Ανισότητες και αδικίες .

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #341452

    Εμένα Μίμη δεν μου κάνει καμία εντύπωση η απουσία απαντήσεων από την Θηροφυλακή. Εσύ δηλαδή  τι περιμένεις; Να βγουν και να πουν:ναι έχετε δίκαιο κάνουμε τα στραβά μάτια, και φοβόμαστε να μπούμε εμπόδιο σ’ αυτούς τους γιατί κινδυνεύουμε άμεσα; Η ακόμα να σου πουν: δεν τους μιλάμε γιατί κυνηγάμε κι εμείς μαζί τους;

    Και μια και κάποιοι συνάδερφοι έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο ελεύθερο και παραδοσιακό κυνήγι, θα ήθελα να τους ρωτήσω αν μπορώ εγώ και η παρέα μου να πάμε κάπου στην Ελλάδα να κυνηγήσουμε αγριογούρουνο. Σε αυτό το σημείο θα ξεφύγω λίγο από το θέμα και θα αναφερθώ σε μία άλλη γάγγραινα, τον τοπικισμό.

    Και επειδή σε αυτό το θέμα τα πυρά μας τα δέχεται και η θηροφυλακή, θέλω να τονίσω το εξής.

    Δεν έχω κάτι εναντίον της θηροφυλακής σαν θεσμό. Το αντίθετο, είναι κάτι που επιβάλετε να έχουμε και να βοηθάμε να κάνει καλύτερα την δουλειά του. 

      Είμαι θυμωμένος με τους θηροφύλακες που ενώ είναι αυστηροί με μεμονωμένους κυνηγούς από μακρινές  περιοχές, στους ντόπιους, την κότα.

    Όσο είμαι εγώ παράνομος που χρησιμοποιώ ήχο- μιμητικές συσκευές για το κυνήγι άλλο τόσο είναι παράνομος και ο ντόπιος γουρουνάς που δεν με αφήνει να κυνηγήσω.

    Γράφοντας αυτό το θέμα με κανένα τρόπο, δεν ήθελα, και ούτε θέλω να παρακινήσω κανένα να καταφύγει στην βία, και κυρίως στην βία των όπλων.

    Πάμε στο βουνό, όχι για να σκοτώσουμε και να συγκεντρώσουμε κρέας για εμάς και την οικογένειά μας, χασάπικα δόξα τον Θεό υπάρχουν πολλά και παντού. Πάμε όποτε και όταν μπορούμε για να ξεφύγουμε από τα προβλήματα της δουλειάς μας, την γυναίκα τους κάποιοι, και για να βρεθούμε κοντά στην φύση.

    Τώρα αν οι άνθρωποι αυτοί πιστεύουν ότι με την δύναμη των όπλων τρομάζουν, κάνουν λάθος. Και θα πρέπει να φοβούνται την οργή του υπομονετικού.

    Μπορεί να είναι ένας τακτικός στρατός, αλλά την μεγαλύτερη ζημιά πάντα σε έναν πόλεμο την κάνουν οι μεμονωμένοι  «κομάντο».

    Μπορεί στο καφενείο του χωριού να είναι οι τζάμπα μάγκες, και να βασίζονται στην δύναμη των αυλικών τους, αλλά στο βουνό είναι μόνοι, όπως είμαι κι εγώ. Ο κάθε κουραδό-μάγκας αρχηγός της αγέλης, μακριά από τους άλλους είναι ένα ανθρωπάκι που κουβαλάει ένα κάρο απωθημένα.  

    ΥΠΉΡΧΑΝ Γιάννη λεβέντες ΓΟΥΡΟΥΝΟ-ΚΥΝΗΓΟΙ, την θέση τους τώρα πήραν οι  “καψοφυσέκηδες τσιχλάδες” και μαζί με τους τρομερούς αρχηγούς, συνθέτουν τις αγέλες των σημερινών γουρουνο- (μούρηδων ) -κυνηγών.

    Και θα υπάρχουν και θα πολλαπλασιάζονται με την ανοχή δυστυχώς της θηροφυλακής.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #341457

    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ

     Οχι,απέναντι στο νόμο δεν είμαστε όλοι ίσοι.

     Ολα είναι όπως τα περιγράφετε υψωμένα στην δεκάτη.

     Οι παράνομοι τα ‘χουν πολύ καλά με το νόμο.

     Από το διπλανό χωριό μας στέλνουν να κυνηγήσουμε στο χωριό μας, τι περιμένετε στα 300 χλμ;

     Δεν χρειάζεται να γνωρίσετε γουρουνοκυνηγούς, δείτε φωτογραφίες στα περιοδικά και ψυχολογείστε.

     Σε τέτοια άτομα στηρίζονται κάποιοι καί εναντιώνονται στον θεσμό του κυνηγιού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #66519

     

      Θα (ξανα)συμφωνήσω απόλυτα με όσα αναφέρει ο φίλος Σταύρος, δυστυχώς αυτό το “αρχηγιλίκι” και η κουστωδία των παραπίσω αυλικών, παραπέμπει σε μιά εικόνα “κιτσαρίας” μιάς εικόνας “κατσιαπλάδων” που μόνο οίκτο προκαλεί σε πολλές περιπτώσεις … με έναν “κυνηγό” πχ να έχει βάλει ένα μήλο στο στόμα του γουρουνιού, ο άλλος να είναι σαν Μεγαλέξαντρος καβάλα και να καμαρώνει σαν γύφτικο σκερπάνι … σκεφθείτε τι σχέση έχουν αυτές οι φωτογραφίες, με αντίστοιχες ασπρόμαυρες παλιές, με σεβάσμιους παππούδες στο κέντρο με τα θηράματα και γύρω – γύρω να στέκει η ομάδα, μιά εικόνα ρομαντική για κάδρο κατά κυριολεξία … το κυνήγι δυστυχώς δεν είναι σήμερα αυτό και οι θεωρούμενοι αυτάρεσκα ως “μεγαλοκυνηγοί τριχωτών” … το μόνο που αυτοεξυπηρετούν πολλές φορές είναι έναν άρρωστο και απωθημένο εγωΐσμό και “εμπορικούς λόγους”… αλλιώς και η συμπεριφορά τους δεν θα ήταν τόσο προκλητική και η συναδελφικότητα τους θα ήταν πιό εμφανής …  

     Στο φίλο “Μesona”  απλά θα υπενθυμίσω, ότι μιά φωτογραφία = 1.000 λέξεις …!!!

     Είναι πλέον ώρα, οι κύριοι των Κ.Ο να δούν το πρόβλημα κατάματα και να αποφασίσουν, ποιοί είναι αυτοί, που καταργούν αυθαίρετα το κυνήγι σε πολλές περιοχές, από που αντλούν αυτό το δικαίωμα ή να μας πούν εν τέλει “κοιτάξτε να μην κυνηγάτε όσο κυνηγιέται το γουρούνι” και βρείτε άλλα μέρη … μόνον έτσι και η Θηροφυλακή ίσως μπορέσει να βάλει τα πράγματα σε μιά στοιχειώδη τάξη και να τηρήσει κάποιους κανόνες στους κυνηγότοπους, όπου ευτυχώς η λογική των πολλών που υποχωρούν … καλύπτει την ανοησία και την ηλιθιότητα των “ανεγκέφαλων” και δεν έχουμε φιλονικίες και αυτοδικίες …  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #66521

    Καλημέρα σε όλους ,

     

    Συμφωνώ με τα περισσότερα που αναγράφετε και αρκετά έχω ζήσει με τα μάτια μου !

    Θα ήθελα να υπενθυμίσω όμως ότι δεν είναι όλοι έτσι , έστω και αν τείνουν πια να γίνουν η μειοψηφία οι σωστοί και νόμιμοι , συνάδελφοι αυτό όμως τείνει να γίνει κανόνας παντού σχεδόν  !

    Αλλά έστω και για τους λίγους εναπομείναντες πραγματικούς κυνηγούς αγριόχοιρων πρέπει να λαμβάνουμε υπ’ όψη μας και την δική τους άποψη και να την σεβόμαστε  !

    Το κυνήγι στον αγριόχοιρο πρέπει να θυμόμαστε είναι ένα πολύ σκληρό κυνήγι , με άγραφους , γραμμένους νόμους που πρέπει να επιβάλλονται αυστηρά για την ασφάλεια και για την επιτυχία της έκβασης και ο αρχηγός είναι το απόλυτο αφεντικό !

    Δηλαδή αρχηγός γίνεται αυτός που έχει γνώσεις και είναι χαρακτήρα τέτοιου που μπορεί να επιβάλλεται και τα μέλη της ομάδας να ακολουθούν απόλυτα τις οδηγίες του , αυτός αναλαμβάνει την επιτυχία και την αποτυχία και βέβαια την συνοχή και την ομοιογένεια μιας ομάδας (πολύ δύσκολο αυτό μέχρι να δέσει μία ομάδα και να κρατηθεί το δέσιμο , γι’ αυτό δεν γίνονται και εύκολα δεχτά νέα μέλη σε καλές ομάδες ) !

    Γι’ αυτό δίνεται η εντύπωση ότι είναι άνθρωποι λιγομίλητοι και σκληροί (αφού λειτουργούν σαν στρατιωτική ομάδα σε πόλεμο ) το είδος του κυνηγιού  και η πράξη τους διαμορφώνει έτσι και αυτό φαίνεται ότι αν γνωρίσεις κάποιους εκτός κυνηγίου είναι μία χαρά παιδιά !

    Τώρα λογικό το θεωρώ και προσωπική μου γνώμη – άποψη είναι πάντα , ότι σε περίπτωση που τους βρω να κυνηγούν σε μία περιοχή και δω κάποιους τους πλησιάζω τους ρωτώ που κυνηγούν και που μπορώ να κυνηγήσω για να μην τους χαλάσω το κυνήγι !

    Αν με βρουν αυτοί στο βουνό και θέλουν να κυνηγήσουν εκεί που εγώ κυνηγώ ήδη  μπεκάτσα , τους πλησιάζω , τις περισσότερες φορές έρχονται οι ίδιοι και απλά τους ρωτώ πέστε μου που δεν ενοχλώ να πάω να κυνηγήσω !

    Τις περισσότερες φορές με αφήνουν μέσα στον υποτιθέμενο κυνηγετικό χώρο τους  σε σημεία που δεν ενοχλώ και ίσως με χρησιμοποιούν και σαν είδος παγάνας , άλλες φορές μου λένε και καλά μέρη που σήκωσαν πουλιά στο κόψιμο κλπ κλπ

    Τώρα θα μου πείτε γιατί το κάνω αυτό !

    Γιατί σέβομαι ότι έχει κινητοποιηθεί μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων, για ένα πολύ δύσκολο κυνήγι , ίσως από διάφορα χωριά της περιοχής  , έχουν δουλέψει πολύ για να επιλέξουν έναν τόπο και δεν είναι εύκολο να αλλάξουν τον τρόπο κυνηγίου τους  όπως και τον χώρο η και τα σχέδια τους !

    Ενώ για μένα είναι εύκολο να πάρω το σκυλί μου και να πάω πιο εκεί δόξα το θεό τα μπεκατσοτόπια είναι τεράστια στην πατρίδα μας !

    Στην πέρδικα συνήθως δεν τους ενοχλώ και με συνεννόηση περνώ για τα ψηλά χωρίς προβλήματα  !

    Θα σας πω και κάτι αυτοί που κυνηγούν σωστά και νόμιμα και είναι πραγματικοί γουροκυνηγοί  πονάνε και θλίβονται όπως και εμείς για την κατάσταση στον χώρος τους και ότι η σάρα και η μάρα γίνονται κυνηγοί αγριόχοιρων  και γι’ αυτό φυλάνε  την περιοχή τους μερικές φορές άγρια και δυναμικά !

    Αυτά σαν πρώτη δόση λόγω βιασύνης !

    Για την Φάσα και την πέρδικα στην ¨Ήπειρο άλλη ιστορία !

     

    GP

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66534

    Εμένα 2 φορές μου έτυχε να βρεθώ στον ίδιο τόπο με Γουρουνάδες μια φορά στη Θεσπρωτία και μια στα Γιάννενα και τις 2 φορές οι άνθρωποι ήταν ευγενικοί και ποτέ δεν μου είπαν να σηκωθώ να φύγω γιατί τους χαλάω το κυνήγι, το μόνο που μου είχαν πεί ήταν καλύτερα να πάω σε μια διπλανή περιοχή που και πουλιά έχει αλλά και που με τις τουφεκιές μου θα τους βοηθούσα να σηκώσουν το γουρούνι, αλλά και πάλι αν δεν ήθελα δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα.

    ¨οσον αφορά τη φάσα, επειδή πρόσφατα βρέθηκα στην Ηπειρο για το συγκεκριμένο κυνήγι μόνο ενα πρωί πήγε να γίνει κάτι…….

    Είχαμε πιάσει πρώτοι ενα καρτέρι, ξαφνικά έρχονται 2 τύποι και παρκάρουν δίπλα στο αυτοκίνητο μας αφού φτιάχνουν τους καφέδες τους ρίχνουν μια τουφεκιά στα 50 μέτρα απο μένα εγώ περιμένω να δώ τι θα γίνει, ξεκινάνε να έρχονται πρός το μέρος μου τους μιλάω και δεν παίρνω απάντηση, όταν με πλησιάζουν με ρωτάνε είναι κανένας άλλος  απο πάνω μου, τους λέω ότι είναι άλλος ένας απέναντι και συνεχίσαν τον δρόμο τους και έκατσαν πιο πάνω στα 200 μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66544


    [indent]

    Το βρίσκω πολύ προτιμότερο έτσι,από το να περάσει ένα μεγάλο κοπάδι να κάνω δυό τουφεκιές κ μετά τίποτα.Μήπως με αυτό το σκεπτικό έγινε η απαγόρευση ?  ΧΡΗΣΤΟΣ.

    ΧΡΗΣΤΟ,,,ΦΑΣΑ===ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΡΑΤΗ ΚΥΝΗΓΙΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ….Τύπωσα την πλέον θετική άποψη χωρίς να θέλω να μειώσω ή να αναβαθμίσω το κυνήγι οποιουδήποτε θηράματος.Κ γω αναγκάζομαι να βγώ για μπεκάτσα μετα τις 2 το μεσημέρι που οι κυνηγοί μεγάλων τριχωτών έχουν φύγει απο τα δασωμένα για να μην τους ενοχλώ κ με ενοχλούν.Κυνηγούσα το πρωί λαγό ( όχι φέτος λόγο πραγματικής έλλειψης ) κ κατόπιν την βελουδομάτα αφού είχα βεβαιωθεί ότι είναι άδεια τα βουνά ! Οπου υπάρχει συνοστισμός κυνηγών υπάρχουν κ παρόμοια θέματα. ΧΡΗΣΤΟΣ.[/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66561

    Μόλις έμαθα ότι πριν 2 εβδομάδες στα βουνά της Θεσπρωτίας έγινε ένα άσχημο περιστατικό.

    Κάποιοι είχαν πάει για τσίχλες και κάποιοι άλλοι για γουρούνι στον ίδιο τόπο, μετά απο έντονη λογομαχία ο ένας απο τους τσιχλάδες σήκωσε το όπλο και τουφέκισε τον γουρουνά ευτυχώς προκαλώντας του μόνο τραύματα, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο αυτό…….. η θυροφυλακή είναι και πάλι απούσα για τον εξής λόγο οι γουρουνάδες οι οποίοι στην περιοχή υπολογίζονται σε 10 παρέες κυνηγάνε κάθε μέρα, η παραπάνω πληροφορία είναι απολύτως έγκυρη, φυσικά μετά απο αυτό το γεγονός η κατάσταση είναι τεταμένη οπώτε όποιος υπολογίζει να βρεθεί στην περιοχή και δεν είναι σε κάποια παρέα να έχει το νού του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #341469

      Απ’ ότι διάβασα παραπάνω υπάρχουν καί αισιόδοξα μηνύματα,τώρα πού το ξανασκάφτομαι ανεγκέφαλοι υπάρχουν σε όλους τούς χώρους.Στην πατρίδα μου δεν υπάρχει το κυνήγι τού αγριόχοιρου αλλά έχω έρθει πολλές φορές σε αντιπαράθεση με άλλους ”κυνηγούς” στο κυνήγι τσίχλας, καθώς έχω πάρει καί το δρόμο της επιστροφής όταν τα σκάγια από τις  τουφεκιές στα πρωϊνά τσιπαρίσματα άρχισαν να σφυρίζουν δίπλα μου,ή όταν άλλοι ποιό έξυπνοι από ‘μένα έρχονται καί κάθονται 50 μέτρα μπροστά μου γιά να τουφεκάνε πρώτοι.Επίσης αν έμενα π.χ. στην Ηπειρο είμαι σίγουρος ότι θα κυνηγούσα, αγριόχοιρο, πιστεύω όμως ότι καλό είναι γιά λόγους ασφαλείας να μην υπάρχουν άλλοι στην περιοχή πού διεξάγεται το συγκεκριμένο κυνήγι.Αυτό φυσικά μπορεί να προσυμφωνηθεί με πολιτισμένο τρόπο καί κατανόηση ή να οριοθετηθούν περιοχές γιά το κυνήγι αυτό όπου καί όποιες μέρες επιτρέπεται.Καί μην ξεχνάτε δεν πολεμάμε γιά την πατρίδα, κυνηγάμε γιά να απολαύσουμε τη ζωή στη φύση καί όχι γιά να την χάσουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #66604

    το θεμα ειναι οτι μιας και ολοι οπλο κραταμε και ζουμε σε εποχη περιεργη το ποιος εχει δικιο ειναι ερωτηση κρισεως! τραγικο λαθος να σηκωσεις οπλο κατα ανθρωπου μα και απο την αλλη πιος ειναι αυτος που θα απειλησει την σωματικη σου ακαιρεοτητα η την περιουσια σου μιας και παλαιοτερα καποιος φιλος μετα απο λογομαχια βρηκε το αμαξι του σκαγιωμενο!!

    δυσκολες καταστασεις!!

    φιλικα γιωργος!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #341478

    Είναι αλήθεια ότι όλοι κρατάμε όπλο στο βουνό.

    Είναι επίσης αλήθεια ότι είναι κατακριτέο να σηκώνεις το όπλο σου, όσο δίκαιο και αν έχεις, πάνω σε συνάνθρωπο.

    Είναι αλήθεια ότι κακοί και καλοί κυνηγοί υπάρχουν παντού. Ότι και αν κυνηγάνε.

    Όπως επίσης είναι αλήθεια ότι υπάρχουν και θηροφύλακες, και δασοφύλακες που κάνουν πολύ καλά την δουλειά τους. Γνωρίζω δε μία περίπτωση δασοφύλακα, που έκανε την δουλειά του, συνέλαβε  συχωριανό του να παρανομεί, και αυτή την στιγμή είναι στην «απομόνωση» από τους συντοπίτες του.

    Νομίζω δε ότι κατά την διάρκεια της δίκης του λαθροθήρα, αν συμφωνήσει και αυτός(ο δασοφύλακας εννοείτε)   , θα πρέπει κάποιοι από εμάς, όσοι μπορούν να βρεθούν στο πλευρό του  δασοφύλακα,   για να καταλάβει ότι δεν είναι μόνος του. Όπως επίσης νομίζω ότι θα ήταν λογικό να βρίσκετε στην δίκη και η τέταρτη εξουσία, να καλύψει το γεγονός.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #66620

     

     Δυστυχώς έχω και εγώ “ιδίαν εμπειρία” άκρως αρνητική από τέτοιες “αγέλες” σε κυνήγι, και βέβαια παρά τις “υποδείξεις” και τις έμμεσες απειλές, εμείς τους “γράψαμε κανονικά”… υπόψη ότι δεν ήταν ντόπιοι, είχαν έρθει από παραδιπλανό νομό (!!!) 200 τόσα χιλ. λειτουργούσαν σαν “ιδιοκτήτες” ολόκληρων βουνών και θεωρούσαν ότι η παρουσία και μόνο, άλλων κυνηγών, για λαγό ή φάσσα και μπεκάτσα τους κάνει κακό … το πιθανότερο όμως είναι ότι φοβόντουσαν μην γίνει καμιά “στραβή” και κανείς τρίτος πέσει πάνω σε κανά γουρούνι …αν δε βλέπατε το τι σχέση είχαν με το συγκεκεριμένο κυνήγι θα γελάγατε … δεν ήξεραν ούτε που να πατήσουν ή να προχωρήσουν στο δύσβατο μέρος, κλασσικοί αστοί κυνηγοί, που μετείχαν στην “ομάδα” αλλά κατά τα άλλα ο τσαμπουκάς, “τσαμπουκάς” ….  

     Φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν και οι “ντόπιοι κλακαδόροι” της ομάδας και σίγουρα υπάρχει “διαπλοκή” – που είναι και της μόδας – με τοπικούς κυνηγετικούς παράγοντες και όταν γνωρίζεσαι … έ, δεν είναι και πολύ δύσκολο, να εξηγήσεις μιά στάση ανοχής ή και “συνενοχής” … το καθημερινό κυνήγι μετά από αυτά, που αναφέρθηκε πιό πάνω, δεν είναι και ιδιαίτερα νέο πρωτότυπο όπως και το κυνήγι εκτός εποχής πχ Μαΐο μήνα … 

     Το ζήτημα είναι ποιός συνηγορεί σε τέτοια φαινόμενα και δημιουργούνται “κυνηγετικά γκέτο” όπου βασιλεύει ο νόμος της αγέλης, ο νόμος του ισχυρού, όπου απουσιάζει η λογική και πλεονάζει η ανοησία … το “εν τη ενώσει η ισχύς” που λέγαμε στον στρατό, δεν έχει και την καλύτερη εφαρμογή εδώ …  αντί με τις απελευθερώσεις, ειδικά γουρουνιών, να δημιουργηθεί ένα νέο κυνηγετικό προφίλ και να υπάρχει ένα κυνηγετικό ήθος, τα πράγματα δυστυχώς πήγαν στο άλλο άκρο … η εγωπάθεια, ο άκρατος τοπικισμός, ο άρρωστος κυνηγετικός εγωΐσμός, υποθηκεύουν σοβαρά την όλη προσπάθεια και υπονομεύουν ένα έργο “κυνηγετικής ανάσας”, που μας αφορά όλους, με τον ένα ή άλλο τρόπο … η πιθανή οριοθέτηση κυνηγότοπων θα έφερνε τα πράγματα σε ακόμη μεγαλύτερο αδιέξοδο, αλλιώς θα αρκεστούμε σε “αλεπούδες της Αίγινας” ή φίδια …

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων