Mανιτάρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #66833

    Προσοχή αυτο το μανιτάρι να μην το φάτε ποτέ!!!!!

    Φαλλός ο αναίσχυντος (Phallus impudicus)

    Στην εμβρυακή του μορφή έχει σχήμα αυγού . Βρίσκεται χωμένο στο έδαφος και συγκρατείται με μια σκληρή χορδή. Η διάμετρος του αυγού είναι 2,5 – 5 cm. Αργότερα το αυγό ανοίγει και ξεπροβάλει το πόδι με το καπέλο του μανιταριού. Το καπέλο εχει σχήμα κωνικό με κυψελοειδή επιφάνεια. Σκεπάζεται από μία λαδοπράσινη γλοιώδη ουσία μέσα στην οποία βρίσκονται τα σπόρια του μανιταριού. Έχει μυρουδιά πολύ αποκρουστική.

    Το πόδι είναι λευκό, σπογγώδες, κενό στο εσωτερικό του.

    Δεν τρώγετε, έχει όμως φαρμακευτικές ιδιότητες. Τι ιδιότητες δεν ξέρω. Μπορεί αφροδισιακές λόγω σχήματος !!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66836

    Προσοχή όταν κάθεστε στα καρτέρια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #66837

    Κάποιος “εκεί πάνω” έχει πολύ humor.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #66842

    ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ.ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΞΕΧΩΡΑ ΑΠΟ ΠΛΑΚΑ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΝΟΔΕΥΩ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΨΑ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΖΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (ΘΕΜΑ ΠΕΡΔΙΚΑ) ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΜΕΖΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΡΟΣΗ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΦΑΓΩΣΙΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΖΕΥΩ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ (ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΜΑΤΩΜΑΝΙΤΕΣ)ΛΟΓΩ ΕΝΟΣ ΚΑΡΟΤΙ ΥΓΡΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΟΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #66860

    Αυτά τα αναγνωρίζει κανείς?

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #66864

    Τα δευτερα Δημητρη μοιαζουν με πευκιτες [τα νοστιμα κοκκινα που λεγαμε..] Geo να ξερεις οτι οι λευκιτες ειναι παρα πολυ συνηθισμενοι εδω και μερικοι μαλιστα δεν τους τρωνε καν αφου αρεσκονται σε καποιους νοστιμοτερους που φυτρωνουν κατω απο τις ελιες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #66869

    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΡΩΓΕΤΑΙ  ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΘΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΑΜΕ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ .

    ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ.  ΠΑΝΤΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΜΙΣΑ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ . ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ 2 ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΜΑΜ ΞΕΡΕΤΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ .

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #66877

    AYTA ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΑΤΑ .

    ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ( ΝΟΜΙΖΩ ΑΜΑΝΙΤΕΣ ) ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    284
    Royal Hunt στις #66879

    Προσοχή με τα μανιτάρια…Ίσως να ακούσατε τί έπαθε ένα παιδάκι απο μανιτάρια.Προσοχή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #66907

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΦΙΛΕ REDWIRED AYTA ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΑ.ΑΥΤΑ ΜΑΖΕΥΩ ΚΑΙ ΓΩ.ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΛΕΜΕ ΜΑΤΩΜΑΝΙΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΡΟΤΙ ΥΓΡΟ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΩΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΤΣΑΝΙ ΤΟΥ ΠΙΟ ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΟΜΗ (ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ).ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΠΙΑΝΟΥΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #66932

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΒΑΣΙΛΗ ,

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΣΕΝΑ , ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ .  ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΖΑΨΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΓΡΟ .  ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ  ..??  ΔΕΝ ΞΕΡΩ . ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΘΕΣ ΕΦΑΓΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΚ . ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΣΕ ΕΛΑΤΑ.

     

    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #66945

    ΓΙΩΡΓΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΒΕΙΣ ΤΟ ΚΟΤΣΑΝΙ Η ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #67069

    ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ, Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΚΤΑΡΙΟΣ Ο ΝΟΣΤΙΜΟΣ (LACTARIUS DELICIOSUS). ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΡΟΤΙ ΥΓΡΟ, ΕΧΟΥΝ ΟΜΟΚΕΝΤΡΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΠΡΑΣΙΝΩΠΟΥΣ ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΗΛΙΔΙΟΥ, ΦΡΟΥΤΟΔΕΣ ΑΡΩΜΑ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΑΡΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΛΑΤΑ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΛΑΚΟΥΒΙΤΣΕΣ ΣΤΟΝ ΣΤΥΠΟ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩΔΙΜΑ.

    ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Η ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΘΕΙ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #67070

    Α ΚΑΙ Ο ΣΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΙΖΩΝΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #67099

    ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ Η ΤΑ ΞΕΡΙΖΩΝΕΙΣ .

    ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ .

    ΣΠΥΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ ΣΑΝ ΣΥΚΩΤΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ , ΕΝΩ ΟΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΩΜΑ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΦΡΟΥΤΟ .

    ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΑ ΦΑΩ ΨΗΤΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ .

    ΣΠΥΡΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΟΥΝ ” ΣΩΣΙΑ ” …??

     

    2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ

    http://www.manitari.gr/

    http://www.ipet.gr/mushroom/

     

    ΓΙΩΡΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων