Κλείδωμα Browning ή Beretta;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #66779

    ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΚΑΝΤΖΑΚΟ ΣΤΑ ΚΤΕΛ ΜΕ ΤΣΟΚ ΜΙΣΟ -ΦΟΥΛ

    ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΤΕ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΙΓΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΤΣΟΚΑΚΙΑ….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #66780

    Κατά πολύ μεγάλο μέρος χειροποίητο , υψηλής ποιότητας , συνεχίζει να κατασκευάζεται μεν αλλά σε περιορισμένη παραγωγή …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #67372

    Φίλοι ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις συμβουλές σας.

      Τελικά μεταξύ του Select Elegance της Winchester

     

      και του Browning GTS

      προτίμησα το δεύτερο λόγω της στιβαρότητας που αποδίδει και του καλύτερου Brand Name.Το Select είναι πολύ ομορφότερο αλλά υπερίσχυσε η λογική του συναισθήματος.

      Θα το πάρω τα Χριστούγεννα που θα κατεβώ στην Αθήνα για ψώνια.Και με την ευκαιρία θα κάνει και shopping therapy η γυναίκα μου για να μην γκρινιάζει με τις άχρηστες, κατά την άποψή της, αγορές όπλων.

    Πάντως για το θέμα ,αυτό καθεαυτό ,του κλειδώματος των super pose πρέπει να υπάρξει συνέχεια γιατί από τεχνικής πλευράς δεν αναλύθηκε εκτεταμένα.

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #341588

    Καλορίζικο φίλε Γιάννη. Πολύ ωραίο όπλο, αλλά απ’ ότι ξέρω δεν ασχολείσαι με το σκοπευτήριο και το GTS είναι ένα “πάντρεμα” σκοπευτικού/κυνηγετικού όπλου. Μήπως ένα αμιγώς κυνηγετικό όπλο θα ταίριαζε καλύτερα στην χρήση που το προορίζεις;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #67387

      Φίλε Leo όντως το GTS είναι πιο πολύ Sporting μοντέλο και προορίζεται πιο πολύ για σκοπευτήριο παρά για κυνήγι.

      Έχω 5 όπλα για κυνήγι,από τα οποία μόνο 2 χρησιμοποιώ λόγω μέτρων κλπ.Λίγες φορές έχω πάει σκοπευτήριο και φυσικά δεν πρόκειται να γίνω τώρα σκοπευτής αξιώσεων.Αποφάσισα όμως να ασχοληθώ λίγο με την σκοποβολή για διασκέδαση και εξάσκηση.

      Έχουμε ένα σκοπευτήριο εδώ στην Λαμία που αν και με πολλές ελλείψεις και προβλήματα είναι λειτουργικό.Έτσι θα περνάει πιο ευχάριστα και η νεκρή περίοδος από Φλεβάρη μέχρι Αύγουστο.

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #67388

    Αν είναι έτσι πάω πάσο. Καλωσόρισες στην “παρέα” μας λοιπόν. Και πάλι καλορίζικο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #67398

    Μακάρι νά σέ δικαιώσει η επιλογή σου XIRO κ όταν το δείς από κοντά κ το επωμίσεις να σου ταιριάζει όπως τα άλλα δύο τουφέκια.Αν όχι καλό είναι να το ψάξεις γιά τοποθέτηση ρυθμιζόμενου κ σέ περίπτωση πού δέν θέλεις τέτοιου είδους επεμβάσεις ίσως να “πάς” πρός το XS ! τυχερέ !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #67408


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 20 Νοέμβριος 2005


      Φίλε Leo όντως το GTS είναι πιο πολύ Sporting μοντέλο και προορίζεται πιο πολύ για σκοπευτήριο παρά για κυνήγι.

      Έχω 5 όπλα για κυνήγι,από τα οποία μόνο 2 χρησιμοποιώ λόγω μέτρων κλπ.Λίγες φορές έχω πάει σκοπευτήριο και φυσικά δεν πρόκειται να γίνω τώρα σκοπευτής αξιώσεων.Αποφάσισα όμως να ασχοληθώ λίγο με την σκοποβολή για διασκέδαση και εξάσκηση.

      Έχουμε ένα σκοπευτήριο εδώ στην Λαμία που αν και με πολλές ελλείψεις και προβλήματα είναι λειτουργικό.Έτσι θα περνάει πιο ευχάριστα και η νεκρή περίοδος από Φλεβάρη μέχρι Αύγουστο.

    Φιλικά: Γιάννης


    [/indent]

    Φίλε XIRO , θύμησε μου που είναι το σκοπευτήριο στη Λαμία , για να το επισκευθώ καμιά φορά που θα ανέβω στο πατρικό μου .

    Αλήθεια ,τι υποδομές έχει ; (Φαντάζομαι Trap-Skeet)

    Το GTS είναι όντως καλή επιλογή-Καλορίζικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #67421

    Φίλε Γιάννη το σκοπευτήριο είναι απέναντι από τον συνοικισμό Ευρυτάνων πηγαίνοντας προς Λυγαριά.

      Διαθέτει Skeet και Trap και ίσως σε λίγους μήνες και Sporting. Δεν είναι σπουδαίο αλλά αυτό έχουμε .Αν δε είχαμε και περισσότερη προσοχή από κάποιους θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.Δεν πειράζει όμως και έτσι καλά είναι για διασκέδαση και εξάσκηση.Απλά δυσανασχετώ λίγο γιατί υπάρχουν νέα παιδιά με ταλέντο που εδώ δεν θα μπορέσουν να το καλλιεργήσουν.

      Φιλικά : Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #341595

    Πάλι καλά , που υπάρχουν κι’ αυτά .

    Εδώ ολόκληρη Αθήνα και πέρυσι έιχε μείνει μόνο με την Μαλακάσα.

    Πάντως τα κυνηγομάγαζα στη Λαμία δεν το ξέρουν καθόλου , γιατί είχα ρωτήσει στον Μακρυγιάννη στην Πλατεία Λαού και δεν ήξερε καν ότι υπάρχει (να δεις πλάκα όταν του ζήτησα φυσίγγια για Trap).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #67424

      Γιάννη υπάρχει ένα ιδιότυπο καθεστώς στις σχέσεις οπλοπωλων- σκοπευτηρίου-συλλόγου.Δεν μπορώ να το συζητήσω δημόσια το θέμα αυτό,αλλά να ξέρεις ότι ο Μακρυγιάννης και ο Αναστασίου είναι οι εντιμώτεροι οπλοπώλες εδώ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #67435

    Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο , φίλε μου.

    Απλά επεσήμανα ένα γεγονός που μου έκανε εντύπωση.

    Επλίζω κάποια στιγμή να τα πούμε  από κοντά στη Λαμία.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #342963

    Καλημέρα. Γράφω αυτό το μήνυμα εδώ, σαν το πιο πρόσφατο θέμα σχετικά με τα O/U BROWNING, (για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα), αν και δεν έχει να κάνει με το «κλείδωμα», αλλά με κάποιο «πρόβλημα» (;) που εξηγώ παρακάτω.

    Χθες το απόγευμα αποφασίσαμε ξαφνικά με ένα φίλο να πάμε στο σκοπευτήριο (μετά από 5 μήνες περίπου αποχής). Μάλιστα, επειδή είχα αφήσει το όπλο μου στο χωριό, πήγαμε με ένα όπλο, το δικό του FABARM GAMMA 2 SPORTING (71 cm κάνες). Εκεί συναντήσαμε κι έναν άλλο φίλο που είχε φέρει το όπλο που είχε αγοράσει πρόσφατα, ένα BROWNING ULTRA XS με κάνες 76 cm!

    Ρίξαμε από δύο πούλες SKEET. Εγώ έριξα την πρώτη με το FABARM, μετά έπιασα το BROWNING και μου άρεσε η αίσθηση στα χέρια μου, φαινόταν να μου «κάθεται» καλά, να είναι στα μέτρα μου το κοντάκι (φορούσε το λεπτό πλαστικό πέλμα) οπότε ζήτησα να ρίξω τη δεύτερη πούλα με αυτό.

    Εδώ παρουσιάστηκε το «πρόβλημα»: Σε κάποιους ντουμπλέδες, το όπλο «αρνήθηκε» να ρίξει τη δεύτερη βολή! Συγκεκριμένα από τους βατήρες (αν θυμάμαι καλά) 1,3, στο πρώτο ντουμπλέ από τον 4 δύο φορές, (ενώ στο δεύτερο έριξε κανονικά), και στον 5 και στον 6!

    Δεν μπορώ να το εξηγήσω, γιατί στον ιδιοκτήτη του δεν παρουσίασε αυτό το φαινόμενο καθόλου. Αλλά και σε μένα δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ με άλλα όπλα (O/U) που έχω ρίξει πολλές φορές κατά καιρούς (FRANCHI, BERETTA, FABARM, ίσως κι άλλο που δεν θυμάμαι).

    Δεν κατηγορώ το όπλο, που μου ερχόταν πράγματι πολύ καλά και ήμουν αρκετά εύστοχος. Ισως να φταίω εγώ, απ’ ότι μου είπαν ίσως να μην άφηνα τη σκανδάλη να επανέλθει μετά την πρώτη βολή, μπορεί επειδή δεν έχω συνηθίσει τον συγκεκριμένο τύπο σκανδάλης: φαρδιά σκοπευτική με λοξό «πρόσωπο», ρυθμιζόμενη. Δεν ξέρω, θα με ενδιέφερε και κάθε άλλη εξήγηση.

    Και κάτι σχετικά με το προφίλ της βάσης: Αν και ήμουν ανέκαθεν οπαδός των O/U με βάση χαμηλού προφίλ, μετά τη χθεσινή εμπειρία είμαι πλέον απόλυτα πεπεισμένος ότι είναι καθαρά θέμα προσωπικής οπτικής αισθητικής και δεν έχει να κάνει καθόλου με τη λειτουργικότητα του όπλου. Πάντως εξακολουθώ να προτιμώ τα όπλα με χαμηλό προφίλ (BERETTA, SKB κλπ.)

     

    ———————

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #71927

    απ’ ότι μου είπαν ίσως να μην άφηνα τη σκανδάλη να επανέλθει μετά την πρώτη βολή

    Μετά απολύτου βεβαιότητας… Απάντησες μόνος σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #71947


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 21 Φεβρουάριος 2006


    απ’ ότι μου είπαν ίσως να μην άφηνα τη σκανδάλη να επανέλθει μετά την πρώτη βολή

    Μετά απολύτου βεβαιότητας… Απάντησες μόνος σου.


    [/indent]Είναι ο μοναδικός λόγος που εχω ακούσει και εχω δεί να συμβαίνει αυτο το φαινόμενο. θεωρώ και εγω με όση σιγουρια μπορει να εχει η μικρή μου εμπειρία στα σκοπευτήρια ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΣ την σκανδαλη. Εχω διαπιστώσει χωρίς να το εχω παθει ποτέ μου ότι αυτός που το παθαίνει δεν είναι σε θέση να το αντιληφθεί.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων