BENELLI RAFAELLO

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #341880

    Συνηθως στο βιδακι αυτο βαζουν Loctite Τightening (ειναι υγρο για να σφιγγει τις βιδες και να μην ξειβιδωνουν)

    Τωρα δεν πιστευω να εκανε κανενας “εξυπνος” οπλουργος την Μ— και εβαλε Super Glue..

    Δοκιμασε εαν εχει γινει κατι τετοιο και δεν θελεις να βαλεις καμινετο,  Aceton ή το ειδικο διαλυτικο που υπαρχει γι’αυτη την κολλα (θα το βρεις στην Ανθιμου Γαζη 9 – στην στοα στην Πλατεια Κολοκοτρωνη  (Ζωρζος λεγεται το καταστημα))


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #69262


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BillCentro στίς 23 Δεκέμβριος 2005


    dokimases kamineto???

    Όχι και μάλλον δεν θα το δοκιμάσω (δεν μου πάει), άλλωστε η ρίγα δε θα λιώσει;;


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #341881


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 23 Δεκέμβριος 2005


    Συνηθως στο βιδακι αυτο βαζουν Loctite Τightening (ειναι υγρο για να σφιγγει τις βιδες και να μην ξειβιδωνουν)

    Τωρα δεν πιστευω να εκανε κανενας “εξυπνος” οπλουργος την Μ— και εβαλε Super Glue..

    Δοκιμασε εαν εχει γινει κατι τετοιο και δεν θελεις να βαλεις καμινετο,  Aceton ή το ειδικο διαλυτικο που υπαρχει γι’αυτη την κολλα (θα το βρεις στην Ανθιμου Γαζη 9 – στην στοα στην Πλατεια Κολοκοτρωνη  (Ζωρζος λεγεται το καταστημα))


    [/indent]

    Βασίλη σε υπερευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες, αλλά δυστυχώς μένω Χανιά….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #69309

    Ακόμα δεν την πήρες και άρχισες να μπαίνεις σε περιπέτειες.

    Λογικό μετά τα παρατράγουδα που έχουν με τις ρίγες που ξεκολάνε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #69310

    Φανη,

    Λαδι στην φωτια….μα μην ξεχνας ειναι Cryo και δεν τσιμπαμε…

    Χρονια πολλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #69313

    Χρόνια πολλά Βασίλη, ότι επιθυμείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #341916

    Βρε βρε τα παλικάρια!!!!

    ’γιε Βασίλη μου φέρε στους άπιστους δώρο μια Benelli, για να καταλάβουνε τι πάει να πει ΝΤΟΥΦΕΚΙ.

    Όσοι σου πούνε “όχι, κλωτσάει” δώστους λουκούμια, για να μην μαυρίσει ο ώμος τους και ας προσευχηθούμε όλοι μαζί, κάποτε να δουν το φως το αληθινό και το όπλο το πραγματικό.

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ΟΛΟΥΣ τους φίλους.

    Χρόνια πολλά σε όλους αυτούς που έχουν συμβάλει (χωρίς καμία παρεξήγηση και κακία) σ’ αυτή την υγιή, επικοδομητική και αγχολυτική κόντρα, που καλά κρατεί!!! Να ‘μαστε καλά παιδιά και να συνεχίσει αυτό το θέμα. Αμήν. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #69328

    Πάντως ρε παιδιά (μιας και το ανέφερες Τριαντάφυλλε) όταν έπαιρνα την TEKNYS ένας από τους λόγους που την είχα προτιμήσει ήταν οτι ήταν αερίων και δεν θα κλωτσούσε (απο οτι έλεγαν) όπως ένα αδράνειας (π.χ. CRIO). Τώρα πλέον που έχω την CRIO αναρωτιέμαι για πιο κλώτσημα μιλούσανε……Έχω ρίξει μέχρι και 36γρ. και μου φαίνεται πως η TEKNYS κλωτσούσε περισσότερο.

    Χρόνια πολλά και καλά με υγεία κι από εμένα σε όλους μας και χρόνια πολλά και σε αυτό το φόρουμ που δημιουργεί φιλίες μεταξύ ανθρώπων οι οποίοι υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχαν μιλήσει-γνωριστεί ποτέ!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69333

    Εχω 3 δίκαννα beretta και 3 αυτογεμή benelli.

    Στα δίκαννα δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα.

    Στα αυτογεμη δεν αντιμετώπισα ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα.

    Εαν μιλαμε για αυτογεμή θα μιλήσουμε για αδρανεια, για ζύγισμα, για ελαχιστο καθαρισμό, για αξιοπιστία, για ομορφιά, για αντοχή, για πολυχρηστικότητα, για ανταλάκτικά …….. θα μιλήσουμε δηλάδη για benelli και BREDA. Απορώ πως ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να αναφερόμαστε σε beretta??

    Δεν είχα ΠΟΤΕ ΕΜΠΛΟΚΗ!! απο φυσίγγια 24 μεχρι 46 γρ. Χιλιαδες. Επαναλαμβανω για 1000στη φορά ότι η crio μου πατηθηκε απο αυτοκίνητο (περασα απο επανω της) επεσε 3 φορές στα νερα του Εβρου. Η καννη της στραβωσε ελαχιστα με ανα αυτοκινητο να εχει περασει απο επανω και επανηλθε κατα 100% μόνο και μόνο γιατι ήταν κρυογενής!!! Πριν 5 ημέρες σε περπατητο αγριογουρουνου στους παγους μου γκρεμίστηκε 2 φορές (εχω παρα τρίχα γλίτωσα). ΑΚΕΡΑΙΗ – ΑΛΩΒΗΤΗ. Την πέταξα όπως ήταν και την ανοιξα εχθές …

    Η επιλογή του αυτογεμούς πρεπει λοιπόν να εξασφαλίζει όλα τα παραπανω. Τωρα εαν οι κώνοι είναι 1,4591625491656 μμ ποιο κοντοί και εαν ο αυλός είναι 0,012963416 μμ στενότερος (κατι που οι ειδήμονες δεν εχουν κατασταλαξει ποσως μας απασχολεί).

    Στα δίκαννα Beretta … λόγω μηχανισμού κυρίως και λόγω αξίας μεταπώλησης. ¨Ομως τελευταία …πολύ βιομηχανοποίηση ρε γμτ. Συγκρίνω τα παλια ίδια μοντέλα (πχ 682) και βρίσκω ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα όσο ποιο πίσω στο χρόνο γυρίζουμε. Ποιότητα που μπορείς να βρεις στα beretta πλεον μόνο στα premium και φυσικά με το αναλογο κόστος. Η εταιρεία θεωρώ ότι έχει προσανατολιστεί και ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ απίστευτα στον εμπορικό τομέα ..δυστυχώς σε βάρος της ποιότητας (εξού και τα καλτσόν και οι φουστίτσες … οι stoeger και ότι αλλο προκύψει). Κρίμα γιατι τα λατρευω τα δίκαννα της και την ιστορία της.

    Ουφφφφφ … τα είπα.!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #69375

    Πες τα βρε Αντώνη.

    Κλώτσημα και κλώτσημα μας έχουν ζαλίσει. Δηλαδή τι θέλετε; Αν σας πειράζει το κλώτσημα να ασχοληθείτε με το πλέξιμο!!!

    Ο Νεοπτόλεμος το έθεσε στη σωστή βάση του το θέμα.

    Αλλά ήταν ανάγκη να πεις για τα Beretta βρε Νεοπτόλεμε;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #69376

    [indent]

    Να πώ επίσης οτι έριξα μερικές τουφεκιές χωρίς επώμιση και δεν μπλόκαρε, αλλά πήρε τις επόμενες κανονικά!

    Τελικά θα συμφωνήσω απόλυτα κι εγώ σε αυτό που λέει και ο Νεοπτόλεμος και ο Ανδρέας (andre)…..στα δίκανα BERETTA και στα αυτογεμή BENELLI ή BREDA.

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 28 Δεκέμβριος 2005


    Εχω 3 δίκαννα beretta και 3 αυτογεμή benelli.


    [/indent]

    Νεοπτόλεμε είμαι στα χνάρια σου…έχω ένα κι ένα (προς το παρόν.)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69378

    Εχω και μία BREDA ελατηρίου 40 ετών κληρονομιά απο τον πατέρα μου και το πρώτο μου όπλο!!! ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ … εαν δείτε την καννη θα μου πείτε ότι αγοραστηκε περύσι!!!

    ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ … Βενελακηδες, Μπερετακηδες και λοιπούς!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #69722

    ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΠΑΡEΛΑΒΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ RAFAELLO DELUXE. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ “ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ” ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ KAI ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΤΗΣ. (ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ GRADES ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΣΕΙΡΑ / Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ). Ο ΑΥΛΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ ΕΊΝΑΙ 18,3 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ Η 391 ΠΟΥ ΕΧΩ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ.

    ΕΙΔΩΜΕΝ……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #69726

    Kαλορίζικο φίλε Alex και καλοντούφεκο….

      Με μια Benelli μπήκες στο σωστό δρόμο.

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #69728

    Φίλε alex καλορίζικο το νέο σου απόκτημα και καλοτούφεκο.

    Τώρα για το 18,3 εγώ προσωπικά προτιμώ το 18,4 στην crio μου……

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων