Διάμετρος συγκεντρωτήρα και απόδοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66403


    [indent]

    Το αντίθετο τώρα: Τί γίνεται όταν βάλλεται ένας κάπως φαρδύς συγκεντρωτήρας από στενή κάννη;  Τίποτα φυσικά, το υλικό του συγκεντρωτήρα είναι πολύ μαλακό και υπό την πίεση των αερίων, εύκολα προσαρμόζεται στον αυλό της κάννης. 

    Σε αυλό 18,3 κυάθιο διαμέτρου 18,6 έδινε πολύ καλές κατανομές κ μεγάλα ποσοστά συγκέντρωσης -73%- στα 36,5 μέτρα με 3/10 τσοκ. Το ίδιο κυάθιο σε αυλό 18.5 σε 8/10 κ 10/10 σύσφιξη δίνει το κάτι παραπάνω που περιμένουμε αλλάζοντας τσόκ.Αναφέρομαι στον συγκεντρωτήρα της N&S. ΧΡΗΣΤΟΣ.

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66404

    Το ότι το εργοστάσιο της BERETTA & BLASER στο 682 κ F3 αντίστοιχα δεν προσφέρουν σύσφιξη 10/10 ακόμη κ σε αυλούς 18,6 είναι ένδειξη της καταστρόφης της κατανομής από τόσο κλειστά τσόκ.Θέλει πολύ ψάξιμο με δοκιμές κ μετρήσεις για να βρεθεί συγκεντρωτήρας που να περνάει απροβλημάτιστα από το πλέον ονομαστό φούλ.Στην μάλλινη τάπα έχουμε ποσοστα συγκεντρωσης πιο κοντα στα ονομαστικα αλλα για να δουμε πραγματικη διαφορα με αυξηση του ποσοστου πρεπει να παμε στην συσφιξη των 12/10 κ παλι υπο προυποθεσεις.Μια τετοια ειναι η συνεχης καθαροτητα του αυλου απο μολυβδωσεις για να μην έχουμε περιτές τριβές κ μειωση των ποσοστων συγκεντρωσης απο κατεστραμενα σφαιριδια κ συσσωματωσεις απο την μη σωστη εμφραξη της μαλλινης ( !!!!! ). Φυσιγγι παραδοσιακης βυσματωσης μου εδωσε σε ελαχιστα βρωμικη κανη 200 σκαγια στα 45 μετρα κ μολις 111 απο πολυ μολυβδωμενη. ΧΡΗΣΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66411

    χρηστο εχω δοκιμασει το nova κ μου αρεσε πολυ.απο το baikal μου με αυλο 18,4 κ φουλ τσοκ εδωσε στα 40μετρα αποδοση 80%+- χωρις κενα.εντυπωση μου εκανε οτι η αποδοση του ειναι η ιδια σε καθε καιρο.εχει δοκιμαστει καλοκαιρι κ χειμωνα κ εκτος απο καλα αποτελεσματα στο χαρτι ηταν πολυ καλο κ στην πραξη.το ριχνω στα τρυγονια κ στις τσιχλες.το μονο καλυτερο που εχω βρει ειναι το az-20.

    χρηστο τι αγωνες ειναι αυτοι που αναφερεσαι?εννοεις να κανουμε ο καθενας τις δοκιμες με διαφορα φυσιγγια κ οπλα κ να ανακοινωνουμε τα αποτελεσματα?αν ειναι ετσι ευχαριστως να βοηθησω αλλα τα χριστουγεννα που θα ειμαι στο νησι κ θα εχω οπλο κ ελευθερο χρονο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66424

    Γιώργη αυτό που αναφέρεις γιά την σταθέρη απόδοση ανεξάρτητα από την ατμοσφαιρική θερμοκρασία του συγκεκριμένου φυσιγγίου είναι μεγάλο ατού,το ίδιο κ το ποσοστό συγκέντρωσης ( 80% !!!!!! ) ! Στην προηγούμενη κυνηγητική περίοδο τα ρίχναμε -ομαδικά- κ λόγο της ανάκρουσης που έδινε τον Φεβρουάριο πίστεψα ότι να δίνει ανισοκατάνομη σε καλοκαιρινούς μήνες. Για το ΑΖ-20 τα λέμε άλλη φορά στο θέμα για τα φυσίγγια. Με χιούμορ ονομάτησα “αγώνες” τα τυχόν άριστα αποτελέσματα που έχει δεί όποιος κάνει χαρτοδοκιμές.Αν γίνει ανάλυση ίσως βρεθούν οι λόγοι καλής-κακής απόδοσης,πέρα απο την απλή έκφραση το τάδε φυσίγγι ταιριάζει στο δείνα τουφέκι .Ένας από αυτούς συζητήται στο παρόν θέμα κ κατά την αποψή μου είναι παράγοντας μεγάλης σημασίας.Το αν υπάρχει πάντα η πρέπουσα έμφραξη , καθώς κ αν ανοίγουν έτσι όπως πρέπει τα φυλλαράκια του κυάθιου κ κατά πόσο παραμορφώνονται περνώντας από το τσοκάρισμα ( αν το βρίσκει καλό ο Λεωνίδας που άνοιξε το θέμα κ όλοι εμείς που συμμετέχουμε ).  ΧΡΗΣΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66512

    χρησταρα επειδη το θεωρησα ατου το ειπα.αν εχεις αντιθετη γνωμη για το az-20 πες στο στο καταλληλο θεμα να το συζητησουμε.για τους “αγωνες” που λες ειμαι μεσα….

    κ τωρα που το θυμηθηκα…σε προηγουμενες δοκιμες εχω παρατηρησει αρκετες συγκεντρωτηρες του θωδη να μην ανοιγουν τα φυλλαρακια εντελως ενω οι φορες που το εχω δει σε guallandi ειναι πολυ λιγες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66522

    Ακόμη κ σε κλειστό τσόκ που πιέζονται τα φύλλα του συγκεντρώτηρα ανοίγουν τα ένα-δύο,ειδικά όταν ο τρόπος που είναι συνδεδεμένα είναι υσχηρός,με αποτέλεσμα στην κίνηση του στην ατμόσφαιρα να μην ανοίγουν όλα κ να μου έχει διμιουργηθεί η εντύπωση οτι “χαλάει” η κατανομή. Θεωρώ καλό να αναφέρω οτι τώρα τελευταία η καλύτερη κατανομή στο χαρτί που έχω δεί είναι απο Ελληνικό φυσίγγι -oscar-,το έχει δοκιμάσει ο ΘΑΝΟΣ, που με εντυπωσίασε η ομοιομορφία του έχοντα ισοκατανομή,με κενά βέβαια λόγο του νούμερου των σκαγιών,κ με ποσοστό σε 6,5/10 πολύ κοντά στο ονομαστικό κ το κυαθιό του βρέθηκε πλήρως ανοιγμένο ! Σε συγκεντρωτήρα που έχει διάμετρο 18,6 -ονόματα δεν λέω- έχω δει απο τσοκ 3,5/10 50% συγκέντρωση κ απο 5,5/10 70% στο ίδιο όπλο με αυλό 18,8 παρακαλώ.Με 8/10 έδωσε μια ποιοτική γυρω στο 74% κ μια απαράδεκτη σχεδόν στο ιδιο ποσοστό με πολλά κενά κ πολλές “τούμπες” -μαζέματα- σκαγιών δείγμα πως τα φύλλα εμπόδισαν την δέσμη να βγεί σωστή ! Το ίδιο φυσίγγι-συγκεντρωτήρας αρνείται να συνεργαστεί με αυλό 18,5 κ σύσφιξη πιό κλειστή απο 6,5/10. Γιώργη έχεις δίκιο ο GUALANDI δεν ανοίγει στα τέσσερα όλες της φορές αλλά περνάει από στενούς αυλούς κ τσόκ.Το έχω ξαναπεί -οπως κ αλλοι- πως αξιζει οι ιδιογωμοτες να κοβουν την συνδεση των προστατευτικών των σκαγιών,κερδιζοντας ισοκατανομή.   ΧΡΗΣΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #66525

    Πάντως το φυσίγγι που ήταν και ο λόγος αυτού του topic (Super X) έδωσε απαράδεκτες κατανομές στον πίνακα από το όπλο μου (Franchi με αυλό 18,4), κι ας μην είναι τα φυλλαράκια του συγκεντρωτήρα του ενωμένα. Η συγκέντρωση “κάτι έλεγε” (68% στα 40 μέτρα με MOD και 69% με LF, No 5).

    Το φαινόμενο της καταστροφής της κατανομής από συγκεντρωτήρες που δεν άνοιξαν ομοιόμορφα, το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό, γι αυτό προτιμώ συγκεντρωτήρες 2 τεμαχίων, όπως της Nobel Sport.

    Υ.γ. Μήπως έτυχε να διαβάσετε τον νέο τρόπο δοκιμής φυσιγγίων της “Κυνηγεσίας”; Μιλάμε ότι έριξα πολύ γέλιο χθες το βράδυ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #66526

     Ειδικα για τα Gualandi, σε παλιοτερες δοκιμες περιπου 20 φυσιγγιων σε πινακα δοκιμων, παρατηρησα οτι οσους βρηκα, περιπου 7 τον αριθμο, ειχαν ανοιξει ολοι, σε σημειο μαλιστα να κοπουν και φυλαρακια. Αυτο ισως να εχει να κανει με τις πιεσεις, γιατι δοκιμαζα τσιχλοφυσιγγα νταλα καλοκαιρι, και ηταν καπως πιο δυνατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #341460


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 04 Νοέμβριος 2005


      Και σε διευρυμένο αυλό τι γίνεται;Πως επιτυγχάνουμε αποτελεσματική έμφραξη με τόσο στενούς συγκεντρωτήρες; Με κυάθιο 17,5 (Α) κ 17,7(Β) που δοκιμάστηκαν σε αυλό 18,5 κ 18,8 με τσοκαρίσματα 6,5/10 & 5,5/10 αντίστοιχα στην απόσταση των 35 μέτρων το κυάθιο Α ‘εδωσε στον στενό αυλό το ίδιο ποσοστό σκαγιών με το διευρημένο αλλά με μόλις ενα κενό έναντι πέντε του 18,8. Το κυάθιο Β έδωσε περίπου 5% περισσότερα σκάγια στον διερημένο με ένα-δυό κενά περισσότερα. Το κατά πόσο τα πέντε κενά του 17,5 στον φαρδύ αυλό είναι διαφορά από φυσίγγι σε φυσίγγι ή υπεύθηνη είναι η κακή έμφραξη δέν έχω την ευχέρεια για τώρα να την διασταυρώσω,απλά την έχω γιά ένδειξη διότι κ το κυάθιο 17,7 έδωσε λίγα κενά παραπάνω στον φαρδύ αυλό !

      Φέτος δοκίμασα τα magnum της Sellier Bellot (αν το γράφω καλά) με μάλλινη(;) τάπα.Παραδόξως μου έδωσε καλύτερες κατανομές με διευρυμένη κάνη απ’  ότι με την 18,4 της Benelli στα 45 μέτρα.

       Πρώτον γλυτώσανε περισσότερα σκάγια τις τριβές με τα τοιχώματα της κάνης λόγο χαμηλότερης δέσμης αυτών στην διαδρόμη τους με αποτέλεσμα να φύγουν από το στόμιο πολλά περισσότερα στρόγγυλα .Δεύτερον στην διεύρηνση οι πιέσεις των φυσιγγίων χαμηλώνουνε με θετικά αποτελέσματα στην κατανόμη. Αν το δούμε συγκριτικά ο στενός αυλός σου έδωσε λιγότερα σκάγια με περισσότερη κινητική ενέργεια & ο διευρημένος καλύτερη κατανομή με κατώτερη όμως διάτρηση ( μετάφραση της κινητικής ενέργειας ). Αν το πάω λίγο παρακάτω στο 18,4 με πολύ κρύο να υπάρχει αποτέλεσμα σε μάκρινες βολές ( αρκεί να υπάρχει η σχετική πυκνότητα στην συγκέντρωση) ενώ στον διευρημένο να έχεις λιγότερα μέτρα βεληνεκούς λόγο μικρότερης διάτρησης !   ΧΡΗΣΤΟΣ.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66532


    [indent]

    Πάντως το φυσίγγι που ήταν και ο λόγος αυτού του topic (Super X) έδωσε απαράδεκτες κατανομές στον πίνακα από το όπλο μου (Franchi με αυλό 18,4), κι ας μην είναι τα φυλλαράκια του συγκεντρωτήρα του ενωμένα. Η συγκέντρωση “κάτι έλεγε” (68% στα 40 μέτρα με MOD και 69% με LF, No 5). Λεωνίδα μήπως η θερμοκρασία ατμόσφαιρας ήταν αρκετά πανω απο τους 20 Κελσίου κατά την ώρα της δοκιμής ?

    Το φαινόμενο της καταστροφής της κατανομής από συγκεντρωτήρες που δεν άνοιξαν ομοιόμορφα, το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό, γι αυτό προτιμώ συγκεντρωτήρες 2 τεμαχίων, όπως της Nobel Sport. Η ζαλάδα η δική μου ήταν όταν τα N&S που εκτίμω σε πολλά κυνήγια τα είδα να καταστρέφουν ποσοστά κ κατανομές σε τσόκ με οπές εκτόνωσης,ακριβώς λόγο του συγκεντρωτήρα τους.

    Υ.γ. Μήπως έτυχε να διαβάσετε τον νέο τρόπο δοκιμής φυσιγγίων της “Κυνηγεσίας”; Μιλάμε ότι έριξα πολύ γέλιο χθες το βράδυ…  Σε λίγο που να πάω στο περίπτερο !!!!!   ΧΡΗΣΤΟΣ.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #66536

    Πάντως το φυσίγγι που ήταν και ο λόγος αυτού του topic (Super X) έδωσε απαράδεκτες κατανομές στον πίνακα από το όπλο μου (Franchi με αυλό 18,4), κι ας μην είναι τα φυλλαράκια του συγκεντρωτήρα του ενωμένα. Η συγκέντρωση “κάτι έλεγε” (68% στα 40 μέτρα με MOD και 69% με LF, No 5). Λεωνίδα μήπως η θερμοκρασία ατμόσφαιρας ήταν αρκετά πανω απο τους 20 Κελσίου κατά την ώρα της δοκιμής ?

    Όχι. Για την ακρίβεια ήταν γυρω στους 10 με 11 βαθμούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66540

    Ρώτησα γιατί στην πρώτη δοκιμή που όντως ήταν απαράδεκτο απο κατανομή στα 45 μέτρα με 18,8 η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 25C ενώ στα 35 μέτρα από 18,5 που έδωσε έξοχη ισοκατανομή ηταν 14C !  Το ίδιο ποσοστό 68,5% με 198 σκάγια στον κύκλο είδα με 6,5/10 στα 3,500 εκατοστά απο το στόμιο !!!!!   ΧΡΗΣΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #66549

      Χρήστο αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ.Η Φυσική λέει ότι από διευρυμένο αυλό ,ανάλογα την βυσμάτωση και την γόμωση βέβαια,έχουμε καλύτερη κατανομή αλλά μικρότερες ταχύτητες και σημαντικά μικρότερη διάτρηση.

      Αυτό είναι που με μπερδεύει στις διευρυμένες κάνες.

      Προς τι λοιπόν τόσος θόρυβος για τις διευρυμένες;

      Και εν όψει αγοράς καινούργιου όπλου, την αποψή σου για το αν είναι χρήσιμος τελικά ο διευρυμένος αυλός στο κυνήγι ή όχι.Και αν από τις δοκιμές που έχεις κάνει έχεις διαπιστώσει αν τα φυσίγγια που χρησιμοποιούμε συνήθως αποδίδουν με διευρυμένο αυλό ή πρέπει να προτιμάμε κάποια συγκεκριμένα.Πάντως οι δικές μου (περιστασιακές και όχι οργανωμένες) διαπιστώσεις από την χρήση διευρυμένου αυλού δεν ήταν θετικές σε σύγκριση με συνήθη αυλό 18,4-18,5.

      Συγγνώμη αν σε κουράζω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου, αλλά είσαι ο μόνος εδώ που έχει κάνει τόσες δοκιμές και αναλύσεις και διαθέτεις τεράστια πείρα και γνώσεις για το θέμα.

      Μάλλον πρέπει να  αλλάξεις και το user name σου σε

      guns & ammo inspector…

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66555


    [indent]

     Χρήστο αυτό έχω διαπιστώσει και εγώ.Η Φυσική λέει ότι από διευρυμένο αυλό ,ανάλογα την βυσμάτωση και την γόμωση βέβαια,έχουμε καλύτερη κατανομή αλλά μικρότερες ταχύτητες και σημαντικά μικρότερη διάτρηση.To ίδιο έλεγε κ ο κυνηγητικός τύπος κ βλητικοί μέχρι που άρχισε να ακούγεται γιά αύξηση των ταχυτήτων.Γνώμη μου πώς αύξηση να υπάρξει μόνο με διαφορετικό ( με περισσότερα bar ) φυσίγγι.

     Αυτό είναι που με μπερδεύει στις διευρυμένες κάνες.Από τα πρώτα μυνήματα που είχα τυπώσει ήταν ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να δούμε σωστές τουφεκιές. Είχα 18,3 κ με δοκιμές είχα βρεί με ποία φυσίγγια έχει καλή απόδοση σε διάφορα φορτία,θηράματα κ αποστάσεις. Μετά πήγα στο 18,5 κ πάλι με δοκιμές βρήκα καλούς συνδιασμούς. Τώρα με τον 18,8 με τις χαρτοδοκιμές που αναλύω, σχεδόν έχω βγάλει άκρη κ το μόνο που δεν δοκίμασα είναι 40-43 γραμ. λόγο υψηλών θερμοκρασιών.

      Προς τι λοιπόν τόσος θόρυβος για τις διευρυμένες;Σίγουρα ποτέ δεν υπάρχει μόνο ένας λόγος !  Ξεκίνησε γιά βελτίωση της κατανομής των σκοπευτικών φυσιγγίων κ εκεί αποδεδειγμένα τα έχει καταφέρει ! Εχει την χρησημότητα μεγαλύτερου διαμετρήματος με το ίδιο βάρος σκαγιών. Το ήθελαν οι κυνηγοί !!!!! κτλπ…

      Και εν όψει αγοράς καινούργιου όπλου, την αποψή σου για το αν είναι χρήσιμος τελικά ο διευρυμένος αυλός στο κυνήγι ή όχι.Δεν μπορώ να πώ ακόμη μεγάλη κουβέντα !Και αν από τις δοκιμές που έχεις κάνει έχεις διαπιστώσει αν τα φυσίγγια που χρησιμοποιούμε συνήθως αποδίδουν με διευρυμένο αυλό ή πρέπει να προτιμάμε κάποια συγκεκριμένα.Το μεγάλο σύν είναι ότι η τουφεκία από 10/10 διευρημένου σε δύο τύπους πού έχω βρεί μέχρι τώρα μού δίνει μεγάλο ποσοστό συγκέντωσης 75%+ με υπερσυγκέντρωση κ άνοιγμα τουφεκίας μόνο 65 εκατοστά ! Δηλαδή με μέτριου κόστους φυσίγγια έχω επαρκή ποσοστά γιά τουφεκιές των 45+ μέτρων !Πάντως οι δικές μου (περιστασιακές και όχι οργανωμένες) διαπιστώσεις από την χρήση διευρυμένου αυλού δεν ήταν θετικές σε σύγκριση με συνήθη αυλό 18,4-18,5.Συμφωνώ με το δικό σου συμπέρασμα σε φορτία μέχρι 34-36 γραμ. πού έχω δοκιμάσει χωρίς να είναι κανόνας κ χωρίς να είναι εξαίρεση. Εχει κάποιο μεγαλείο η κατανομή από τον 18,8.

      Συγγνώμη αν σε κουράζω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου, αλλά είσαι ο μόνος εδώ που έχει κάνει τόσες δοκιμές και αναλύσεις και διαθέτεις τεράστια πείρα και γνώσεις για το θέμα.Απλά θέλω να μάθω αυτά που δεν ξέρω !

      Μάλλον πρέπει να  αλλάξεις και το user name σου σε  Το σκέφτομαι !

      guns @ammo inspector…

      Φιλικά: Γιάννης


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66712

    Ενα φυσίγγι που πιστεύω να έλυνε αρκετά από τα προβλήματα που δημιουργεί ο συγκεντρωτήρας,κατά κάποιο τρόπο το “απόλυτο” φυσίγγι κατά την αποψή μου για μεγάλες αποστάσεις. Επιχαλκωμένα -επινικελωμένα σκάγια,μάλλινη τάπα ή έστω χαρτοπολτός,πλαστικό εμφρακτήρα για χρήση σε όλους τους αυλούς.Υπόψην ότι έχω δεί συγκέντρωση γύρω στο 50% με 10/10 τσόκ από αυλό 18,8 στήν απόσταση των 45 μέτρων από φυσίγγι 36 γραμμαρίων της N&S μέ παραδοσιακή βυσμάτωση ! Η κατανομή δεν ήταν κάτι το αξιομνημόνευτο κάτι που περισσότερο οφείλεται στην υψηλή θερμοκρασία δοκιμής,θέλω να πιστεύω. Η B&P έχει έναν τέτοιο τύπο στην σειρά MYTHOS κ θέλω να το δοκιμάσω. Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων