Κλείδωμα Browning ή Beretta;

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    ctheodor στις #71955

    To είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα με ένα Ultra και το έλυσα ρυθμίζοντας την σκανδάλη στην πιο πίσω θέση, οπότε είναι δύσκολο να την κρατήσω πλέον πατημένη. Εκτοτε δεν ξανείχα αυτό το πρόβλημα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #72293

    Πέρα από προσωπικά γούστα κ τήν αποδεδειγμένη αντοχή στήν χρήση κ τών δύο κλειδωμάτων κάτι πού με απασχολεί είναι τό βάρος τής βάσης.Από τήν στγμή πού γνωρίζουμε οτι όσο ποιό κοντά στό μεσοδιάστημα τής απόστασης τών χερίων είναι κατά τήν ώρα πού τό κρατάμε γιά επώμιση, συγκεντρωμένο αναρωτιέμαι άν τό ίσως μεγαλύτερο βάρος τού Browning βοηθάει ώστε να κατασκευστεί σχετικά ποιό εύκολα καλοζυγισμένο τουφέκι.Υπάρχει η δυνατότητα από κατόχους κ τών δυό συστημάτων νά τά ζυγίσουν καί νά μας πούνε ? Αφορμή γιά τήν απορεία μού δώδηκε όταν κράτησα beretta 682 trap μέ 76 εκατοστά κάνες κ παρατήρησα πώς έχει βάρος συγκεντρωμένο μπροστά στίς κάνες κ στό κοντάκι.Αν μπορώ νά τό μεταφέρω σωστά γραπτός είχα τήν αίσθηση οτι υπάρχει μιά βαρεία μεταλλική μπίλια μπροστά κ μιά πίσω.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #72300

    Χρηστο,

    σωστα τα λες αλλα το συγκεκριμενο θα ηταν απλα αζυγιστο.

    δεν θαυμαζω την Beretta για το ζυγισμα των οπλων της, μαλλον αφηνεται στην τυχη οπως σε πολλα οπλα παραγωγης…

    το βαρος της μπασκουλας δεν διαφερει πολυ, μεγαλη διαφορα κανει το κοντακι (τυπος, σχημα, πυκνοτητα ξυλου) και οι κανες (ριγες ή οχι, τσοκ ή οσι, τσοκ εσω ή εσω-εξω).

    ενδεικτικα σου αναφερω Miroku 890gr, Baikal 860gr, 682 850gr…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #72337

    Αλκη ισσοροπούσε στόν πείρο αλλά η αίσθηση του ήταν κάθε άλλο παρά σωστή γιά τό δικό μου γούστο.Υπόψην οτι ήταν τό τραποντούφεκο -αυτό πού ανέφερε ο Νεοπτόλεμος-πού κατασκευάζεται μέ στάνταρ μήκος κανών κ θαρρώ πώς έπρεπε νά είναι ποιό προσεγμένο σέ αυτόν τόν σημαντικό τομέα.Τά 40 γραμμάρια ακούγονται λίγα είμαι όμως  πεπεισμένος -τό γνωρίζεις κ εσύ- ότι μπορούν νά κάνουν διαφορά.Καλά τό ότι είχες τίς μετρήσεις έτοιμες δέν τό σχολιάζω, απλά μέ έφτιαξες ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #72349

    Χρηστο,

    γενικα το 682 (ειδικα το τελευταιο μοντελο) δεν το εκτιμω και πολυ, θεωρω οτι ειναι μια lux εκδοση του 686 στα διπλα λεφτα και χωρις να προσφερει κατι ουσιαστικο παραπανω… δεν αμφιβαλω για την πολυ καλη σχεδιαση ή ποιοτητα κατασκευης αλλα θα ηθελα να δω μια διαφορα σε “σκοπευτικες” ποιοτητες οπως το ζυγισμα,για την χρηματικη διαφορα. για τραπ οσα 686 εχω δει ειναι μαλλον καλυτερα σε αυτον τον τομεα.

    η Beretta λογω σχεδιασης “βγαζει” ελαφρα οπλα. με κοντακι τραπ, και μαλιστα οχι “περιποιημενο”, το οπλο βαραινει ατσαλα. αν βαρυνεις και τις κανες για να το ζυγισεις εχεις αυτο που πολυ ομορφα περιγραφεις σαν …σκουποξυλο με δυο βαρειες μπιλιες στα ακρα.

    ιδανικα, οπως απο παλια λεει ο Κυπριδημος, ολα τα οπλα -ακομη και τα τραπ- πρεπει να βαραινουν τα κομματια που τα αποτελουν προς το μεσο του οπλου, οταν τα κραταμε απο τα σημεια που πιανουμε το οπλο για να ριξουμε. εεεε, αυτο σπανια συμβαινει…

    η γνωμη μου ειναι οτι ενας σωστος κοντακας, που ουτως ή αλλως θα πρεπει να δει το gun fit, πρεπει να ασχοληθει και με το ζυγισμα του οπλου. αυτο ειναι πρωτευον, αλλα δεν γινεται…

    σε ενα σκοπευτικο οπλο το ζυγισμα ειναι θεμελιωδες και το βαρος δευτερευον. για τα Beretta αυτο σημαινει ενα οπλο αρκετα ελαφρυτερο απο τα γενικα αποδεκτα σκοπευτικα βαρη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #72355

    Εχω παρατηρήσει διαφορά στήν αίσθηση τής σκανδάλης κατά τό τραβηγμά της ανάμεσα στό 686 κ στό 682 κάτι πού οφείλεται στήν περισσότερη ώρα τού κατάλληλου μάστορα,σάν λογική εξήγηση,μιά κ έχω ακούσει πώς ο μηχανισμός είναι πανομοιότυπος.Στό θέμα τού ζυγίσματος πιθανών νά είναι τυχαίο τό καλύτερο ζύγισμα τού πρώτου ή οφείλεται στήν ποιότητα τού ξύλου -σίγουρα λόγο ποιό σφρυγηλών ξύλων στά 682 τό βάρος τους είναι μεγαλύτερο-πού βάζουν στό κοντάκι μέ αποτέλεσμα νά γίνεται ζυγισμένο ή έμπροσθοβαρές.Τώρα τό ποιό από τά δυό ζυγίσματα είναι καλύτερο γιά τό άθλημα τού trap σηκώνει πολύ συζήτηση άν κ από αυτά πού έχω ακούσει υπερυσχίει η άποψη πώς είναι καλύτερα (?!) νά τσιμπάει λίγο στίς κάνες.Καί μιά κ τό θέμα είναι η σύγκριση τών δυό μηχανισμών -νά περάσω κ τήν σκανδάλη-πού είναι σχετικά εύκολα αποκτήσιμοι νά μεταφέρω κάτι πού ανάγνωσα τώρα τελευταία γιά βελτίωση τής ποιότητας τραβήγματος της στά σκοπευτικά τής Browning. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #72371

    δεν θαυμαζω την Beretta για το ζυγισμα των οπλων της, μαλλον αφηνεται στην τυχη οπως σε πολλα οπλα παραγωγης…

    Στό θέμα τού ζυγίσματος πιθανών νά είναι τυχαίο τό καλύτερο ζύγισμα τού πρώτου ή οφείλεται στήν ποιότητα τού ξύλου

    Χρηστο,

    οπως βλεπεις… στα λογια μου ηρθες…

    η διαφορα στην αισθηση της σκανδαλης που αναφερεις, αν δεν εχουν γινει επεμβασεις, παλι … τυχαια ειναι αφου και τα δυο οπλα χρησιμοποιουν τα ιδια ανταλλακτικα. η μονη διαφορα τους ειναι η ρυθμιζομενη σκανδαλη στο 682, που μπαινει ομως χωρις επεμβασεις και στο 686.

    για το ζυγισμα τωρα ( εκτος απο τον χρυσο κανονα κατα Κυπριδημο) προσωπικα καταληγω σε ουδετερο οπλο…ποτε δεν συμπαθησα το μπροσθοβαρα γενικα και μην ξεχνας οτι και στο τραπ οι περισσοτερες βολες ειναι τραβερσες που, για μενα, απαιτουν πιο “ζωντανο” και γρηγορο οπλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #72400

    Αλκη απλά προσπάθησα νά δώσω εξήγηση γιά τόν λόγο τού καλύτερου ζυγίσματος τής σκοπευτικής σειράς 686 μέ βάση τό διαχωρισμό πού έκανες.Από όσα δείγματα -όχι πολλα- είτε 686 είτε 682 έχω τουφεκίσει η γεύση από τίς σκανδάλες είναι αυτή πού μετέφερα στό προηγούμενο μύνημα μιά κ τό θέμα μέ απασχολεί αρκετά.Οσο γιά τό εμπροσθόβαρο τού τραποντούφεκου έχω διαβάσει πώς βοηθάει στό μή σταμάτημα τών κανών κατά τήν πλάγια κινησή τους.  Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #72424

    Παντως εγω σήμερα εαν επαιρνα beretta για trap μεταξύ 686 και 682 θα διαλεγα το πρωτο. Θεωρώ και εγω πως μόνο η ονομασία, λίγο τα ξύλα και η ρυθμιζόμενη σκανδαλη διαφέρουν. Η ονομασία δεν με ενδιαφερει, τα ξύλα ΚΑΘΟΛΟΥ διότι απο τις πολλές επεμβασεις παζαρενια θα καταντουσαν και εαν δεν μου τεριαζε η απόσταση σκανδαλης θα εβαζα μία ρυθμιζόμενη η θα την ρύθμιζα με το κοντακι.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 31 έως 39 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων