Φωτιές από το κλείστρο

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #67583

    Εφόσον δεν υπήρξε εμπλοκή, μήπως …. λέω μήπως…. δεν ήταν κάτι επικίνδυνο, που να ξεφεύγει από τα πλαίσια ασφαλής λειτουργίας του όπλου;

    Φωτιές απο την κάνη βλέπω με το σκοτείνιασμα, σε ΟΛΑ τα φυσίγγια.

    Πιστεύω ότι καιγόταν ακόμα η πυρίτιδα, τη στιγμή που έβγαινε το φυσίγγι από το κλείστρο. Αλλά δεν θα είχαμε μειωμένες πιέσεις;

    Η φλόγα και ο θόρυβος ήταν τόσο έντονα που τρόμαξα.

    Αντώνη, όταν λές θόρυβος, τι εννοείς; Πιό πάνω γράφεις ότι ο ήχος ήταν κανονικός.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #67585

    Παιδιά όταν συμβαίνει το φαινόμενο αυτό δεν μιλάμε απλά για μια φλόγα φυσιολογική που την διακρίνεις το βράδυ.

    Μιλάμε για φλόγα που σε κάνει να νοιώσεις την θερμότητα στο μάγουλο και συνήθως δέχεσαι και τα υπολοίματα της πυρίτιδας.

    Εγώ το αποδίδω σε κακή καύση και συσόρευση άκαυτης πυρίτιδας η οποία κάποια στιγμή αναφλέγεται. Συμβαίνει κυρίως σε συνθήκες μεγάλης υγρασίας και πιθανώς από φυσιγγία που δεν έχουν αποθηκευτεί σωστά.

    Επίσης μπορεί να συμβεί από ελατωματικό η ακατάλληλο καψούλι.

    Ρίξτε μια ματιά στην θαλάμη και στο κλείστρο μετά από ένα τέτοιο συμβάν, θα δείτε αρκετά υπολίματα καθώς και φυλλίδια άκαυστης πυρίτιδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #67586

    Τριαντάφυλλε, έχεις δίκιο, δική μου λάθος διατύπωση!

    Εννοώ τον θόρυβο της φλόγας….εκείνο το φσσσστ, που ακούγεται όταν καίγεται το μπαρούτι!

    Τελικά θα συμφωνήσω κι εγώ με εσένα και τους άλλους προλαλήσαντες στο οτι μάλλον καιγόταν ακόμα η πυρίτιδα, όταν ο εξολκέας το πετούσε έξω.

    Χε,χε,χε δεν μπορείτε να πείτε…..τώρα μπορώ να λέω οτι έχω καραμπίνα με ολόκληρες φωτιές!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67593


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από asyn στίς 22 Νοέμβριος 2005


    Αν φταίνε τα συγκεκριμένα φυσίγγια τότε θα δείξει, μιας και σήμερα πήρα ένα ακόμα κουτί (Βίκτωρα άλλαξα, πήρα 9άρια) και τα οποία πάντα θα αποτελούν το πρώτο φυσίγγι στη θαλάμη με δεύτερο και τρίτο το ΑΖ20. 


    [/indent]

     Aντωνη, ελπιζω να μη σε πηρα στο λαιμο μου, με τις ανησυχιες μου περι σκαγιων. Παντως εγω γεμισα ενα κουτι ακομα με C7 καθως προχτες ειδα οτι εκαναν αριστη δουλεια. Σημερα παντως αν πας, βλεπω να σε ταλαιπωρει ο καιρος…

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #67602


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 22 Νοέμβριος 2005


    Xρήστο με προβλημάτισες πολύ με αυτό που έγραψες, όντας αριστερόχειρας με δεξί κλείστρο


    [/indent]Θεοφάνη ακόμη κ δεξιόχειρες μέ τό κλείστρο δεξιά όταν ριχτούν πολλά φυσίγγια,όπως στίς τσίχλες,νά ακούσεις να παραπονούνται από ενοχλήσεις, ειδικά στα μάτια πού γίνεται πιό αισθητό,από κ γώ δέν ξέρω τί μετά τήν πυροδότηση τού φυσιγγίου.  Ακόμη να συμπληρώσω την περίπτωση πού τό καψύλι “ανοίξει” στήν πλευρά πού δέχεται τό κτύπημα από τόν επικρουστήρα. Τότε τά αέρια πού να φύγουν πρός τόν μηχανισμό να είναι πολύ περισσότερα κ υπήρχε σχετική μέριμνα από κατασκευστές πλαγιόκανων η κατασκευή οπών διαφυγής τών αερίων σέ μιά τέτοια κατάσταση.   Χρήστος. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #67603

    Και εγώ έχει τύχη να ρίξω και 100 φυσίγγια σε κυνήγι τσίχλας αλλά ποτέ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση, τα γυαλιά βολεύουν στο κυνήγι? και αν ναι τι χρώμα είναι καταλληλότερο κίτρινο η πορτοκαλί?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #67612

     Κιτρινα βελτιωνουν το φωτισμο. Δυστυχως ομως φοραω γυαλια ηδη, οποτε η αγορα τους απο μενα θα επιβαρυνεται με τους βαθμους των γυαλιων μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #67614

    Γυαλιά και κυνήγι??????!!!!!

    Εγώ εξ ανάγκης τα φόραγα ένεκα με 3 βαθμούς μυωπία, Υπέρ μια πολύ καλή προστασία από τα κλαριά και τα αγκάθια , στο κυνήγι της μπεκάτσας. Κυνηγώντας με το δίκαννο δεν είχα προβληματα με διαφυγες αερίων κλπ, εκτός πιτσιρικάς με ένα φλόμπερ που αν δεν φόραγα γυαλιά μάλλον θα μου είχε μείνει κάποιο κουσούρι από το άνοιγμα του κλείστρου  κατά την πυροδότηση. Στο πρώσωπο έγινα “φακιδομύτης”.

    ΚΑΤΑ  αρκετά, τραγικά στην βροχή,  μόλις σηκώνα το προσωπο να ντουφεκίσω στις πάπιες γέμιζα νερό. στο πολύ κρύο θόλωναν εξαιρετικά εύκολα.  Και ίσως λέω ίσως  (εμένα πάντως μου είχε δημιουργηθεί αυτή η ιδέα) με μικρή μετατόπιση κατά την προσπάθεια βολής ξεκεντράρισμα και πιστεύω πρόβλημα στην διόφθαλμη σκόπευη, Τώρα πιά με φακούς επάφης νοιώθω καλύτερα. (εχουν και αυτοί τα προβλήματα τους).

    Οσο για την φωτιά στο κλείστρο  99% ελλατωματικό καφύλι, δεν έδωσε την απαιτούμενη φλόγα για την γρήγορη κάυση της πυρίτιδας με αποτέλεσμα να απελευθετωθεί το κλείστρο με το πέσιμο της βελόνας, ο μηχανισμός (οι μοντέρνοι χρειάζονται ελάχιστη ενέργεια) λειτούργησε  αλλά η πυρίτιδα καιγόταν ακόμα.

    Για την φωτιά στο στόμιο, πολλές πυρίτιδες βγάζουν φλόγα στο στόμιο ορατή στο σούρουπο. Είχα μια εμπειρία με φυσίγγια baical  τα μαυρά τα οποία ήταν πολύ αποδοτικά στο όπλο μου σε κυνήγια πάπιας ημερήσια, σε βραδυνό όμως ούτε το συζητούσα, έβγαζαν τόση φλόγα που δεν έβλεπα για την 2η ντουφεκιά. Είναι καθαρά θέμα πυρίτιδας.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #341623

    Είναι φυσιολογικό κατά την εκπυρσοκρότηση να βγαίνει φλόγα από το στόμιο της κάνης σε μήκος περίπου 1 μέτρου. Επίσης και σε μήκος 2 μέτρων από το σημείο που σταματά η φλόγα , είναι ορατά τα καυσαέρια σε μια ”απόχρωση καπνού”. Τα φαινόμενα αυτά είναι περισότερο ορατά όταν η βολή γίνεται το σούρουπο (καρτέρι τσίχλας) και σε όπλο άλλου κυνηγού , ο οποίος βρίσκεται σε απόσταση τουλάχιστον 30 μέτρα.Οταν προσπαθήσουμε να το δούμε στο δικό μας όπλο , ίσως να μην τα καταφέρουν μερικοί διότι υποσυνείδητα κλεινουν τα μάτια την ώρα της τουφεκιάς.(Αναφέρομαι σε εμπειρία 25 ετών).

    Κυνηγώ με καραμπίνα από το 19992 (Βeretta 303) και δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα να βγαίνει φωτιά από τη θαλάμη κατά την ώρα απόριψης του κάλυκα.Επίσης αν δεν ”κουμπώσει” καλά το κλείστρο , το ‘οπλο δεν πυροδοτεί.

    Το 1993 που είχα κάνει μερικές δοκιμές με ιδιογομώσεις με μάλινη τάπα ,που έβαζα μέχρι και το 1/10 της απαιτούμενης δόσης πυρίτιδας και σκαγιών και ο κάλυκας είχε μήκος μέχρι και 45 mm ειχα παρατηρήσει ότι το όπλο πυροδοτούσε πάντα , τα σκάγια και οι τάπες έβγαιναν από τη κάνη ,αλλά όταν η ποσότητα της πυρίτηδας δεν ήταν αρκετή το κλείστρο δεν άνοιγε καθόλου.Οσες φορές άνοιξε δούλεψε κανονικά το όπλο  

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων