Διάμετρος συγκεντρωτήρα και απόδοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66759

    χρηστο πολυ καλο το φυσιγγι της b&p που αναφερεις.το εχω δοκιμασει σε μπεκατσα κ εμεινα πολυ ευχαριστημενος ειδικα σε κρυο καιρο αλλα οχι σε πολυ υγρασια.το μονο που με χαλαει ειναι οτι ειναι λιγο ακριβο.την ιδια δουλεια κ πανω κατω την ιδια αποδοση εχει το gigante της ιδιας εταιριας.μονη διαφορα ο πλαστικος καλυκας(για μενα ειναι καλυτερος).το εχω χρησημοποιησει στην περδικα αρκετες φορες με αριστα αποτελεσματα.μαλιστα το εχω σαν μετρο συγκρισης για τα δικα μου με μαλλινη ταπα.εχει δουλεψει πολυ καλα κ σε οπλο με 18,5 αυλο.

    το αλλο με τα επιχαλκωμενα σκαγια ευχαριστως να το δοκιμασω οταν παω μυτιληνη αρκει να βρω τετοια σκαγια κ πλαστικη φουστα για την ταπα.τις τελευταιες τις ψαχνω πολυ καιρο αλλα δεν εχω βρει πουθενα στο εμποριο.αν εχεις υποψην σου κατι πες μου.

    η γνωμη μου ειναι οτι η μαλλινη σε συνδυασμο με το καταλληλο τσοκ κ την σωστη γομωση για καθε κυνηγι-καιρο μπορει να δωσει αριστα αποτελεσματα κ να λυσει πολλα απο τα προβληματα των πλαστικβν βυσματων.εγω μεχρι τωρα μονο προτερηματα εχω δει…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66815


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από _geo_ στίς 10 Νοέμβριος 2005


    χρηστο πολυ καλο το φυσιγγι της b&p που αναφερεις.το εχω δοκιμασει σε μπεκατσα κ εμεινα πολυ ευχαριστημενος ειδικα σε κρυο καιρο αλλα οχι σε πολυ υγρασια.

    Ολη η σειρά MYTHOS με πλαστικό κυάθιο έχει επινικελωμένα σκάγια.Το συγκεκριμένο με παραδοσιακή βυσμάτωση έχει μολύβδινα κ χάρτινο κάλυκα ? Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #66835

    Χρήστο, πλαστικός είναι ο κάλυκας. Όσο για τα σκάγια, τα διαφημίζει όχι ως επινικελωμένα, αλλά ως “special treated” σε όλην την σειρά. Σαχλαμάρες δηλαδή, επινικελωμένα είναι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #66850

    χρηστο εχει δικιο ο λεωνιδας.τα τρικολορ εννοουσα με 34γρ.αυτα εχουν χαρτινο καλυκα κ μαλλινη ταπα.τα μυθος που λες δεν τα εχω ριξει αλλα τωρα το εχω στο προγραμμα.

    σορρυ για την παραπληροφορηση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66857

    Από την στιγμή που είναι επινικελωμένα -thanks leo- σε χονδρά νούμερα 3,1-2,9-2,7 να είναι,πιστεύω, φανταστικό καρτεροφύσιγγο.Γιώργη σε περίπτωση που τα βρείς πρίν απο μένα κ τα χαρτοδοκιμάσεις ενημέρωσε με ! Τα F2 ,μιά κ το έφερε η κουβέντα-γιά επινικελωμένα B&P- δίνουν έμφραξη σε όλους τούς αυλούς.Με 18,5 συνεργάζεται άριστα μέχρι 6,5/10 τσόκ δίνωντας πάνω από 70% στα 35 μέτρα.Με αυλό 18,8 πηγαίνει σωστά ακόμη κ με 10/10 σύσφιξη.Λακωνικά βρήκα το φυσίγγι μου ! Τα TRICOLOR έχουν κάτω από τόν χαρτοπολτό πλαστικό εμφρακτήρα κάνουν δηλαδή γιά διευρημένα τουφέκια,τα έριχνα με 18,5.Τα αντικατέστησα όμως πρός χάρην τού αστεροειδούς κλεισίματος.Για να μην είμαι όμως αδικαιολόγητα άδικος τα δύο πού έχω σε Ν6 να τα ρίξω στο χαρτί για να δώ ποσοστά κ κατανομή.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #69034

    κανονικα το παρακατω επρεπε να το γραψω στις ιδιογομωσεις αλλα το ολα θεμα κατα την γνωμη μου ειναι η βυσματωση οποτε ακουστε τι παρατηρησα σημερα…

    εχω αρχισει εδω κ καιρο τις δοκιμες με Α1 για ενα φυσιγγι διασπορας που θελω να κανω στα 33γρ.σε οσες δοκιμες εκανα με ελικοειδη διασπορεα το αποτελεσμα της κατανομης στα 15 κ στα 20 μετρα μου αρεσε πολυ.το προβλημα ηταν η διατρηση που ηταν πολυ χαλια ειδικα για μπεκατσα οπου τα σκαγια εχουν να περασουν απο αλλα εμποδια μεχρι να βρουν το πουλι…επισης με προβληματισε οτι μεσα στην καννη εμενε μπαρουτι ακαυστο.δοκιμασα διαφορα καψυλια αλλα τιποτα.επισης την ιδια ακριβως δοση (αλλα με συγκεντρωτηρα gualandi) με τα ιδια υλικα ειχα αριστη αποδοση σε καλοκαιρινο κυνηγι για τρυγονια.

    μετα απο σκεψη παρατηρησα οτι η βαση του ελικοειδη ειναι πιο στενη απο του gualandi οποτε εκανα το εξης:

    εκοψα τα φτερα απο τον συγκεντωτηρα κ την βαση απο τον ελικα κ τα εβαλα στο φυσιγγι με την παρακατω διαταξη, βαση απο gualandi,ενα κομματι απο μαλιννη ταπα κ πανω τον ελικα.το εκλεισα παραδοσιακα.το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο…στα 15μετρα ειχα κυκλο διαμετρου 85εκ με αριστη κατανομη(οπως κ πριν) και καταπληκτικη διατρηση.ολα τα σκαγια που βρηκαν τον τενεκε(λαδιου) τον τρυπησαν…

    τι συμπερασμα βγαζεται?το δικο μου ειναι οτι για ολα εφταιγε η βαση του βυσματος…μπορει κανεις να το εξηγησει διαφορετικα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #69035

    Εφόσον δεχτούμε ότι όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της γόμωσης παρέμειναν ακριβώς τα ίδια (ποσότητες υλικών, κάλυκας, καψούλι, μέγεθος σκαγίων, κλείσιμο).

    και εφόσον δεχτούμε ότι οι τενεκέδες που δοκίμασες ήταν ακριβώς ίδιας ποιότητας και παλαιότητας,

    και εφόσον δεχτούμε ότι οι καιρικές συνθήκες που δοκιμάστηκαν οι δύο διαφορετικές βυσματώσεις ήταν ίδιες,

    τότε υπάρχουν δύο πιθανότητες:

    1. Να οφείλεται πράγματι στη βάση (φούστα) της τάπας όπως συμπέρανες κι εσύ Γιώργο.

    2. Να οφείλεται στη διάταξη των υλικών (φούστα, μάλλινη τάπα, διασπορέας) η οποία προκάλεσε περισσότερη πίεση κατά την καύση της πυρίτιδας.

    Ισως αν δοκίμαζες την ίδια διάταξη αλλά με τη φούστα του διασπορέα να έβγαινε πιό ασφαλές συμπέρασμα.

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και με άλλο είδος διασπορέα.  Τέλος, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να γεμίσεις ταυτόχρονα 2-3 φυσίγγια με το διασπορέα και 2-3 φυσίγγια με το συγκεντρωτήρα, με τα ίδια ακριβώς υλικά και να τα δοκιμάσεις την ίδια μέρα.  Από το καλοκαίρι μέχρι τώρα μπορεί να είναι διαφορετική παρτίδα πυρίτιδας, ή μπορεί τα σκάγια να διαφέρουν λίγο στο μέγεθος και βέβαια οι καιρικές συνθήκες είναι διαφορετικές.

    Πέρα από τα παραπάνω και δεδομένου ότι μένει και άκαυστη πυρίτιδα, εγώ θα πρότεινα πιό ισχυρό καψούλι και πιό βαθύ (σφικτό) κλείσιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #69039

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 18 Δεκέμβριος 2005

    Εφόσον δεχτούμε ότι όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της γόμωσης παρέμειναν ακριβώς τα ίδια (ποσότητες υλικών, κάλυκας, καψούλι, μέγεθος σκαγίων, κλείσιμο).

    ναι.ηταν ολα τα ιδια

    και εφόσον δεχτούμε ότι οι τενεκέδες που δοκίμασες ήταν ακριβώς ίδιας ποιότητας και παλαιότητας,

    ηταν ο ιδιος.δοκιμασα το καθε φυσιγγι σε διαφορετικη πλευρα του ιδιου τενεκε

    και εφόσον δεχτούμε ότι οι καιρικές συνθήκες που δοκιμάστηκαν οι δύο διαφορετικές βυσματώσεις ήταν ίδιες,

    την ιδια μερα δοκιμασα ενα φυσιγγι με ελικοειδη διασπορεα κ ενα με την πατεντα που ειπα

    τότε υπάρχουν δύο πιθανότητες:
    1. Να οφείλεται πράγματι στη βάση (φούστα) της τάπας όπως συμπέρανες κι εσύ Γιώργο.
    2. Να οφείλεται στη διάταξη των υλικών (φούστα, μάλλινη τάπα, διασπορέας) η οποία προκάλεσε περισσότερη πίεση κατά την καύση της πυρίτιδας.
    Ισως αν δοκίμαζες την ίδια διάταξη αλλά με τη φούστα του διασπορέα να έβγαινε πιό ασφαλές συμπέρασμα.

    στον επομενο νοτια με 14βαθμους κελσιου κ 75% υγρασια θα το δοκιμασω

    Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και με άλλο είδος διασπορέα. Τέλος, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να γεμίσεις ταυτόχρονα 2-3 φυσίγγια με το διασπορέα και 2-3 φυσίγγια με το συγκεντρωτήρα, με τα ίδια ακριβώς υλικά και να τα δοκιμάσεις την ίδια μέρα. Από το καλοκαίρι μέχρι τώρα μπορεί να είναι διαφορετική παρτίδα πυρίτιδας,

    η ιδια ειναι.το καλοκαιρι την ειχα αγορασει

    ή μπορεί τα σκάγια να διαφέρουν λίγο στο μέγεθος και βέβαια οι καιρικές συνθήκες είναι διαφορετικές.
    Πέρα από τα παραπάνω και δεδομένου ότι μένει και άκαυστη πυρίτιδα, εγώ θα πρότεινα πιό ισχυρό καψούλι και πιό βαθύ (σφικτό) κλείσιμο.

    [/]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #69041

    να κανω κ μια διευκρινηση…

    οταν λεω οτι εβαλα ενα κομματι μαλλινη αναμεσα σε φουστα κ διασπορεα δεν εννοω αυτο που καταλαβατε.εγω το διατυπωσα λαθος.οταν απο ενα συγκεντρωτηρα gualandi κοψεις τα φτερα τοτε μενει ενα κενο στον συγκεντρωτηρα.δηλαδη γυρω απο την φουστα εχει ενα ομοιομορφο κυλινδρικο κομματι ποθ απο αυτο ξεκινανε τα φτερα.εκει μεσα εβαλα ενα κομματι μαλλινη απο 16ga ωστε ο ελικας να μην παταει στο κενο…

    δεν ξερω αν το σας δινω να καταλαβετε αν καποιος το καταλαβει κ μπορει να το εξηγησει πιο απλα τοτε ας το κανει παρακαλω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #69042

    κ κατι αλλο που τωρα το θυμηθηκα.εχει σκεφτει ποτε κανενας οτι μπορει να παιζει ρολο κ το βαρος του βυσματος?εχω βρει ας πουμε διαφορα μεχρι κ 2,5γρ αναμεσα σε βυσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #69051

    αυτο περιμενα να ακουσω βρε αλκη.τωρα τελευταια το σκευτομουνα αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστη η λογικη μου.δηλαδη απο δω περα οταν γεμιζω φυσιγγια θα εχω κ κατι ακομα να σκεφτομαι…μπερδευτηκα ηδη.πονοκεφαλος με επιασε αλλα…αξιζει τον κοπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #69277

    Στίς δοκιμές τών μάγνουμ φυσιγγίων πού μέ απασχολούν τώρα τελευταία πρόσεξα στόν ίδιο τύπο τού ιδίου εργοστασίου διαφορά στό ύψος τού πλαστικού κυαθίου,πού προστατεύει τά σκάγια από τίς τριβές,πού στό Ν4 ήταν 29χιλ. & στό Ν3 ήταν 24χιλ.! Τό Ν4 “άκουγε” πολύ καλά στά 2/10 κ 5/10 σύσφιξη κ έπεφτε λίγο η αποδοσή του μέ 6,5/10 κ 10/10 ! Στό Ν3 είχα πολύ χαμηλά ποσοστά συγκέντρωσης στά 2/10 κ 5/10 (σχεδόν ίδιο) κ εκτοξευόταν στά 6,5/10 μέ μικρή πτώση στά 10/10 ! Θυμάμαι τήν καλύτερη απόδοση τού ψηλού κυαθίου πού έφτασε στό 81,5% στά 35 μέτρα κ τού χαμηλού,παρά τό “χονδρότερο” σκάι,πού έφτασε τό 78%. Πιστεύω ότι ο κυριότερος λόγος είναι ο διαφορετικός συγκεντρωτήρας μιά κ η σκληρότητα τών σκαγιών ήταν στά ίδια επίπεδα ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #69481

    δυλαδη μιωνουμε το βαρος της γομοσης οσο το βαρος του συγκεντροτιρα????  η  υπολογιζουμε  και αυξανουνε την πυριτιδα για περισοτερα  γρ γομοση συμπερελαμβανομενο και το βαρος του συγκεντροτιρα????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75003

    Κάποιες πληροφορίες γιά τήν απόδοση του διευρημένου αυλού,συγκριτικά μέ στενότερους υπάρχουν σέ τούτο τό θέμα πού ήταν από τά πλέον ενδιαφέροντα ! Πολλές άλλες  είναι μοιρασμένες σέ διάφορα άλλα θέματα κ χρειάζεται αρκετό ψάξιμο. Γνώμες κ απόψεις έχω ακούσει-διαβάσει διάφορες,θετικές κ αρνητικές. Προσωπικά είμαι fun τών διαμέτρων πού ξεφεύγουν από τό 18,3 κ πλησιάζουν τό 11άρι.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #75012

    Προσωπικά χρησιμοποιώ συγκεντρωτήρες Gualandi με άριστα αποτελέσματα. Όποια μοντέλα δε βρίσκω στην Ελλάδα τα εισάγω από το εξωτερικό. Όσο για την αποτελεσματικότητα έμφραξης σε σχέση με τη διάμετρο της “φούστας” των διάφορων κατασκευαστών:

    http://www.littleskeeters.com

    http://www.gaugemate.com

    http://www.riflemagazine.com/magazine/article.cfm?tocid=722&magid=54

    Λευτέρης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων