BENELLI RAFAELLO

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #342069

    Καλορίζικο ……άντε και με πολλά θηράματα

     

    Τελικά δεν άντεξες και την έκανες την βρομοδουλειά …Για να δούμε τώρα θα σκοτώνεις τίποτα?…Για να σε δω ….και να ξέρεις θα κάθομαι δίπλα σου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #69762

    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΜΑΛ….ΙΑ  ΠΑΛΙ..

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #342070


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Θάνοςlaw στίς 11 Iανουάριος 2006


    Καλορίζικο ……άντε και με πολλά θηράματα

     

    Τελικά δεν άντεξες και την έκανες την βρομοδουλειά …Για να δούμε τώρα θα σκοτώνεις τίποτα?…Για να σε δω ….και να ξέρεις θα κάθομαι δίπλα σου.

    αντε και στα δικα σου τωρα θανο μου καιρος ειναι δεν νομιζεις???????

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #69765

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΑΛΕΞΗ!

    ΩΡΑΙΑ ΞΥΛΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #69800

    Καλορίζικο και καλοντουφέκιστο. Μα….. αφού είναι Μπενέλι, έκανες σωστή επιλογή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #69869


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alex στίς 11 Iανουάριος 2006


    ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕΣ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΜΑΛ….ΙΑ  ΠΑΛΙ..


    Αφού ξέρεις δεν μπορώ σου έχω αδυναμία  …..Πάντως πέρα από την πλάκα μια χαρά οπλάκι είναι.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #69971

    Κατόπιν της “παρθενικής” της εξόδου σε απογευματινό τσίχλας την Κυριακή, κυνηγώντας με 4 άστρα και 32gr no 8, εντύπωση μου έκαναν τα εξής:

    • Οι πολύ σφιχτές ντουφεκιές!! Στα 30-35m έπεφταν πουλιά κυριολεκτικά τσακισμένα (φτερά, πόδια, ράμφος), στα κοντινά δε, θα μπορούσα να πω ότι τα “χαλούσε”..
    • Το εξαιρετικό ζύγισμα του όπλου! Αν και βαρύτερο από την 391 δεν σε κούραζε καθόλου και δεν ήταν μπροστόβαρο. Επίσης δεν είχε ενοχλητικό λάκτισμα αν και “δούλευε” φυσίγγια με διβασική.
    • Τα μηχανικά της μέρη δεν παρουσίασαν την παραμικρή δυσλειτουργία, αν και κάτι τέτοιο προβλέπεται από τον κατασκευαστή στα πρώτα 3-4 κουτιά που θα ρίξει.
    • Η μεγάλη ευκολία / ταχύτητα που καθαρίστηκε στο σπίτι, χωρίς πολλές μουντζούρες και.. ιστορίες…

    Γενική αξιολόγηση: Πάρα/πάρα πολύ καλό!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #69973

    καλοντουφεκο Αλεξη!!! Απο την εμπειρια μου σε benelli ( sl 80 123 & rafaello 121) θα σου πω οτι θα μεινεις απολυτα ευχαριστημενος απο τη σκοπευτικη γραμμη και το εξαιρετεικο ζυγισμα τους!!! πολλες φορες, θα σου πω ,οτι ενω κυνηγω τωρα με δικαννο Franchi ( μπροστοβαρο.. ακομα δε μπορω να το μαθω τελεια!!) αναζητω την sl 80 μου ..αλλα δυστηχως θελει αλλαγμα το κοντακι αφου το ειχα κοψει μικροτερος για να μου κανει …για την rafaello 121 τι να πω ..τιν εχει ο πατερας μου σε 66εκ , εχει αλλαξει και την κανη σε magnum..και  ειναι για ολα τα κυνηγια ..οτι κοβει μακρια (18.3 και οι δυο ) ειναι σιγουρο …σε 40-45 μ εχει παρει λαγο με rottweil εισαγωγης σεκος…ειναι σιγουρος οτι θα σε εκπληξει το οπλου σου ευχαριστα..!!! καλα κυνηγια και καλοριζικο!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #69977


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alex στίς 16 Iανουάριος 2006


    Κατόπιν της “παρθενικής” της εξόδου σε απογευματινό τσίχλας την Κυριακή, κυνηγώντας με 4 άστρα και 32gr no 8, εντύπωση μου έκαναν τα εξής:

    • Οι πολύ σφιχτές ντουφεκιές!! Στα 30-35m έπεφταν πουλιά κυριολεκτικά τσακισμένα (φτερά, πόδια, ράμφος), στα κοντινά δε, θα μπορούσα να πω ότι τα “χαλούσε”..
    • Το εξαιρετικό ζύγισμα του όπλου! Αν και βαρύτερο από την 391 δεν σε κούραζε καθόλου και δεν ήταν μπροστόβαρο. Επίσης δεν είχε ενοχλητικό λάκτισμα αν και “δούλευε” φυσίγγια με διβασική.
    • Τα μηχανικά της μέρη δεν παρουσίασαν την παραμικρή δυσλειτουργία, αν και κάτι τέτοιο προβλέπεται από τον κατασκευαστή στα πρώτα 3-4 κουτιά που θα ρίξει.
    • Η μεγάλη ευκολία / ταχύτητα που καθαρίστηκε στο σπίτι, χωρίς πολλές μουντζούρες και.. ιστορίες…

    Γενική αξιολόγηση: Πάρα/πάρα πολύ καλό!!


    [/indent]δεν σε ειδα σαν συμμετοχη στην παγανα????(ευκαιρια για στρωσιμο του εργαλειου) τι εγινε???τα χαιρετησματα μου στο θειο σου… το τσιγαρο τελικα το εκοψες??????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #69980

    ΘΑ ΕΡΘΕΙ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #70011

    ΠΑΙΔΙΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 28-29 ΘΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΙΓΟΥΡΑ.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    black_hawk στις #70519

    Καλησπέρα Συνάδελφοι,

    Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στην

    benelli centro και benelli rafaello?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #70521

    Centro : Το σκοπευτικό μοντέλο της benelli ,έχει βάση από ergal αποκλειστικά μαύρη, δεν είναι αφαιρούμενο το καπάκι της βάσης ,  ρίχνει από προδιαγραφές και 24γρ , βγάινει και σε έκδοση με ρυθμιζόμενο κοντάκι ( την οποία και διαθέτω ) .

    Στην έκδοση centro supersport , που έχω , με κάνη 71 πόντους criobarrel και ρυθμιζόμενο κοντάκι , είναι με διαφορά το καλύτερα ζυγισμένο αυτογεμές της αγοράς με βάρος 3.300 (το βασικό μοντέλο 3.000) .

    Rafaello : Κυρίως κυνηγετικό μοντέλο με ατσάλινη βάση με καπάκι που αφαιρείται , με διάφορα επίπεδα διακόσμησης (από μαύρη μέχρι σκαλίσματα και μπιχλιμπίδια) , τα τελευταία μοντέλα ρίχνουν και 24γρ , βάρος στα 3.100 – 3.400.

    Ο μηχανισμός τους (κλείστρο) είναι ο ίδιος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    black_hawk στις #70528

    Ευχαριστώ Γιάννη για τις πληροφορίες.

    Σκέφτομαι να αγοράσω μια καραμπίνα και την προορίζω για σκοπευτική και κυνηγετική χρήση.Ανάμεσα στα μοντέλα που  προανέφερα (benelli centro και benelli rafaello) ποιο πιστεύετε οτι ανταποκρίνεται καλύτερα για την χρήση που αναφέρω?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #70530

    Οι έννοιες “καραμπίνα” και “σκοπευτική χρήση” δεν χωράνε στην ίδια πρόταση. Αν θέλεις να ρίχνεις κάποιο από τα επίσημα αγωνίσματα (trap, skeet, double trap) χρειάζεσαι αλληλεπίθετο. Αν θέλεις να ρίχνεις μόνο sporting για πλάκα, τότε μία οποιαδήποτε καραμπίνα που σε βολεύει στο κυνήγι θα σε εξυπηρετήσει και στο sporting. Αν θέλεις να ασχοληθείς με το sporting σοβαρά (στην Ελλάδα αυτό βέβαια δεν έχει νόημα, αφού ούτε πραγματικό sporting υπάρχει αλλά ούτε και σοβαρότητα), τότε προτίμησε μία καραμπίνα με σκοπευτικό προσανατολισμό, όπως η Beretta 391 sporting ή η Benelli Supersport που έχει και ρυθμιζόμενο κοντάκι.

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 108 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων