Διάμετρος συγκεντρωτήρα και απόδοση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #75013

    Συγγνώμη για το λάθος στην τελευταία διεύθυνση. Ψάξτε το ως εξής:

    http://www.riflemagazine.com

    Handloader Magazine

    April-May 2002

    Same Gun Different Cartridges by Ross Seyfried.

    Λευτέρης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #75018

    Θυμάμαι τήν καλύτερη απόδοση τού ψηλού κυαθίου πού έφτασε στό 81,5% στά 35 μέτρα κ τού χαμηλού,παρά τό “χονδρότερο” σκάι,πού έφτασε τό 78%. Πιστεύω ότι ο κυριότερος λόγος είναι ο διαφορετικός συγκεντρωτήρας μιά κ η σκληρότητα τών σκαγιών ήταν στά ίδια επίπεδα ! Χρήστος.

    Κατ΄αρχάς Χρήστο η διαφορά που αναφέρεις θα έπρεπε να είχε βγεί από τον μέσο όρο ττης συγκέντρωσης τουλάχιστον 5 φυσιγγιών  (κανονικά θέλει 10 και πετάς την χειρότερη και την καλύτερη), Εαν δοκίμαζες εργοστασιακά φυσίγγια η διαφορά στο μήκος του κυαθίου έχει να κάνει με μερικούς λόγους΄πέραν της προστασίας της γόμωσης, ένας από αυτούς είναι ότι όσο μεγαλώνει το Ν. των σκαγιών τόσο αυξάνεται το μήκος της στήλης τους (δηλαδη ο όγκος τους)  το οποίο σημαίνει ότι ενα χρησιμοποιήσεις ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους θα έχεις  αυξήση των΄πιέσεων λόγω αυξησης της στατικής πιέσης πανω στην πυρίτιδα (μεγαλύτερη κολώνα), εαν όμως αφήσεις εξώ από το κύάθιο περισσότερα σκάγια (κοντύτερο κυάθιο)  τότε το ύψος της στήλης μειώνεται. Αλλά πάντα θα πρέπει να συγκρίνουμε φυσίγγια από την ίδια παρτίδα,  Ακόμα και τα πολύ γνωστά εργοστάσια του εξωτερικού αλλάζουν τα δεδομένα των φυσιγγίων τους,   Υπάρχει το άλλο δεδομένο, ΠΟΛΛΑ όπλα διαλέγουν  Νο σκαγιών, Το δίκαννό μου πχ. βγάζει εξαιρετικές κατανομές και ντουφεκιές στα Ν. 7-6-5 και μέ 32- 35γρ ΄ (του βρίσκω εξαιρετικά εύκολα την ντουφεκιά του) στα κάτω του 4  δεν μπορώ να βρώ εύκολα καλή ντουφεκιά.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #75043

    Ο συγκεκριμένος κύριος δε νομίζω ότι θα είχε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εάν το όπλο του έχει διευρυμένο αυλό ή όχι:

    http://www.patrickflanigan.com/video.cfm

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75060


    [indent]

    Κατ΄αρχάς Χρήστο η διαφορά που αναφέρεις θα έπρεπε να είχε βγεί από τον μέσο όρο ττης συγκέντρωσης τουλάχιστον 5 φυσιγγιών  (κανονικά θέλει 10 και πετάς την χειρότερη και την καλύτερη),Ηταν οί πρώτες δοκιμές πού έκαμνα μέ magnum γομώσεις κ αυτά πού ήθελα νά τεστάρω -φυσίγγια- ήταν υπερβολικά πολλά.Οπότε οί διασταυρώσεις σταθερότητας ποσοστών κατανομής ερχόταν σέ δεύτερη μοίρα.  Εαν δοκίμαζες εργοστασιακά φυσίγγια η διαφορά στο μήκος του κυαθίου έχει να κάνει με μερικούς λόγους΄πέραν της προστασίας της γόμωσης, ένας από αυτούς είναι ότι όσο μεγαλώνει το Ν………….. Κάτι πού τότε δέν ειχα δώσει τήν βαρύτητα πού έπρεπε, πέρα από τό διαφορετικό σέ ύψος συγκντρωτήρα ήταν η σχεδίαση.Ο υψηλός ήταν μέ προκομμένα τά φυλλαράκια κ ό χαμηλός μέ πιασμένα μεταξύ τους τά προστατευτικά τής γόμωσης. Υπάρχει το άλλο δεδομένο, ΠΟΛΛΑ όπλα διαλέγουν  Νο σκαγιών, Το δίκαννό μου πχ. βγάζει εξαιρετικές κατανομές και ντουφεκιές στα Ν. 7-6-5 και μέ 32- 35γρ ΄ (του βρίσκω εξαιρετικά εύκολα την ντουφεκιά του) στα κάτω του 4  δεν μπορώ να βρώ εύκολα καλή ντουφεκιά. Τό φαινόμενο τής επιλογής μεγέθους σκαγιού από όπλο-αυλό-τσόκ τό είχα δεί σέ 32γραμ. μέ μόλις 0,2 διαφορά. Σέ ν7 2,5 έδινε τελείως διαφορετικά αποτελέσματα από ότι σέ ν8 2,3 ο ακριβώς ίδιος τύπος φυσιγγίου. Χρήστος.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #75074

     Χρήστο (69,85) καλώς όρισες και πάλι στο forum…

    Είχα καιρό να δω μήνυμά σου και είχα αρχίσει ν΄ ανησυχώ…

     Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #75075

    μοιραζομαι και εγω την χαρα σου, Γιαννη αλλα…

    ετσι ειναι ο Χρηστος… σαν την Ελλαδα.

    μονο λιγο καιρο ξαποσταινει και ξανα προς την Δοξα τραβα.

    Χρηστο,

    γραψε και αλλα !!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #75076

    Χμμμ Μάλλον η χαρά είναι πολλών…

     

     

    Χρήστο καλός μας βρήκες και πάλι αναμένουμε της πολύτιμες πληροφορίες σου  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75083

    Είστε η καλύτερη παρέα γιά κυνηγοφυσιγγιοοπλικές συζητήσεις πού έχω μιά κ η προσπάθεια πού έκανα γιά κάτι ανάλογο στόν τόπο μου οδήγησε σέ αντιπαλότητες-φανατισμούς-ανταγωνιστηκότητες κ πολλααααααααά ψέματα ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #75084


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από 69,85 στίς 22 Ιούνιος 2006


    Είστε η καλύτερη παρέα γιά κυνηγοφυσιγγιοοπλικές συζητήσεις πού έχω μιά κ η προσπάθεια πού έκανα γιά κάτι ανάλογο στόν τόπο μου οδήγησε σέ αντιπαλότητες-φανατισμούς-ανταγωνιστηκότητες κ πολλααααααααά ψέματα ! Χρήστος.


    [/indent]

    Σοφή κουβέντα Χρηστό.

    Ο καθείς στον τόπο του ποτέ δεν ευδοκίμησε  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #75124

    Να μπούμε και λίγο στο θέμα της ενότητας.

     

    Αυτά που έχω δει εγώ σε δικές μου δοκιμές

     

    Σε γομώσεις που κάνω 28-38γρ και από την ποικιλία συγκετρωτήρων που δουλεύω σε αυλούς διευρυμένους και μη οι μονές σημαντικές διαφορές που έχω βρει είναι  παράκεντρη μετακίνηση της δέσμης των σκαγιών όπου οφείλετε σε μη σωστό άνοιγμα τον πτερυγίων του συγκεντρωτήρα συνήθως φθηνής  κατασκευής. Μη ορθή κατανομή στον κύκλο τον 76cm με ότι αυλό και να δοκίμασα η κατανομή δεν άλλαξε προς το καλύτερο σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον, μπορώ να πω ότι είδα μια μικρή διαφορά σε διευρυμένο αυλό αλλά δεν ξεπερνούσε περίπου την τάξη το 5%. Επίσης αυτό που έχω δει είναι ότι όσο λιγότερα σκάγια έξω από το ποτήρι ( συγκεντρωτήρα ) τόσο ποιο σφικτή κατανομή σε συγκεντρωτήρες καλής ποιότητας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75126

    Μία περίπτωση είναι νά μήν ανοίξει κανένα πτερύγιο μέ αποτέλεσμα ίσως πιό συγκεντρωμένη τουφεκιά μιά κ νά συνοδεύσει τό σύννεφο τών σκαγιών περισσότερα μέτρα.Σέ περίπτωση όμως πολύ υσχηρού ανέμου έχω αρκετούς ενδοιασμούς κ απορείες γιά τό τί γίνεται. Η χειρότερη -όπως έχεις διαπυστώσει-είναι όταν ανοίγει τό ένα ή τά δυό πτερύγια. Αυτοί κ αρκετοί λόγοι ακόμη μέ έχουν οδηγήσει στήν επιλογή τής περίπου παραδοσιακής βυσμάτωσης σέ ορισμένα απαιτητικά κυνήγια σέ συνδιασμό μέ σκληρά ή ακόμη καλύτερα μέ σκληρά επιμεταλλωμένα σκάγια. Γιά τήν τελευταία πρόταση τού μυνηματός σου η δοκιμή έγινε στό ίδιο φορτίο ? Αν όχι οι ελαφριές γομώσεις δέν έχουν άδικα τόσους πολλούς οπαδούς.  Απο τήν στιγμή πού έχεις τήν πολυτέλεια τής ιδιογόμωσης μήπως ήρθε η ώρα νά δοκιμάσεις τό ίδιο φυσίγγι μέ συνδεμένα κ μή τά προστατευτικά τών σκαγιών ? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #75127

    πολυ σωστα !! Χρηστο και εγω ειμαι ευχαρηστιμενος απο την παραδοσιακη βυσματωση  που δουλευω απο την περασμενη κυν. περιοδο .Οταν ομως χρισιμοποιω πλαστικο συγκεντροτιρα (συνιθως GUALANDI) ανοιγω (ξεκολαω) τα πτεριγια  μεταξει τους με το χερι και μετα το τοποθετω στον καλυκα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #75129

    Χρήστο μιλάω πάντα για δοκιμές σε ίδιο βάρος γόμωσης και έλεγχο με διαφορετικούς συγκετρωτήρες  για το εφικτό του αποτελέσματος.

    Όσο για το θέμα ισχυρού ανέμου πιστεύω ότι σίγουρα όσο τα σκάγια είναι μέσα στον συγκεντρωτήρα  το σύνολο αυτό θα παρέκλινε της πορείας του σίγουρα με καταστροφικά αποτελέσματα.

    Για συνδεδεμένα και μη πτερύγια η δοκιμή έχει γίνει και η διαφορά που έχω δει σε βάρος 32γρ μέχρι ένα ορισμένο σημείο είναι ελάχιστη να πω εδώ ότι η δοκιμή έγινε με ένα τύπο βύσματος το οποίο ήταν και αρκετά σφιχτό για να δεδομένα άλλον. Αυτό που μπορώ να πω τώρα με σιγουριά είναι ότι το άνοιγμα της κατανομής ήταν λογαριθμικά αυξανόμενο για το φυσίγγι με τα απολυμένα πτερύγια. Δηλαδή όσο μεγάλωνε η απόσταση βολής τόσο άνοιγε η τουφεκιά αλλά μιλάμε για μετά τη απόσταση τον 25m

            

     

     

    Καλό Σάββατο-Κυριάκο

     

    Καλές δοκιμές  

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #75130


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από λιουφκα στίς 23 Ιούνιος 2006


    πολυ σωστα !! Χρηστο και εγω ειμαι ευχαρηστιμενος απο την παραδοσιακη βυσματωση  που δουλευω απο την περασμενη κυν. περιοδο .Οταν ομως χρισιμοποιω πλαστικο συγκεντροτιρα (συνιθως GUALANDI) ανοιγω (ξεκολαω) τα πτεριγια  μεταξει τους με το χερι και μετα το τοποθετω στον καλυκα.


    Mα γιατί το κανείς αυτό ( διαθέτης όπλο με chokes???? )ποιο είναι το κέρδος της υπόθεσης. Αν θες λίγο πιο ανοικτή τουφεκιά θα μπορούσες να αλλάξεις ένα νούμερο choke.

     

    Καλό Σάββατο-Κυριάκο

     

    Καλές δοκιμές  

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75144

    Kαλό είναι νά αναφέρω οτι έχω δεί κ μή καλές κατανομές -πολλά κενά,μικρό ποσοστό συγκέντρωσης-μέ φυσίγγι τού εμπορίου πού είχε προκομένα τά πτερύγια. Τό όπλο τής δοκιμής τραποντούφεκο μέ αυλό 18,4 κ ** τσόκ πού μεταφράζεται σέ 8/10.Ακόμη δέν μπόρεσα νά βρώ εξήγηση(!!!!) γιά ποιό λόγο συνέβη ήταν όμως γεγονός. Αυτό κ πολλά άλλα πού έχω δεί σέ δοκιμές μέ έχουν κάνει νά μήν είμαι απόλυτος στά όποια συμπεράσματα θέλουμε νά βγάλουμε γιά νά κάνουμε ποιό εύκολη τήν επιλογή φυσιγγίων,αυλών,τσόκ. Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 75 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων