Φυσιγγια για υδροβια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #50880

    ΓΙΑ ΚΑΛΗΜΑΝΙΑ 40gr ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΓΟ.ΕΓΩ ΤΑ ΒΑΡΟΥΣΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΜΕ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΥΟ,ΟΜΩΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #50886

    Το μεγάλο βάρος γόμωσης δεν έχει να κάνει με την δύναμη του φυσιγγίου όπως πολλοί πιστεύουν, αλλά με την αύξηση του βεληνεκούς μέσω της μεγαλύτερης πυκνότητας των σκαγιών. Επομένως, ένα semi magnum φυσίγγι με σκάγια Νο 5 ας πούμε, δεν είναι πιο δυνατό από ένα αντίστοιχο 32 γραμμαρίων με το ίδιο νούμερο σκάγια. Αντιθέτως, το 32άρι λογικά θα έχει και αυξημένη αρχική ταχύτητα, επομένως το κάθε σκάγι του θα κουβαλάει αναλογικά μεγαλύτερα ποσοστά κινητικής ενέργειας από τα σκάγια του semi magnum.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50888

    Για το κυνήγι που περιγράφεις αγαπητέ Billbe, δηλαδή καρτέρι σε πλημμυρισμένα χωράφια, όντως είναι πολλά τα 40γραμ.  Ομως, όταν περνάνε ψηλά και δεν έχεις καλή κάλυψη, χρειάζεται πιό γερή γόμωση αφού είναι πολύ φιλύποπτα και δεν πλησιάζουν εύκολα.  Επίσης στη συγκεκριμένη περίπτωση, δηλαδή περιπλανόμενος στις λασπουριές και στα κανάλια, πάντα υπάρχει η ελπίδα να φανεί και τίποτα καλύτερο.

    Τώρα σε αυτό που λές, ότι είναι ευαίσθητα πουλιά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον είναι αρκετά ανθεκτικά αφού μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να βάλω κανένα στην τσάντα!!  Εχω χάσει βέβαια κάποια τραυματισμένα που έπεσαν πολύ μακρυά μου.  Πάντως, οι περισσότερες βολές ήταν σε οριακές αποστάσεις όπου ίσως δεν θα έπρεπε να ρίχνω.

    Δεν ξέρω από πού είσαι φίλε Billbe, εγώ είμαι από Αθήνα και δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέτω πολλές μέρες για κυνήγι. Επιπλέον πρέπει να κάνω πολλά χλμ για να φτάσω σε κάποιο κυνηγότοπο (=υδροβιότοπο για μένα) και τελικά τις περισσότερες φορές γυρίζω άδειος ή σχεδόν άδειος.  Με το σκεπτικό αυτό, συχνά, προτιμώ γομώσεις βαρύτερες από το κανονικό με την ελπίδα να μου δώσουν λίγες παραπάνω πιθανότητες ή μερικά μέτρα παραπάνω βεληνεκές στις ελάχιστες συναντήσεις που θα έχω με το θήραμα.

    Δυστυχώς όσοι έχουμε την ατυχία να ζούμε στην Αθήνα, έχουμε το δικαίωμα να θεωρούμε ακόμα και το καλημάνι ως καλό θήραμα και να το κυνηγάμε όπου τύχει να το βρούμε ακόμα και με demi magnum.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #50889

    Λεωνίδα, εκ των υστέρων είδα το μήνυμά σου.  Οι περισσότεροι, λέγοντας “δυνατό φυσίγγι” εννοούμε εκείνο που κλωτσάει και βροντάει περισσότερο από το κανονικό (ή τουλάχιστον εκείνο που νομίζουμε εμείς κανονικό).  Αυτό ακριβώς εννοούσα και εγώ για τα 3Α.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #50890

    Συνήθως στις ελαφρές γομώσεις όπως τα 32 γραμμάρια, αν πρόκειται για χοντρά σκάγια βάζουν ενισχυμένη ποσότητα πυρίτιδας ώστε να υπάρχει η απαιτούμενη διατριτικότητα ανάλογα με τα θηράματα που προορίζονται . Το βέβαιο είναι ότι  θα έχουμε μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #50999

    ΗΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ  ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ ΜΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΒΡΟΥ ΑΠΟ 0 ΕΩΣ -7 ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΒ 1,95 γρ. ΜΕ 39γρ ΣΚΑΓΙΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΚΟΝΗ ΤΡΙΒΗΣ ΠΟΥ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΛΕΝΕ ΝΙΤΡΟ. ΜΕΧΡΙ 50 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    THEODORE_B στις #51002

    Καλημέρα σε όλους.

    Εμένα σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας, μου πρότειναν για το Σ/Π μου (ελαφρύ όπλο 2800γρ, 2 3/4″ θαλάμη, 66εκ κάννες) να πάρω τα Τσέχικα Sellier&Belliot σε 35γρ, για κυνήγι την άλλη εβδομάδα στον Έβρο (παπιά, κλπ). Τα έχει δουλέψει κανείς?

    Το κουτί με τα 10 φυσίγγια, έχουν 4 ευρώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #51018

    παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα alfa game 40 gr ? προσωπικα σε νουμερο 6 εχω πολυ καλα αποτελεσματα σε υδροβια .επισης με δοκιμες που εχω κανει τοσο με το * οσο κ με το*** με την crio εχω πολυ καλυτερες κατανομες κ διατρησεις απο πολλα γνωστα 40αρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #51020

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΝΤΟΠΙΟΥΣ(ΠΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΗΣ) ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΜΕ 6 ΕΥΡΩ ΤΑ 25 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ…. ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΗ ΒΟΛΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #51063


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από THEODORE_B στίς 14 Iανουάριος 2005


    Καλημέρα σε όλους.

    Εμένα σε γνωστό μαγαζί της Αθήνας, μου πρότειναν για το Σ/Π μου (ελαφρύ όπλο 2800γρ, 2 3/4″ θαλάμη, 66εκ κάννες) να πάρω τα Τσέχικα Sellier&Belliot σε 35γρ, για κυνήγι την άλλη εβδομάδα στον Έβρο (παπιά, κλπ). Τα έχει δουλέψει κανείς?

    Το κουτί με τα 10 φυσίγγια, έχουν 4 ευρώ

    Είναι από τα πολύ καλά Θοδωρή, εγώ τα χρησιμοποίησα και σε BERETTA 390ST 3′ (για παπιά), τα είχα πάρει και εγώ εδώ στην Αθήνα, πριν πολύ καιρό και μου έχουν μείνει κάποια. 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51108

    ΗΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ  ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΛΕΕΙ, ΟΤΙ ΜΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΒΡΟΥ ΑΠΟ 0 ΕΩΣ -7 ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΒ 1,95 γρ. ΜΕ 39γρ ΣΚΑΓΙΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΚΟΝΗ ΤΡΙΒΗΣ ΠΟΥ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΛΕΝΕ ΝΙΤΡΟ. ΜΕΧΡΙ 50 ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ.

    Η εμπειρία μου στον Εβρο, μια και ένα 10ημερο τουλάχιστον το χρόνο το χαλάω στον τόπο καταγωγής μους (Φέρρες Εβρου) γεμίζοντας μάλιστα μόνος μου φυσίγγια για τον Εβρο, όντως η ΄γομωση που λές δουλευει πολυ καλά  με την παλιά ΜΒ36 και όχι την καινούργια που είναι εντελώς διαφορετική πυριτιδα και με την οποία δεν έχω καταλήξει ακόμα σε  γόμωση για τον Εβρο, όσο για το PLB, (nitro) το οποίο στα αμερικάνικά φυσίγγια είναι μια κοροίδια, το υλικό αυτό καλυπτει μόνο ελάχιστες σειρές και όχι το σύνολο της γόμωσης όπως πρέπει,  έτσι το κέρδος είναι γύρω στο  10% ενώ μπορεί να φτάσει μέχρι το 30%,  δουλευει καλά στα χοντρα νούμερα 4-3-2 και οχι στο 5-6. Πάντως αυτή η γόμωση είναι αρκετά καλή και με παγωνιά, σε μεγάλη παγωνιά και αέρα ρίχνουμε ποιό χοντρά σκάγια, αντί για 5αρια που ειναι για μένα το κύριο νούμερο πέφτουμε στα 4αρια ή 3αρια αν παίζουν πράσινα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #338550

    Πρόκειται σχεδόν για την συνταγή που γεμίζει η Baschieri & Pellagri τα “Winter”, 1,90 Χ 38γρ. Τα φυσίγγια αυτά τα είχα ρίξει στην Θήβα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και δεν είχα ενθουσιαστεί και πολύ. Καλά, αλλά όχι άριστα. Τα έδωσα λοιπόν (τα υπόλοιπα) σε ένα φιλαράκι που ανέβηκε Έβρο και του άρεσαν. Εγώ προσωπικά, είμαι πολύ ικανοποιημένος με τα “Heavy load” της Nobel Sport. 42 γραμμάρια, γεμισμένα με Tecna. Μέχρι στιγμής, όπου το έχω δοκιμάσει, είναι ό,τι καλύτερο. Είναι και το μοναδικό φυσίγγι που επαννειλημένως έχει σκοτώσει ακαριαία μπάλιζες μέσα στο νερό, ακόμα και στα 40 μέτρα. Δεν μπορώ να πω ότι ξέρω άλλα φυσίγγια να το κάνουν αυτό. Μέσα στο νερό είναι λες και φοράνε Kevlar. Στο φτερό είναι άλλη ιστορία, σκοτώνονται και με πασατέμπο…

    Τα ρίχνω αποκλειστικά σε Νο 4 (3,1 χιλ.).

    Δεύτερα βάζω τα “TECNA PM 40” της ίδιας εταιρείας. Πολύ καλά, αλλά όχι όσο τα “Heavy Load”. Πολύ καλά και τα αμερικάνικα, ιδίως τα “premium”, αλλά και πολύ ακριβά. ‘Αλλο είναι να έχεις ένα κουτάκι μπας και χρειαστεί, κι άλλο να χρειαστεί να ρίξεις ένα σκασμό φυσίγγια. Προσωπικά με έχουν ικανοποιήσει πολύ τα Nitro magnum, τόσο σε 70άρη κάλυκα όσο και σε 76άρη.

    Τώρα που θα ανέβω Καβάλα, θα δοκιμάσω και τα Hevishot της Remington, κυρίως εγκυκλοπαιδικά βέβαια, γιατί με 3,5 ευρώ το φυσίγγι, και καλά να είναι, ποιος αγοράζει ποσότητα;

    Τα Heavy Load κοστίζουν 3,85 τα 10.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #51130

    Ενα λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι να βάζουμε διαφορετικά φυσίγγια στο όπλο γιατο ίδιο κυνήγι, και ειδικά σε κυνήγια που απαιτείται ακρίβεια στη σκόπευση όπως έιναι τα παπιά, γιατί το παν είναι να βάλουμε το πουλί στο κέντρο της κατανομής και μάλιστα σε μεγάλες απόστασεις και αντιξοες πολλές φορές συνθήκες όπως πλευρικούς ανέμους, και διαφορετικές ταχύτητες θηραμάτων.  Η γόμωση που αναφέρουμε με την ΜΒ36 τη γεμίζω μόνος μου, Δοκιμαστηκε με 7-10 βαθμούς στην Ανάβυσσο, και δουλεύει καλά και στο Εβρο,  δεν είναι πολύ γρήγορη οι ταχύτητες δοκιμής στο 1μέτρο ήταν 385 μ/δ έως 405 μ/δ, αρκετά καλές για  αυτά τα γραμμάρια. η δε συγκέντρωση της ήταν στα 36,5 μέτρα  68% με το μισο και 73 % με το full. Την δουλεύα κυρίως σε 6-5-4, την είχα συνηθίσει με πολύ καλά και σταθερά αποτελέσματα, Η τωρινή όμως ΜΒ36 το τονίζω δεν έχει καμμιά σχέση με την παλαιά, σαν μορφή είναι εντελώς άλλη πυρίτιδα και με πιθανόν εντελώς άλλα χαρακτηριστικά στις καιρικές συνθήκες , δεν είναι γυαλιστερό το φύλλο της.Εχει δοκιμάσει κανένας σας την καινούργια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #51160

    ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΕ ΓΟΜΩΣΕΙΣ DEMI MAGNUM ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΗΣΕ ΤΟ 43αρη ΤΗΣ WIN/ER.ΕΙΔΑ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΣΤΑ 50μετ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ=ΣΕ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΑΠΙΟΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΟΡΙΑΚΗ ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΣΙΜΟ ΦΤΕΡΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟ ΜΕ ΔΥΟ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΑΦΟΥ ΞΑΝΑΣΗΚΩΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟ 4. ΜΕ ΜΕΤΡΙΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΑ WINCHESTER ME THN ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΠΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?   ΑΡΙΣΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ELEY ΑΠΟ 34 ΜΕΧΡΙ 42.5 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ.ΤΑ SPEED THS NOBEL SPORT EINAI ΠETYXHMENA ΜΕ 34 Κ 36 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ, ΛΟΓΟ ΣΚΛΗΡΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΚΥΑΘΙΟΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #51295

    ΦΦΦΙΛΕ leo ΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ..ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ 1,75 ΕΩΣ ΤΑ 2,10 ΚΑΙ ΑΠΟ 35γρ ΕΩΣ ΤΑ 42γρ. ΚΑΙ ΜΕ 3 ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΔΑΜΕ ΤΙ ΤΡΑΒΑΕΙ..ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΙΤΡΟ ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΗΤΑΝ ΤΟ 2.(ΦΙΛΕ steel ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΕΡΡΕΣ)ΚΕΡΑΜΕΑΣ -ΜΟΣΧΟΥ- ΝΑΝΟΣ -ΒΑΛΜΑΣ Κ.Α

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 47 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων