Τί όπλα έχουμε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 378 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #54172

    ΦΙΛΕ SHOTGUN, ΕΙΣΑΙ ‘ΨΑΓΜΕΝΟΣ’ ΟΠΛΟΦΙΛΟΣ!ΤΟ BABY ΒΡΕΤΤΟΝ ΕΧΕΙΣ? ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ…ΠΟΣΟ ΖΥΓΙΖΕΙ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #54179

     Το οπλο ειναι με καννες απο αλουμινιο, και λογικα πρεπει να ζυγιζει καπου στα 2,5 – 2,8 κιλα. Ειναι ομως ενα οπλο, κατα τη γνωμη μου, ειδικα σχεδιασμενο για τη μπεκατσα, η το ορτυκι, λογω χαμηλου βαρους. Δεν ξερω αν μπορει να χρησιμοποιηθει εκτεταμενα σε καρτερια, η με φυσιγγια με γομωσεις ανω των 36-38  γρ.

     Ο φιλος Shotgun θα μας πει να βολευει η οχι σε τετοια κυνηγια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #54181

    ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΙ ΠΗΡΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ,ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΔΙΚΑΝΝΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗ!!ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΥΛΑΕΙ?ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ…ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΠΑΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ?ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ…SHOTGUN,ΛΕΟΝΑΡΔΕ ΑΚΟΥΤΕ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #54183

    Βασίλη ,

    άν κατάλαβα καλά …

    … δηλαδή …

    … με άλλα λόγια , λές να έχουμε καμμιά άδεια αγοράς έτοιμη δια πάν ενδεχόμενον ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #54184

    Πάντως, υπάρχουν κάποιες εκπληκτικές συλλογές, από ανθρώπους που ούτε καν έχετε ακουστά. Είχα βρεθεί κάποτε στο “gun room” του σπιτιού ενός επιχειρηματία στην Φιλοθέη. Είχε έναν οπλοβαστό με 40 περίπου όπλα, όλα πλαγιόκαννα “london best”.  Αξία …ανυπολόγιστη!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #54186

    ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΑΛΛΑ,ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΑΛΛΑ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #54189

     Παντως και στο http://www.fineguns.gr εχει μαζεψει ο ανθρωπος μια χαρα πραγματακια. Καθε που θα περασω, ολο και κανενα σαλιο θα σουρωσει με αυτα που βλεπω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #54201

    ΤΟ BRETTON MONTELO FAIR PLAY ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ {ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΚΗ} .Η ΒΑΣΗ Κ ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΡΑΜΑ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΔΕ- ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΥΓΙΣΩ-ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2.500.ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΒΓΑΖΕΙ Κ ΚΑΝΕΣ 20διαμετρημα ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΖΥΓΙΖΕΙ 2.300 ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΜΟΧΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΧΩΡΙΖΕΙ Η ΒΑΣΗ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΡΑΒΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΕΜΠΡΟΣ Κ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΥΣΙΓΓΙΑ [ΓΙΑ ΒILLBE]. ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΝΕΧΕΣΕ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 20κελσιου ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ 36αρια Κ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΠΑΜΕ ΠΩΣ ΤΟ 96 ΠΡΟΣ 1 ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ.ΛΟΓΟ Κ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΙΓΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΟΤΟΥΦΕΚΟ.ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ.ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΟ [ΑΥΤΟ ΓΙΑ VICTZ].  TO MEΓAΛYTERO MEION ΠOY EXEI EINAI ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΩ ΥΣΧΗΡΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ Κ Ο ΚΑΛΥΚΑΣ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΚΕΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΜΟΧΛΟ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΔΙΚΑΝΑ[ΓΙΑ ΤΟΛ ΛΕΟ].ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ !  ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ DRIVE TO ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ! {ΑΠΕΙΛΗ,ΑΝ ΔΕΝ ΓΡΑΨΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΕΓΩ}. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #54204


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun στίς 09 Mάρτιος 2005


    ΤΟ BRETTON ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΥΠΟΨΗΝ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΟΝΤΟΥΦΕΚΟ. ΕΛΑΦΡΥ,ΜΑΖΕΜΕΝΟ,ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ,ΨΙΛΟΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΑΞΗ. ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ Κ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ. ΣΤΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΗΦΟΡΙΚΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΩ ΤΟ ΛΙΓΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΟ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΝΑΛΑΞΙΜΑ Κ ΕΤΣΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ Κ ΤΟΥ ΚΤΥΠΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΛΕΟΝ.ΟΙ ΚΑΝΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ Κ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ.ΑΝΤΕΧΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΜΙΑ Κ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ,ΜΕΧΡΙ Κ ΣΕ ΗΜΕΡΙΣΙΟ ΠΑΠΙΟΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΒΡΟΧΟΠΤΩΣΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ Κ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ.ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΚΛΩΤΣΗΜΑ Κ ΑΠΟ 36αρια ΣΕ ΣΚΑΓΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΗ ΧΡΗΣΗ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΟΛΗ. ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΚΡΙΣΗ,ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΩ ΒΛΕΠΕΤΕ. ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ!!!!! 


    Αγαπητέ φίλε το συγκεκριμένο όπλο το έχει ο ξάδελφος μου που μένει στο απο κάτω διαμέρισμα. Δεν είναι κυνηγός, τελωνειακός είναι και το βρήκε ευκαιρία από τα κατασχεμένα. Πριν κανα δυο χρόνια μου το έδωσε να του ξεσκουριάσω την μπάσκουλα γιατί το είχε στο πατάρι. Τέλος πάντων ταλαιπωρήθηκα να βγάλω την κάτω κάνη γιατί η τρύπα της πάπιας είχε φουσκώσει απο την υγρασία και την είχε φρακάρει.

    Όταν επιτέλους το έκανα όπλο, θέλησα να το δοκιμάσω στο σκοπευτήριο. Ακόμα με πονάνε τα δόντια μου.

    Να φανταστείς όταν ο ξάδελφος μου είπε να το παίρνω που και που στο κυνήγι για να μην ξανασκουριάσει δεν ήξερα πως να το αποφύγω.

    Είναι πολύ ειδικό όπλο, δεν κάνει κατά την γνώμη μου για περισσότερες από 5-6 τουφεκιές σε κάθε εξόρμιση. Επείτα είναι τόσο περίεργο εμφανισιακά που ξεφεύγει εντελώς από τα γούστα που έχω στα δίκαννα.

    Βεβαίως αν εσύ κάνεις την δουλειά σου ξακούραστα στα μπεκατσοκυνήγια σου, η γνώμη του καθενός περισσεύει.

    Ένα ελαφρύ κοντό  κλασσικό Γαλλικό πλαγιόκαννο, γεμίζει το μάτι και δεν κουράζει καθόλου στο περπάτημα. Αν τα πάω καλά με το Baikal και δω ότι μου κάθονται σκοπευτικά τα πλαγιόκαννα, το επόμενο όπλο που θα αγοράσω αποκλειστικά για μπεκατσοντούφεκο θα είναι ένα παλιό monufrance robust με κάνη 61 πόντους και τσοκ *****/***. Επώμισα ένα πριν λίγο καιρό και το κρατούσα με το ένα χέρι προς τα κάτω χωρίς να ακουμπά στο έδαφος. Θα μπορούσα να τουφεκίσω σαν ήταν πιστόλι.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    remove before fire στις #402398

    beretta 391 stonecoat…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Αποστόλης M. στις #402467

    Μπενελλάκιας μέχρι το κόκκαλο

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #402557

    να βαλω και εγω τα δικαμου 😆

    ελπιζω να μην το διαβασει η γυνεκαμου :mrgreen:

    1.aya 25 intses

    2.fabarm classis 20 για τα ορτικακια οπου θεριζει

    3.breda ermis lyx

    4.betinsoli x7 artemis οπου εφηγε προσφατα απο τα χεριαμου

    5.και ενα σεντεθιεν verni caron οπου ειναι το προτο οπλο που πειρα και ειναι το δευτερο απο δεξια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    luders στις #402609

     

    Ωραιες φωτο…μου αρεσει η δευτερη φαινεται σαν να κανει υποκλιση στο συνδυασμο οπλο/κυνηγος/σκυλος

    Μπραβο…

    Αν και το τοπικ ειναι παλαιο κανενας δεν γραφει γιατι…

    1) Betinsoli double barrel

    2) Mossberg 590A1

    3) Beretta 686 SP1

    4) Benelli Vinci

    5) Beretta A303 (καινουργιο κοσκινακι μου)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #402722

    Ωραιες φωτο…μου αρεσει η δευτερη φαινεται σαν να κανει υποκλιση στο συνδυασμο οπλο/κυνηγος/σκυλος Μπραβο… Αν και το τοπικ ειναι παλαιο κανενας δεν γραφει γιατι… 1) Betinsoli double barrel 2) Mossberg 590A1 3) Beretta 686 SP1 4) Benelli Vinci 5) Beretta A303 (καινουργιο κοσκινακι μου)

    Αφησε το γαμο και πηγε για κυνηγι…

     

    ειναι επιδι φοβουνται την εφορια :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #402815

    Fabarm Lion H38 Hunter

    Browning B525 Hunter Advance

    Falco (πλαγιόκαννο,διαμέτρημα 36)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 378 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων