγότερη στατική πίεση αλλά σίγουρα ήταν δυνατό φυσίγγι αλλά με νορμάλ λάκτισμα.

    Ο Λαγός στην Ελλάδα με την μορφολογία εδάφους που έχουμε χρειάζεται ελαφριά φυσίγγια, γρήγορα με μέγεθος σκαγιων από 5-7.
    Πυριτιδα να αντέχει τις πρωινές υγρασιες και γραμμάρια από 32 ως 36.
    Είχα φτιάξει κάποια 6 άρια στα 32 γραμμάρια με JK6. Είχαν πολύ καλή κατανομή αλλά χρειάζονταν λίγο αυξημένη δόση πυριτιδας για αύξηση της διάτρησης. Δεν πρόλαβα να τα κυνηγήσω γιατί έφυγα από την Ελλάδα.

    Sent from my Note Edge

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    apostolhs στις #486162

    Καλησπέρα , μόλις ήρθα στην ομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ένα φυσίγγιο 35,5 γρ όπως το express long range  της remington μπορεί να καταβάλει λαγό σε αποστάσεις έως 50μ σε νο 2( εφόσον επαρκεί η σκόπευση μας). Προσωπικά έχω βγάλει αδεια εδω και 2 χρόνια και όλους τους  λαγούς τους πήρα με την πρώτη κάννη και lambro καφε 33 gr νο 4. Το νο 2 στο αμερικάνικο φυσίγγιο αντιστοιχεί με τον άσσο σε ευρωπαικό ; κυνηγάω με ενα baikal μπ 27 magnum kαι ειμαι παντα καρτερι.  ευχαριστώ 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #498474

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Εχω ξεκινησει το κυνηγι του λαγού και η επιλογη των φυσιγγίων που έχω κάνει ειναι η εξής:

    Για πρώτο το winchester super x no 4

    Για δευτερο το winchester supreme double x magnum  turkey loads 2 3/4 inches 1 5/8 οζ. νουμερο 6 με επιχαλκωμενα

    Για τριτο winchester super x turkey loads 3 inches 1210 velocity 1 7/8 oz νουμερο 4

     

    Αναμένω τα σχόλια απο τουσ πιο έμπειρους για την επιλογή μου.

     

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    powerbore στις #498475

    Ξεχασα να γραψω οτι το οπλο που κυνηγαω ειναι μια benelli raphaello powerbore με καννη 66 πόντους και αυλο 18,3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων